İçeriğe Yönlendir

2011 PASSAT B6 1.4 TSİ DSG Tekleme Sorunu

Baris Senturk

Recommended Posts

Baris Senturk
(düzenlendi)

Merhabalar size aracımda olan sorundan bahsetmek istiyorum. Aracım 2011 Passat B6 1.4 TSİ cax motor. 7 ileri DSG. Aracımda hava sıcakken ya da motor soğutma suyu 60 derecelerdeyken ilk çalıştırmada devir düşmesi meydana geliyor. Yani marşa basıyorum 700 devir civarlarındayken kısa süreliğine 550 devir civarlarına kadar iniyor sonra düzeliyor bir daha da hiç yapmıyor. Ve bu her zaman olmuyor. Ayrıca rölantide egzozdan aracı dinlediğimde teklemeli çalışıyor. Sıcak ya da soğuk fark etmiyor. Gece rölantide çalışırken teklediği sıralarda farlar çok hafif kısılıp düzeliyor. Ve aracı triger zincirinin olduğu bölümden dinlediğimde krank keçesi bölümünden çıtırtı geliyor. Ama sadece devir sallandığı zaman sesi yapıyor. Gösterge panelinde herhangi bir sallantı olmuyor. Aracım 200 bin kmde arıza kaydı da vermiyor. Canlı verilerden kontrol ettim missfire da yok. Triger zinciri, bujiler ve gaz kelebeği değişti. Turbo revize edildi. Bütün sensörler temizlendi. Carbon cleaner da yapıldı. Sorunu bir türlü bulamadık. Yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca konuyu yanlış başlık altında açmış olabilirim şimdiden affola.

tarihinde Baris Senturk tarafından düzenlendi
Başlığı düzelttim.
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

N80 valfi

N80 valfi

o sıra egzosu koklayın dumanlı benzin kokusu gelecektir. Yakıt ortalaması da bunu yapmadığı zamana göre yüksek olacaktır. Devir düşerse böyle arabayı kapatıp yeniden çalıştırın.

Yorum bağlantısı
Baris Senturk
Mehmet Göktürk yazdı:

N80 valfi

N80 valfini çıkarıp dışarıdan 12 volt verdik aç kapa yapıyor ayrıca kaçak var mı diye ağızla kontrol ettik herhangi bir problem gözükmüyordu fakat yine de aklımı kurcalıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Devam edin kullanmaya sıkıntı yok 

Enjektörler araç bekleyince işeme yapıyor ilk çalıştırınca boğuluyor

Yorum bağlantısı
Baris Senturk
Mehmet Göktürk yazdı:

N80 valfi

N80 valfi

o sıra egzosu koklayın dumanlı benzin kokusu gelecektir. Yakıt ortalaması da bunu yapmadığı zamana göre yüksek olacaktır. Devir düşerse böyle arabayı kapatıp yeniden çalıştırın.

Araç devamlı olarak titreşimli çalışıyor. Yani o sırada kokladığımda benzin kokusu da gelmiyor.

Yorum bağlantısı
Baris Senturk
Mehmet Göktürk yazdı:

Devam edin kullanmaya sıkıntı yok 

Enjektörler araç bekleyince işeme yapıyor ilk çalıştırınca boğuluyor

Enjektör problemini değerlendirmem gerekiyor. Enjektörlere hiç bakılmadı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Baris Senturk yazdı:

Enjektör problemini değerlendirmem gerekiyor. Enjektörlere hiç bakılmadı.

enjektörün işemesi enjektörün sorunu değil. common rail basıncını tahliye eden valf geri kaçırıyor tam olarak hangisi bilemedim şimdi. 

Yorum bağlantısı
Baris Senturk
Mehmet Göktürk yazdı:

kapatıp yeniden açınca düzelmiyor mu

Düzelme olmuyor maalesef egzozdan teklemeli ses devam ediyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Baris Senturk yazdı:

Düzelme olmuyor maalesef egzozdan teklemeli ses devam ediyor.

o zaman mesele başka.  ilk akla gelen bobin-kablo ama niye sıcakken? sıcaklık sensörü hatası da olabilir.

Haa şu da olabilir. Motor parlatma yapıldı ise ve bu spreyi motor çalışırken sıktılarsa akışmetreyi bozuyor. 

Yorum bağlantısı
Baris Senturk
Mehmet Göktürk yazdı:

o zaman mesele başka.  ilk akla gelen bobin-kablo ama niye sıcakken? sıcaklık sensörü hatası da olabilir.

Haa şu da olabilir. Motor parlatma yapıldı ise ve bu spreyi motor çalışırken sıktılarsa akışmetreyi bozuyor. 

Kablo tesisatını beyine kadar söktük kontrol ettik kopukluk fakan yok. Geri toplarken hem beyin tarafının hem de bobin tarafının soketlerini sıkılaştırdık ama yine aynı. Ayrıca tekleme sadece sıcakken değil soğukken de yapıyor. Devirin düşüp geri gelmesi sadece motor yarı sıcakken veya hava sıcakken yapıyor. Motora daha önce hiç parlatma yapılmadı triger zincirini değiştirmek için ağır bakıma girmiştik sorun ondan sonra başladı. Acaba diyorum triger bir diş atlak mı takıldı? Ya da konumlandırıcı değişmedi sorun onda mı acaba.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Baris Senturk yazdı:

Kablo tesisatını beyine kadar söktük kontrol ettik kopukluk fakan yok. Geri toplarken hem beyin tarafının hem de bobin tarafının soketlerini sıkılaştırdık ama yine aynı. Ayrıca tekleme sadece sıcakken değil soğukken de yapıyor. Devirin düşüp geri gelmesi sadece motor yarı sıcakken veya hava sıcakken yapıyor. Motora daha önce hiç parlatma yapılmadı triger zincirini değiştirmek için ağır bakıma girmiştik sorun ondan sonra başladı. Acaba diyorum triger bir diş atlak mı takıldı? Ya da konumlandırıcı değişmedi sorun onda mı acaba.

yakıt ve veya sürüş farkederdi yanlış taksalar. 

Yorum bağlantısı
Baris Senturk
Mehmet Göktürk yazdı:

yakıt ve veya sürüş farkederdi yanlış taksalar. 

Yakıtta herhangi bir değişme göremedim ben çokta dikkat etmiyorum açıkçası, malum artan fiyatlarla hesap yapamaz olduk 😅

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Baris Senturk yazdı:

Yakıtta herhangi bir değişme göremedim ben çokta dikkat etmiyorum açıkçası, malum artan fiyatlarla hesap yapamaz olduk 😅

yol bilgisayarından bakıcaksınız. 

Yorum bağlantısı
Baris Senturk
Mehmet Göktürk yazdı:

yol bilgisayarından bakıcaksınız. 

Herhangi bir değişim olmadı fakat ağır bakımda turbo falan da revize edildi ben bir nebze de olsa düşüş beklemiştim. Acaba sente atlakta o yüzden mi değişim olmadı.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Kompresör değerlerini ölçtürün bence. Aynısı demiyorum ama bir arkadaşımda benzer durumda pistonun kendisinde sorun çıkmıştı.

Yorum bağlantısı
Baris Senturk
Oğuzkan Erışık yazdı:

Kompresör değerlerini ölçtürün bence. Aynısı demiyorum ama bir arkadaşımda benzer durumda pistonun kendisinde sorun çıkmıştı.

Kompresyon değerleri ölçüldü tam olarak hatırlamıyorum fakat hepsi birbirine yakın değerlerde ve limit içi çıktı. Buji değiştirirken de bujilerin uçları temizdi kararma ya da yağlanma yoktu.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Baris Senturk yazdı:

Turbo revize edildi.

bunu kim sizi nasıl ikna ederek  tavsiye etti bu araçta?

Yorum bağlantısı
Baris Senturk
Çağlar Bayur yazdı:

bunu kim sizi nasıl ikna ederek  tavsiye etti bu araçta?

Araçta wastegate arızası vardı vagcomda arızaya düşüyordu, çekiden düşüyordu aynı zamanda yağ basma vardı. O yüzden turbo revizesi önerdiler biz de yaptırdık fakat sağlıklı mıdır değil midir bilmiyorum şu an arızaya düşmüyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...