İçeriğe Yönlendir

Peugeot 2008 Allure 1.2 Puretech 130 Hp 🦁

Eyüp Çetin

Recommended Posts

Çiğdem Bilen
Selçuk Bakış yazdı:

Normal modda kullan, ekoya çok takılma, rodaj bitince yakıt ciddi olarak düşecektir.

Aynı şeyi diyecektim bence şehir içinde eco mod daha fazla yakıyor. Benzer 1.2 Puretech  motorda corsada da denedim 2008de de eco mod çok yakıyor. Ben de henüz 570 kmdeyim ev okul 3 km yol gidip geliyorum hem de yoğun trafikte bazen 3 km yol 40dk sürüyor genel  ortalamam 8.4 lt.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Hayırlı olsun Eyüp Bey. Araç çok güzel duruyor maşaallah

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Ben bu konuya cevap yazmamisim. Hayırlı olsun kazasız belasız 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

arkadaşlar 1.2 puretech motorda yağa ve trigere özellikle dikkat edin ve değişimini geciktirmeyin, belli aralıklarlada yağ dolum kapağını açıp triger kayışını kontrol edin, bunlarda gördüğüm kadarıyla yağ banyolu triger kayış var, ne akla hizmet yaptılarsa artık, kayış kenarlarında zedelenme yada konumunda kayma genişleme gibi şeyler görürseniz hemen servise gidin baksınlar, son durumda yağ değişerek ömrü uzatmaya çalışsalarda sorun devam ediyor, kayış parçalanıyor, parçalar karterdeki filtreyi tıkıyor ve yağlama basıncı düşüyor, sonrası malum, o yüzden bunun canı yağ ve kontrol, buna dikkat edin.

video sonundaki reklam kısmını geçiniz tabii

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Emre Şimşek yazdı:

Hayırlı olsun Eyüp Bey. Araç çok güzel duruyor maşaallah

Teşekkür ederim @Emre Şimşek 🙏🏻

Metin Akbal yazdı:

Ben bu konuya cevap yazmamisim. Hayırlı olsun kazasız belasız 😊

Teşekkür ederim Metin hocam. 🙏🏻

Selçuk Bakış yazdı:

Normal modda kullan, ekoya çok takılma, rodaj bitince yakıt ciddi olarak düşecektir.

Beklentim o yönde. 

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Bu veriyi nasıl tutturdunuz hayret. Benim kullandığım güzergah öyle aşırı yoğunluğu olan bir yol değil. Zaman zaman çok beklediğim oluyor ama 3 km yol 10 dakika sürüyor genelde. Start stop genellikle kapalı kullanıyorum ama ben de yakıtı çok etkilediğini düşünmüyorum onun. Kullanım şekliniz nasıldır acaba? 

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Eyüp Çetin yazdı:

Bu veriyi nasıl tutturdunuz hayret. Kullanım şekliniz nasıldır acaba? 

Bu sabah çektim fotoyu bu km tamamen ev iş arası 3.5km aynı güzergahta yapıldı başka işler için başka araç kullanıyoruz. Giderken güzergahım rampa sayılır ve fotodaki gibi sabah trafiği bol trafik lambalı sürekli dur kalk yapıyorum. Eve dönerken de dolayısıyla daha az yakıyor. Normal modda sürüyorum, start stop otomatik canı isterse devreye giriyor klimayı araca bindiğim gibi sıcak modda açıyorum birkaç dkda ısıtmaya başlıyor. Sakin sürüyorum başka da özel bir tekniğim yok. Aynı güzergahta corsa 1.2 puretech 100hp otomatik yakıt tüketimim 7.2 idi. Peugeot 2008 1.6 eHdi 92hp hiç dikkat etmeden ortalamam 5.2 lt idi.

20240116_082845.jpg

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Eğer ki araçta buğu yoksa, klima açmayın. Klima açılınca radyatör fanı da çalıştığından, motor geç ısınacaktır. Kaloriferi sıcak konuma açın, daha faydalı olur.

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Maaşallah, kazasız belasız sürün inşallah. Güzel araç...

Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Sani Gerşon yazdı:

Eğer ki araçta buğu yoksa, klima açmayın. Klima açılınca radyatör fanı da çalıştığından, motor geç ısınacaktır. Kaloriferi sıcak konuma açın, daha faydalı olur.

Onu da denedim tam tersi oluyor 😄 geç ısınıyor o zaman nedenini anlamadım. Klima açık en yüksek sıcaklıkta fan hızı 1 de açıyorum dış havayı kapatıyorum 1-2 dk içinde ılık üflüyor sonra sıcak. Önceden abimin 5008de ayrıca bir rezistans vardı acaba öyle bir şey var mı diye düşünüyorum 1km gidiyorum sıcak üflemeye başlıyor corsada böyle değildi teknik detay bilmiyorum ama varsayım bu. Sabah kapalı garajdan çıkıyorum bunun etkisi de olabilir.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

PTC (rezistans) var ise, belli bir ısının altında çalışır. Siz kapalı garajdan çıktığınız için PTC varsa da çalışmayacaktır.

Ama klima mümkün değil ki daha hızlı sıcak üflesin.

@Servet Aydın belki daha iyi açıklama yapabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çiğdem Bilen
Sani Gerşon yazdı:

PTC (rezistans) var ise, belli bir ısının altında çalışır. Siz kapalı garajdan çıktığınız için PTC varsa da çalışmayacaktır.

Dediğim gibi deneme yanılma sonucu vardığım şeyler bu yorumlarım bana öyle gelmiş bile olabilir ptc rezistans vb arattım bulamadım teknik detay ve dayanak yok ama böyle oluyor

@Eyüp Çetin Bey siz denediniz mi sizde nasıl ısınıyor araç?

Yorum bağlantısı
Aydın Sert
Sani Gerşon yazdı:

C-Max te PTC vardı, hemen ısıtıyordu. CRV de yok maalesef.

Senin dediğin gibi kaloriferi sıcak modda kullandığımda daha geç ısıtıyor, klimada sıcak modda ise daha erken ısındığını tespit ettim Çiğdem Hocamın dediği gibi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

klimada ısıtma devresi çok lüks araçlar hariç oda enderdir, olmaz, olsa olsa şu olur, klimayı açtınız ve düşük hızdasınız, radyatörün önündeki klima peteği ısınır, bu ısıda motor radyatöründeki suyun ısınmasına yardım etti diyelim anca böyle bir etki olur diye düşünüyorum, zira 1-2 dk sonra ısı vermesi bunu gösteriyor sanki, kendi aracımda ptc var ona bakarak kıyaslarsam, fanı açtım 5-10 sn sonra hafiten başlıyor ılık hava (klima kapalı), bu süre dış hava ısısına göre değişiyor tabii, çok soğuksa süre biraz uzuyor ama 2 dk. falan değil, Karsta olmam lazım,  2 dk da zaten su ısısı artmış oluyor,  ptc devresi için kalorifer kutusunun parçalarına bakmak lazım, o kısmı incelemek lazım ...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

Hiç bir şey açmayınca soğuk üflüyor 😊

Isınması biraz zaman alıyor. Dış havayı kapatıp klima açınca 1 dk içinde sıcak hava gelmeye başlıyor fakat Sani Gerşon'un dediği gibi genelde açmıyorum klimayı. 

Cihat Küçükay yazdı:

Maaşallah, kazasız belasız sürün inşallah. Güzel araç...

Teşekkür ederim 🙏🏻

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

motor suyu ısınmadan harici usutmanın devreye girmesi için ac on yapılması gerekiyor olabilir, sorun üretici/satıcıların bu fonksiyonu tam olarak anlatmamasından kaynaklanıyor veya bilmiyorlar, ben borusan da bmx x3 ün 4x4 ü hakkında bilgi alamamıştım bilmiyorlardı

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

motor suyu ısınmadan harici usutmanın devreye girmesi için ac on yapılması gerekiyor olabilir, sorun üretici/satıcıların bu fonksiyonu tam olarak anlatmamasından kaynaklanıyor veya bilmiyorlar, ben borusan da bmx x3 ün 4x4 ü hakkında bilgi alamamıştım bilmiyorlardı

düz mantıkla basarım auto’ya diyen birisi doğrusunu yapıyormuş demekki. Erken ısınmak istiyorsa

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

düz mantıkla basarım auto’ya diyen birisi doğrusunu yapıyormuş demekki. Erken ısınmak istiyorsa

müşteri her zaman haklıdır

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

o zamanda tam gaz çalışan fan sayesinde buz gibi havayı yersin ilk etapta, sende bu şekilde yapınca fan hızı ve üfleme yönü ne oluyor baktınmı hiç?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Sani Gerşon yazdı:

Hali hazırda araçlarda klima gazı akış yönü değişimi ile ısıtma yapılmıyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

Bayideyim bir araçta global kapama var dedim satış elemanı yok dedi, satış müdürü geldi bilmiyorum dedi ben var dedim. Aküyü bağladılar global kapama olduğu kanıtlandı. 

Satış elemanları teknik bilgi yoksunu, sıcsk satış odaklılar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Metin Uzunoğlu yazdı:

global kapama

Ne demek hocam?

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Sani Gerşon yazdı:

Ne demek hocam?

Camları ve açılır tavanı hep beraber kapatıyor. 

• Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

hayırlı uğurlu olsun güle güle kullanın :nazar: bende 3008 istiyorum bakalım nasip 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
(düzenlendi)
Ali Cihangiroğlu yazdı:

o zamanda tam gaz çalışan fan sayesinde buz gibi havayı yersin ilk etapta, sende bu şekilde yapınca fan hızı ve üfleme yönü ne oluyor baktınmı hiç?

Her arabada böyle degil. Ayarlanan sicaklik ve uflenen havanin sicaklik farki buyukse hafif ufleyenler var

Bu arada araciniz hayirli olsun Eyüp Bey:nazar:

tarihinde Eren Gökmen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...