İçeriğe Yönlendir

MAF Sensörü ( Hava Akış metresi.)

Yasin Kızılca

Recommended Posts

Yasin Kızılca

Arkadaşlar merhaba 

Ford fiesta 2005 1.4 tdci aracımın motor lambası yanmaya başladı ve daha önce aldığım OBD2 cihazımı bağlayıp hata kodlarını kontrol ettim. 

Aldığım hata aşağıdaki gibidir. 

P0102 – Mass air flow (MAF) sensor/volume air flow (VAF) sensor low input

Hava akış metrenin   arıza verdiğini gördüm kodu temizlesemde tekrar motor ışığı belli bir süre sonra yaniyor. 

Sanayiye gittim ve aracıma uygun bir maf sensörü aldım ve taktım 

Fakat motor ışığı hala yanıyor ve aynı kod yine çıkıyor taktığım sensor sağlam sorun nederen kaynaklaniyor olabilir

birde elektirikci ye gitmeyi düşünüyorum

Konu hakkında yardımcı olabilir misiniz 

Şimdiden teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Soketi oksitlenmişse yada kabloda temas sorunu varsa eskiyi de yeniyi de okumuyor olabilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Adem Kazıl

Hava filtresi yan sanayi olabilirmi, orjinal takıp deneyin, geçen hafta bi arkadaşın 2016 dizel otomatik connecti aynı hatayı verdi 3 usta hava akışmetresi arızalı demiş benim ustadan parçayı sipariş ettik taktırmaya gittiğinde usta parçayı değiştirmiş sonra hava filtresi kontrol etmiş yan sanayi hava filtresi takmışlar, orjinal ile değişimi yapıldı, yan sanayi hava filtreside sebeb olabiliyormuş, birde sadece bu map ve maf sensörü İçin özel spreyler var onunla temizliği yapılmalı balata spreyi olmaz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Yasin Kızılca
İnan Çınar yazdı:

Soketi oksitlenmişse yada kabloda temas sorunu varsa eskiyi de yeniyi de okumuyor olabilir.

Soket sağlam hocam baktım yarıya kadar kablolarına, da baktım herhangi bir deforme yok 

Adem Kazıl yazdı:

Hava filtresi yan sanayi olabilirmi, orjinal takıp deneyin, geçen hafta bi arkadaşın 2016 dizel otomatik connecti aynı hatayı verdi 3 usta hava akışmetresi arızalı demiş benim ustadan parçayı sipariş ettik taktırmaya gittiğinde usta parçayı değiştirmiş sonra hava filtresi kontrol etmiş yan sanayi hava filtresi takmışlar, orjinal ile değişimi yapıldı, yan sanayi hava filtreside sebeb olabiliyormuş, birde sadece bu map ve maf sensörü İçin özel spreyler var onunla temizliği yapılmalı balata spreyi olmaz.

BOSCH marka filitre takıldı bakımı 2 ay önce, yapıldı ondan, öncede bu hata vardı 

Ama az önce baktım filitre diyince filitrenin üst kapağında yanda bir kırık var filitre görünüyor hafif bir hava kaçağı olabilir sanırım 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Yasin Kızılca
Doğan Arşiray yazdı:

fazladan hava alıyordur sistem.

Kapağı değiştirip tekrar deneyeceğim çözemedim hava akış metresi değişti 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...