İçeriğe Yönlendir

Araç Değişimindeki Finansal Düşüncem

Mert Emre ŞAMCI

Recommended Posts

Mert Emre ŞAMCI

Yaklaşık 540 civarına satabileceğimi düşündüğüm 200bin km de 2015 1.2mpi style i20 aracım var.. Aracımın kredisi için 5.500₺ + 3.300₺ ödeme yapıyorum.

5.500 araç kredisi 36 ay sonra bitiyor.

3.300₺ ise ihtiyaç kredisi 12 ay sonra bitiyor.

Aracımı satıp kredileri kapadığımda 400.000₺ nakit param oluyor.

400.000₺ ile 2009-2013 arası fiesta - punto - corsa 130-170km arasında temiz boş paket manuel alabiliyorum. 

Bu senaryoda aylık araç için ödediğim yaklaşık 9.000₺ cebimde kalıyor. 12 ay sonra ise bir kredim bittiği için normal şartlarda 5.500₺ ödemem kalıyor.

Yani yukarıda bahsettiğim senaryoda ilk sene her ay 9.000₺ 2. ve 3. senede ise her ay 5.500₺ cebimde kalıyor. 3 sene boyunca bu paraları bankaya ödemek yerine her ay gram altın alsam 3 senenin sonunda elimde i20 nin borçsuz kaldığı senaryodan çok daha fazla param olacağını düşünüyorum. Hem borçsuz aracım hemde 3 sene boyunca kredi ödemelerindeki paralar ile alabileceğim altınlarım birikmiş olacak.

Sizin bu düşüncem hakkındaki yorumunuz nedir?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Kredileri kaç faizden çektiniz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mert Emre ŞAMCI
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Kredileri kaç faizden çektiniz?

Araç kredisi 1.89
İhtiyaçta sanırım 1.89 du. 2 Üstü olmadığına eminim.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Araç kredisini satıştan önce kapamanız lazım. Alıcının da bu duruma ok olması lazım yani.

İkinci olarak, bir daha bu faiz oranına ulaşmanız için net minimum 2 sene beklemeniz gerekecek. Sonrası Allah kerim.

Bana sorarsanız, şu an nakit para ile yapabileceklerinize bakın. Kredi çekilmiş, belli bir faiz ödenmiş zaten.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Mert Emre ŞAMCI yazdı:

Araç kredisi 1.89
İhtiyaçta sanırım 1.89 du. 2 Üstü olmadığına eminim.

Arabayı 540 a satabiliyorsanız satın. Yani düşünce ile piyasa uymayabiliyor.

Kredileri kapatmayın. Direkt altın alın veya dolar her neyse artık. 

Tabi araç kredisini ödemeden arabayı da satamazsınız. Kredi gayet uygun faizli şu piyasada ben olsam hiç ellemem. 

Yorum bağlantısı
Ali Gök

şuan araba satmak çok zor herkes faize bastı parayı 

ödeyebiliyorsanız hiç oynatmayın düzeni 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin

hali hazırda kredilerin ödenmesinde zorluk yoksa 1.89 krediyi kapatman pek mantıklı değil.

her ay gram alırım diyorsunuz ama her ay farklı bir ihtiyaç baş gösterecek ve araba model düştüğü ile kalacak yada bende öyle oluyor :D

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur
Mustafa Şahin2 yazdı:

Konuyu kitletir arabama binmeye devam ederdim :) 

aynen öyle. bence satar arabasızda kalabilir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

hesap makinesine bile gerek yok, küliiyen zarar çıkar, hesaplarsak çok daha dehşet zarar rakamı çıkar, sonuçta topyekün zarar yazar bu düşünce

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Arabanıza binin. değiştirmeyin. bakımını da düzgün yapın.  kazandığınız paradan artıyorsa biriktirin yatırım yapın. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Arabanıza binin. değiştirmeyin. bakımını da düzgün yapın.  kazandığınız paradan artıyorsa biriktirin yatırım yapın. 

Bendensin :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan
(düzenlendi)

Mert Emre bey iş arkadaşım 2019 model 60.000 km kazasız boyasiz clio 4  1.2 joy aracini 550 bine satamadı. Satabilseydi Focus alacaktik ama satilmadı. Malesef piyasa gerçekleri düşlerimize uymuyor :shok:

tarihinde Mustafa Erkan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
(düzenlendi)

Forum ahalisi i20 yi almayın demişti, şuan 550 etmesi imkansıza yakın bir durum. Mevcut durumu korumakta fayda var. 

tarihinde Metin Uzunoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hasan Karabekiroglu

Seçil Erzan a ver parayı.

Sene sonunda Porche a binersin. 

• Mutlu 7
Yorum bağlantısı
Mehmet Zincirkıran

hocam 3 yıl 5-6 yaş daha düşük model bir araca bineceğinizi hesaba katmamışsınız, bu da bir zarar bana göre.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Diyelim dediğiniz fiyatlardan alım satım yaptınız. 

hepsini bugünün parasıyla hesaplayalım. 

Aracınızı 540’a satarsanız. Kredileri kapatırsanız; elinizde 305 bin lira kalıyor.

400’e araba alırsanız üstüne 100 koymak zorundasınız. Hem de bugünün parasıyla 100 bin lira. elinizde 400 bin liralık araba kalacak. 

ama arabanızı elinizde tutarsanız 3 yıla yayılmış 235 bin lira ödemeniz var. Ben bunu bugünün parasıyla 80 bin olarak görüyorum. Ayrıca elinizde 540 bin liralık mal varken. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Özet bilgi vereyim, ne o araç 540 eder ne de 400 e 2013 fiesta alabilirsiniz. Kredi kapatma rakamlarına bir şey demiyorum 🙂 

400 e alınacak o model fiesta çok yıkık olur benden demesi. 

Şuan ortalama 2015 dizel fiestalar 550-600 civarına ki km 150000 altı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
(düzenlendi)

750bine sıfır polo varmış. Doğal olarak bu tip arabaların zor satılması normal. 

tarihinde Evren Erakçora tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Serkan Aktay

Onu bunu bilmem ama 5500*36 ay 198000. 198 bin liraya şu an için bankalar 7 ile 8 bin arasi faiz veriyor. Yani her ay 1500-2500 arası kâr yapar. Niye bankayı kapatasin ki. Arbitraj :)

Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Zamanında düşük faiz ile kredi çekilmiş ve para kullanılmışsa sonradan krediyi erken kapatmanın hiç bir zararı olmaz. Kredi çekilip bir yerlere harcanmış belli ki. Borç yükünden kurtarır sizi. Sizin plana göre işler yolunda gider mi? bilemem. Ne aracınız o fiyata alıcı bulabilir ne de geriye kalan paraya almayı düşündüğünüz araçlar alınabilir. 2004 Fiesta 214binde 360-380 bandında gidiyor. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Serkan Aktay yazdı:

Onu bunu bilmem ama 5500*36 ay 198000. 198 bin liraya şu an için bankalar 7 ile 8 bin arasi faiz veriyor. Yani her ay 1500-2500 arası kâr yapar. Niye bankayı kapatasin ki. Arbitraj :)

Anaparan eriyor kardeş.

Birşey vermiyor. reel faiz yine eksi şu an. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...