İçeriğe Yönlendir

Garanti Kapsamında Akü Değiştirmenin Yolları

Enes Talha Tüfekçi

Recommended Posts

Enes Talha Tüfekçi

Malumunuz 2023 modele kadar Corolla Sedanlarda 42 amper akü geliyor. Bu araç için baya düşük. 30 bin kmde bile aküleri biriyor insanların.

Benim aracım 2021 mart çıkışlı 1.6 motor ve 48 bin kmde. Bir hafta önce yurtdışı tatil dönüşümde kapalı otoparkta yatan aracımın aküsü bitti. 5 günde bitmiş akü. Tatil öncesi seviyesine baktığımda gayet iyiydi akü. Ben de başka bir araçtan takviye yapmadan akıllılık yapıp Toyota'nın yol yardımını aradım. 2023 Ağustosta yol yardım paketi için 450 lira ödemiştim.  2 saat içinde geldi yol yardım. Takviye yaptı ve direkt servise gidin aracı teslim edin. Eğer servise gitmezseniz yarın saha çalışmayabilir dedi. Ben de servise bıraktım ve garanti kapsamında değişmesini istedim.

Servis, yol yardım  üzerinden geldiğim için reddedemeden aküyü değiştirdi garanti kapsamında. Corolla sahiplerinin aklında olsun. Servis garantili aküler için yol yardımı mantıklı bir çözüm. ELbette çok ters bir yerde, uzun yolda kalınırsa, gece yarısı vb. sorun açıkçası. Ama geniş vakitli işlerde mantıklı. 

Eğer ki araç sahibi kendisi takviye yapıp geldiğinde servislerin önemli bir kısmı aküyü şarj edip gönderiyor maalesef. Akülerin arabanın trafiğe çıkışından itibaren 3 yıl garantisi var.Benimki de mart 2024'te doluyordu. İyi zamanlama oldu diyelim :)

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
Enes Talha Tüfekçi yazdı:

Malumunuz 2023 modele kadar Corolla Sedanlarda 42 amper akü geliyor. Bu araç için baya düşük. 30 bin kmde bile aküleri biriyor insanların.

Benim aracım 2021 mart çıkışlı 1.6 motor ve 48 bin kmde. Bir hafta önce yurtdışı tatil dönüşümde kapalı otoparkta yatan aracımın aküsü bitti. 5 günde bitmiş akü. Tatil öncesi seviyesine baktığımda gayet iyiydi akü. Ben de başka bir araçtan takviye yapmadan akıllılık yapıp Toyota'nın yol yardımını aradım. 2023 Ağustosta yol yardım paketi için 450 lira ödemiştim.  2 saat içinde geldi yol yardım. Takviye yaptı ve direkt servise gidin aracı teslim edin. Eğer servise gitmezseniz yarın saha çalışmayabilir dedi. Ben de servise bıraktım ve garanti kapsamında değişmesini istedim.

Servis, yol yardım  üzerinden geldiğim için reddedemeden aküyü değiştirdi garanti kapsamında. Corolla sahiplerinin aklında olsun. Servis garantili aküler için yol yardımı mantıklı bir çözüm. ELbette çok ters bir yerde, uzun yolda kalınırsa, gece yarısı vb. sorun açıkçası. Ama geniş vakitli işlerde mantıklı. 

Eğer ki araç sahibi kendisi takviye yapıp geldiğinde servislerin önemli bir kısmı aküyü şarj edip gönderiyor maalesef. Akülerin arabanın trafiğe çıkışından itibaren 3 yıl garantisi var.Benimki de mart 2024'te doluyordu. İyi zamanlama oldu diyelim :)

Yeni akü 52 amper. 3 yıl garantili.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Yeni akü 52 amper. 3 yıl garantili.

garantiden değişen bir parça, değişen parçanın garanti süresi kapsamındadır, yani mesela sizin garanti mart 2024 te bitecek anladığım kadarı ile, bu takılan akü de o gün son günü garanti için, parasını ödeyip aldığınız parça nın garanti süresi başka

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

@Tansu Kalafatoğlu bey daha iyi bilir ama sorun amperajda değil, markanın kendisinde bildiğim kadarıyla. Sanırım ki eskiler mutlu akü. Şimdi takılan başka marka olmalı. Ne takıldı acaba?

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Yaa bu toyota az para mı veriyor mutlu aküye anlamıyorumki. Yani bi akü yüzünden arabayı çekiciye bindirip servise çekmek bana hem çok zor geliyor, hem işlerimi aksatır, hem de ayıp yani. 

benim 40’lık mutlu akü de problemli. Araba marş basmıyor ve akü pilden doluyor diye sorun yaşamıyorum. Her gün çalıştırıyorum. Ama gidici yani. Belli. 

serviste takılanlar fabrikadaki gibi değil galiba. Onlar daha sağlam oluyor. 

aynen. Sorun aküde. Benzinli motoru sağlam 50’lik akü 5-6 sene çok rahat götürür. 

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Sani beyin dediğine katılıyorum. Focus 1 aracımın üzerinde gelen motorcraft 43 amperlik akü 7 yıl dayanmıştı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kerim Bilgehan Arbek

Geçmiş olsun benzer bir problemi bu aralar ben yaşıyorum. Her ne kadar resmi garanti sürem bitmiş olsa da volkswagen passat varianta vw 59 ah akü takmış. E tabi araç da en dolu donanım olunca koltuk ısıtma, şerit takip, acc vs derken akü ömrünü tamalamak üzere. Sabahları boştayken 11.8-11.9 v değerleri ölçüyorum, start stop sisteminin en son ne zaman çalıştığını hatırlamıyorum bile.

İşin özü moda oldu bu benzinli arabalara düşük ah değerli akü takıp piyasaya sürmek...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Daha büyük akü takmak istersen yuvaya sığmıyor zaten. Corollaya Mutlu 50/55, Yiğit 50/55, Varta C22 52Ah, C30 55Ah aküler oluyor. E170’ler 60 amperle geliyordu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yaa bu toyota az para mı veriyor mutlu aküye anlamıyorumki. Yani bi akü yüzünden arabayı çekiciye bindirip servise çekmek bana hem çok zor geliyor, hem işlerimi aksatır, hem de ayıp yani. 

benim 40’lık mutlu akü de problemli. Araba marş basmıyor ve akü pilden doluyor diye sorun yaşamıyorum. Her gün çalıştırıyorum. Ama gidici yani. Belli. 

serviste takılanlar fabrikadaki gibi değil galiba. Onlar daha sağlam oluyor. 

aynen. Sorun aküde. Benzinli motoru sağlam 50’lik akü 5-6 sene çok rahat götürür. 

Kendi markası yeni akü. Toyota marka. Fabrikadaki akü de sorunlu zaten. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Kendi markası yeni akü. Toyota marka. Fabrikadaki akü de sorunlu zaten. 

Kendi markası yoktur. Birine ürettirmiştir.

Benim araç mesela Yuasa ile gelmiş. Görüp görülebilecek en kaliteli markalardan biri. UPS'lerde kullanırdık, 7 sene gittiğini bilirim.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
Sani Gerşon yazdı:

@Tansu Kalafatoğlu bey daha iyi bilir ama sorun amperajda değil, markanın kendisinde bildiğim kadarıyla. Sanırım ki eskiler mutlu akü. Şimdi takılan başka marka olmalı. Ne takıldı acaba?

Toyota Türkiye kötü ürün koyuyor maalesef. Malum Türkiyede tüketici hakkı hukuku yok. Arabayı veriyoruz size yeter diyorlar. Malum son 2 yılda araba bulmak bir lütuf olarak gösterildi. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sani Gerşon yazdı:

Kendi markası yoktur. Birine ürettirmiştir.

Benim araç mesela Yuasa ile gelmiş. Görüp görülebilecek en kaliteli markalardan biri. UPS'lerde kullanırdık, 7 sene gittiğini bilirim.

cross japonyadan geliyor. Akü değiştirince ben de yuasa almayı düşünüyorum. Türkiyede satılanlar Nerede üretiliyor araştırmadım henüz

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Enes Talha Tüfekçi
Çağlar Bayur yazdı:

garantiden değişen bir parça, değişen parçanın garanti süresi kapsamındadır, yani mesela sizin garanti mart 2024 te bitecek anladığım kadarı ile, bu takılan akü de o gün son günü garanti için, parasını ödeyip aldığınız parça nın garanti süresi başka

Bunu öğrendiğim iyi oldu Üstad. Sağolun.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Türkiyede satılanlar Nerede üretiliyor araştırmadım henüz

İnci üretiyormuş:

Japon Teknolojisi İle Üretilen Yuasa Aküleri

Araçların güvenli ve konforlu bir sürüş deneyimi yaşatabilmeleri için birincil öneme sahip akülerde Yuasa Aküleri, her zaman kaliteli üretim ve hizmet anlayışını benimsemektedir. Akü sektöründe hem üretim hem satış yapan GS Yuasa, Türkiye’de İnci Holding ile iştiraki sayesinde Türkiye’de de üstün hizmet sunmaya devam etmektedir. 

Bugün Manisa’da bulunan üç fabrika ve toplamda 800 çalışanı ile Türkiye’nin, akü sektöründe yer alan en büyük üreticisi konumundadır. Japon teknolojisi ile üretilen ürünlerde mükemmellik ilkesi ile hareket etmektedir. 

Tüketici odaklı yaklaşımı benimseyen GS Yuasa, 6 kıtada ve 80’in üzerinden ülkede ürünlerini ve hizmetlerini tüketicilere ulaştırmaktadır. İnci GS Yuasa olarak yurt içinde 80 ana bayi, 200 enerji uzmanı, 300 yetkilendirilmiş servis ve 3 bin 500 perakende satış noktası olan faaliyetlerine devam etmektedir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sani Gerşon yazdı:

İnci üretiyormuş:

Japon Teknolojisi İle Üretilen Yuasa Aküleri

Araçların güvenli ve konforlu bir sürüş deneyimi yaşatabilmeleri için birincil öneme sahip akülerde Yuasa Aküleri, her zaman kaliteli üretim ve hizmet anlayışını benimsemektedir. Akü sektöründe hem üretim hem satış yapan GS Yuasa, Türkiye’de İnci Holding ile iştiraki sayesinde Türkiye’de de üstün hizmet sunmaya devam etmektedir. 

Bugün Manisa’da bulunan üç fabrika ve toplamda 800 çalışanı ile Türkiye’nin, akü sektöründe yer alan en büyük üreticisi konumundadır. Japon teknolojisi ile üretilen ürünlerde mükemmellik ilkesi ile hareket etmektedir. 

Tüketici odaklı yaklaşımı benimseyen GS Yuasa, 6 kıtada ve 80’in üzerinden ülkede ürünlerini ve hizmetlerini tüketicilere ulaştırmaktadır. İnci GS Yuasa olarak yurt içinde 80 ana bayi, 200 enerji uzmanı, 300 yetkilendirilmiş servis ve 3 bin 500 perakende satış noktası olan faaliyetlerine devam etmektedir.

o zaman inci alalım :) acaba aynı mıdır yoksa japonlar belli şartları sağlamaları için sözleşme yapmışlar mıdır.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

o zaman inci alalım :) acaba aynı mıdır yoksa japonlar belli şartları sağlamaları için sözleşme yapmışlar mıdır.

Valla o kadar bilemiyorum. Ama topu topu 40ah akü. 18650 bağlayın BMS ile, yeter :D Hem hafifler, yakıt ekonomisi de olur :p

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

itfaiye teşkilatını eğitmeli ,lazım olacak

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ne ka ekmek o ka köfte der norveçli

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Kutluay Selçuk

fabrikanın taktığı aküler çok kalitesiz oluyor,sonradan piyasada satılan inci,mutlu,varta aküleri çok daha dayanıklı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Kutluay Selçuk yazdı:

fabrikanın taktığı aküler çok kalitesiz oluyor,sonradan piyasada satılan inci,mutlu,varta aküleri çok daha dayanıklı

Allah Allah, tam tersi değil miydi? Yoksa sadece Toyota için mi söylüyorsunuz?

Bu güne kadar hep gördüğümüz, fabrika aküleri 6-7 sene gidiyor, piyasa aküleri 2-3 sene.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Sani Gerşon yazdı:

Bu güne kadar hep gördüğümüz, fabrika aküleri 6-7 sene gidiyor, piyasa aküleri 2-3 sene.

ama burası türkiye :) 

Yorum bağlantısı
Berke Kaya
Sani Gerşon yazdı:

Bence de toyotaya mahsus bir durum bu. Focus 1 orjinal akü 43 amperdi 6 yıl kullandım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...