İçeriğe Yönlendir

Yaz Saati Uygulaması

Eyüp Çetin

Yaz Saati Uygulaması Hakkında   

64 oy

Bu ankete oy verme veya sonucunu görme izniniz yok Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Eyüp Çetin

Bakan'dan Çok Tartışılan Yaz Saati Uygulamasına Dair Açıklama

Enerji Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, yaz saati uygulaması hakkında, "İstanbul’da güneş saat 08.20’de ağarıyor, Paris’te saat 08.34’te, Berlin’de yine sekiz buçukta güneş ağarıyor; oralarda hiçbir problem olmuyor, bizde neden problem oluyor, anlamakta güçlük çekiyorum" dedi.

Genel Kurulda, bütçe üzerindeki konuşmaların ardından soru-cevap işlemine geçildi.

Yaz saati uygulamasıyla ilgili sorulan soruya Bakan Bayraktar şu yanıtı verdi:

"Yaz saati uygulamasıyla ilgili olarak şunu söyleyeyim: Türkiye'de 1940 yılında yaz saati uygulamasının Avrupa’yla aynı tarihlerde yapılmasına karar verilmiş. 1962-72 arasında Türkiye'de aralıklı olarak bugünkü gibi yaz saati uygulaması yapılmış. 78-84 arasında ise sürekli yaz saati uygulamasına geçilmiş. Yine, petrol krizinin doğurduğu -yani enerjiyi verimli kullanalım diye- 84 yılından sonra da Batı’yla daha uyumlu olabilmek için yaz saati uygulaması değiştirilmiş.

Şimdi, biz, 20 Kasım 2015 yılında İstanbul Teknik Üniversitesiyle bir protokol kapsamında yaz saati uygulamasının enerji verimliliğine etkisini araştırmışız. Burada 11 kişilik bir akademisyen heyeti var. Bu heyetin içerisinde psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü uzmanları var, sosyologlar var, diğer teknik arkadaşlar var. Bu raporda çok çarpıcı bir ifade var, müsaadenizle onu çok kısa okumak istiyorum. Son kısmını söyleyeyim: Yaz saati uygulamasının yıl boyunca uygulanması, enerji planlaması, iktisadi kazanç, sosyolojik ve psikolojik anlamda daha doğru olacaktır.

Dolayısıyla, bu rapora dayanarak… Yani siz nasıl faydası yok. diyorsunuz, onu siz söyleyebilirsiniz. Ama onun ötesinde şunu da ifade edeyim: Türkiye’de, İstanbul’da güneş saat 08.20’de ağarıyor, Paris’te saat 08.34’te, Berlin’de yine sekiz buçukta güneş ağarıyor; oralarda hiçbir problem olmuyor, bizde neden problem oluyor, anlamakta güçlük çekiyorum."

Kaynak:

https://www.google.com/amp/s/m.haberturk.com/enerji-tabii-kaynaklar-bakani-alparslan-bayraktar-dan-yaz-saati-uygulamasi-aciklamasi-3644797-amp

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bunun temel nedeni sabah namazını kıldıktan sonra yeniden yatmadan kahvaltıyı yapıp işe gitme durumudur. Odadaki fili hiç kimse görmüyor. 

• Beğen 7
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Mehmet Göktürk yazdı:

Bunun temel nedeni sabah namazını kıldıktan sonra yeniden yatmadan kahvaltıyı yapıp işe gitme durumudur. Odadaki fili hiç kimse görmüyor. 

Enerji anlamında tasarruf olmadığını mı düşünüyorsunuz hocam. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

İkinci sebebi de suudi arabistan saat dilimine entegrasyondur. Bu karar sonrası türkiyedeki birçok teknoloji şirketinin bağlı olduğu genel müdürlükler irlandadan dubaiye değiştirilmiştir. Dolayısı ile policy uygulaması ve kampanyalar avrupa için olanlar değil araplar için olanlara dönüşmüştür. (microsoft vs vs)

Eyüp Çetin yazdı:

Enerji anlamında tasarruf olmadığını mı düşünüyorsunuz hocam. 

Sabah cayır cayır elektrik yakıyoruz hiçbir farkı yok. diğer durumda da akşam yakacağız. 

Enerji tasarrufu yapılacaksa "daylight savings time"  sene içine eskisi gibi değiştirilirse olur.  Değiştirme sebebi oydu. Sabitlediğin zaman tasarruf olmuyor zaten  olamaz da. Adaptif olursan tasaruf olur.  

meselenin enerji ile ilgisi yok. "daylight savings time" dendiğinde "savings.."  yani tasarruf...  yılda iki kez saatler alınır..

Eğer bu yapılmayacak ise o zaman avrupaya yaklaşılması daha doğru olur. İhracat ve ithalatımızın çoook büyük kısmı avrupayadır. 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben mevcut sistemin tasarruflu olduğuna inanmıyorum. Amacın tasarruf olduğuna da inanmıyorum. 

Sabah karanlıkta uyanıyoruz.. Çoğu işçi karanlıkta işe gidiyor. 

Mesela Fatih Başkan gece yarısı iş başı yapıyor. Ben çocukları okula götürürken 8:30 da bile farlar yanıyor.

Sabah 7 den itibaren zaten tüm ışıklar yanıyor.  

Kış saatine geçelim, yazın da kıs saatinde kalabiliriz, sakınca yok benim için :)

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Faiz kararında olduğu gibi bu yanlış karardan da dönülmesi doğru olacaktır. 

Şu an istanbulda sabah namazı 6.42 de. yani tekrar yatmanıza yahut çok aşırı erken kalkmanıza gerek yok. Ama geri alınırsa saat 5.42 olacak ki bu daha güç bence. 

Sabah namazının ne zaman kılınacağı da zor bi konu da oraya girmemeyim şimdi yeri değil. 

• Beğen 2
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Hepsini geçtim gündemimizde olan sokak köpekleri meselesi..Kurdun puslu havayı sevmesi misali köpeklerde karanlıkta daha çok saldırıyor..Sabahın kör karanlığında geceden aç olan hayvan daha bir saldırganlaşıyor. Hava aydınlandığında çekiliyorlar köşelerine..

60 küsur yaşındaki müteahhit bilmemne efendi sabah namazından sonra rahatça işe gidebilsin diye 8 yaşında evlatlarımızı köpekler parçalıyor maalesef..

• Beğen 6
  • Beğenme 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Anket açık değil.. yaz saati uygulaması nedir?? şu an yapılan uygulamamadır. bence oy verenler yanlış anlıyor. ben de önce yanlış anladım. 

zaten psikolojik sosyoojik vb deyişinden anlaşılıyor. rapora acaba ulaşabiliyor muyuz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Amaç tasarruf değil. Yıl içinde saatleri değiştirmek saçmalık. Bunun fizyolojik ve sosyolojik etkileri çok fazla. 

bizim yapmamız gereken mesai ya da okul saatleriyle oynamak. 

bugünkü saat uygulamasıyla yazın normal saatte kalkıyoruz. Ama genel anlamda mesai başlangıcı 8 yerine 9 yaparsak bu sefer de sabah boş vaktimiz oluyor. Akşamki vaktimizden yiyoruz. 

yine de bi düzenleme yapılabilir ama bu asla saatleri ileri geri alarak değil 

yaz saati uygulaması yanlış anlatılmış. Yaz saati uygulaması senede 2 kere saatleri değiştirme uygulamasıdır. 

biz şu an kalıcı yaz saati uygulaması var. 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Amaç tasarruf değil. Yıl içinde saatleri değiştirmek saçmalık. Bunun fizyolojik ve sosyolojik etkileri çok fazla. 

bizim yapmamız gereken mesai ya da okul saatleriyle oynamak. 

bugünkü saat uygulamasıyla yazın normal saatte kalkıyoruz. Ama genel anlamda mesai başlangıcı 8 yerine 9 yaparsak bu sefer de sabah boş vaktimiz oluyor. Akşamki vaktimizden yiyoruz. 

yine de bi düzenleme yapılabilir ama bu asla saatleri ileri geri alarak değil 

yaz saati uygulaması yanlış anlatılmış. Yaz saati uygulaması senede 2 kere saatleri değiştirme uygulamasıdır. 

biz şu an kalıcı yaz saati uygulaması var. 

o da değil aslında. yaz saati uygulaması yok.  saat dilimimiz dubai oldu. bu kadar.

Saatleri avrupaya yaklaştırmamız hayrımıza olur. İngilitere ile örtüşen 3-4 saat var iş saati. 

yani bişey yapılacaksa diğer tarafa yapılmalı. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

o da değil aslında. yaz saati uygulaması yok.  saat dilimimiz dubai oldu. bu kadar.

Saatleri avrupaya yaklaştırmamız hayrımıza olur. İngilitere ile örtüşen 3-4 saat var iş saati. 

Avrupa da kalıcı saat uygulamasına geçecek kısa zaman sonra. 

Amerika ile Avrupa arasında 6 saat fark var. Çok sorun değil. Bizim saatler popülasyona göre ayarlandı diye biliyorum. Ankaranın doğusundan geçen bir çizgi. O yüzden bu saat diliminde kaldık.

Eğer batıya göre ayarlarsak bu sefer doğudaki adam sabah kalktıktan 5 saat sonra işe gider :) 

ya da kendi içimizde çift saat uygulayalım. Ama bu daha çok karışıklık çıkarır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Mehmet Göktürk yazdı:

Anket açık değil.. yaz saati uygulaması nedir?? şu an yapılan uygulamamadır. bence oy verenler yanlış anlıyor. ben de önce yanlış anladım. 

zaten psikolojik sosyoojik vb deyişinden anlaşılıyor. rapora acaba ulaşabiliyor muyuz?

Şu an uygulanan yaz saati. Yaz saati denilme sebebi yazın ve kışın iki ayrı uygulama yapılıyordu eskiden bugün yazın kullanılan değişmeden yıl boyu geçerli. 

Nedense ben de anketin yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Yoksa çoğu insan karşı şu anki duruma. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

mesela şu an van’da yaşan kişi uyandığında gün ağrımış oluyor. Onun için sorun yok. 

@Eyüp Çetin yapılan araştırmaya göre çoğu kişi saat uygulamasına neden karşıymış? Çünkü diğer seçenekleri değiştiremediği için. 

Uygulamaya karşı olanlar işe gitmek istemiyor ya da okula gitmek istemiyor. Esas sebep bu. Karanlıkta kalkmak değilmiş sebep :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Eyüp Çetin yazdı:

Şu an uygulanan yaz saati. Yaz saati denilme sebebi yazın ve kışın iki ayrı uygulama yapılıyordu eskiden bugün yazın kullanılan değişmeden yıl boyu geçerli. 

Nedense ben de anketin yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Yoksa çoğu insan karşı şu anki duruma. 

Yaz saati uygulaması yaz ve kış değiştirmektir. Değiştirip durmaya yaz saati uygulaması denir.

Biz yaz saati uygulamasından vazgeçip. sabit saat uygulamasına geçtik ve yazın kullandığımız dubai/cidde bandını seçtik. bilgisayarda böyle.

GMT+3 olduk..

Oysa eskiden GMT+2 olup onlarla beraber ileri geri oynuyorduk. 

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

mesela şu an van’da yaşan kişi uyandığında gün ağrımış oluyor. Onun için sorun yok. 

zaten hep o yüzden :)

image.png.3276400d35cf8b06e36117905e9e6d52.png

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

@Eyüp Çetin yapılan araştırmaya göre çoğu kişi saat uygulamasına neden karşıymış? Çünkü diğer seçenekleri değiştiremediği için. 

Uygulamaya karşı olanlar işe gitmek istemiyor ya da okula gitmek istemiyor. Esas sebep bu. Karanlıkta kalkmak değilmiş sebep :) 

başarılı sorulamamış soru sanki. Kimse kalkamıyorum diye itiraf etmemiştir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Mehmet Göktürk yazdı:

Yaz saati uygulaması yaz ve kış değiştirmektir. Değiştirip durmaya yaz saati uygulaması denir.

Biz yaz saati uygulamasından vazgeçip. sabit saat uygulamasına geçtik ve yazın kullandığımız dubai/cidde bandını seçtik. bilgisayarda böyle.

GMT+3 olduk..

Oysa eskiden GMT+2 olup onlarla beraber ileri geri oynuyorduk. 

Aynen öyle oldu hocam. Fakat geçtiğimiz sabit saat eskiden yazın kullanılan saat dilimi olduğu için yaz saati olarak kaldı zihinlerde. O yüzden şimdiki saate yaz saati diyoruz. Yoksa sabit değişmiyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Mankal
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Uygulamaya karşı olanlar işe gitmek istemiyor ya da okula gitmek istemiyor. Esas sebep bu

Bu gerekçeyi baz alırsan yüzde 98 çıkar sonuç..Özellikle de öğrenciler arasında..Anketmi yapılmış..Bence trajikomik..

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Eyüp Çetin yazdı:

Aynen öyle oldu hocam. Fakat geçtiğimiz sabit saat eskiden yazın kullanılan saat dilimi olduğu için yaz saati olarak kaldı zihinlerde. O yüzden şimdiki saate yaz saati diyoruz. Yoksa sabit değişmiyor. 

arap saati dememek için. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Zincirkıran

bizim burda 7.40 ta güneş doğmuş, 17.33 te batmış. yaklaşık 10 saat gündüz, 14 saat gece. kış boyunca saati ileri de alsak, geri de alsak gece gündüz dağılımı değişmiyo. ülkemizin doğusu ile batısı arasında da 1 saat kadar fark olduğunu düşünürsek, mesai ve okul saatlerini kışın 2 saat azaltsak, geliş gidiş saatlerini de bölgesel olarak düzenlesek ne enerji problemi kalır, ne çocuklar karanlıkta okula gider. nasıl memur için yaz kış kıyafet uygulaması varsa, yaz kış mesai saati uygulaması da gayet makul olacaktır. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Sabah çocukları kaldırmak çok zor oluyor. Ufaklık her sabah ağlıyor. Operasyona gider gibi işe gidiyoruz. Tr nin en batısı özellikle zindan gibi oluyor. Birilerinin rahatı için mi şimdi bu eziyet.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Birde bunun bir kuralı vardır oruç başlangıcındaki gibi. Rahat olsun diye saati değiştirip Allahı mı kandırıyoruz? Kanıyor mudur?

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay

Ortalıkta İTÜ'nün raporu var deniyor. E görelim raporu, ne faydası varmış bu işin diye, yok göremezsin gizli deniyor. Ne gizliliği olabilir enerji tasarrufu raporunun? Muhtemelen içinde tasarruf olmadığını yazıyordur. Gerçekten her sabah karanlığa uyanmak, her akşam karanlıkta dönmek insanda yorgunluk yaratıyor. Çocuklar ayrı dert, onlarda karanlığı gördükçe uyanamıyorlar. Ama bence asıl konunun altında yatan neden enerji firmalarının istekleri. Muhtemelen hükümetten istenen ücretleri ve/veya zamları alamadıkları için bu şekilde bir destek görüyorlar. Çünkü bu işten kazançlı çıkan bir tek onlar. Araplara bu şekilde yaklaşmamızın ne faydası var gerçekten anlamıyorum. Zaten ülkede yaşayan büyük bir arap nüfus var. Onlarla ithalat-ihracat anlamında Avrupa'dan daha fazla bir bağlantımız yok diye biliyorum. E o zaman? Yine 5 kafadarların elindeyiz durumu kalıyor. Bu durumda zaten değiştirmeyecekler demektir.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Muhammet Ergün

Bencede ülkenin dogusu ve batısı arasındaki mesai saatleri değişmeli. Özellikle Aralık ve Ocak aylarında.

Doğu'da görev yaparken saat 16 da akşam oluyor du. Saatlerin geri alınmasını isteyenler batıda bulunanlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Muhammet Ergün yazdı:

Bencede ülkenin dogusu ve batısı arasındaki mesai saatleri değişmeli. Özellikle Aralık ve Ocak aylarında.

Doğu'da görev yaparken saat 16 da akşam oluyor du. Saatlerin geri alınmasını isteyenler batıda bulunanlar.

Bütün nüfus batıda arkadaşım

Mesele yaz kış değil gmt +2 mi yoksa gmt+3 mü olacağı.. 

tasarruf edilebilmesi için yaz ve kış değiştirip duruyor olman lazım. 

Bunu yapan bakan kaçtı… yapılan doğru değil ideolojikti.. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

Bütün nüfus batıda arkadaşım

Mesele yaz kış değil gmt +2 mi yoksa gmt+3 mü olacağı.. 

tasarruf edilebilmesi için yaz ve kış değiştirip duruyor olman lazım. 

Bunu yapan bakan kaçtı… yapılan doğru değil ideolojikti.. 

tasarruf yok. Bu kanıtlandı.

konu namaz falan da değil. Çarpıtmayın. Dünden beri aynı şey yazılıyor. Kanıt ispat nerede? 

Kaldı ki namaz olsun. Ülkede namaz kılan çok büyük bir kesim varken bunu da yok sayamazsınız. Namaz kılmaya kolaylık sağlıyor olabilir. Başka konu. 

ülkenin nüfus popülasyon ortası ankara civarında. Ankaranın doğusunda yaşayan insanı da yok sayamazsınız. 

olması gereken ya doğu batı arasından bir saat farklı zaman dilimi. Ya da mesai saatlerinin değişimi. 

benim de çocuklarım zor uyanıyor. Konudan muzdaribiz. Okul ve iş saatinin değişmesini istiyoruz. 

• Beğen 4
  • Teşekkür 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...