İçeriğe Yönlendir

Volkswagen Vazgeçiyor

Tansu Kalafatoğlu

Recommended Posts

Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

zamanı var daha, kısa süre sonra tam elektriklilerde birşeyler olacaktır mutlaka, aynı anda ülkelrinde kendilerini buna göre ayarlamaları lazım, şuan hiçbir ülkede çoğunluğun elektrikli araba kullanması durumunda yeterli enerji gücü yok bildiğim kadarıyla, hele bizde daha klima açamıyorsun trafolar gümlüyor, yaygın kullanımda santraller patlar bizde :)

daha zamanı var, o zamana kadar içten yanmalılar kraldır, hatta sonrasında bile olmak zorundalar, daha uzuuun yıllar hemde, hatta petrol bitene kadar diyim sen anla, hiç hesapta olmayan birşeyler çıkmazsa tabii, hayal edemiyorum şuan...

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Yakın zamana kadar hibrit corolla; astra, 308, golf, megane, c4’ten ucuzdu. Toyota satışlar artınca fiyat koydu. Yoksa avrupa’da muadillerinden ucuz. Hem de otomatik

ali abi, az kaldı az daha sabır. Birkaç seneye reno da koyacak koltuk altına pili. 20 sene böyle gidecek. Sabret yav :) 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

bu arada piyasa yorumcuları şu an arzın talepten fazla olduğunu söylüyor. Birileri fena patlayacak gibi

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Yakın zamana kadar hibrit corolla; astra, 308, golf, megane, c4’ten ucuzdu. Toyota satışlar artınca fiyat koydu. Yoksa avrupa’da muadillerinden ucuz. Hem de otomatik

ali abi, az kaldı az daha sabır. Birkaç seneye reno da koyacak koltuk altına pili. 20 sene böyle gidecek. Sabret yav :) 

hahha, reno koydu zaten pilide alan yok, neyleyim deli pahalı benden yavaş ve kalitesi geride kilyoyu, captur desen kibrit olarak satıldığından haberimiz bile yok,, zaten birşey olduğuda yok, az sabır, birkaç seneye tam elektrik renoları görünce sen ne oluyoruz diyeceksin  :D

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bu arada piyasa yorumcuları

geçen sene kuru bakliyat toptancılığı yaparken sektör değişenler mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bu arada piyasa yorumcuları şu an arzın talepten fazla olduğunu söylüyor. Birileri fena patlayacak gibi

vatandaş patlar sen merk etme :D

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Cihangiroğlu yazdı:

hahha, reno koydu zaten pilide alan yok, neyleyim deli pahalı benden yavaş ve kalitesi geride kilyoyu, captur desen kibrit olarak satıldığından haberimiz bile yok,, zaten birşey olduğuda yok, az sabır, birkaç seneye tam elektrik renoları görünce sen ne oluyoruz diyeceksin  :D

megan e tech den haberin yok mu ali abi?Arkadaşım aldı 3 4 aydır kullanıyor bedavaya yolculuk yapıyor evde şarjla.

7,4 saniye 0-100 ü var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay Başaran yazdı:

megan e tech den haberin yok mu ali abi?Arkadaşım aldı 3 4 aydır kullanıyor bedavaya yolculuk yapıyor evde şarjla.

7,4 saniye 0-100 ü var.

arabaya para vermiş  neticede. bedava bişey yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Ali Cihangiroğlu yazdı:

reno koyamadı. Hibrite gereken yatırımı yapmıyor. Elinde patlıyor.

akıllanınca Yakında reno yetkilileri: “hibrit clio 6 ile başlar” diyecek :) 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağrı Alaf yazdı:

yazıların tamamını okudum kötü birşey yok. genel olarak almanyada devlet teşvikleri kesmiş teşvik öncesi  hücum olmuş bu nedenle 2 hafta bir fabrikada üretimi durduracaklarmış. 

asıl şu manidar

"Volkswagen has invested €1 billion ($AU1.6 billion) into electric-vehicle production at the Emden factory, with the next-generation Passat to be made in Slovakia for its next generation to free up space for more electric cars in the facility."

Manisaya gelecek olan fabrika..

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

okudum kötü birşey yok

böyle yazılır ise eks te etkileşim olmaz hocam, dolayısı ile reklam geliri de gelmez ama , mesela uçtu kaçtı yan döndü battı falan gibi terimler, mesela yutup un reklam girme anı, genelde cümlede ''ne/neden/bundan sonra' gibi kelimeler söylendikten sonra geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Mehmet Göktürk yazdı:

arabaya para vermiş  neticede. bedava bişey yok. 

Mecaz o hocam. Benim arabanın yarısından az yakıt maliyeti var. Demek istediğim bu.  

Deterjanda indirim yakaladım bedava valla demek gibi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
İlkay Başaran yazdı:

Mecaz o hocam. Benim arabanın yarısından az yakıt maliyeti var. Demek istediğim bu.  

Deterjanda indirim yakaladım bedava valla demek gibi.

Alırken pahalı alıyorsun, peşin veriyorsun demek istedi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Evren Erakçora yazdı:

Alırken pahalı alıyorsun, peşin veriyorsun demek istedi.

Terim fonundan para kaldırdı belki :seytan:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
İlkay Başaran yazdı:

7,4 saniye 0-100 ü var.

Olmamı, alıyorduk son anda vazgeçtik ,baktım dün, ısı pompa yok, büyük ekran yok, eksik bazı şeyler, bizim ülkeden dolayı, ama güzel tabiide hevesim kaçtı, alınırsa sadece iconic olanı alınır,  0-100 de geçer beni ama son hızda zaten duman olur şansı yok, durmaksızın menzildede sansı yok, içi az daha geniş, fiyat fena değil...

ben araba almayacağım uzun süre, belkide hiç almam, gerek kalmayacak, ama motor işinde niyetliyim, bakalım 2024 gelsin helede....

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Alırken pahalı almak baktığımız yere bağlı. Taycandan ucuz.

Ali Cihangiroğlu yazdı:

Olmamı, alıyorduk son anda vazgeçtik ,baktım dün, ısı pompa yok, büyük ekran yok, eksik bazı şeyler, bizim ülkeden dolayı, ama güzel tabiide hevesim kaçtı, alınırsa sadece iconic olanı alınır,  0-100 de geçer beni ama son hızda zaten duman olur şansı yok, durmaksızın menzildede sansı yok, içi az daha geniş, fiyat fena değil...

ben araba almayacağım uzun süre, belkide hiç almam, gerek kalmayacak, ama motor işinde niyetliyim, bakalım 2024 gelsin helede....

Güzel araba Ali abi. Ben sevdim. Ses seda yok. Bizim arkadaşlar motor sesi olacak abi ya diyor. Sanki şevrole kapristen geçecek elektrikliye de..

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

reno koyamadı. Hibrite gereken yatırımı yapmıyor. Elinde patlıyor.

akıllanınca Yakında reno yetkilileri: “hibrit clio 6 ile başlar” diyecek :) 

yaparsa daha iyisini kilyo 6 dan başlar derim tabii :) şuan yok öyle  bir durum.... 

hibrite gerek-meyen yatırımı yapmıyor diyeceksin, geleceği olmayan şeye neden yapsın, zaten hibirti modelleri, var markanın, tam güç elektrikliye yapıyor yatırımı, ab de bunlar kadar uğraşan yok sanırım, tamamen sıfırdan kuruyorlar sistemi diye okudum, hemde çinle beraber, zaten çin yoksa geçeceksin o elektrikli işini, şuan durum böyle, ilerde değişirmi bilmem....

bana gelince, bu araç bana 10 sene en az gider, fiestam gibi, zaten daha araba almayacağım büyük ihtimal, bu yeter bana her türlü, seneye motor alacağım büyük ihtimal, tamamen zevkine, araba sadece ihitiyaç olursa kullandığım birşey, şuan İzmirde yaşasam çoktan satmış yenisinde almamıştım, araba sahibi olmak hızla anlamsızlaşacak zaten, buından sonra arabaya gömeceğim paraya yazık, beni mutlu edecek başka şeylere veririm parayı, araba hevesim geçti zaten :) 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Göktürk yazdı:

yazıların tamamını okudum kötü birşey yok. genel olarak almanyada devlet teşvikleri kesmiş teşvik öncesi  hücum olmuş bu nedenle 2 hafta bir fabrikada üretimi durduracaklarmış. 

asıl şu manidar

"Volkswagen has invested €1 billion ($AU1.6 billion) into electric-vehicle production at the Emden factory, with the next-generation Passat to be made in Slovakia for its next generation to free up space for more electric cars in the facility."

Manisaya gelecek olan fabrika..

bu değil. Algılamak istediğiniz yerden bakıyorsunuz. 

2 hafta kapanacak diye 20 bin kişiyi zorunlu işten çıkarmaz heralde. 

son habere göre işten çıkarma maliyetlerini farklı kaynaklarla kapatıp deneme yapacakmış. Kurtarırsa işten çıkarmayacak. Kurtarmazsa çıkaracak. 

2027’ye kadar yatırımı %20 azaltacak. 

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
İlkay Başaran yazdı:

Alırken pahalı almak baktığımız yere bağlı. Taycandan ucuz.

Güzel araba Ali abi. Ben sevdim. Ses seda yok. Bizim arkadaşlar motor sesi olacak abi ya diyor. Sanki şevrole kapristen geçecek elektrikliye de..

güzel canım, kaç zamandır diyordumya zaten, ama tam değil, bandrol  vergi saçmalığı yok internet bağımsız olmaz vs. bizim hükümetin saçmalıkları yüzünden hep eksik araç geliyor üstünede 2 araba parası bunlara para ödüyoruz, millettende tık yok, tepkisiz milletiz anca yumurta deliğe gelcek çıkarımıza baya dokunacak o zaman patlıyoruz, almam araba falan bunlarada vermem o çorbayı arkadaş...

dün bayiyede baktım dedimya hani, satıcı tanıyor beni, arabayıda gördü, tam kapının önüne meganın yanına çektim birde, arabaya bak sıfır megan yanında sönük, o derece parlatmışım sırf gıcıklığına, direk dediği ilk laf, takasa almıyoruz yalnız.... şöyle bir baktım yüzüne, neyse....  he dedim bende sana takasa verecek değilim, eksiklerini saydım  full gelince haber ver dedim, aracın 22kw şarjıda yok ne bu dedim bastım gittim...

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
İlkay Başaran yazdı:

Terim fonundan para kaldırdı belki :seytan:

valla bu işin temelinde "kaşıntı" var. yoksa eski araçlara biner dururuz en tasarruflusu o. tüketim ve kapitalizm var. içten gelen dürtü var. froyd mroyd var. 

Şimdi benim tiguanı satsam 900 bine, alsam elektrikli 1.6 milyona arada 700 bin lira fark var. evet elektrik az yakacağım. 

5 sene kullansam (ki ben daha çok kullanırım ama)

tiguan olsa bugünkü para ile tiguanın değeri 450 bine düşecek, 1.6 milyona aldığım araba da 1 milyona düşecek en iyi ihtimal. 

Tiguanda 450 bin zarar + ayda 2 depodan 3000x12x5=180.000TL yakıt harcayacağım   elektriklide 40 bin liralık harcayacağım

Sİgorta kasko vergi farkım kabaca 75 bin olacak 5 senede en az. 

Tiguanda

450 araç değeri kaybı

180 benzin harcama

75 kasko (baz)

(bakımları aynı kabul ettim)

toplam= 715 bin kaybettim Tiguan ile

Avenger alırsam

600 bin araç değer kaybı

40 bin lira elektrik

150 bin kasko

(bakımları aynı kabul ettim)

toplam= 790 bin lira kaybım oldu

avenger daa 700 bin lira fazladan verdim alırken. arabanın değeri 450 bin değil de 1 milyonda kaldı. yani 550 bin liraya düştü 700 bin liram. (bugünkü reel parayla) 150 bin de burdan net ve de 700 bin liranın 5 senelik kabacaa yüzde 5 faizi 175 bin lirayı da eklersek 325 bin liralık bir parasal zarardayım alışta ödediğim para nedeniyle. (değer kaybı hariç).

bunu da ekle:

Avenger da kaybım 790+325= 1milyon 115 bin lira. 

hesabımda hata varsa lütfen düzeltin. (enflasyonu dikkate almadım rakamlar reel olarak verilmiştir, enflasyon hesaabı yapılabilir ama sonuç değişmez. yukardaki rakamları dolar yahut altın olarak da reel bir endeks ile yapabilirsiniz)

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bu değil. Algılamak istediğiniz yerden bakıyorsunuz. 

2 hafta kapanacak diye 20 bin kişiyi zorunlu işten çıkarmaz heralde. 

son habere göre işten çıkarma maliyetlerini farklı kaynaklarla kapatıp deneme yapacakmış. Kurtarırsa işten çıkarmayacak. Kurtarmazsa çıkaracak. 

2027’ye kadar yatırımı %20 azaltacak. 

bence ab de doyuma yaklaştı bu elektrikli araç satışları, daha fazlasını ne kaldıracak güç var nede toplum istekli, adamlar bizim gibi aman arabam olsun diye düşünmüyor, daha detaylı gelecek vari ve ülke çapında ne olur diye düşünüyor, araba onlar için sadece ihtiyaç zaten, umurlarında değil, o yüzden firmalar bakıyorki bu iş bu teknolojiyle zor, duruyorlar, bekleyip görecekler, öte yanda reno gibileride bu duraksamayı fırsat bilip sıfırdan sistem kuruyor, diğerleri beklerken, birşeyler çıkaracaklar bence, bu pil olayında bir numara göreceğiz sanki, hele biraz zaman geçsinde....

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Mehmet Göktürk yazdı:

en güzeli elinde olan araca binmeye devam etmek, ne sat nede al.

elektrikli arabada şu var, hadi aldın Avenger diyelim, bunu 10 sene kullanırsın benim gibi değilmi, 10 sene sonra pil zaten ölecek, 1 sene sonra o araba zaten demode olacak, bırak 10 seneyi, 5 sene bile çok, satamayacaksın, elektrikli araba şuan PC gibi, telefon gibi, çok hızlı demode oluyor, bu derece hızlı gelişen birşeyi elde tutmak zaten hata, elde kalır o araç, hadi pili değiştim kullanırım diyorsan o başka ama vereceğin parayı düşün.... mesela bu konuda çok daha dezavantajlı malum bir marka var hani,  hadi satsana bu aracı 2. el, satta göreyim hele....

hesap ortada, ne sat ne al kullanmaya devam, hızla gelişen şey alınmaz, borsada füze gibi çıkan senetin alınmayacağı gibi...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

o dediğin marka gayet de iyi ikinci eli var ama :)

pillerin revizyonu çıkması vb olacaktır. pert olan araçların bataryaları motorları ne olacak? Bunlar geri dönüşecek. satılacak. Bu alanlarda daha çoook gelişme göreceğiz.

Beklentim daha standart pillere doğru ilerleyecek olması mesela VW grubunun bi standardı, stellantisin bi standardı, toyotanın bi standartı. dolayısı ile pil değişimi akü değişimi gibi olabilir. beklentim odur. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...