İçeriğe Yönlendir

Annemi Nasıl Emekli Yapabilirim?

Ali Darbaz

Recommended Posts

Ali Darbaz

Merhaba

63 yaşındaki annemi nasıl emekli yapabilirim. Kendisi Almanyada 1 sene çalışmış. Almanyadaki sigortalı çalışmış lakin hesabını kapatıp ülkeye kesin dönüş yapmış... 

Annemin emeklilil için ptimlerini ödemek ve onu emekli etmek istiyorum. Ne yapmamız lazım. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

1 gün lük işe giriş tarihi bile etki eder, bir sgk uzmanına danışmalı edevletten alınmış döküm ile, almanya geçmişi için fındıklı sgk ya şahsi başvuru ile bilgi alınabiliyor , özel bir masa, girişte ileride solda zemin katta, bir sürü 3 kağıtçı dolu kurum içinde kimse ile konuşmayın anında çarpılyorlar!

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba

63 yaşındaki annemi nasıl emekli yapabilirim. Kendisi Almanyada 1 sene çalışmış. Almanyadaki sigortalı çalışmış lakin hesabını kapatıp ülkeye kesin dönüş yapmış... 

Annemin emeklilil için ptimlerini ödemek ve onu emekli etmek istiyorum. Ne yapmamız lazım. 

https://www.alitezel.com.tr/

Ver danışmanlık ücretini. Olması gerekeni söylesinler. 

Bu örnek ,başka sosyal güvenlik uzmanlarıda var. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Almanyada çalıştığı süreyi borçlanabilir. 

Onun dışında doğum sayısı x2 yıl olarak borçlanabilir. 

Bunlar da emeklilik için yetmez bence. 

Bunlar dışında borçlanıp prim ödeyip hizmet tamamlamak mümkün değil. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Çağlar Bayur yazdı:

1 gün lük işe giriş tarihi bile etki eder, bir sgk uzmanına danışmalı edevletten alınmış döküm ile, almanya geçmişi için fındıklı sgk ya şahsi başvuru ile bilgi alınabiliyor , özel bir masa, girişte ileride solda zemin katta, bir sürü 3 kağıtçı dolu kurum içinde kimse ile konuşmayın anında çarpılyorlar!

almanlar hakkında başka bilgiler var mı :) 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Merhaba

1 sene çalışıp nasıl emekli oluyor?

olamaz yani pratikte. ve olmamalı da. 

hatta böyle emekli olanlar varsa yeniden kararları gözden geçirilmeli. 

• Beğen 6
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Şaka mı bu? 1sene çalışma ile (Almanya veya japonya) emekli mi olmak istiyoruz?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Mankal

Ali EYT çıkmasa 22 seneyle bile emekli olamıyordum...Sen bir seneden bahsediyorsun..Yok öyle bir dünya..

Bir senenin üstüne çocukları ekler (bayaa para ) gerisini borçlanırsın..Ama attığın taş ürküttüğün kurbağaya değermi onu da sen hesapla..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

Ev hanımı olmak günahmı emekli olamıyacakmı. Hani torba yasada ev hanımları için bir şeyler eklenecekti.

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ali Darbaz yazdı:

Ev hanımı olmak günahmı emekli olamıyacakmı. Hani torba yasada ev hanımları için bir şeyler eklenecekti.

Günah değil ama öyle bir iş tanımı yok. Erkek Kadın ev işini beraber yaparak hayatı idare ederler. Günah dini bir terim. Emeklilik ekonomik bir bilimsel terim.

Ev hanımı olarak yaptığı işlerden sevap almış olabilir ama o öteki dünyaya yatırım. 

Herkesi emekli ederlerse sonra 7500 lira diye ağlarlar. 

Devletin parası sonuçta çalışanların verdiği vergiler. Başka para yok ki. ha bir de araplara sattığmız tarlalardan fabrikalardan gelen para var. 

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Tamam 25 yıl dan emekli edelim , güncel dip sigorta primi 4300 mu neymiş.

1.3 milyonu ver peşin 7500 TL maaşla emekli ol,

Kafandaki bu mu!

Ha peşin 1 milyon 300 bin tln varsa getir bize 7500 lira maaşı her ay veririz sen rahat ol

• Beğen 2
  • Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Koray Demir

Ali halletmenin bir yolunu bulmadan bu işin peşini bırakmaz. 

1 yıl çalışma ve prim gün sayısı ile işi zor yalnız. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

almanlar hakkında başka bilgiler var mı :) 

açlar aççççç

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Koray Demir yazdı:

Ali halletmenin bir yolunu bulmadan bu işin peşini bırakmaz. 

1 yıl çalışma ve prim gün sayısı ile işi zor yalnız. 

Hypermil yaparak 1 lt/100 km yakmak bu istekten daha olası.

• Beğen 4
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Prim ödeyeceğin para ile yatırım yapsan çok daha fazlasını alırsın, en azından birilerinin ağzına bakmazsın 3 kuruş zam alacaksın diye

Önder Özcan yazdı:

Şaka mı bu? 1sene çalışma ile (Almanya veya japonya) emekli mi olmak istiyoruz?

Galiba anladığım 1 yıl çalışmış, iş başlangıcı var bunu emekliliğe ekleyip üstüne kalan primi ödeyip emekli etmek istiyor, ben mi yanlış anladım, 1 sene çalıştı emekli olsun diyecek birisi değil çünkü

Çağlar Bayur yazdı:

açlar aççççç

parlament mavi r36 passat b7 kasa kapımda olduktan sonra aç gezilir be abi, benzin kokusuyla karnımı doyururum ben 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Ebrar Tüfek yazdı:

Prim ödeyeceğin para ile yatırım yapsan çok daha fazlasını alırsın, en azından birilerinin ağzına bakmazsın 3 kuruş zam alacaksın diye

Galiba anladığım 1 yıl çalışmış, iş başlangıcı var bunu emekliliğe ekleyip üstüne kalan primi ödeyip emekli etmek istiyor, ben mi yanlış anladım, 1 sene çalıştı emekli olsun diyecek birisi değil çünkü

sen de doğru anladın biz de doğru anladık. Karlı olduğunu düşünüyor ki soruyor. Elbette ödeyeceğini düşünüyor. 

Normal şartlarda o primin geçmişte ödenip bugüne kadar sgk tarafından işletilmiş olma maliyeti de eklenir. 25 sene prim ödeyenin primini 26. sene toptan ödesen aynı haklara sahip olunur mu? Devlet sana gayrisafi milli hasılayı artırdın diye maaş veriyor aslında. ama artırmamışsın. Burda Ali'yi seviyoruz konu daha genel bi konu. O kişi çalışıp katkıda bulunmuş olcak ve de artı prim ödemiş olacak ki sonra maaşı haketsin. Evde çalışmış ama bu sayede mesela kocası daha çok çalışmış da olabilir. Hem ev hanımı olup hem çalışanın çift maaş alması mı gerekiyor. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek
Mehmet Göktürk yazdı:

sen de doğru anladın biz de doğru anladık. Karlı olduğunu düşünüyor ki soruyor. Elbette ödeyeceğini düşünüyor. 

Yazılan cevaplar bu şekilde değil, o yüzden sordum

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Fark ödemeleri çoğu kez az bi hakkı kalanlara "tamamlama" için verilen haklar. muhtemelen 2/3 ünü yapmış olmak beklenir mantıken yahut orantılı emekli maaşı da kafama mantıklı geliyor. 

Ebrar Tüfek yazdı:

Yazılan cevaplar bu şekilde değil, o yüzden sordum

Ben bunu bilerek yazdım. Çünkü prim ödese de onun düşük olacağını ve karda olacağını sanmış durumda gibi duruyor. Yoksa niye istesin ki?

öte yandan bu ülkede herşey olur. 1 sene milletvekili olaydı emekliydi. 

• Teşekkür 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Mehmet Göktürk yazdı:

öte yandan bu ülkede herşey olur. 1 sene milletvekili olaydı emekliydi. 

Başka hangi ülkede var bu yada varmı merak ettim bakacam şimdi 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ali Darbaz yazdı:

ev hanımı neden emekli olsun, pirim yatırmadıysa kendisine. sosyal sigorta mantığına ters.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran
Ali Darbaz yazdı:

Hem çalışıp hem ev hanımının işlerini de yapanlar ne olacak süper emekli mi?

18.45 de son dersten çıkıyor eşim mesela. 19.30 da eve geliyor. Kalanı yemek bulaşık çamaşır vs vs. Annemde öyleydi eşimin annesi de.

Yorum bağlantısı
Hamit inan
Doğan Arşiray yazdı:

ev hanımı neden emekli olsun, pirim yatırmadıysa kendisine. sosyal sigorta mantığına ters.

Ben gibi yapmalı. Maaşı alınca direk 7.500 teslim ediyorum :) kazanmış gibi hissedip yine eve harcıyor herkes mutlu 😁

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Ali Darbaz yazdı:

Yaw bi benmi okudum bu haberi. Ben bu haberi görüpde foruma yazdım. Benim merak ettiğim husus tabiki annemin gürbetci olması. Neyse ben konuyu farklı kaynaklardan takip edeyim. Forumu kaldırabilirsiniz 

https://www.kariyer.net/ik-blog/ev-hanimlari-nasil-emekli-olabilir/

Belli bir yaş üzerindekiler için mantıklı değil. Yeni ev hanımlığına başlayanlar için makul devletin sunduğu. 😊

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...