İçeriğe Yönlendir

Grand C-Max 2012 Ecoboost İçin Antifriz Önerisi ?

Ahmet Karaayvaz

Recommended Posts

Ahmet Karaayvaz

12 model grand c max ecoboost motorlar için hangi antifriz kullanılır ? Düzenli değişim periyodu var mıdır ? 
Motora göre antifiriz seçilmeli diyor videolar , şu an üzerinde turuncu gibi bir renk antifiriz var , tam minimum seviyesinde gibi geldiği için antifirizi komple önerilen ürünle değiştirmek istiyorum .

Bunun için servise gitmek gerekir mi herhangi bir usta antifiriz değişimini yapabilir mi ? Küçük bir ilçedeyim , buralarda pek arabayı mecbur kalmadıkça elletmek istemiyorum.

bursada önerilebileceğiniz servis dışında bir yer var mı ?

Yorum bağlantısı
Ahmet Karaayvaz
Evren Erakçora yazdı:

Bu tipte olmalı diyor, başka tip antifriz koymayın. 

Screenshot_2023-12-24-09-32-55-236_cn.wps.moffice_eng.jpg

Hocam pek okunmuyor , motulden sorguladım autocool optimal -37 olan turuncumsu antifirizi önerdi , 

antifiriz wss 944-d mı olacak diyor orada ? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

her turuncu renk aynı değildir, iyi marka bir şey seçin ben olsam su katılmayan hazır organik seçerdim

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan
(düzenlendi)

Castrol radicool SF antifrizin açıklamalar kismında aradığınız şartı karşıladığı belirtiliyor. Kolay bulunan bir antifizdir.

Bu antifizin bir üstü olan Si Oat (G12 ++ ) tüm bursada arayip genel merkezine sormuştum. Bursada ana dağıtıcısında bile bulunmuyordu. 1734249763_Screenshot_20231224_135203_SamsungInternet.jpg.e8fc628a4ecb53fcf052753ee72e4a6e.jpg

tarihinde Mustafa Erkan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Karaayvaz
Çağlar Bayur yazdı:

her turuncu renk aynı değildir, iyi marka bir şey seçin ben olsam su katılmayan hazır organik seçerdim

Direk link verirseniz o ürünü alayım ? Ekran resmî de olur ? İyi markalar hangileri motul nasıldır ? Yukarda arkadaş fmy nin kini koymuş mesela 350 tl aşırı ucuz geldi , motuller liqui Molly ler 700 den başlıyor mesela , orjinal olmayabilir mi ? Ya da üretim yılı 2022 olması dezavantaj mıdır ? 

Mustafa Erkan yazdı:

Castrol radicool SF antifrizin açıklamalar kismında aradığınız şartı karşıladıgı belirtiliyor. 1734249763_Screenshot_20231224_135203_SamsungInternet.jpg.e8fc628a4ecb53fcf052753ee72e4a6e.jpg

Buna da bakayım hocam teşekkürler 

Koray Demir yazdı:

Hocam bunlar çok uygun görünüyor fiyat olarak bir de 3 litre mi olacak 5 litre mi ? 

Evren Erakçora yazdı:

Fiyatı çok iyi , orjinal olmayabilir mi acaba ? 3 litre yetiyor mu ? 

Yorum bağlantısı
Koray Demir

Komple sistem temizliği yapılacaksa 50-50 oranda saf su ile karıştırıp maksimum seviyeye kadar eklenecek şekilde 3 litre antifriz yeterli olur.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Ahmet Karaayvaz yazdı:

Direk link verirseniz o ürünü alayım ? Ekran resmî de olur ? İyi markalar hangileri motul nasıldır ? Yukarda arkadaş fmy nin kini koymuş mesela 350 tl aşırı ucuz geldi , motuller liqui Molly ler 700 den başlıyor mesela , orjinal olmayabilir mi ? Ya da üretim yılı 2022 olması dezavantaj mıdır ? 

Buna da bakayım hocam teşekkürler 

Hocam bunlar çok uygun görünüyor fiyat olarak bir de 3 litre mi olacak 5 litre mi ? 

Fiyatı çok iyi , orjinal olmayabilir mi acaba ? 3 litre yetiyor mu ? 

Örnek sadece, sahte mi değil mi hiç fikrim yok. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ahmet Karaayvaz yazdı:

link verirseniz

araba için alışverişimi internetten hiç yapmadım, parçacıya gider ona da danırşırım, kötü mal olmaz sabit dükkanlarda, başı ağrır

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Motul hazır al geç autocool optimal, bu uygundur, kullanıma hazır, su ekleme yok, sistemi boşalt doldur gitsin....

bu arada değişim sebebin nedir?  ölçtüğünde derecesi düşük değilse dokunma, düşükse sadece genleşme kabını boşalt üstte yazadan doldur, aracı çalıştır kullan ısınsınki su karışsın, soğuyunca tekrar ölç değer normalse devam et...

ben sadece kontrol ederek 10 sene kullandım, limite bile inmemişti bilgin olsun...  o antifiriz kolay kolay bozulmaz... hatta daha deli dayananlarıda vardırda bulamazsın onları karıştırmayalım...

Not: asla çeşme suyu kullanma, antifrize sadece saf su eklenir :

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Karaayvaz
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Motul hazır al geç autocool optimal, bu uygundur, kullanıma hazır, su ekleme yok, sistemi boşalt doldur gitsin....

bu arada değişim sebebin nedir?  ölçtüğünde derecesi düşük değilse dokunma, düşükse sadece genleşme kabını boşalt üstte yazadan doldur, aracı çalıştır kullan ısınsınki su karışsın, soğuyunca tekrar ölç değer normalse devam et...

ben sadece kontrol ederek 10 sene kullandım, limite bile inmemişti bilgin olsun...  o antifiriz kolay kolay bozulmaz... hatta daha deli dayananlarıda vardırda bulamazsın onları karıştırmayalım...

Not: asla çeşme suyu kullanma, antifrize sadece saf su eklenir :

Min hizasında gibi geldi gözüme de , 2019 yılında bu su tesisatı yenilendiğinde antifriz değilmiş yani 4 yıl olmuş , 

üzerine bir litre alıp motul optimal max çizgisine kadar ekleme yapsam nasıl olur ? 

bu motorlar da biraz hassas olduğu için ben de elimden geldiğince dikkatli davranmak istedim tedbir amaçlı . 

Çağlar Bayur yazdı:

araba için alışverişimi internetten hiç yapmadım, parçacıya gider ona da danırşırım, kötü mal olmaz sabit dükkanlarda, başı ağrır

Tamamdır parçacılara danışırım teşekkürler .

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
Ahmet Karaayvaz yazdı:

Min hizasında gibi geldi gözüme de , 2019 yılında bu su tesisatı yenilendiğinde antifriz değilmiş yani 4 yıl olmuş , 

üzerine bir litre alıp motul optimal max çizgisine kadar ekleme yapsam nasıl olur ? 

bu motorlar da biraz hassas olduğu için ben de elimden geldiğince dikkatli davranmak istedim tedbir amaçlı . 

Tamamdır parçacılara danışırım teşekkürler .

birşey olmaz iyi olur, ama öncesi ölçüm yap, eğer koruması hala yeterliyse sadece ilave et, hatta git servise bedavadan eklerler  :)

seviye düşükse  dediğim gibi yap, o kabı tam boşalt sonra soğukken maksa kadar doldur, su karıştıktan sonra bome ile - kaç dereceye gelmiş bak, tamamen boşaltmana gerek yok....

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Karaayvaz
Ali Cihangiroğlu yazdı:

birşey olmaz iyi olur, ama öncesi ölçüm yap, eğer koruması hala yeterliyse sadece ilave et, hatta git servise bedavadan eklerler  :)

seviye düşükse  dediğim gibi yap, o kabı tam boşalt sonra soğukken maksa kadar doldur, su karıştıktan sonra bome ile - kaç dereceye gelmiş bak, tamamen boşaltmana gerek yok....

Teşekkürler , yarın ölçüm yaptırıp haber vereceğim buradan , ölçüm sonucu çok kötü çıkmazsa da max çizgisine kadar wss b44 isteklerini karşılayan varsa motul yoksa shel Opet vs ne onunla üstünü tamamlarım . 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Karaayvaz
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Hocam merhaba bugün ölçüm yaptırdım -40 a kadar dayanıklı çıktı antifiriz . Onun için sanırım komple değişime gerek yok , yarım litre kadar saf su alıp min çizgisinin üzerine biraz çıkayım diyorum ne dersiniz ? Yoksa bir litre antifiriz mi alıp doldurayım ? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Ahmet Karaayvaz yazdı:

Hocam merhaba bugün ölçüm yaptırdım -40 a kadar dayanıklı çıktı antifiriz . Onun için sanırım komple değişime gerek yok , yarım litre kadar saf su alıp min çizgisinin üzerine biraz çıkayım diyorum ne dersiniz ? Yoksa bir litre antifiriz mi alıp doldurayım ? 

güzel çıkmış, bildiğim kadarıyla -37 normaliyidi, bu durumda direk saf su ekleyebilecek seviyede, zaten o kadar su eklemekle birşey değişmez, soğukken motor max a kadar doldur tamamdır, geçmiş olsun :)  genleşme kabı kapağını güzel kapat ;)

2016 modellerde böyle mesela, senin arabada aynıdır zaten, sayfa 404 

https://www.ford.com.tr/getmedia/632784b4-f6c9-40bc-8ec0-3902283b723c/c-max-2016-haziran-tanitma-ve-kullanim-kilavuzu.pdf.aspx

Soğutma sıvısı seviyesinin MIN ve MAX işaretleri arasında olduğundan emin olunuz. Seviye en düşük işarette veya hemen altındaysa hemen soğutma sıvısı ekleyiniz. Soğutma sıvısı konsantrasyonu, -30°F (-34°C) - -34°F (-37°C) aralığında donma noktasına karşılık gelen %48 - %50 aralığında tutulmalıdır. Not: Soğutma sıvısı ısınınca genleşir. Seviye MAX işaretinin üzerine çıkabilir.

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet Karaayvaz
Ali Cihangiroğlu yazdı:

güzel çıkmış, bildiğim kadarıyla -37 normaliyidi, bu durumda direk saf su ekleyebilecek seviyede, zaten o kadar su eklemekle birşey değişmez, soğukken motor max a kadar doldur tamamdır, geçmiş olsun :)  genleşme kabı kapağını güzel kapat ;)

https://www.ford.com.tr/getmedia/632784b4-f6c9-40bc-8ec0-3902283b723c/c-max-2016-haziran-tanitma-ve-kullanim-kilavuzu.pdf.aspx

Soğutma sıvısı seviyesinin MIN ve MAX işaretleri arasında olduğundan emin olunuz. Seviye en düşük işarette veya hemen altındaysa hemen soğutma sıvısı ekleyiniz. Soğutma sıvısı konsantrasyonu, -30°F (-34°C) - -34°F (-37°C) aralığında donma noktasına karşılık gelen %48 - %50 aralığında tutulmalıdır. Not: Soğutma sıvısı ısınınca genleşir. Seviye MAX işaretinin üzerine çıkabilir.

çok teşekkürler yarın saf su alıp üzerini maksa kadar doldururum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Karaayvaz
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Saf su aldım hocam 200 cc kadar koydum . Arabanın soğuk olduğu yer biraz eğimliydi ondan dolayı tam kestiremedim , min max çizgisi nerede diye . Kendi garajımda araç düz iken tekrar kontrol edip duruma göre ilave edeceğim . 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...