İçeriğe Yönlendir

Kurutma Makinası Suyu

Süleyman Kaya
Çözüme git Servet Aydın tarafından,

Recommended Posts

Süleyman Kaya

Herkese selamlar.. Yakın zamanda kurutma makinası aldık, Siemens marka ve ısı pompalı bir cihaz.. Bu makinadan çıkan suyu direk gidere boşaltıyoruz normalde.. bu hafta şarjlı köpük ve yıkama makinalarından aldım, aslında aklımdaki 20lt lik pet damacanaya arıtma su doldurup kullanmaktı. Ancak araba yıkamak için böyle davranmak içime sinmedi, hem doğayı korumak hemde araca zarar vermemek adına bu kurutma makinası suyunu kullanabilir miyim? İnternette ütü suyu ve çiçek sulamada kullanılabileceği yazılmış ama araç yıkama için kullanılabilir mi?

Yorum bağlantısı
Ramazan Turan

Hayırlı olsun, biz 6-7 yıldır kurutma makinası kullanıyoruz. Tahliyesini özellikle gidere bağlatmadım, su haznesine doluyor... 2 kurutmada neredeyse tam doluyor, genelde hanım balkon yıkama, tuvalet, banyo yıkamada kullanıyor... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Nihat Palolu

İçtiğin suyu kullan kuralı vardır. Kurutma makinasından çıkan su mu? İçilemeyeceğine göre su değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya
Metin Akbal yazdı:

İçinde kıyafet tüyleri var makinayı tıkar.

Metin tüyler sorun olmaz, filtrelenebilir yani.

Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
Metin Akbal yazdı:

İçinde kıyafet tüyleri var makinayı tıkar.

Söylediklerinize katılamıyorum, çünkü 5 sene boyunca kurutucu suyunu ütü suyu olarak kullandık. Ütü hiç tıkanmadı. Yani muhtemelen tüyler filtre ediliyor. Su kullanılabilir durumda çıkıyor diye düşünüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya
Nihat Palolu yazdı:

İçtiğin suyu kullan kuralı vardır. Kurutma makinasından çıkan su mu? İçilemeyeceğine göre su değil.

Neden öyle tam anlamadım, zift çamur kar yağmur, kaporta birçok şeye maruz kalıyor. Hem benzinliklerde kullandığımız sular ne kadar içilir oda ayrı muamma değil mi?

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Cihat Küçükay yazdı:

Söylediklerinize katılamıyorum, çünkü 5 sene boyunca kurutucu suyunu ütü suyu olarak kullandık. Ütü hiç tıkanmadı. Yani muhtemelen tüyler filtre ediliyor. Su kullanılabilir durumda çıkıyor diye düşünüyorum.

Buhar kazanlılarda sorun çıkabilir. Philips kitapçığında da yazıyor.  Klasik modellerde belki sorun olmaz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya
Ramazan Turan yazdı:

Hayırlı olsun, biz 6-7 yıldır kurutma makinası kullanıyoruz. Tahliyesini özellikle gidere bağlatmadım, su haznesine doluyor... 2 kurutmada neredeyse tam doluyor, genelde hanım balkon yıkama, tuvalet, banyo yıkamada kullanıyor... 

Teşekkürler, tuvalet wc vs dayanıklı ürünler… bence de kullanılabilir.. ama işte uzun vadede araç boyasında lekeydi kabarmaydı gibi şeyler yapar mı?

Belki farklı düşünenler vardır ama gerçekten doğayı korumak konusunda bunu yapmak istiyorum… ama araç açısından emin olmam da lazım

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

O suyun içinde tüyler oluyor. Ayrıca deterjanda var. 

Tüyler var ama sorun olacak şey değil, rahatça filtrelenir onlar, deterjan kalıntısı sorun olur mu? Yada sorun olacak kadar kalıntı varmı

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Süleyman Kaya yazdı:

Neden öyle tam anlamadım, zift çamur kar yağmur, kaporta birçok şeye maruz kalıyor. Hem benzinliklerde kullandığımız sular ne kadar içilir oda ayrı muamma değil mi?

Makine için temiz su olması gerekiyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya
Nihat Palolu yazdı:

Makine için temiz su olması gerekiyor.

Olaya makina olarak bakıyorsanız, evet makinada sorun yaratmayacak kadar temizdir.. Peki araç açısından?

Yorum bağlantısı
Nihat Palolu
Süleyman Kaya yazdı:

Olaya makina olarak bakıyorsanız, evet makinada sorun yaratmayacak kadar temizdir.. Peki araç açısından?

Araba yıkanabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Kurutma makinesinde çok fazla filtre var. En son suyun depolandığı yerde filtre var. Az da olsa su deposundaki filtrede toz görüyorum. 2-3 litre suyu başka yerde değerlendirip bence makinelere temiz su koymakta fayda var

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Amaç bence 3 litre suyu tasaffuf etmekten ziyade damıtma gibi, kireçsiz vs. daha temiz bir su olabilir mi diye düşünmüştür muhtemelen.. 

Klima atık suyu gibi. Klima suyu saf su olarak çıkıyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Amaç bence 3 litre suyu tasaffuf etmekten ziyade damıtma gibi, kireçsiz vs. daha temiz bir su olabilir mi diye düşünmüştür muhtemelen.. 

bende nem makinesi var. Evdeki nemi çekiyor. Klima da aynı mantık. O suyla ütü yaptık. Kıyafetler rutubet koktu :) 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya
Nihat Palolu yazdı:

Araba yıkanabilir.

Denediniz mi hiç?

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Kurutma makinesinde çok fazla filtre var. En son suyun depolandığı yerde filtre var. Az da olsa su deposundaki filtrede toz görüyorum. 2-3 litre suyu başka yerde değerlendirip bence makinelere temiz su koymakta fayda var

Ütüde veya ev içinde paspas atarken vs kullanılabilir

Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

Olayın çıkış noktası su arıtmadan pet damacana doldurup yıkayayı kireçsiz suyla yapmaktı, sonra zaten 2-3 haftada bir yıkarım o zamana kadarda kurutma makinasından kireçsiz su depolarsam boşa arıtmayı kullanmamış olurum, arıtmalar duyduğum kadarı ile atık su olarak da sarfiyat yapıyorlar. Yani evet dediğinizde haklısınız, eğer evimde klima olsa idi o suyu kullanırdım. Saf su sonuçta arabada kireç lekesine güzel çözüm, doğaya da katkısı paha biçilemez.

Tansu Kalafatoğlu yazdı:

bende nem makinesi var. Evdeki nemi çekiyor. Klima da aynı mantık. O suyla ütü yaptık. Kıyafetler rutubet koktu :) 

Tansu bey cihazınısın deposunda sürekli nem olmasından dolayı yosunlaşma yada bakteri birikimi vs olmuş olabilir mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kıyafet üstündeki eser miktarda kalan suyu kurutan bir sistem. Deterjan vs kalmıyor çamaşır makinası iyi yıkama yaparsa ki yıkama iyi olmasa koku yapar kıyafetler. Atıl suyun zararı olması pek olası da değil. En az iki filtreden geçiyor su. Atıl olan bu suyu ben robot süpürgede kullanıyorum. İlave zemin temizlik sıvısı ile. Dur aklıma geldi yarın ph kaç bakayım

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Type of water to use
This appliance has been designed to be used with tap water. However, if you live in an area with hard 
water, fast scale build-up may occur. Therefore, it is recommended to use distilled or demineralized water to 
prolong the lifetime of the appliance.
Warning: Do not use perfumed water, water from the tumble dryer, vinegar, starch, descaling 
agents, ironing aids, chemically descaled water or other chemicals, as they may cause water spitting, 
brown staining or damage to your appliance.
Caution: Be careful when you remove the water tank. The area near the tip of the iron may be hot 

Ütünün kılavuzu 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya
Evren Erakçora yazdı:

Type of water to use
This appliance has been designed to be used with tap water. However, if you live in an area with hard 
water, fast scale build-up may occur. Therefore, it is recommended to use distilled or demineralized water to 
prolong the lifetime of the appliance.
Warning: Do not use perfumed water, water from the tumble dryer, vinegar, starch, descaling 
agents, ironing aids, chemically descaled water or other chemicals, as they may cause water spitting, 
brown staining or damage to your appliance.
Caution: Be careful when you remove the water tank. The area near the tip of the iron may be hot 

Ütünün kılavuzu 

Ütüde kullanmayın demiş, her makinanın olayı farklı mı acaba

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Süleyman Kaya yazdı:

Ütüde kullanmayın demiş, her makinanın olayı farklı mı acaba

Ütüde korozyon yapacak sıvı kullanımı olmazsa ömrü uzun olur. Üretici sevmez böyle şeyleri

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya
Servet Aydın yazdı:

Kıyafet üstündeki eser miktarda kalan suyu kurutan bir sistem. Deterjan vs kalmıyor çamaşır makinası iyi yıkama yaparsa ki yıkama iyi olmasa koku yapar kıyafetler. Atıl suyun zararı olması pek olası da değil. En az iki filtreden geçiyor su. Atıl olan bu suyu ben robot süpürgede kullanıyorum. İlave zemin temizlik sıvısı ile. Dur aklıma geldi yarın ph kaç bakayım

Sonucu merak ediyorum. Aslında son durulama olarak 5lt arıtılmış su ile geçilebilir ardından bezle kurulama yapılır.. önlem olarak tabii.. Su değerleri normal ise hiç gerek kalmaz

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Servet Aydın

Kurutma makinası

IMG_7151.jpeg

IMG_7152.jpeg

Çeşme suyu

IMG_7154.jpeg

IMG_7155.jpeg

Artıma özelliği olan sürahi

IMG_7156.jpeg

IMG_7157.jpeg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...