İçeriğe Yönlendir

2011 Model Opel Astra J 1.4T Cosmo Sönme ve Çalışmama Sorunu

Burak Tokcan
Çözüme git Burak Tokcan tarafından,

Recommended Posts

Burak Tokcan
(düzenlendi)

Merhabalar.

Aracım 2011 model Opel Astra J Kasa 1.4T Cosmo. Araç tüplü. Son zamanlarda marşa bastığımda bi tık geç alıyordu. Işıklarda vs. rölantide tekleme yapıyordu. Şuan araç çalışmıyor. Defaatle denendiğinde güç bela çalışıyor. Diyelim ki sağa doğru yanaşacaksınız yavaşladınız ve ayağınızı gazdan çektiniz araç sönüyor ve tekrar çalışmıyor. Marş basıyor, araç çalışmaya çalışıyor ancak çalışamıyor. Usta tüple alakalı olabilir diye bagajdan tüpün vanasını kapattı. Benzinde de aynısını yapıyor. Araç cihaza bağlandı her hangi bir arıza kodu vermiyor. Sizce sorun ne olabilir? 

tarihinde Burak Tokcan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç

Benzin pompası yeteri kadar basınç üretebiliyor mu ? Pompaya bakıldı mı ?

Yorum bağlantısı
Burak Tokcan
Sani Gerşon yazdı:

Hem gazda hem de benzinde mi yapıyor?

Evet.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Araç gazda ya da benzinde, siz aksi için müdahale etmezseniz hep ilk marşı benzinle yapar. İlk çalıştırmada çalışmama benzin pompası ihtimalini düşündürür. Ancak çalıştıktan sonra lpgye geçtiğinde de hareket halindeyken motorun stop etmesi benzin pompası ihtimalini eliyor. Rölantide çalışırken herhangi bir anormallik var mı? Ya da yolda seyir halindeyken herhangi bir güçten düşme vb.?

Bu arada lpgli araçlarda araçların yakıt haritası zamanla bozulur. Hava yakıt karışımı çok bozulduğunda araç zor çalışır, stop eder. Araca AFR ayarı yapılmış mıydı?

Yorum bağlantısı
Burak Tokcan
(düzenlendi)
Murat Sahın yazdı:

Araç gazda ya da benzinde, siz aksi için müdahale etmezseniz hep ilk marşı benzinle yapar. İlk çalıştırmada çalışmama benzin pompası ihtimalini düşündürür. Ancak çalıştıktan sonra lpgye geçtiğinde de hareket halindeyken motorun stop etmesi benzin pompası ihtimalini eliyor. Rölantide çalışırken herhangi bir anormallik var mı? Ya da yolda seyir halindeyken herhangi bir güçten düşme vb.?

Bu arada lpgli araçlarda araçların yakıt haritası zamanla bozulur. Hava yakıt karışımı çok bozulduğunda araç zor çalışır, stop eder. Araca AFR ayarı yapılmış mıydı?

Mesela sabah ilk çalıştırdık. Araç bir süre tekliyor gibi yapıyor. Devir kendi kendine yükseliyor. Dengeyi bulunca normale dönüyor. Diyelim ki ışıklara geldik boşa aldık araç sanki sönmeyle sönmeme arasında tekliyor. Bu teklemeyi tüpte yapıyor. Ama her rölantide yapmıyor. Yani bazen yapıp bazen yapmıyor. AFR ayarıyla alakalı bir bilgim yok. Yapılmadı sanırım. Ama benim sorunum benzinde de var şuan.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın

Hemen Hemen aynı durum bende de söz konusuydu. Bobin değiştirdim ve bujileri değiştirdim. Sonrasında stop etme olayı kalktı sadece sabah çalıştırdığımda yada soğukken hareket ettiğimde araç stop edecek gibi oluyordu. Kompresyon ölçümü sonrası subaplarda sorun olmadığı anlaşıldı ve LPG için Karabük'ten İstanbul'a gittim. Kontrolde lpg enjektörlerinin bozulduğu ve regülatör arızalandığı tespit edildi. Neredeyse 1 aydır hiç bir problem yaşamadım daha çok şükür. Dikkatli kontrol yaptırın. Her rolantide yapmıyor demişsiniz. Aracı sıcakken bıraktığınızda yapmayıp soğuyunca yapıyorsa benim problemden var demektir. Sebep olarak şunu açıkladılar. Enjektörler bozuk olduğu için araç stop ettiğinde lpg vermemesi gerekirken lpg veriyor içeriye. Çalıştırmak istediğinizde içeride hem benzin hem lpg oluyor ve soğuk motorda lpg yanamadığı için benzinle karışarak bu şekilde sarsıntı patlatma vs durumları oluşuyor denildi.

Burak Tokcan yazdı:

Mesela sabah ilk çalıştırdık. Araç bir süre tekliyor gibi yapıyor. Devir kendi kendine yükseliyor. Dengeyi bulunca normale dönüyor. Diyelim ki ışıklara geldik boşa aldık araç sanki sönmeyle sönmeme arasında tekliyor. Bu teklemeyi tüpte yapıyor. Ama her rölantide yapmıyor. Yani bazen yapıp bazen yapmıyor.

Yorum bağlantısı
Burak Tokcan
(düzenlendi)
Arif Aykın yazdı:

Hemen Hemen aynı durum bende de söz konusuydu. Bobin değiştirdim ve bujileri değiştirdim. Sonrasında stop etme olayı kalktı sadece sabah çalıştırdığımda yada soğukken hareket ettiğimde araç stop edecek gibi oluyordu. Kompresyon ölçümü sonrası subaplarda sorun olmadığı anlaşıldı ve LPG için Karabük'ten İstanbul'a gittim. Kontrolde lpg enjektörlerinin bozulduğu ve regülatör arızalandığı tespit edildi. Neredeyse 1 aydır hiç bir problem yaşamadım daha çok şükür. Dikkatli kontrol yaptırın. Her rolantide yapmıyor demişsiniz. Aracı sıcakken bıraktığınızda yapmayıp soğuyunca yapıyorsa benim problemden var demektir. Sebep olarak şunu açıkladılar. Enjektörler bozuk olduğu için araç stop ettiğinde lpg vermemesi gerekirken lpg veriyor içeriye. Çalıştırmak istediğinizde içeride hem benzin hem lpg oluyor ve soğuk motorda lpg yanamadığı için benzinle karışarak bu şekilde sarsıntı patlatma vs durumları oluşuyor denildi.

Üstad, usta bagajdan tüpün vanasını kapattı. Araç benzinde sanayiden dükkana kadar geldim. Tam dükkanın önüne girerken yine stop etti. Marşa bastığımda çalışmadı. Aracın sıcaklığı soğukluğu da fark etmiyor. Kafasına göre sıcakken de yapıyor soğukken de.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Burak Tokcan yazdı:

Üstad, usta bagajdan tüpün vanasını kapattı. Araç benzinde sanayiden dükkana kadar geldim. Tam dükkanın önüne girerken yine stop etti. Marşa bastığımda çalışmadı. Aracın sıcaklığı soğukluğu da fark etmiyor. Kafasına göre sıcakken de yapıyor soğukken de.

O zaman ateşleme sistemini kontrol etmenizde fayda var. Pompa da sıkıntı olsa ara ara yapıp yapmama durumu olmaz. 

Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya
Burak Tokcan yazdı:

Merhabalar.

Aracım 2011 model Opel Astra J Kasa 1.4T Cosmo. Araç tüplü. Son zamanlarda marşa bastığımda bi tık geç alıyordu. Işıklarda vs. rölantide tekleme yapıyordu. Şuan araç çalışmıyor. Defaatle denendiğinde güç bela çalışıyor. Diyelim ki sağa doğru yanaşacaksınız yavaşladınız ve ayağınızı gazdan çektiniz araç sönüyor ve tekrar çalışmıyor. Marş basıyor, araç çalışmaya çalışıyor ancak çalışamıyor. Usta tüple alakalı olabilir diye bagajdan tüpün vanasını kapattı. Benzinde de aynısını yapıyor. Araç cihaza bağlandı her hangi bir arıza kodu vermiyor. Sizce sorun ne olabilir? 

Benzerini Astra H ile yaşadık, Boğaz kelebeğini temizledim olmadı, Külbütör değiştirdim olmadı, sanayide Egr değişimi yaptırdık çözüldü

Yorum bağlantısı
Burak Tokcan

Kontak açık, araç çalışmaz durumdayken şu parçadan tık-tık-tık-tık ses geliyor. Bu normal mi?

363e6ea0-9593-4e73-881e-15dee8c71922.jpeg

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ersen Tapan yazdı:

Krank sensörü olabilir.

bence kesin öyle. jeep de oldu. ama arıza kaydı çıkmıştır mutlaka.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Burak Tokcan
Doğan Arşiray yazdı:

Hiç bir arıza kodu vermiyor.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

genel konudur, tersten sorayım: kontağı kapatınca stop ediyoruz, arıza kaydı olur mu? zira stop etti gibi düşünelim

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Tokcan

Siz söyledikten sonra youtubeda krank sensörü arızasıyla alakalı videolar izledim. Birebir benim yaşadığım sorunu anlatıyorlar. Özellikle şu videoda;

Hatta parça tam arızalı değilse, bir çalışıp bir çalışmıyorsa arıza kodu vermez diyorlar.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

arıza kodu denenlerin de %99 u emisyon ile alakalı sensörlerdir, diğer sensör veya ktivatörler kod vermez %99, canlı veri kaydı ile yakalanabilir onun için de yoğun geçmiş yaşanmmışlık önemlidir, her marka model motorda bu krank/egzantrik okuyucuların rutin değişmesi iyi olur hatta arıza vermeden de devri yanlış/sapıtık  okur motor çalışır ama çok yakar mesela güç düşer mesela vb.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
  • Çözüm
Burak Tokcan
Ersen Tapan yazdı:

Krank sensörü olabilir.

Doğan Arşiray yazdı:

Uzun bir bekleyiş sonucu sizlerin sayesinde ustaya krank sensörünü değiştirttim. Aracım şuan sorunsuz çalışıyor.

• Beğen 3
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...