İçeriğe Yönlendir

Renault Clio 0.9 Tce Yakıt Tüketimi

Mustafa Barış

Recommended Posts

Mustafa Barış

Merhaba arkadaşlar,3 ay önce clio 0.9 tce joy paket aldım.Aracı almadan önce epey araştırmıştım,gerek videolar gerek forumlarda gördüğüm şey aracın en ağır trafikte bile 10 litreyi geçmemesiydi ki ben çok trafikte de kullanmadım.İlk aracım değil,aracı sürerken çeyrek gaz vererek sürüyorum gaz pedalına bile karışmadan defalarca test ettim.Öndeki araçla arama mesafe koyar vites düşürerek yavaşlarım.Yani yakıt tüketimine çok önem vererek sürmeme rağmen araç şehir içi 9-10.5 litre aralığında yakıt tüketmekte.30.000 Kmdeki bir araçta ne gibi bir sorun olabilir diye düşünmeye koyuldum.2-3 yere gösterdim 30bindeki araçta ne sorun olacak iş arama dediler.Pek de beklediğim ilgiyi alamadım.Birşeyine baktırmadım konforlu sürmeye devam ettim.Ama ben bir sorun olduğunu düşünüyorum.Kullanmaya devam ettim fakat yakıt tüketiminde beklediğim düşüşü alamayınca artık konforlu sürmüyorum gaz pedalını da aktif kullanmaya başladım boşuna kendimi kasmıyorum nasılsa gaz az versem de çok versem de aynı yakıtı tüketiyor.En yüksek 100kmde 10.8 litreyi gördüm.(Konforlu sürmeme rağmen ve start stop devrede iken)Bu arada şehir içi kullandığımı belirtmek isterim.Gösterge ekranında ortalama hızım 30km/sa.Tecrübeli arkadaşların yol göstermesini istemekteyim.Başka araç sahipleriyle de görüştüm trafik ve ortalama hızı gösterge ekranında 25km/sa olan şehir içi sürücüler bile 7-8 litre aralığında yakıt tüketiyor.Arabayı çok severek aldım çok da memnundum ama bu yakıt olayını farkedince tüketim beni arabaya binmekten resmen alıkoyuyor.1 depo benzinle(45 litre)şehir içi 450 km yol gidebiliyorum siz düşünün artık gerisini.Elektrikli araç menzili bile neredeyse daha yüksek.Ve aracı çok sevmeme rağmen araç kendinden soğutmaya başladı.Ekstra bir sorum daha olacak : Bu araçlarda yakıt filtresi olmuyormuş sanırım? Yakıt nasıl filtreleniyor.Değişimi filan var mı diye araştırdım kitapçıkta da bulamadım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Mustafa bey merhaba. Anlattığınız fazla yakıt tüketiminin bir çok sebebi olabilir ancak nerden başlanmalı sorusuna gelirsek,

1-Aracın garantisi varsa renault yetkili servisinde incelenmesini talep edebilirsiniz. Garanti bitmiş ise aracı makineye bağlatıp herhangi bir hata kodu varmı ona baktırın.

2-Aracın ne kadar fazla yakıt tükettiğini net olarak ölçün. Bunun için tam dolu depo ile 90-100 km sabit hız  uzun bir yol yapıp tekrar tam depo dolumu yapın.

3-Aşırı sıkı Fren balatası ve kaçıran debriyaj balatası kontrolü ilk aklıma gelenler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkam Elma
(düzenlendi)

Aynı aracın Sporttourer kasasını kullandım 2,5 yıl yakıt 5-6 litrelerde gezdim çok da seri bir araçtı memnun kalmıştım. Dediğiniz değerleri hiç görmedim. Servise baksın bence.

tarihinde Selçuk Bakış tarafından düzenlendi
Büyük Harf Kullanımı
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Mustafa Barış yazdı:

Merhaba arkadaşlar,3 ay önce clio 0.9 tce joy paket aldım.Aracı almadan önce epey araştırmıştım,gerek videolar gerek forumlarda gördüğüm şey aracın en ağır trafikte bile 10 litreyi geçmemesiydi ki ben çok trafikte de kullanmadım.İlk aracım değil,aracı sürerken çeyrek gaz vererek sürüyorum gaz pedalına bile karışmadan defalarca test ettim.Öndeki araçla arama mesafe koyar vites düşürerek yavaşlarım.Yani yakıt tüketimine çok önem vererek sürmeme rağmen araç şehir içi 9-10.5 litre aralığında yakıt tüketmekte.30.000 Kmdeki bir araçta ne gibi bir sorun olabilir diye düşünmeye koyuldum.2-3 yere gösterdim 30bindeki araçta ne sorun olacak iş arama dediler.Pek de beklediğim ilgiyi alamadım.Birşeyine baktırmadım konforlu sürmeye devam ettim.Ama ben bir sorun olduğunu düşünüyorum.Kullanmaya devam ettim fakat yakıt tüketiminde beklediğim düşüşü alamayınca artık konforlu sürmüyorum gaz pedalını da aktif kullanmaya başladım boşuna kendimi kasmıyorum nasılsa gaz az versem de çok versem de aynı yakıtı tüketiyor.En yüksek 100kmde 10.8 litreyi gördüm.(Konforlu sürmeme rağmen ve start stop devrede iken)Bu arada şehir içi kullandığımı belirtmek isterim.Gösterge ekranında ortalama hızım 30km/sa.Tecrübeli arkadaşların yol göstermesini istemekteyim.Başka araç sahipleriyle de görüştüm trafik ve ortalama hızı gösterge ekranında 25km/sa olan şehir içi sürücüler bile 7-8 litre aralığında yakıt tüketiyor.Arabayı çok severek aldım çok da memnundum ama bu yakıt olayını farkedince tüketim beni arabaya binmekten resmen alıkoyuyor.1 depo benzinle(45 litre)şehir içi 450 km yol gidebiliyorum siz düşünün artık gerisini.Elektrikli araç menzili bile neredeyse daha yüksek.Ve aracı çok sevmeme rağmen araç kendinden soğutmaya başladı.Ekstra bir sorum daha olacak : Bu araçlarda yakıt filtresi olmuyormuş sanırım? Yakıt nasıl filtreleniyor.Değişimi filan var mı diye araştırdım kitapçıkta da bulamadım.

filtre varsa ve tıkalı olsa araç çok değil az yakar ve gitmez. bir motor problemi vardır büyük ihtimalle. kompresyon kaçağı ölçülmeli.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Havaların soğuması yakıt tüketimini artırır, 3 ay öncede tüketim değerleri aynımıydı?

Yorum bağlantısı
Görkem Küçükyılmaz

bu aracı bir kaç hafta kullanma şansım olmuştu, clio 4 0.9 manuel, istanbul içi yakıtı pek 9'un altına düşmüyordu, motor hacmi küçük ama yakıtı o kadar küçük değil maalesef. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bu motorda az yakabileni görmedim. Lastik havalarınız ne durumda. Havalar soğudu 19 20 lere inmiş olmasın. Artı 1 2 litre yapabilir tüketimde?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Turbo olduğu için düşük devirde sürmek lazım. Pek 2000,2500 devri geçmeden. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hayırlı olsun aracınız.

Sizin ortalama hızınız ne yazıyor kadranda? İstanbul zira hiç bir test şartına uymuyor da :) 

Yorum bağlantısı
Görkem Küçükyılmaz

Benim emektar 2.0 volvonun gözünü seveyim bu arada :) 11'in üstüne pek çıkmıyor köprü trafiğinde dahi. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Görkem Küçükyılmaz yazdı:

Benim emektar 2.0 volvonun gözünü seveyim bu arada :) 11'in üstüne pek çıkmıyor köprü trafiğinde dahi. 

Konusunu açın da, gözümüz gönlümüz açılsın :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Görkem Küçükyılmaz
Sani Gerşon yazdı:

Konusunu açın da, gözümüz gönlümüz açılsın :) 

anlaştık, en kısa zamanda karalayayım 1-2 bir şey.  :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Araçta sorun olacağını düşünmüyorum. 

lastikleri min. 32 yapın soğuk havada. Kaloriferi en sıcağa getirmeyin. Klima kullanımı var mı? Belki farkında olmadan açılıyordur. 

istanbul şartları değişir. Rampa, trafik, dur kalk diğer yerlere benzemez. Sizinle aynı yolda giden başka arabalarla karşılaştırma yapmanız lazım. Diğer veriler sağlıklı değil

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
(düzenlendi)

Sıfır dokuz turbo araç kullanan biri olarak bu yakıt tüketimi inanılmaz fazla biz iki tane sıfır dokuz motor araba var ikisi de bu kadar yakmıyor en yüksek 7-8 litre.

Arabanın göstergesini bakın mavi soğuk motor ikonu hiç sönüyor mu hiç sönmüyorsa yakıtı oradan fazla yakıyor. Arabanın dış sıcaklık sensörü doğru gösteriyor mu dış sıcaklık sensörü yakıt tüketimi ile doğrudan ilişkili.

daha önce İngiliz bir adam bu sebepten dolayı maf sensörü ile IAt sensörü değiştirmişti ve sorunu ortadan kalkmıştı

tarihinde Ali Darbaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

maf sensörü ile IAt sensörü değiştirmişti ve sorunu ortadan kalkmıştı

iki sensörde yukarıda yazdıklarınızla alakasız. Onlara istinaden mi yazdınız?

Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin

0.9 motor zaten çok yakar. Bu gayet normal bence. Bizde de vardı 8-9 lt yakıyordu adana trafiğinde. İstanbul’da 10 olması normal bence. 

Yorum bağlantısı
Harun Özden

Kullanım güzergahı önemli. Sürekli yokuş çıkılıp iniliyorsa tüketim fazla oluyor

Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya

Aracınızı kullanma şansım olmadı ama kendi deneyimim şu şekilde

A aracı fabrika verisi karma 5.2 ortalama iken

şehirler arası sakin gidersem 5-5,5 lt gazlarsam 7 lt

şehir içi 7 lt

şehir için işe git/gel (3km) 8 lt

şehir için işe git gel (3km) hava eksilerde 9 lt

şehir içi işe git/gel (3km) hava eksilerde ve trafik var 10lt

bakımlarımı aksatmam, hava basınçlarını kontrol ederim, onlarda sorun varsa +0,5lt daha

Buna göre benim araç 5lt mi yakıyor 10lt mi?  Gerçekten duruma göre çok değişebiliyor, aynı aracı aynı güzergahta eşim sürse o zamanda değişiyor. Ciddi anlamda takıldıysanız forumda benzer aracı olanlar destek verecektir, olmadı iki günlüğüne aynı araçtan kiralayıp bi test edin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

iki sensörde yukarıda yazdıklarınızla alakasız. Onlara istinaden mi yazdınız?

Sizin yazdıklarınızı hiç okumadım

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Sizin yazdıklarınızı hiç okumadım

Kendi yazdığınızı da okumamışsınız :)

Dış ısı sensörü vs demişsiniz, sonra maf ve iat demişsiniz. İki proses bambaşka da, o sebeple değiştirmemişlerdir inşallah diyorum.

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Sani Gerşon yazdı:

Kendi yazdığınızı da okumamışsınız :)

Dış ısı sensörü vs demişsiniz, sonra maf ve iat demişsiniz. İki proses bambaşka da, o sebeple değiştirmemişlerdir inşallah diyorum.

ben gayet açık olduğumu düşünüyorum. İat sensörü , maf sensörü ve dış sıcaklık sensörü kontrol edilmesi getektiğini açıkca belirtmişim. Bu tip konularda benim yorumumu çözüm odaklı bulmuyor iseniz forum içinde beni etiketlemeyin lütfen.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Ali Darbaz yazdı:

Bu tip konularda benim yorumumu çözüm odaklı bulmuyor iseniz forum içinde beni etiketlemeyin lütfen.

Tabi, etiketleyen üyemiz görür, bir daha etiketlememesi gerektiğini anlar sanırım.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
  • Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

ben etiketlemiştim benim açımdan sıkıntı yok. Ne kadar farklı kişi farklı açıdan bakıp çözüm önerisinde bulunursa problem o kadar kolay çözülür. etiketleyip etiketlememekte sıkıntı yok forumdayız sonuç olarak.

Ali Darbaz yazdı:

Bu tip konularda benim yorumumu çözüm odaklı bulmuyor iseniz forum içinde beni etiketlemeyin lütfen.

Sani Gerşon yazdı:

Tabi, etiketleyen üyemiz görür, bir daha etiketlememesi gerektiğini anlar sanırım.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mert Üçkaleler

Bence yakıt tüketiminiz fazla. 1.8 atmosferik 140 hp civic ile benim yakıt tüketimim 5.800 km ortalaması 6.9 LT. Ortalama hızım 37 km gösteriyor.
Sabah trafiğinde Bahçeşehir-Taksim gidiş aynı şekilde akşam dönüşüde var bunun içerisinde , yeri geldiğinde 7.000 devirde vites değiştirme limitleri zorlamada var , yazın Bahçeşehir - Silivri arası nispeten uzun yol diyebileceğimiz kullanımda mevcut.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...