İçeriğe Yönlendir

Ford Kuga Donanım Farklılıkları ve Çarpışma Önleyici

Edip Rıza Tosun

Recommended Posts

Edip Rıza Tosun

İyi günler. Geçen ay, 10 yıldır bindiğim skoda yeti aracımı satıp 2022 model Ford Kuga Titanium (1.5 EcoBlue) araç satın aldım. Aracım söylediğim gibi titanium donanıma sahip. Ancak youtubeda video incelemelerini incelediğimde farklı model yıllarında farklı donanımlarla geldiğini görüyorum. Fordda teknoloji ve konfor paketi altında satılan bazı donanımlar mevcut, koltuk ısıtma, direksiyon ısıtma, şerit takip, aktif hız kontrolü, headup display vb. Bahsettiğim donanımlar bunlar değil. Örneğin youtube videolarına baktığımda standart titanium pakette kablosuz şarj ve park asistanı olduğunu görüyorum. Ancak benim aracımda kablosuz şarj da yok, park asistanı tuşu ve özelliği de yok. Bunların farklı yıllarda olup olmamasına bir anlam veremedim. Sonradan mı çıkartıldı bu donanımlar?

Ayrıca aracımda çarpışma önleme asistanını alarm ve aktif frenleme olarak ayarlamama ve kademesini de yüksek ayarlıyor olamam rağmen, trafikte giderken öndeki araca çok yaklaşamama rağmen devreye girmiyor. Bazense çok uzakta bir araç fren yapsa devreye giriyor. Bunu da anlayamadım. Çok düzgün mü çalışmıyor, yok sa devreye girmesi için belli koşulların mı oluşması lazım. Ayrıca önde bir arkadaş bekliyorken arabayla düşük hızda ona doğru aracımı sürdüm denemek maksadıyla, yayayı görünce duracak mı diye ama bu durumda da aktif olmadı. Ne frenleme yaptı ne de uyarı verdi.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Edip Rıza Tosun yazdı:

Ayrıca önde bir arkadaş bekliyorken arabayla düşük hızda ona doğru aracımı sürdüm denemek maksadıyla, yayayı görünce duracak mı diye ama bu durumda da aktif olmadı. Ne frenleme yaptı ne de uyarı verdi.

Volvonun bir videosu vardı bununla ilgili. Arkadaşınızı ezersiniz benden uyarması.

Yıllara göre donanım paketlerine dahil olanlar değişebilir. Bazı donanımlar araç full paket bile olsa opsiyondur. Bildiğin kadarı ile park asistanı opsyon, yani ücret ödeyerek alabiliyordunuz sıfır araç alırken. Ben olsam sıfır araç alırken ekstra ücret ödeyip almazdım mesela park asistanını, gerek yok, ama ford için kış paketini alırdım. Arabayı ben park ederim, ön camdaki buzu çözüp parmaklarımın yapışmayacağı sıcaklıkta bir direksiyon benim için daha mühim. Ama mesela Antalya'da yaşayan insan da kış paketini almaz, pak asistanını alabilir. Şu an halen focus titanium aldığınızda park asistanı opsiyon. Kış paketi opsiyon. 

Yorum bağlantısı
Edip Rıza Tosun

bazı donanımların opsiyon olduğunu biliyorum ancak kablosuz şarj 2020 modelde standartta gelmiş sonrasında kaldırılmış.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Edip Rıza Tosun yazdı:

bazı donanımların opsiyon olduğunu biliyorum ancak kablosuz şarj 2020 modelde standartta gelmiş sonrasında kaldırılmış.

Bu oluyor.

Mesela clio 4 özelinde modelin ilk çıkan versiyonlarında touch donanım gayet dolu iken aynı versiyonun son yıllarında touch paket benim eaasy egea ile benzer özellikler sunuyordu. 

Babamda 2006 model 1.6 tdci trend focus var. Mesela trendler genelde 90'lık olur, bizdeki 110'luk. Comfort aketlerinde bile arka camlar çevirmeli olabiliyorken bizdekinde 4 cam otomatik, hiç bir opsiyonu da satın alınmamış bir araç. Tam boş yani. 

Mesela buna en büyük örneği vereyim; toyota corollalarda 1.6 dream ile 1.8 hybrit dream paket arasında acayip donanım farkı var. İkiside corolla, ikiside dream, ama donanım farkını görseniz bunların ikiside aynı araç olamaz dersiniz :) 

Firmalar bazı donanımları yıllar ilerleyince paketlerden çıkartıp opsiyon yapabiliyor, daha üst paketlere ekleyebiliyor falan. Bunlar olağan.

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Edip Rıza Tosun yazdı:

Pandemi öncesi ve sonrası üretilen modellerde donanım farkları var isim aynı olsa da. Çip tasarrufu için bazı özellikleri listeden çıkarmak zorunda kaldılar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

2011 de floresan almıştım, benden sonraki sene aynı donanım isminde eksilen özellikler vardı o zaman da capon depremi oldu dediydiler

Yorum bağlantısı
Emral Kaplan
Edip Rıza Tosun yazdı:

İyi günler. Geçen ay, 10 yıldır bindiğim skoda yeti aracımı satıp 2022 model Ford Kuga Titanium (1.5 EcoBlue) araç satın aldım. Aracım söylediğim gibi titanium donanıma sahip. Ancak youtubeda video incelemelerini incelediğimde farklı model yıllarında farklı donanımlarla geldiğini görüyorum. Fordda teknoloji ve konfor paketi altında satılan bazı donanımlar mevcut, koltuk ısıtma, direksiyon ısıtma, şerit takip, aktif hız kontrolü, headup display vb. Bahsettiğim donanımlar bunlar değil. Örneğin youtube videolarına baktığımda standart titanium pakette kablosuz şarj ve park asistanı olduğunu görüyorum. Ancak benim aracımda kablosuz şarj da yok, park asistanı tuşu ve özelliği de yok. Bunların farklı yıllarda olup olmamasına bir anlam veremedim. Sonradan mı çıkartıldı bu donanımlar?

Ayrıca aracımda çarpışma önleme asistanını alarm ve aktif frenleme olarak ayarlamama ve kademesini de yüksek ayarlıyor olamam rağmen, trafikte giderken öndeki araca çok yaklaşamama rağmen devreye girmiyor. Bazense çok uzakta bir araç fren yapsa devreye giriyor. Bunu da anlayamadım. Çok düzgün mü çalışmıyor, yok sa devreye girmesi için belli koşulların mı oluşması lazım. Ayrıca önde bir arkadaş bekliyorken arabayla düşük hızda ona doğru aracımı sürdüm denemek maksadıyla, yayayı görünce duracak mı diye ama bu durumda da aktif olmadı. Ne frenleme yaptı ne de uyarı verdi.

Edip Bey ilk öncelikle aracınız hayırlı olsun. Aracı bende daha 2.5 hafta önce sıfır olarak 1.5 Ecoboost Titanium modelini aldım. Sizin dediğiniz kablosuz şarj özelliği aracınızda kesinlikle olması lazım olmadığına emin misiniz ? Park asistanı maalesef standart donanımlarında yok bunu size aldığınız kişi söylediyse yanlış bir bilgi vermiş öncelikle buna açıklık getirelim. Park Asistanı Teknoloji Paketin içinde gelen bir özelliktir. Çarpışma önleme asistanı evet standart olarak bulunuyor ama uyarı verme durumu da teknoloji paketin içinde gelen bir özellik standart bir titanium kuga sadece önündeki aracı gördüğü an direk duraklamakla görevlidir, ama tp bir kuga yaklaşmadan 1-2 metre kala ses sistemini kısarak hemen uyarı vermeye başlar. Eğer çarpışma önleme asistanında problem varsa aracın önlerindeki (altta olması lazım) temizleyin veya yetkili bir servise gösterin araç zaten garantili olması lazım 2022 model olduğuna göre hiç riske atmaya gerek yok bir problem varsa eğer bu problemde kullanıcı sebebiyle bir problem çıkmazsa ücret tahsis etmeden yapılacaktır.

Ben alalı daha 2.5 hafta oldu teknoloji ve konfor paketler de var üstelik benzinli almama rağmen pişman ettirmedi Allah'a çok şükür. İnanın kuga tercih ettiğinize pişman olmazsınız. :)

Yorum bağlantısı
Edip Rıza Tosun

aldığım kişi herhangi bir konuda yanlış bilgi vermedi. Ben bahsettiğim konulara internet araştırmaları sonucu ulaştım. Kablosuz şarj 2020 modellerde mevcut ancak 2022 de yok. Çarpışma önleme asistanı aracımda mevcut, sync3 ekranında bunu görebiliyor ve ayarlarını değiştirebiliyorum, tek sorunum şu normal bir sıkışık trafik sürüşünde neredeyse devreye girdiğini hiç görmedim sadece bir kaç kez uzak mesafede bir araç ani fren yaptığında devreye girdi. Hassaslığı konusunda şüphelerim var. 

Daha önce ford araç kullanmadım, ilk kez kullanıyorum. Şimdilik sessizliği (dizel olmasına rağmen neredeyse hiç ses yok), sürüş konforu, rijitliği ve yol tutuşu anlamında ben de çok memnun kaldım. Aslında almadan önce çok araç baktım ama günümüzde çoğu araçta çift kavramalı şanzıman mevcut ve bunların da hem kavrama problemi hem de uzun vadede sorun çıkarttığı ile çok karşılaştım sırf bu yüzden tam otomatik bir şanzıman istediğim için fordu seçtim. Umarım uzun vadede de üzmez.

Yorum bağlantısı
Emral Kaplan
Edip Rıza Tosun yazdı:

ek sorunum şu normal bir sıkışık trafik sürüşünde neredeyse devreye girdiğini hiç görmedim sadece bir kaç kez uzak mesafede bir araç ani fren yaptığında devreye girdi

Düşük hızlarda bana da uyarı vermiyor. Hızlı bir şekilde öndeki arabaya yaklaştığınızda alarm veriyor. Kablosuz şarj 2023 modellerinde standart donanım olarak geliyor. Benim amca oğlunda 2022 Kuga St Line var fakat onda da kablosuz şarj var. Bir yetkili servise de sorun derim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Pek sabit olmuyor bu donanımlar. 
Biraz ne çıkarsa bahtına durumu oluyor. 
Benim qashqaide otomatik uzun far var. 
Ancak benim aracın kataloğuna göre olmaması gerekiyor. 

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen

Düsük hizlarda (carpismaya mahal olmayan durumlarda) ötmemesi gerekir zaten. Öndeki aracin hizi, sizin hiziniz ve aradaki mesafe etkendir bu konuda. Emin olun carpisma olmayacak gibi durumlarda devreye girmesini istemezsiniz. Ayar olarak vw aradaki mesafeye dayanarak 3 secenek sunmus. Erken/normal/geç olarak uyasi ayarlanabiliyor. Ben erkene ayarlamistim. Zirt pirt ötüyordu mesela. Belki boyle bir ayar vardir sizde de. 

Kablosuz sarj ise kaldirilmis olabilir. Paket olabilir vs. Olanlarda telefon seklinde dikdortgen icinde pil isareti olur (bu plastik pad uzerinde boyle sanirim) pad yoksa telefon koyulan yerde kalin cizgili bir parca olmasi lazim(internette arastirirken gormussunuzdur) o da yoksa yoktur zaten. İsterseniz sonradan eklenebilir veya bu isi goren, elektrigi cakmakliktan alan ped tarzi kablosuz sarj cihazlari kullanilabilir. Bunlarin kimisi bazi markalarda orjinal gibi oturur bosluga

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emral Kaplan
Eren Gökmen yazdı:

Düsük hizlarda (carpismaya mahal olmayan durumlarda) ötmemesi gerekir zaten. Öndeki aracin hizi, sizin hiziniz ve aradaki mesafe etkendir bu konuda. Emin olun carpisma olmayacak gibi durumlarda devreye girmesini istemezsiniz. Ayar olarak vw aradaki mesafeye dayanarak 3 secenek sunmus. Erken/normal/geç olarak uyasi ayarlanabiliyor. Ben erkene ayarlamistim. Zirt pirt ötüyordu mesela. Belki boyle bir ayar vardir sizde de. 

Kablosuz sarj ise kaldirilmis olabilir. Paket olabilir vs. Olanlarda telefon seklinde dikdortgen icinde pil isareti olur (bu plastik pad uzerinde boyle sanirim) pad yoksa telefon koyulan yerde kalin cizgili bir parca olmasi lazim(internette arastirirken gormussunuzdur) o da yoksa yoktur zaten. İsterseniz sonradan eklenebilir veya bu isi goren, elektrigi cakmakliktan alan ped tarzi kablosuz sarj cihazlari kullanilabilir. Bunlarin kimisi bazi markalarda orjinal gibi oturur bosluga

Ford kugalarda kablosuz şarj standart 2020 2021 2022 2023 hep standart olarak sunuldu. Olması gerekiyor olmazsa sıkıntı dediğim mesele de bu zaten.

Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Emral Kaplan yazdı:

Ford kugalarda kablosuz şarj standart 2020 2021 2022 2023 hep standart olarak sunuldu. Olması gerekiyor olmazsa sıkıntı dediğim mesele de bu zaten.

O bölgenin fotograflarini cekip yollayabilirmisiniz? 

Hic bir markada standart diye bir sey yok. Hiz sabitlemesi olmayan x3 gordu bu gozler

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Edip Rıza Tosun

kablosuz şarj olmadığından eminim belki teknoloji paketi ile geliyordur bilmiyorum ama standart titanium pakette yok. Ama 2020 modellerde gelmiş. Ayrıca 2020 modellerde bagajdaki kollar vasıtası ile arka koltuklar yatırılabiliyor gördüğüm kadarı ile ama 2022 modellerde bul kollar yok arka koltukların yan tarafındaki kollarla yatırılabiliyor sadece.

Yorum bağlantısı
Emral Kaplan
Edip Rıza Tosun yazdı:

kablosuz şarj olmadığından eminim belki teknoloji paketi ile geliyordur bilmiyorum ama standart titanium pakette yok. Ama 2020 modellerde gelmiş. Ayrıca 2020 modellerde bagajdaki kollar vasıtası ile arka koltuklar yatırılabiliyor gördüğüm kadarı ile ama 2022 modellerde bul kollar yok arka koltukların yan tarafındaki kollarla yatırılabiliyor sadece.

makyajdan sonra evet bagajdan kaldırılıp koltuklara aktarıldı koltuk katlama o konuda haklısınız. Edip bey zahmet olmazsa klima panelinin alt bölümünün uzaktan flaşı açarak fotoğrafını çeker misiniz ?

Yorum bağlantısı
Edip Rıza Tosun

en kısa sürede çekip eklerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emral Kaplan

Sol taraftaki dikdörtgen şeklindeki yere telefonunuzu yerleştirerek magsafe veya kablosuz şarj özelliğinden faydalanabilirsiniz. 
IMG_5281.jpg.72fc4e410f4306bd0706cba0ff718381.jpg

Yorum bağlantısı
Edip Rıza Tosun

333301795_WhatsAppImage2024-02-19at12_06_43.jpeg.e63da2180101bc9641fc7a407aec6292.jpeg

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

2022 ye kadar titanyuma ek birde X paket var. 

Normal titanyumlarda olmayan donanımlar; 

Otomatik park yok. 
Tabela tanıma yok
4 kapı anahtarsız giriş yok
Cam kromları yarım
Alt bölümde korumalar eksik
Kapı girişi titanium yazısı bazılarında yok
Motor koruma kapağı yok
Bagajda koltuk yatırma kolları yok
Geri görüş kamerası temizleme suyu yok
Bazı modellerde arka koltukta 220 volt priz var o eksik. 
2022 den sonra bağımsız süspansiyon sistemi yok

Ek olarak Kablosuz Şarj da ekim üretiminden sonra kaldırılmış.

(Yazıyı bir facebook grubundaki yorumdan kopyaladım)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emral Kaplan
Edip Rıza Tosun yazdı:

333301795_WhatsAppImage2024-02-19at12_06_43.jpeg.e63da2180101bc9641fc7a407aec6292.jpeg

Yuh. Başta inanmamıştım ama evet hocam harbiden yok. Teknoloji pakete ek olarak mı yansıtmışlar o devirde. MK3 kugalarda ilk defa böyle bir şey görüyorum. Kusura bakmayın konun başında kesinlikle olması lazım fln dedim ama bu bölümde yoksa başka hiçbir bölümde olamaz. Titanium bir Kuga da bu kesinlikle olmalıydı insanlar kablo taşıyacak diye bir kaide yok. Çarpışma önleyici sistemi tabletten ayarlardan hassasiyetini ayarlayabiliyorsunuz. 

Yorum bağlantısı
Emral Kaplan
Mehmet Taner Kadak yazdı:

Otomatik park yok. 
Tabela tanıma yok
Cam kromları yarım
Motor koruma kapağı yok
Bazı modellerde arka koltukta 220 volt priz var o eksik. 

(Yazıyı bir facebook grubundaki yorumdan kopyaladım)

MK3 Ford Kugaların ilk iki kapısında anahtarsız giriş vardır arka kapılarda yoktur. Kapı girişi titanium yazısı hala yok. Motor koruma kapağı olmaması beni de şaşırttı hala yok. Geri görüş kamerası yıkanmıyor artık herhalde hiç denemedim. Arka koltuklardaki 20 volt priz sigortaları etkilediğinden usb ve type-c'ye geçildi. Arkalar 2022'den sonra torsiyona geçti. Kablosuz şarj şu an bütün paketlerinde veriliyor diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak

Otomatik park yok. 
Tabela tanıma yok
Cam kromları yarım
Motor koruma kapağı yok

Emral Kaplan yazdı:

MK3 Ford Kugaların ilk iki kapısında anahtarsız giriş vardır arka kapılarda yoktur. Kapı girişi titanium yazısı hala yok. Motor koruma kapağı olmaması beni de şaşırttı hala yok. Geri görüş kamerası yıkanmıyor artık herhalde hiç denemedim. Arka koltuklardaki 20 volt priz sigortaları etkilediğinden usb ve type-c'ye geçildi. Arkalar 2022'den sonra torsiyona geçti. Kablosuz şarj şu an bütün paketlerinde veriliyor diye biliyorum.

Yukarı da yazdıklarımın hepsi benim aracımda var. Bunlar X pakette var. Düz titanyum da yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emral Kaplan

Yukarı da yazdıklarımın hepsi benim aracımda var. Bunlar X pakette var. Düz titanyum da yok.

Enteresan. Şimdiki kugalarda paket paket olarak veriyor. Düz titaniumda koltuk ısıtmalar cam ısıtmalar adaptif sürüş asistanı ön kamera led farlar yok. Konfor ve teknoloji birde led paket olarak 3 ana paketten oluşuyor. Benim aracımda led paket yok sadece diğer ikisi var. Ama böyle farklılıkları ilk defa görüyorum. Mesela geçenlerde dikkatimi çekmişti. Direksiyondaki tuşlarda bazılarında back menü yazıları var ama benimkinde yok. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
(düzenlendi)

titanium takısından çok şey beklenememeli mondeo zamanı bile ghia dan ucuz versiyonu idi, ghia takısını artık kullanamadığı için X olarak yoluna devam ediyordur ,

tarihinde Çağlar Bayur tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Taner Kadak
Emral Kaplan yazdı:

Enteresan. Şimdiki kugalarda paket paket olarak veriyor. Düz titaniumda koltuk ısıtmalar cam ısıtmalar adaptif sürüş asistanı ön kamera led farlar yok. Konfor ve teknoloji birde led paket olarak 3 ana paketten oluşuyor. Benim aracımda led paket yok sadece diğer ikisi var. Ama böyle farklılıkları ilk defa görüyorum. Mesela geçenlerde dikkatimi çekmişti. Direksiyondaki tuşlarda bazılarında back menü yazıları var ama benimkinde yok. 

Tit-X paket ile Düz Titanyum arasında 300bin tl ye yakın kasko değer farkı var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...