İçeriğe Yönlendir

1.2 Jetta'dan 1.0 TSI - 1.0 e-TSI'ye Geçmek

Yücel Gezgin

Recommended Posts

Yücel Gezgin

Arkadaşlar merhaba sizlere danışmak istedim,1.konu 2016 jetta 1.2 tsi bmt (ilk sahibiyim) 25000 km nokta hatasız bu aracı satmak istiyorum ama kıyamıyorumda :) oğlum sat artık diye ısrar ediyor,kendisinin aracı var,(model yükselsin demek istiyor) siz ne dersiniz?Aracım kapalı garajda yatıyor,alacağımda aynı yerde yatacak,7-8 yılda ancak bu kadar km(25 bin ) yapabildim :) yada satıp hiç araç almasam'mı? Para çarçur olur diyede korkuyorum :tongue: buradan sizlerden bir tavsiye rica ediyorum..

2.konu 1.0 tsi yada 1.0 etsi golflere param yetiyor,bunlardan hangisini tercih edeyim? yada sizler bu modelleri tavsiye edermisiniz? Vallahi şaşırdım ne yapacağımı :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

araba gerçekten yaşam koşulları iş alışveriş okul vs nedeniyle lazım değilse ben olsam satar kurtulurdum. yatan araba kadar masraflı birşey yok her anlamda.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Gök

ben olsam 10 sene daha aynı arabaya binerdim 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

yeni birşeye geçilebiliyor ise geçilebilir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emin Önal

Gerçekten ihtiyaç değilse, yedeği varsa, durduğu yerde masraf, satacak olsam kıymetli madenlere yatırım yapardım, çarçur olmaz.

Ama kapıda araç olsun isteniyor ise kaşıntı tutmuş bir kere, tsi kullanmadım ama etsi aldım yeni, çok memnunum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Emin Önal yazdı:

kıymetli madenl

= golf yani

• Beğen 1
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Emin Önal
Çağlar Bayur yazdı:

= golf yani

bi nevi.

pek tabi.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Yeni yenidir. Eskiye rağbet olsa bit pazarına nur yağardı der eskiler :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Erkam Elma

Arabaya yatırım yapmayı sizin kadar araç kullanan için (7-8 yılda 25000 km) sürekli akar nitelikte masrafı olmasından dolayı çok mantıklı bulmuyorum.Zaten sıfır muadili bildiğiniz bir aracınız var.Eldeki nakiti altına yatırarak kurtulmak olurdu benim tercihim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Yücel bey içinize yeni otomobil alma hissi düştüyse, aracınızdan sıkıldıysanız, gidip gidip otomobil bayiilerini geziyorsanız yapacak bir şey yok eninde sonunda yeni bir araç satın alırsınız bu kesin :good1:

Ancak fikrimizi sorduğunuz için ben şu şekilde düşünürdüm.

7 yılda 25000 km yapan bir kişi otomobilini sadece ihtiyaç anında, belki çarşıya pazara, hastaneye giderken kullanıyor demektir. VW Jetta gibi bir Alman otomobilinin masraf çıkartması en az 10 - 12 yıldır. 12 yıl sonunda bile sizin aracınız ancak 50.000 km olur ki bu km lerde bile en ufak sorun yaşamazsınız emin olun. Masrafınız ne olur dersek , yıldan dolayı triger değişir, akü değişir, lastik ve soğutma sıvısı değişir o kadar. ( Bunların toplamıda 30-40 bin tl yi geçmez)

Ekonomik durumunuzu bilemem ancak aracınızı satıp hiç araç almama fikri bana soğuk geliyor.  Çünkü insanın hiç aklında yokken aniden bir acil durum oluşuyor. Bir akraba vefaat ediyor, bir düğün oluyor altınızda aracınız olmazsa otomobile alışan bir insan için durum çok zor oluyor. Belli bir yaştan ve ekonomik rahatlığa ulaşmış kişi olarak kendinize kızabilirsiniz.

2. sorunuz içinde sizinle aynı jetta aracı kullanan birisi olarak kesinlikle 4 yıl garantisi olan Titanyum Still hatchback 1.0 Ford Focus alırdım. Hemde beyaz renk  :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Yanılgı şurada, binilmeyen aracın masrafı bakımı, sigortası, muayenesi, kaskosu olur. Bunları şu an mevcut araca da ödüyor yenisini alırsa ona da aynı kalemleri ödeyecek. Yani aracı yenileyince bu masraflar artmayacak, masraflar sabitken aracın değeri artacak. Hiç aracı olmayan, araca ihtiyacı da olmayan biri bunu sorsa yatırım için araç almak mevcut piyasa dinamiklerinde anlamlı değil deriz. Bu tamam. Ama halihazırda araç var ise masraflar sabit. 

Mesela Ali Darbaz gibi şirket aracı kullanan biri elimde x miktar para var, bunu değerlendirmek için yatırım amaçlı kullanmayacağım bir araç alayım mı dese mantıksız bulurduk.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Araba yenilemek eldeki parayı götürür. 

gerçekle örnekleyelim. bugün 8 yaşındaki jetta’yı 800’e satıp üstüne 600 koyup 1,4’e golf aldınız. 

peki bu jetta 2010 model olsaydı ve 50 bin km olsaydı, kaça satılırdı? Bence 550’ye çok rahat satılırdı. Aradaki satış rakamlarının farkı 250bin lira. 

- 8 yaşındaki arabada üstüne 600 koyuyoruz

- 13 yaşındaki arabada üstüne 850 koyuyoruz

sizce hangisi daha mantıklı? Bence daha sonra satmak mantıklı. 

bu arada aracı periyodik kullansaydınız vw için 7-8 seneden sonra vw sorunları başlar derdim ama çok az kullanılıyormuş.

Araba çok eskirse arıza ihtimali başar. O zaman hesaplar değişebilir. Hesabım 15 yaşına kadar masraf çıkarmayacak araba için geçerli

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Aracınız kötü, güvensiz bir araç olsa değiştirilir ama ben bu durumda olsam daha değiştirmezdim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fikri Keleş

Bu konu 2. Kez mi konuşuluyor,

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

2. soruya cevabım 1.2 8V TSI dan e TSI ye geçilir 😊 1. Soruya cevabım daha kaç kere dünyaya gelecez imkan varken akıla düştü ise alınmalı 😅

Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan
Metin Akbal yazdı:

1.2 8V TSI   😅

:i-ih:

2016 ve 2017 ler 16V TSI :yes: 

Yomra fındığı kadar valflerimiz var teessüf ederim :rolleyes:

• Beğen 1
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Araçların fiyatı asimtotik düşer. Siz 5 sene daha rahatlıkla binebilirsiniz. Elinizdeki araç 4 silindirli. Yeni alacağınız 3 silindir. Üstüne bir yığın para vereceksiniz üstelik verginiz de düşmüş kakonuz düşmüş. Bence binmeye devam edin. bagajınız da gayet güzel. Kaşınmayın kısaca.

Teknoloji değişince alırsınız. 

Erkam Elma yazdı:

Arabaya yatırım yapmayı sizin kadar araç kullanan için (7-8 yılda 25000 km) sürekli akar nitelikte masrafı olmasından dolayı çok mantıklı bulmuyorum.Zaten sıfır muadili bildiğiniz bir aracınız var.Eldeki nakiti altına yatırarak kurtulmak olurdu benim tercihim.

bişeylere yatırmak iyi ama arabaya değil. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

bişeylere yatırmak iyi ama arabaya değil. 

Arabadan yatırım olmaz diyeceğim, olduğunu gördük. Araba güzel yatırım diyeceğim, olmadığını gördük :D 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Murat Sahın yazdı:

Arabadan yatırım olmaz diyeceğim, olduğunu gördük. Araba güzel yatırım diyeceğim, olmadığını gördük :D 

olduğunu görmedik. sadece pahalılandı mutlu olduk. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

olduğunu görmedik. sadece pahalılandı mutlu olduk. 

Yok be hocam, bir dönem (pandemi bitiminden itibaren) çok yükseldi, 80 gr altın parasına aldığım arabayı sattığımda 100 gr altın parası etti :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

sonra ne aldın? sonuçta pahalı araçlara biniyoruz yine aracımız var. illa kar eden olmuştur ama halk bence etmeti. 

Yorum bağlantısı
Tevfik Işık
(düzenlendi)

Eskiden jetta 1.2 16v bmt comfortline manuel jetta kullanmis birisi olarak(3 yil) ne yaptim biliyor musunuz? 1.4 tsi 16v bmt dsg comfortline jatta aldim yine.

Yerinizde olsam napardim peki? 1.5 tsi dsg passat alirdim 2. el, düşük km..

tarihinde Tevfik Işık tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Mehmet Göktürk yazdı:

sonra ne aldın? sonuçta pahalı araçlara biniyoruz yine aracımız var. illa kar eden olmuştur ama halk bence etmeti. 

Halk hiç bir zaman kar etmedi ki. Ama 3 ay ötelemeli kredi çekip kredi ile birden fazla sıfır araç alıp garajda 3 ay bekletip sonra satıp çektiği krediyi kapatıp cebine ciddi oranda kar kalanlar oldu.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...