İçeriğe Yönlendir

Bozuk Yollarda Ön Takımdan Gelen Küt Küt Ses

Togay Topcular

Recommended Posts

Togay Topcular

Merhaba

Vito aracim var,on takimdan gelen kut kut ses oluyor bozuk yolda,ama kasislerde ve genis cukur gibi yerlerde olmuyor.gayet yaylanarak geciyorum.dikkatimi cekti yagmurda arac daha konforlu oluyor,acaba zrot tan dolayi olabilirmi? Yada lastikler 5 sene oldu ama disleri cok iyi 30k 40k kilometre yaptim.

Sanziman kasnagi yeni degisti

Motor kulaklari yeni degisti

Viraj demiri lastikleri yeni degisti.

Amortisor ve takozlari 

Zrotta 30bin km once degisti.

Lastikler michelin agilis 51 2056516c ama offsetli jantta kullandim. Sonra orjinal normal janta gectim.lastik yanaklari zayiflamis olabilirmi? Fabrika degerlerinde 44psi basinca on tekerler cok ince ve inik duruyor.

Fikriniz nedir?

IMG-20230905-WA0011.jpg

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

direksiyonu tam kırıp zrotların körüklerine bakın muhtemelen yırtılmıştır. bozuk yollarda o tarz sesleri boşluk hissini zrot yapar genelde

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Viraj demir kauçuk lastikler de eskimiş olabilir. Boşluk yapınca ses yapar

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Togay Topcular
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

Viraj demir kauçuk lastikler de eskimiş olabilir. Boşluk yapınca ses yapar

Kaucuklar yeni degisti.

Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Direksiyon kutusu da olabilir

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Araç farklı ama viraj Z rotu yeni değişti benimde. Amortisör gibi ses yapıyor kasiste falan belli olmuyor ama yalpalayarak falan çukura girince kendini çok hissettiriyordu.

Yorum bağlantısı
Togay Topcular
Metin Akbal yazdı:

Araç farklı ama viraj Z rotu yeni değişti benimde. Amortisör gibi ses yapıyor kasiste falan belli olmuyor ama yalpalayarak falan çukura girince kendini çok hissettiriyordu.

Cok pahali bir parca degil olmazsa degistireyim. deneme yaparak ilerliycem.

Sizce lastik nasil duruyor? Lastikten yapabilirmi? 

6kat lastik,simdiki yeni uretimler 8 kat arac 3 ton olunca biraz dusunduruyor.

Ersen şahin yazdı:

Direksiyon kutusu da olabilir

Ona bakmislardi,bi problem yok

Coşku Mert yazdı:

direksiyonu tam kırıp zrotların körüklerine bakın muhtemelen yırtılmıştır. bozuk yollarda o tarz sesleri boşluk hissini zrot yapar genelde

En kisa zamanda bakicam,umarim kontrol edebilirim.sanirim liftte agirlik yaptigi icin anlamamis olabilirler,levye yardimiyla test ediyolar genelde

Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Lastik lokurtu yapmaz diye düşünüyorum. Patlak amortisör lokurtusu gibiydi viraj Z rotu sesi de.

Ustaniz kontrol etsin bulur sanırım.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Şöyle bir ihtimal olabilirmi .

Yerinden çıkmış yada boşta sallanan herhangi bir parça bozuk yollarda bi yerlere çarparak aynı sesi yapıyor olabilirmi

Mondeoda başıma gelmişti 

Sadece bozuk yollarda arkadan gelen lokurtu sesi boşta duran el freni telinin karasöre çarparak aynı sesi vermesi 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

merhaba

amortisör takozları , bozuk salıncak , direksiyon bağlantıları ( körük rot başı vb)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

bu tip araçlarda amortisör bağlantı yeri / üst takozu çok hızlı yıpranır, kontrlü zahmetli sökülmeden anlaşılmaz o kadar yer sökünce de sıfırı takılmadan geri takılmaz

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Togay Topcular
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

bu tip araçlarda amortisör bağlantı yeri / üst takozu çok hızlı yıpranır, kontrlü zahmetli sökülmeden anlaşılmaz o kadar yer sökünce de sıfırı takılmadan geri takılmaz

Esasinda ust takoz varmis,sonradan ogrendim,nette resmini bulmak zor,amortisor takozunun ustunde sase ile baglantili yerde bosluk vs varsa olabilirmi acaba,belkide degistirmemislerdir.

Cikintili kesik yollarda sanki lastik takozu yokmus gibi kut diye vuruyor.asfaltta bi problem yok,

Amortisor sistemi ornek resimdeki gibi

IMG-20240110-WA0009.jpg

tarihinde Togay Topcular tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Togay Topcular yazdı:

Esasinda ust takoz varmis,sonradan ogrendim,nette resmini bulmak zor,amortisor takozunun ustunde sase ile baglantili yerde,bosluk vs varsa olabilirmi acaba,belkide degistirmemislerdir.

boşluk olabilir üstten olur, alttan kuleye bitişik olur  mesela fiestalarda vardı,

Yorum bağlantısı
Togay Topcular
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

boşluk olabilir üstten olur, alttan kuleye bitişik olur  mesela fiestalarda vardı,

Lastikten olma olasigi nedir? Asiri sonuk ve yumusak,yanaklari basik,ben 50 yerine 52psi bastim maximum 54 yaziyor lastikte,6 katli lastik 103t 875kg,yenilerin yuk kapasitesi 975kg 8 katli lastik,daha tok duruyor. Acaba bozuk yollarda lastik yetersiz oldugu icin darbe aldiginda amortisor takoz lastiginemi cok vuruyor anlamadim.

Denemede yapa yapa para harciyoruz valla :)

Bide dikkatimi cekti havalar sogudu yagmurda kullandigimda daha daha sessizdi araba

Yorum bağlantısı
Müşteba Güneş

Eyvah cüzdan ! Çağlar ve Coşku beylerin önerilerine bakın derim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Togay Topcular yazdı:

yagmurda kullandigimda daha daha sessizdi araba

su ile islanan hareketli suspansiyon parçalarında ses varsa azalır normal, her ekleme burca sıvı gres fıslayın bir süre nefis olur mesela galeride satılma aşamasında yani mesela yapabilirler

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Togay Topcular
(düzenlendi)
Coşku Mert yazdı:

Zrot bitanesinde alt baglanti kisminda yirtik var.digerlerine goz ucuyla baktim saglam gorundu. Degismek gerekiyormu?

IMG_20240112_132027.jpg

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

körükte en ufak yırtık içeri su toz toprak ne varsa girmesi, yağsız kalması sonra da boşluk yapıp bozulması demek. zaten pahalı bir parça da değil, değişmesi sonrasında durumda değişim var mı kontrolü isabet olur.

Togay Topcular yazdı:

Zrot bitanesinde alt baglanti kisminda yirtik var.digerlerine goz ucuyla baktim saglam gorundu. Degismek gerekiyormu?

IMG_20240112_132027.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...