İçeriğe Yönlendir

446Mhz PMR Telsizler

Mehmet Göktürk

Recommended Posts

Mehmet Göktürk

Gençliğimizde "breyk breyk" telsiz yaptık aldık kullandık zevkini sürdük ama taksici ve eşcinseller yüzünden gelen  yasaklar ile başlayıp sonra cep telefonu ile gündemden düşünce tabi bıraktık ama hep ufak ufak devam ettik. CB cihazımız vardı sonra teknede felan kullanmak için 15 sene önce nerdeyse Aselsan Cobra iki tane PMR aldım. Araçtan araca felan çok keyifliydi tabi eski CB ler gibi başkaları ile konuşmak mümkün bir ortam yoktu. Bir ara VHF Marine telsiz aldım  o da iyiydi ama gemicilerle ve marinayla konuşmaktan başka muhabbet yoktu. Uzaklarla da pek konuşma şansı yok 1-2 km genelde lokal. Bundan almıştım

image.png.ddfeea3ad22a44e40c969387d6858da9.png

dört sene önce yurtdışı seyahate gideceğiz iki aile araçtan araca kullanmak için bunları çekmeceden çıkardım aaa o ne.. frekanslar transmit ve receive biri diğerinden farklı hale gelmiş. (tamir ederim diyene veririm). Bu cihazlar NiHm şarjlı çıkarılabilir pille geliyordu. Oldukça mutlu etmişti. Eski sistem 8 kanal 39 CTCSS kodu. Bu 8 kanal 2 ye bölündü yeni cihazlarda 16 kanala çıkarıldı. Güç PMR cihazda 0.5 watt. 

Sonra yeni nesil alayım dedim. lityum pilli TEKNOBEN / MARS marka kahvecilerin kullandığından aldım. Onunla da araçtan araca çok memnun kaldım başkalarına da tavsiye ettim. onlar da memnun kaldı. Bunlar bilgisayar ile programlanmalı idi ve Baofeng kablo gerekiyordu onu da hepsiburadadan aldım. Çünkü satın aldığınızda CTCSS Squelch kodları kodlu geliyor satıcı kafasına göre programlamış ilk 10 kanalın kodunu kaldırdım kodsuz, ardından gelen 6 kanala ise kod koydum. böylece zaten max 16 kanal olan bu cihazlarla yabancı cihazlarla ilk 10 kanalda yolda belde konuşur ama son 6 kanalda ise sadece diğer cihazı duyar temiz temiz hale geldim.

Bu cihaz aşağıda ve güncel olarak farklı adlar altında satılıyor. Oldukça kaliteli. İhtiyacı olana tavsiye ederim.

image.png.b13c82ff958cc109a54e7a6fe095a820.png

Sonra geçen aylarda yine merak arttı. 

Amazon.com.tr den bakınmaya başladım kampanya vs derken meşhur eski markamız MIDLAND gözüme çarptı.

Midland g9Pro diye bir model var içinde bir jumper kesilerek .5 watt olan güç 5 watt'a çıkarılıyor diye çok satıyor. Epeyce de güzel cihaz. Ama biraz pahalıydı. Sonra biraz daha bakınınca G18Pro cihazında aynı "hack" software ile yapılıyor olduğu ortaya çıktı. Gerçi power ile çok oynamaya gerek yok ama "post apokaliptik senaryoda işe yarar dedik". Ve amazon'dan çok ciddi bir indirim kampanyası sırasında normal fiyatının neredeyse 3 te birine G18 pro aldık. Taş gibi bir cihaz ve bu da modifiye edilebiliyor bilgisayarla çok değişik özellikler ve frekanslar kodlanabiliyor. Aslında amatör UHF telsizin PMR versiyonuna düşürülmüş hali. Dışardan bakınca tam profesyonel. Bu da aşağıda.

image.png.b792451c8952f6a3108bc2b67d4d9221.png

Neyse bu da güzel çıktı gayet mükemmel. Diğerleri ile konuşabiliyor. (teknobenlerle, cobralar bozuk). Eğer kodlarsan voice scramble yapabiliyor başkaları anlayamıyor.

Sonra ya dedim bana bir de harcıalem birşey lazım. Bakınırken aaa baofeng bir modeli acayip düşmüş ve kaşıntı tuttu onu da sipariş verdim. UV-8d modeli. Bu da VHF-UHF tam profesyonel telsiz ama çin malı. Gücü 1/5W olarak görünüyor değiştirmedilerse. Daha bilgisayarla girip bakmadım ama satıcının türkiye sayfasındaki yorumlarda menzll çok iyi denmiş. sanırım 1W da bırakılmış (gerçi max 0.5 olması lazım) Ölçmek lazım. esnek cop anten vs el feneri var. Bu da oldukça kaliteli duruyor. Kaşıntı iyice çoğaldı. 

image.png.7be0f3580f1db81027d6461110112758.png

Bunu sadece konuşmak isteyen varsa tavsiye edebilirim ama watt konusunda normal limitin az üzerinde diye tahmin ediyorum.

İşin enterasnı bu bir amatör radyonun programlanmış olarak PMR biçiminde satılan versiyonu. Yani Midland gibi. Bilgisayara Bağlayarak Dual Band (VHF-UHF) tüm frekanslarda alma verme yapabiliyorsunuz. Amatör belgesi alma niyetim var baharda o zaman kodlarım. Şu an konuşacak kimse yok.

Bu arada eve bu son iki modelin FM radyosu da var müzik haber dinlemek için.

Afetlerde , araçlı etkinliklerde olsun işe yarıyor. Bitti. 

• Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Midland bu işin atası. İşk baştaki cihazların ayarı var tuşlar ile. Eşleştirme kolay. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Cobralar bende.

bi marka daha vardı abd’in çok iyi cihazı. Ses sistemi filan yapardı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Servet Aydın yazdı:

Cobralar bende.

bi marka daha vardı abd’in çok iyi cihazı. Ses sistemi filan yapardı

Hatırlayalım

Alinco

Uniden

President

Cobra

Realistic (radio shack markası). senin dediğin bu olsa gerek. Benim hoparlörler realistic evde..

--

Motorola - ICOM - Yaesu  bunlar amator ve profesyonel bantlarda daha çok. CB/PMR işine girmezler pek. 

Çin markaları

Baofeng

HYTERA-HYT

TYT

Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz

Uzun zamandır amatör telsiz operatörüyüm. Bazı zamanlar adrelanlim artıyor ev araba telsiz doluyor, bazen ise aylarca mandal basmıyorum. 

Depremden önce Tarsus a yeni taşındığımız dönem baya aktiftim hatta yıkılan binaların olduğunu ilk telsizden duydum. ( daha internete düşmemişti )

Bende sanırım 6-7 telsiz var, grup gezilerinde telsizleri dağıtıyorum konvoyda iş görüyor. 

Bundan 3 sene evvel Balıkesirde etrafı çevrili kamp alanındayız, ilk 2 gün çocukları bulmak yemeğe çağırmak zorlaştı. Bende arabadan 2 ufak pmr telsiz çıkarıp çocukların boynuna astım. Gerektiğinde “Can Efe karavana gelin yemek hazır” diye çağrı bırakıyorum. 2 hün geçmedi bütün anne babalar yanıma geldi sistemi öğrenmek için 😅

vesile ile TA1SAM, 63

IMG_1060.jpeg

IMG_5128.jpeg

IMG_5363.jpeg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

5000 km menzillli sim card lı telsizler gerçek mi?

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

telsiz olarak şekilli satılanlar mı evet gerçek. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Heh realistic. Muazzam cihazları vardı. Vaktinde tamirlerini de yapmıştım

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Göktürk yazdı:

telsiz olarak şekilli satılanlar mı evet gerçek. 

sadece kendi aralarında mı yoksa her telsizle mi

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Çağlar Bayur yazdı:

sadece kendi aralarında mı yoksa her telsizle mi

Bunlarda çoğunlukla ZELLO yüklü. Zello ile zaten dünyanın her yerindeki kanallara girebiliyorsun. Evet herkesle konuşur kanalına göre. Ben zello kanalı yapmıştım otoclubturkiye ama millet girmiyor bizim ahali araç kullanırken muhabbet etmek pek istemiyor. 

Bir de ZELLO-AMATÖR geçişleri var. bu geçişlerden zello üzerinden sahaya çıkabilirsin. 

https://support.zellowork.com/hc/en-us/articles/1500011323122-Using-Zello-Bridge-With-Radio-Gateways

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sami Demirpaz
Çağlar Bayur yazdı:

gerçek. Dmr olarak geçiyor. Bende var bir tane ama tam çözemedim. Minicik bir verici ile tek mandalda Japonya ile konuş veya araç takip cihazı olarak kullan. Mesaj gönder vs. Dijital diye geçiyor.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Vaay telsizci dolmuş buralar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hamit inan
Çağlar Bayur yazdı:

90-95  lı yıllarda fransa-samsun arası abilerim sohbet ediyordu.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Askerde kullanırdık bir tek. Ama hoşumuza giderdi. 

Dar menzilliydi onlar markasını hatırlayamadım. 

Yorum bağlantısı
Süleyman Kaya

Güzel ve unutulmuş bir hobi.. cep telefonu öldürdü bir çok şeyi

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat

Bende de 4011 aselsan var bu hobi işleri için eski ve büyük ama sağlam telsiz :exc1:

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

Kıbrısta askerliğimin son dönemleri muhabere kısmında telsiz başında geçti. Küçüklüğümden beri bir merakım vardı ama hiç detaylara inemedim öyle de içimizde kaldı gitti.

Yorum bağlantısı
Ali Gök
Sami Demirpaz yazdı:

araba telsiz doluyor

toyotada arabadan inerken kabloların ayağıma dolanmış aşağı düşüyordum zor tutunduydum 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Haşmet Güngör
Ayhan Asil yazdı:

Askerde kullanırdık bir tek. Ama hoşumuza giderdi. 

Dar menzilliydi onlar markasını hatırlayamadım. 

Askerde o kadar çok kullandım ki. Döndüğümde emniyet mensubu akrabamın telsizi hışırdağında elim ona gidiyordu, o da elime vuruyordu:D

Yine bir gün dağ, bayır gezerken arazi de  mola verdik. Devam ettik, epey yürüdük ama ben bir boşluk hissediyorum. sonra fark ettim hiç telsiz sesi yok. Mola yerinde unutmuşum. Dönüp aldık. Şarjlar bitince ben ve timimi, 20 gün bir köyde unuttular, o da, ayrı.

• Beğen 3
  • Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Muhittin Kaplan
(düzenlendi)

Evde iki tane baofeng uv-5 var. pc kablosu herbirşeyi mevcut. iki tane daha alacağım. Onları yeni çıkan baofenglerden düşünüyorum.

Baofeng Uv-s9 Plus Tri-band Radyo 10w Güçlü 136-174mhz / 220-225mhz /  400-520mhz Telsiz Amatör El İki Yönlü Radyo - El Telsizi | Fruugo TR 

TB2TTY, 63

tarihinde Muhittin Kaplan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

Bir süredir Amatör telsizcilik işine bende heveslenmeye başladım, nasıl başlanır ne yapılır bi araştırayım eve gidince. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Haşmet Güngör yazdı:

Askerde o kadar çok kullandım ki.

güvercin ile haberleşme de yaptı diolar senin için?

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Çağlar Bayur yazdı:

güvercin ile haberleşme de yaptı diolar senin için?

Ortalık karışacak vaziyet alın

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...