İçeriğe Yönlendir

Motor İkaz Işığı

Mehmet Yılmaz Ak

Recommended Posts

Mehmet Yılmaz Ak
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar,

Yaşadığım bir problem için formun değerli üyelerinin görüş ve önerilerine başvurmak istiyorum. Uzun bir yazı olabilir şimdiden özür dilerim.

Ben 0 km olarak aldığım 2017 model trend x focus arabamı 2 hafta öncesine kadar sorunsuz kullandım. 2 hafta önce hastaneye giderken iki kez su birinkitisine girdim ve ABS, ESP arızası aldım. Su kaynaklı geçer dedim ve geçen pazar sınava gittiğimde arkadaş üşümesin diye rölanti de arabayı çalıştırmış. Sınav bittiğinde yeni sınavıma başladım. "Motor İkaz Işığı".

Şaşmaz Oto Sanayi de internette yüksek puanlı bir ustaya gittim ve ABS ve ESP için oksit sorunu olduğunu söyleyip değiştirdi ve ışık söndü. (ABS ve ESP)

Motor ikaz için sanırım 10 tane usta gezdim. Bazı ustalar yüksek devir kullan kurum birikmiş olabilir dedi, bazısı oksijen sensörü değişecek dedi, bazısı katalitik konvektör değişecek dedi, bazısı würth diye katkı maddesi ekle ve yüksek devirle 15 dk sür dedi.

Obd cihazında oksijen sensörü arızası veriyor ancak değerler normal olarak okunuyor.

Araç benzinli ve hiç LPG takılmadı. Herhangi bir değişiklik, tadilat yapılmadı. Araç 51.600 km de ve genellikle şehir içi ve kısa mesafe kullanıldı. Arabanın çekişinde, sesinde herhangi bir problem yok, egzoz dumanında anormal bir durum yok. Tekleme ya da rölanti düzensizliği vb.yok.

Çaresiz kaldım, ne önerirsiniz?

tarihinde Mehmet Yılmaz Ak tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Yetkili servise sorulabilir. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz Ak
Evren Erakçora yazdı:

Yetkili servise sorulabilir. 

Sordum ancak sadece arıza tespit için 4.000 TL alacaklarını ve Şubatın ilk haftasına kadar randevu veremeyeceklerini söylediler.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Yılmaz Ak yazdı:

Sordum ancak sadece arıza tespit için 4.000 TL alacaklarını ve Şubatın ilk haftasına kadar randevu veremeyeceklerini söylediler.

bunu yazılı olarak isteyin verirler ise kaymakama vermzler ise otosan a şikayet edin, azdılar iyice.

Mehmet Yılmaz Ak yazdı:

Çaresiz kaldım, ne önerirsiniz?

arıza kodu nedir? onu bilmek lazım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz Ak
(düzenlendi)
Çağlar Bayur yazdı:

bunu yazılı olarak isteyin verirler ise kaymakama vermzler ise otosan a şikayet edin, azdılar iyice.

arıza kodu nedir? onu bilmek lazım

Artık bayilikleri olmadığını söylemişti telefonda görüştüğüm kişi ve arıza kaydı için (4.000 TL) tutar olabileceğini söylemişti. Yetkili servis olmadığı için üst birimin birşey yapacağını düşünmüyorum.

Aradığım diğer yetkili servisler ise randevuyu Şubat'ın ilk haftasına kadar dolu oldukları için veremediler ve fiyat bilgisi hakkında da yetkili servisten bilgi edinemedim.

Arıza kodu olarak görüntü almadım ancak lambda (bank) 1 ve 2 olmak üzere arıza gösteriyor ancak değerlere baktıklarında olması gereken değeri alıyor diyor ustalarımız.

Hatta Sincan'da özel ford servisi ustası arabada hiç sorun yok egzoz temizliği yaptır dedi bende Şaşmaz'a dediği yere gittim. Oradaki ustada benzinli araçta egzoz temizliği olmaz dedi. Şimdi würth marka (yeşil kapaklı) konvektör temizleyici aldım. Henüz kullanmadım kullandıktan sonra ne olur bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Ben tam anlamadım. Sistem nerede arıza olduğunu söylüyor ama hala farklı bi şey mi arıyoruz?

Değiştirin sensörleri?

Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz Ak
Mehmet Yılmaz Ak yazdı:

Yetkili servis değil, özel servis bu fiyatı verdi. Bu bilgiyi düzeltmek isterim.

Şubat'ın ilk haftasına kadar randevuların dolu olduğunu da yetkili servis söyledi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz Ak
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Ben tam anlamadım. Sistem nerede arıza olduğunu söylüyor ama hala farklı bi şey mi arıyoruz?

Değiştirin sensörleri?

Hocam ben değiştirmek istiyorum ancak ustalarımız " evet sorun bu, sensör değişecek" demiyorlar. Değerlere bakıyorlar ve sensör değerleri normal diyorlar. Onlarında kafaları karışıyor sanki. Hatta ustanın biri dedi ki "ben değiştiririm ancak sönmezse( motor ikaz ışığı)katalitik konvektörü de değiştirmek icap edebilir ve bu pahalı bir parçadır" dedi. Kararı bana bıraktı ancak sensör arızalı değilse ya da katalitik konvektör masraf katlanıyor.

O yüzden bende belki bu durumu yaşamış değerli forum üyeleri bana yol gösterir diye buraya yazdım.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Katalitik konvertör tıkalı olabilir. Bunu anlamak için egzozu söküp içine bakabilirler. Ancak konvertör tıkalı olsa, genelde bank2 hata vermeli. Zira o konvertör sonrası.

Ayrıca diyelim ki değişti sensörler ve hala ışık yanıyor. Konvertör de değişince sönecekse, niye iş yapılmıyor?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz Ak
(düzenlendi)
Sani Gerşon yazdı:

Katalitik konvertör tıkalı olabilir. Bunu anlamak için egzozu söküp içine bakabilirler. Ancak konvertör tıkalı olsa, genelde bank2 hata vermeli. Zira o konvertör sonrası.

Ayrıca diyelim ki değişti sensörler ve hala ışık yanıyor. Konvertör de değişince sönecekse, niye iş yapılmıyor?

Sani Bey, iş yapılmıyor çünkü emin olmadan gereksiz masraf yapmak istemiyorum. Çünkü usta " evet arıza bu ve sensör değişirse düzelir" demiyor ve şu parça bu parça derken bunun sonu motor yapmaya kadar gidebilir mi diye düşünüyor insan :) 

İşin özü arabayı aldığımdan buyana hiç usta ile işim olmadı ve ne kadar doğru bilgi aldığım konusunda kafa karışıklığı var.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Siz bir hata kodlarını öğrenip yazabilir misiniz?

Benim tahimin, sensörler her türlü değişecek. Sonra duruma göre başka parçalara geçilecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz Ak
Sani Gerşon yazdı:

Siz bir hata kodlarını öğrenip yazabilir misiniz?

Benim tahimin, sensörler her türlü değişecek. Sonra duruma göre başka parçalara geçilecek.

Sani Bey, Şaşmazda ki usta Çarşamba gel, orijinal obd cihazı ile kontrol edelim dedi. Çarşamba günü hata kodlarının resmini çeker paylaşırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Yılmaz Ak yazdı:

Yetkili servis değil, özel servis bu fiyatı verdi. Bu bilgiyi düzeltmek isterim.

tamam bunu direkt cimere yazın fahişin fahişi, saçmalamış insanlık çin bir adım atmalı herkes

Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz Ak

Würth (yeşil kapaklı) konvektör temizleyiciyi kullanmak ne kadar doğru? Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

İyi forumlar.

Yorum bağlantısı
Baha Kanberoğlu
(düzenlendi)

ABS, EPS arızasını yazın arabayı yıkatınca benim aracım 2 kere verdi. Sıcak havada 1 gün yatınca arıza ışığı söndü :) Makinaya başlayınca arızanın sol ön abs'de olduğu görüldü. Sol tekerdeki tesisatı değiştirdiler. O günden beri arıza vermedi. 

Motor arıza lambası 2 seferde de yanmamıştı. ABS arızasına denk gelmiş demek ki.

tarihinde Baha Kanberoğlu tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz Ak
Baha Kanberoğlu yazdı:

ABS, EPS arızasını yazın arabayı yıkatınca benim aracım da verdi. Sıcak havada 1 gün yatınca arıza ışığı söndü :) Makinaya başlayınca arızanın sol ön abs'de olduğu görüldü. Sol tekerdeki tesisatı değiştirdiler. O günden beri arıza vermedi. 

Benim aracın sağ taraftaki arka tekerin kablosu kopmak uzereymis değiştirdi şükür en azından o sorundan kurtuldum. 

Size de geçmiş olsun umarım başka sorun yaşamazsınız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz Ak
(düzenlendi)

Sorunun kaynağını tespit edildi ve sorun çözüldü. 

Sadece 10 amperlik sigorta değişimi ile motor ikaz ışığı söndü.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Yılmaz Ak yazdı:

Sorunun kaynağını tespit edildi ve sorun çözüldü. 

Sadece 10 amperlik sigorta değişimi ile motor ikaz ışığı söndü.

esp sigortası sağlamdı ancak yenilendi mi? dpğru mu anladım?

Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz Ak
(düzenlendi)

ABS ve ESP için oksitlenmiş parça( kablo kopmak üzereydi) yenilendi ve düzeldi.

Motor arıza için 10 amperlik sigorta değişimi yapıldı ve motor arıza ışığı söndü. Galiba oksijen sensorlerini kontrol eden sigorta çünkü ustaya bakmasını ben rica ettim sağolsun oda beni kırmadı ve baktı, değişim yaptı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mustafa Çiçek
Mehmet Yılmaz Ak yazdı:

ABS ve ESP için oksitlenmiş parça( kablo kopmak üzereydi) yenilendi ve düzeldi.

Motor arıza için 10 amperlik sigorta değişimi yapıldı ve motor arıza ışığı söndü. Galiba oksijen sensorlerini kontrol eden sigorta çünkü ustaya bakmasını ben rica ettim sağolsun oda beni kırmadı ve baktı, değişim yaptı.

İyi günler. Aracımda P0057 hata kodu alıyorum obd cihazından.  bahsettiğiniz sigorta nerede acaba? 

Seyir halinde o2 sensörlerinden 3 tanesi fıldır fıldır ama 4. Sensör 0.1-0.2 arası değer veriyor. El yordamıyla hatayı bulmaya çalışıyorum, yardımcı olacak varsa çok memnun olurum.

Aracımda belli bir sıkıntı görünmüyor. Çekiş rölanti gayet stabil. 

Screenshot_2024-02-04-22-07-13-170_com.miui.videoplayer.jpg

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...