İçeriğe Yönlendir

Araç Donanımı ve Kasko Klozları Hakkında

Ahmet Karaayvaz

Recommended Posts

Ahmet Karaayvaz

Merhaba arkadaşlar. Size danışmak istediğim bir mevzu var. 

2012 model Grand c max 1.6 ecoboost araç almıştım . Araçtın ruhsattaki modeli titanyum olarak geçmekte. Ama donanım olarak 

buradaki titanyum x paketteki 

Titanium X paketi;
-17 inç Aluminyum jantlar
-Arka Güneş Perdeleri
-Viraj aydınlatmalı Bi Xenon Farlar&Far yıkama sistemi
-Elektrikli Bagaj kapağı
-Panoromik Cam tavan&Elektrikli Perde
-Güneş ışığını yansıtan Ön cam
-Isıtmalı Ön cam

-Çocuk gözlem aynası(Tit.X Paketle beraber) 

Yukarıdaki  özelliklerin hepsi mevcut. Ama kasko değer listesinde 1.6eb lerde titantum x paket https://www.tsb.org.tr/tr/kasko-deger-listesi tanımlı görünmüyor .

Benim benzinli aracın direksiyonu da 2013 lerdeki gibi daha az tuşlu vs.  Yukarıdaki arkadaşın sayfasındaki otomatik park paketi diye geçen oto park ,ön ark sensörü ve elektirikli katlanır yan aynalar yok . Satış tarihi de 28 aralık 2012 sanırım araç 2013 yılı için üretilip 2012 yılında satışa çıkmış , 2013 de bazı özellikler opsiyonel hale gelmiş bu araçlarda.

Geçen gün farklı bir forumda dolaşırken kaskosunda x paket tanımlı olmadığı için güneşi yansıtan  ve ısıtmalı ön cam lı camı olmasına rağmen taş sıçraması sonucu kaskodan değiştirmek istediğinde titanyumlarda kullanılan ya da x paketlerde kullanılmayan düz cam takmak zorunda kalmışlar , kasko firması beyan edilen paketin özelliklerinin yanlış ya da eksik tanımlanmasından dolayı böyle bir sorun yaşandığını söylemişler. Donanımhaberdeki c max kullanıcılar grubunda bi sayfada eski konularda görmüştüm şimdi mesajı bulamadım . Arkadaş böyle bir sorun yaşadığını ve kaskodaki araç paket bilgilerinin düzgün yazıldığından emin olunmasını eğer tanımlı değilse ekstra paketleri tanıtmamız gerektiğini söylemiş.

Bu durumu kaskocum ile paylaştım , kendisi de aynı bilgiyi verdi ve x paketteki parçaların ücretini servisten öğrenmemi ve ek aksesuar olarak tek tek girmemiz gerektiğini söyledi. Kendisi de kasko firmasını arayarak 250 bin tl ekstra aksesuar için axa sigortadan 4500 tl ye kaskoma dahil edebileceklerini söylediler . Axa maksimum kasko bu arada firma. 

Servisi arayıp fiyatlarını sorarken yedek parçadaki arkadaş , ben şase numarasını girdiğim zaman sizin araçtaki donanımları görebiliyorum ,kaskocu göremiyor mu vs gibi zersenişte bulunup kaskocumu değiştirmemi vs önerdi. Kaskocu arkadaşa aynı durumu söylediğim zamanda , kasko firmaları araçların detaylı bilgileri servisler gibi göremeyeceğini , kasko firmalarında öyle bir bilgi havuzu olmadığını söyledi. Yıllardır da aynı kaskocu ile çalışırım kendisine de güveniyorum açıkcası ama yine de belki aramızda kaskocu sigortacı arkadaşlar vardır diye teyit ettirmek istedim durumu .

Aksesuar olarak x paket özelliklerini tanımlatmalı mıyım sizce ? Yoksa şase numarası ile sahip olduğu özellikler çıkar mı allah korusun ihtiyaç halinde ? 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

MErhabalar,

X paket ek olarak mutlaka tanıtılmalı. Okuduğunuz gibi, ek paketteki donanımlara bir hasar gelmesi durumunda, mevcut halinizle bunları kaskonuzdan temin edemezsiniz. 

Kaskocunuz donanım konusunda da haklı. Servisler gibi onlar donanımları göremezler. Hatta ruhsatta dahi yazmayabiliyor bazı araçlarda.

Mutlaka zeyil düzenletin, ek donanımlar işlensin. Hepsi tek tek işletilmeli mutlaka.

@Mehmet Ozyurek de gelir birazdan, daha düzgün biçimde anlatır mutlaka.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Karaayvaz
Sani Gerşon yazdı:

MErhabalar,

X paket ek olarak mutlaka tanıtılmalı. Okuduğunuz gibi, ek paketteki donanımlara bir hasar gelmesi durumunda, mevcut halinizle bunları kaskonuzdan temin edemezsiniz. 

Kaskocunuz donanım konusunda da haklı. Servisler gibi onlar donanımları göremezler. Hatta ruhsatta dahi yazmayabiliyor bazı araçlarda.

Mutlaka zeyil düzenletin, ek donanımlar işlensin. Hepsi tek tek işletilmeli mutlaka.

@Mehmet Ozyurek de gelir birazdan, daha düzgün biçimde anlatır mutlaka.

teşekkür ederim hızlı geri dönüş için . 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ahmet Karaayvaz yazdı:

Servisi arayıp fiyatlarını sorarken yedek parçadaki arkadaş , ben şase numarasını girdiğim zaman sizin araçtaki donanımları görebiliyorum ,kaskocu göremiyor mu vs gibi zersenişte bulunup kaskocumu değiştirmemi vs önerdi.

Servis elemanı ciddi bir ukalalık yapmış.. Sanki her şeyi doğru yapıyorlarmış gibi acentenizi suçlamış.. 

Biz acenteler şasi numarasından hiç bir şey göremeyiz, En fazla eski poliçesindeki araç kodunu görürüz. Eski poliçesinde aksesuar girilmiş ise onu bile göremeyiz. 

Bu sebeple bunu araç sahibinin bilmesi gerekiyor. 

Genellikle araçta opsiyonel bir donanım olup olmadığını sorarız. 

250,000 aksesuar için 4500 lira fark biraz çok geldi bana.. Alternatif bir acente demeyeceğim.. Gördüğüm kadarıyla acenteniz bilgili ancak alternatif bir sigorta şirketinden bakılabilir. 

Ahmet Karaayvaz yazdı:

Aksesuar olarak x paket özelliklerini tanımlatmalı mıyım sizce ? Yoksa şase numarası ile sahip olduğu özellikler çıkar mı allah korusun ihtiyaç halinde ? 

Kasko değer listesinde x paket çıkmıyorsa x paket donanımını ekletmelisiniz.. 

Aksi durumda pert halinde eksik ödeme alırsınız. X paketteki parçalar hasar alırsa ödemesinde sorun yaşarsınız. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Karaayvaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Servis elemanı ciddi bir ukalalık yapmış.. Sanki her şeyi doğru yapıyorlarmış gibi acentenizi suçlamış.. 

Biz acenteler şasi numarasından hiç bir şey göremeyiz, En fazla eski poliçesindeki araç kodunu görürüz. Eski poliçesinde aksesuar girilmiş ise onu bile göremeyiz. 

Bu sebeple bunu araç sahibinin bilmesi gerekiyor. 

Genellikle araçta opsiyonel bir donanım olup olmadığını sorarız. 

250,000 aksesuar için 4500 lira fark biraz çok geldi bana.. Alternatif bir acente demeyeceğim.. Gördüğüm kadarıyla acenteniz bilgili ancak alternatif bir sigorta şirketinden bakılabilir. 

Kasko değer listesinde x paket çıkmıyorsa x paket donanımını ekletmelisiniz.. 

Aksi durumda pert halinde eksik ödeme alırsınız. X paketteki parçalar hasar alırsa ödemesinde sorun yaşarsınız. 

Hocam yanıt için teşekkürler. Sevislerde malesef  kendi işlerini düzgün yapıyorlar gibi bir de akıl vermeye kalkmaları yok mu , gerçekten insanı çileden çıkarıyor.  

Yüksek çıkma sebebi şu olabilir mi ?

Benim üzerinde 4 sene araç vardı sonra ev almak için sattık yaklaşık 4 sene üzerimde araç yoktu, babamın passatı kullanıyordum , kasko sigorta haliyle hep babam üzerinden devam etti. 4 sene sonra tekrar kasko sigorta yapılınca , bu aracın kaskosu ve sigortası da aynı şekilde bana çok yüksek çıktı , uzun süre araç sahipliği olmadığı için yüksek çıktığını ve seneye indirimli olacağı söyledi kaskocum , yetkili servisi kullanmak için axa kasko kullanabileceğimi ama 3-4 bin fiyat farkı olacağını söyledi , anlaşmalı servisleri götürürüm bana yeter derseniz hdı sigortada fiyat daha uygundu . Ben ihtiyaç olması halinde yetkili servis de seçeneğim olsun diye axa kaskoyu yaptırmıştım . 

Ek aksesuarlar sanırım hem axa olduğu için hem de ilk araç gibi kasko sigorta yapıldığı için bu kadar yüksek diye düşünüyorum . 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ahmet Karaayvaz yazdı:

Hocam yanıt için teşekkürler. Sevislerde malesef  kendi işlerini düzgün yapıyorlar gibi bir de akıl vermeye kalkmaları yok mu , gerçekten insanı çileden çıkarıyor.  

Yüksek çıkma sebebi şu olabilir mi ?

Benim üzerinde 4 sene araç vardı sonra ev almak için sattık yaklaşık 4 sene üzerimde araç yoktu, babamın passatı kullanıyordum , kasko sigorta haliyle hep babam üzerinden devam etti. 4 sene sonra tekrar kasko sigorta yapılınca , bu aracın kaskosu ve sigortası da aynı şekilde bana çok yüksek çıktı , uzun süre araç sahipliği olmadığı için yüksek çıktığını ve seneye indirimli olacağı söyledi kaskocum , yetkili servisi kullanmak için axa kasko kullanabileceğimi ama 3-4 bin fiyat farkı olacağını söyledi , anlaşmalı servisleri götürürüm bana yeter derseniz hdı sigortada fiyat daha uygundu . Ben ihtiyaç olması halinde yetkili servis de seçeneğim olsun diye axa kaskoyu yaptırmıştım . 

Ek aksesuarlar sanırım hem axa olduğu için hem de ilk araç gibi kasko sigorta yapıldığı için bu kadar yüksek diye düşünüyorum . 

Kasko fiyatı belirlemede çok fazla kriter var. İndirim olmaması da bunların başında gelir. 

Poliçe paket seçiminiz doğru. Geniş kapsamlı poliçe çoğu şirkette sadece yetkili servisi açmakla kalmıyor, aynı zamanda servis seçiminde serbestlik de sağlıyor. 

Sanayide güvendiğiniz iyi bir ustaya da gidebilmenizi sağlıyor. 

Hayırlı olsun. güle güle kullanın.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ahmet Karaayvaz
Mehmet Ozyurek yazdı:

Kasko fiyatı belirlemede çok fazla kriter var. İndirim olmaması da bunların başında gelir. 

Poliçe paket seçiminiz doğru. Geniş kapsamlı poliçe çoğu şirkette sadece yetkili servisi açmakla kalmıyor, aynı zamanda servis seçiminde serbestlik de sağlıyor. 

Sanayide güvendiğiniz iyi bir ustaya da gidebilmenizi sağlıyor. 

Hayırlı olsun. güle güle kullanın.. 

çok teşekkür ederim iyi günler dilerim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...