İçeriğe Yönlendir

Buzdolabından Gelen Yanık Kokusu

Gencay Bengli

Recommended Posts

Gencay Bengli

Merhaba,

Bu aralar yanık kablo kokularıyla başım dertte. Önce arabada şimdi ise evde.

10 yıllık Siemens marka buzdolabında soğutucu ( alt kapak) kapağını açtığımızda içeride yanık kablo kokusu almaya başladım. Akabinde buzdolabını öne çekerek fişini ve de arka motor bölmesini kontrol ettiğimde birşey göremedim. Yanık kokusu sadece kapağı açınca içinden geliyor.

Buzdolabı çalışıyor. Olay esnasında derin dondurucuya koyduğum bir parça et sabahına  donmuştu. Işıklarında vesaire bir kesiklik yok. Dolap çalışırken tatlı tatlı dızzz diye bir ses de geliyor.

Fişi çekip bir 10dk bekleyip tekrar çalıştırdım. Bir de ALARM tuşuna 10 saniye basınca resetleme yaptım.

Dikkatimi çeken eskiden daha tok bir çalışma sesi varken şimdi inceden bir dızzz şeklinde yaşadığına dair emare veriyor. Acaba bu ölmeden önce son çırpınışları mı ?

Hangi olası senaryoda nasıl bir yol haritası izlemek daha sağlıklı olacaktır.

Destekleriniz için teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Buzdolabının kendi motorundan yanık koku alamazsınız. Kapalı sistem çalışır. Yanık var ise fan motorundan olur. Oda hep bozulsa pek mühim birşey değil

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Garibin yüzü güler mi ya.. 

Arabası düzelse buzdolabı bozulur.. 

Dolapta yanacak yerlerin kokusu içeriye girmez, dışardan da bir yanık kokusu yoksa ve görünmüyorsa bu kokunun sebebi bence yanık değildir. 

Bence fişi çek.. içindeki bozulacak şeyleri başka bir yerde muhafaza et. Buzlar çözülsün.. Güzelce temizle ve dezenfekte et. 

Tekrar dene bakalım.

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Mehmet Ozyurek yazdı:

Garibin yüzü güler mi ya.. 

Arabası düzelse buzdolabı bozulur.. 

Adam dolaba deneme için et koymuş. Nasıl gariban anlamadım. Benim aklıma su koymak gelirdi mesela.

• Mutlu 17
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
Hüseyin Sönmez yazdı:

Adam dolaba deneme için et koymuş. Nasıl gariban anlamadım. Benim aklıma su koymak gelirdi mesela.

Alemsiniz vallahi :)  hususi gidip almadım. 

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Dzzz sesi muhtemel gevşek bağlantıyı akla getirir. Buzdolabından değil takılı olduğu prizden geliyor olabilir. Kontrol ettin dün sağlamdı ama belki yarın sağlam olamayacak. Öncelikle prizi kontrol etmeni tavsiye ederim. Kablo bağlantıları zamanla gevşeyebiliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Gencay Bengli

Buzdolabının iç fan motoru yanmış olabilir mi? 

Yorum bağlantısı
Serkan Toker
Gencay Bengli yazdı:

Buzdolabının iç fan motoru yanmış olabilir mi? 

Kapak açıkken kapak siviçine basıp fanı kontrol edebilirsiniz. İnceden bir vızıltı gelmeli.

Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM
Gencay Bengli yazdı:

iç fan motoru yanmış olabilir mi?

Dolap no-frost ise iç fan da bir ihtimal.

Eğer fan ise son dönüşünü yapmadan önce kontrol etmek yada ettirmek gerekir.

Yorum bağlantısı
Mustafa Yanar

Lambaları kontrol edin, arkadaşların dediği gibi fan kontrol(başıma geldi).

Lambaları söküp duylarda sararma erime var mı iyice bakın.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

benzeri bizde bulaşık makinesinde oldu sonra alev ama

• Şaşkın 1
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Arkadaşlar söylemiş zaten. Koku kompresör, iç fan ve lamba duylarından geliyor olabilir. Termostat kısmı nasıl? Lambalı mı? oaradki kablolara da bir bakılmalı. 

Yorum bağlantısı
Gencay Bengli
(düzenlendi)

Bu akşam arkasına baktım. Kompresör devreye giriyor onla beraber arkasındaki fanda devreye giriyor. Kapı swiçine basılı tutarak hava deliklerinden soğuk hava akışını da kontrol ettim. Dolapta ne var ne yok çıkarttım. Led ampüllerde patlak vs bişeyde yok. 

Elektriği kestim, kapısını açtım. 15dk havalandırıp içini sildim. İçindeki herşeye o koku sinmiş. Boş halde çalıştırıp içine vanilya ve karbonat koydum. Yaklaşık 2 saattir çalışıyor. Henüz koku gelmedi.

tarihinde Gencay Bengli tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...