İçeriğe Yönlendir

Mondeo MK3 Jatco Şanzıman Problemi Hakkında

Özgün Önder

Recommended Posts

Özgün Önder

Herkese merhaba,

öncelikle rahatsız ettiğim için kusura bakmayın,

bende 2006 model mondeo 2.0 tdci otomatik araç var, kendisi 300.000km de, şanzımanımda 2 problemim var,

1. trafikte kırmızı ışıkta veya yoğun trafikte durduğumda araba vitesi boşa atmıyor gibi oluyor, tık tık vuruntu yapıyor, gitmeye çalışıyor gibi ama frene bastığım için gidemiyor, doldurup boşaltıyor gibi düşünün, sonra ayağımı frenden çekince bazen 2-3 sn sonra hareket etmeye başlıyor,

2. seyir üzerindeyken 3den 4 atarken yine bazen vitesi sanki önce boşa atıyor, devir saati 3-4 arasına çıkıyor, sonra vitesi yükseltiyor.

aracımı satmayı düşünüyorum tabii ki bu sorunları yaptırmadan satamam.

Cumartesi günü Levent Atco'ya arıza tespit için gittim, testte ekli resimlerdeki sorun çıktı. Müdür Hakan Bey, şanzımanda problem yok, elektrik arızası diyerek beni Maslak Esem Elektroniğe yönlendirdi, orada da arabanın düzgün şarj etmediğini söylediler, öncelikle şarj dinamosunu yaptırmam gerektiğini söylediler. Öncelikle şarj dinamosunu tamir ettirip tekrar Esem Elektroniğe gideceğim, düzelmezse tekrar Atco'ya gideceğim.

Sizlerce bu sorunların sebebi nedir ve istanbul (tercihen avrupa yakası'nda) tavsiye edeceğiniz bu arabanın şanzımanından anlayan tamirci var mıdır? tahmini masrafı ne kadardır?

Herkese teşekkürler.

WhatsApp Görsel 2024-02-05 saat 13.51.33_3455d544.jpg

WhatsApp Görsel 2024-02-05 saat 13.51.33_cf0fae99.jpg

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Şarj dinamosu ve akü kötüyse böyle arızalar gösterebilir ancak bunlara gelmeden farlarda titreme, iç aydınlatmalar ve ekranda vs. bunu farkedersiniz. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgün Önder
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Şarj dinamosu ve akü kötüyse böyle arızalar gösterebilir ancak bunlara gelmeden farlarda titreme, iç aydınlatmalar ve ekranda vs. bunu farkedersiniz. 

Evet iç aydınlatmalarda vb böyle titremeler var. Aküm sıfır, şarj dinamosunda problem var. Öncelikle bunu çözüp adım adım gitmeyi planlıyorum.

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Özgün Önder yazdı:

Evet iç aydınlatmalarda vb böyle titremeler var. Aküm sıfır, şarj dinamosunda problem var. Öncelikle bunu çözüp adım adım gitmeyi planlıyorum.

Şarj dinamosu noktasında da tamiriyle uğraşmanızı tavsiye etmem sıfırını alıp geçin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgün Önder

Şarj dinamosu noktasında da tamiriyle uğraşmanızı tavsiye etmem sıfırını alıp geçin. 

bu konuda arkadaşımızın yaptıklarını okudum:

acaba aşağıdaki linkte bulunan ürünü alsam problem yaşar mıyım? ülkeye girişte vergi falan çıkar mı diye merak ediyorum. Türkiye'de parçacıdan 6000-6500 tl fiyat aldım.

https://www.ebay.co.uk/itm/272810897479?fits=Plat_Gen%3AMK+III|Model%3AMondeo&epid=2185823506&hash=item3f84cbf047:g:HQEAAOSwVzBkpTQT

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sıfır akü yakınca manuel viteslinin bile gidişi değişir öncelikle elektrik işi tam olmalı

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Özgün Önder
Çağlar Bayur yazdı:

sıfır akü yakınca manuel viteslinin bile gidişi değişir öncelikle elektrik işi tam olmalı

anladığım kadarıyla en önemlisi direkt elektrik ve sıfır şarj dinamosu alacağım. cevap için sağolun.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Özgün Önder yazdı:

bu konuda arkadaşımızın yaptıklarını okudum:

acaba aşağıdaki linkte bulunan ürünü alsam problem yaşar mıyım? ülkeye girişte vergi falan çıkar mı diye merak ediyorum. Türkiye'de parçacıdan 6000-6500 tl fiyat aldım.

https://www.ebay.co.uk/itm/272810897479?fits=Plat_Gen%3AMK+III|Model%3AMondeo&epid=2185823506&hash=item3f84cbf047:g:HQEAAOSwVzBkpTQT

Bu ürünler artık burda da bulunuyor ordan getirmenize gerek yok. 

https://www.parlakoto.com/tr/mobiletron-vrvn001-ford-focus-mondeo-connect-jaguar-xtype-12v-sarj-konjektoru-ford-tipi.html

https://www.n11.com/urun/konjektor-12v-140v-visteon-tip-ford-focus-connect-mondeo-iii-20-tdci-transpo-f611-oem-32666483

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Esem' den randevu alın ve belirtildiği gün/saatte aracı orada bulundurun. Mehmet Ustaya durumu iyice anlatın. Normalde işleri, arıza kodlarına bakılır, soruna neden olan sensör/soket/kablo/beyin yapılır ve bırakılır. Bu gibi elektrik/elektronik sorunları şanzıman arızalarına yol açabilir (başınç/ısı sensörü arızalarının zaman içerisinde şanzımanda mekanik sorunlara yol açabileceği gibi). Ancak, sonrasında elektrik/elektronik sorunların giderilmesi ise, şanzımanın düzeleceği anlamına da gelmiyor. 

Yorum bağlantısı
Özgün Önder
(düzenlendi)

bu ürün bildiğimiz şarj dinamosu mu? tamircinin verdiği fiyattan ve ebay'deki fiyattan epey ucuz geldi :)

Tamer Topaç yazdı:

Esem' den randevu alın ve belirtildiği gün/saatte aracı orada bulundurun. Mehmet Ustaya durumu iyice anlatın. Normalde işleri, arıza kodlarına bakılır, soruna neden olan sensör/soket/kablo/beyin yapılır ve bırakılır. Bu gibi elektrik/elektronik sorunları şanzıman arızalarına yol açabilir (başınç/ısı sensörü arızalarının zaman içerisinde şanzımanda mekanik sorunlara yol açabileceği gibi). Ancak, sonrasında elektrik/elektronik sorunların giderilmesi ise, şanzımanın düzeleceği anlamına da gelmiyor. 

esem şarj sorununu çözdükten sonra kendilerine götürmemi söyledi, telefonlarını da verdiler ilgilenecekler sağolsunlar. Zaten atco'da adım adım gidelim, önce elektrik sorunlarını çözmeniz lazım dedi, yukarıdaki resimlerdeki hata kodlarına göre şanzımanda bir sorun görünmüyor, şanzımana giden elektrik tesisatıyla ilgili hatalar gibi şeyler söyledi.

tarihinde Özgün Önder tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Özgün Önder yazdı:

bu ürün bildiğimiz şarj dinamosu mu? tamircinin verdiği fiyattan ve ebay'deki fiyattan epey ucuz geldi :)

esem şarj sorununu çözdükten sonra kendilerine götürmemi söyledi, telefonlarını da verdiler ilgilenecekler sağolsunlar. Zaten atco'da adım adım gidelim, önce elektrik sorunlarını çözmeniz lazım dedi, yukarıdaki resimlerdeki hata kodlarına göre şanzımanda bir sorun görünmüyor, şanzımana giden elektrik tesisatıyla ilgili hatalar gibi şeyler söyledi.

Dinamo değil dinamonun içindeki konjektör

Yorum bağlantısı
Özgün Önder

Dinamo değil dinamonun içindeki konjektör

bunu değiştirmek yeterli olacak mı acaba?

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan
Özgün Önder yazdı:

bunu değiştirmek yeterli olacak mı acaba?

Onu dinamoyu yapacak usta bilir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgün Önder

Onu dinamoyu yapacak usta bilir. 

teşekkürler

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Özgün Önder
(düzenlendi)

Aracımda dinamo komple değişti, elektrik ile ilgili sorunlar çözüldü ancak şanzıman problemi çözülmedi, öncelikle şanzıman yağını değiştirmeyi düşünüyorum, bugün Osman Usta'yı aradım, 9lt yağ gerekir dedi (şimdi whatsapp'dan yazdı, 6 tl atf yağ, 1200 yağ, 500 işçilik dedi), forumda baktığımda genelde 3.5 - 4 lt yağ değiştiğini gördüm, Osman Usta neden 9 lt dedi anlamadım, ancak sorun yağ ile de çözülmeyecek gibi, sanırım şanzıman tamire girecek,

Bildiğiniz şanzıman ustası varsa tavsiye ederseniz sevinirim, Osman Usta tanıdığı olduğunu söyledi ancak aracı Ankara'ya götürüp Tuncay Usta'ya emanet edebilirim.

tarihinde Özgün Önder tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sıfıran aldığı ile değişimde alacağı farklı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgün Önder

Ümraniye'de Fikret usta'yı önerdiler, aradım, biz eski model bakmıyoruz dedi, Bostancı'da Gün Oto Avni Usta'ya yönlendirdi, 50 ila 90 bin arası tutar dediler. Ne yapacağımı şaşırdım..

Yorum bağlantısı
Emin Önal

Aracınızı satmayı düşündüğünüzü söylemişsiniz konunun başında.

Ne yapacağınızı şaşırdığınız, bilmediğiniz, içinden çıkamadığınız durumda aklınızda olsun;

alıcıyı bilgilendirerek, masrafını satış bedelinden düşerek satabilecek birini bulabilirsiniz bu yolu da düşünün.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Atco’ya elektrik sorunları çözüldükten sonra tekrar gitmediniz mi? 

Yağ eksik vs. değilse bahsettiğiniz sorunların yağdan olacağını düşünmüyorum. Boşa yağa da para vermeyin bence. Bir de bu şanzımanlarda sadece orijinal yağ kullanmayı tavsiye ediyorlardı, detayını hatırlamıyorum ama arkadaşlar bilir. Eğer öyleyse standart atf koyup geçmeyin. 

Yorum bağlantısı
Özgün Önder
Selim Bilgin yazdı:

Atco’ya elektrik sorunları çözüldükten sonra tekrar gitmediniz mi? 

Yağ eksik vs. değilse bahsettiğiniz sorunların yağdan olacağını düşünmüyorum. Boşa yağa da para vermeyin bence. Bir de bu şanzımanlarda sadece orijinal yağ kullanmayı tavsiye ediyorlardı, detayını hatırlamıyorum ama arkadaşlar bilir. Eğer öyleyse standart atf koyup geçmeyin. 

gitmemiştim, cumartesi günü gideceğim. kafama göre yağ koymam haklısınız.

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Özgün Önder yazdı:

gitmemiştim, cumartesi günü gideceğim. kafama göre yağ koymam haklısınız.

Siz koymazsınız ama şanzımancı x usta koyabilir, DSG şanzımana kırmızı ATF koyan gördüm ben gözümle. Aklınızda olması faydalı olur.

Yorum bağlantısı
Özgün Önder
Selim Bilgin yazdı:

Siz koymazsınız ama şanzımancı x usta koyabilir, DSG şanzımana kırmızı ATF koyan gördüm ben gözümle. Aklınızda olması faydalı olur.

çok teşekkür ederim, atco ya götüreceğim aracı, umarım yağ koyarlarken yanlarında olabilirim.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Jf506 şanzıman. Lr1 ve jaguar kullanıyor. Tarife göre selenoid problemi var şanzıman içinde. Yağ değişimi pek işe yaramıyor. Selenoidler değişen tip 

Yorum bağlantısı
Özgün Önder
Servet Aydın yazdı:

Jf506 şanzıman. Lr1 ve jaguar kullanıyor. Tarife göre selenoid problemi var şanzıman içinde. Yağ değişimi pek işe yaramıyor. Selenoidler değişen tip 

çok masraflı mıdır acaba?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Özgün Önder yazdı:

çok masraflı mıdır acaba?

Hiçbir fikrim yok

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...