İçeriğe Yönlendir

Akvaryum Hobisine Geri Döndük

Arif Aykın

Recommended Posts

Arif Aykın
(düzenlendi)

Uzun zamandır kendim istiyordum fakat erteliyordum sürekli. Çocuklarda hanımın tüylü hayvanlara karşı olan antipatisinden dolayı hayvan sevemiyorlar bakamıyorlardı. Geçenlerde fanusta Japon balığı besledik 2 adet 2 ay kadar yaşadılar büyük çocuğum çok alıştı ve birtanesinin öldüğünü görünce çok ağladı. Gittik 2 adet daha aldık fakat onlarda 1 hafta sonra 1’er gün ara ile ölünce ve çocuk yine çok üzülünce akvaryum alalım dedik. 

2. el ithal dolaplı 80x45x40 herşeyiyle beraber bir akvaryum aldık 07.02.2024 tarihinde kurulumunu yaptık. Aldığım kişide suyu 2 damacana akvaryum suyuyla doldurduk, eve gelince direk o su ile ve 1 damacana dinlendirilmiş suyla dolum gerçekleştirdik. Akvaryumun taşıyabilmek adına dibinde neredeyse su bırakmadık. Dış filtreyi sökerken hiçbir problem yoktu fakat evde takınca su çekmedi hortumlar dolu olmasına rağmen dedik birşey mi var acaba diye dış filtreyi sökerek temizledik aldığım arkadaşla beraber. Tekrar taktığımızda su kaçırdığını tespit ettik. Arkadaş mahcup oldu sağlamdı nasıl su kaçırır diye o-ring değişimini 6 ay önce yaptığını söyledi. Türkiye distribütörü ile görüşme sağladım o-ring kayıyordur kesinlikle o-ringden olduğunu belirtti ve 235+kargo ücreti söyledi. Bende söktüm o-ringi ve hidrolikçiden aynı ölçüde aldım vazalin sürerek taktım ve su kaçırma kesildi (maliyet 20 tl). Akvaryuma 1 er gün ara ile dinlendirilmiş su dolumu gerçekleştirdik.

Neyse akvaryum almadan önce gittim arkadaşın evine gördük beğendik bitkiler falan çok iyi durumdaydı fakat şu anda bitkilerde hastalık var gibi tuhaf bir durum söz konusu. Dış filtre ve akvaryum suyu çok fazla temizlendiği için bakteriden dolayı mı böyle oldu anlam veremedim. Bilgisi olan varsa yardımcı olursa sevinirim. Bakmaya gittiğimdeki fotoğrafını da paylaşacağım fark bariz belli.

Akvaryumdaki ekipmanlar, balık ve bitkiler şu şekilde;

Ramirezi Bolivyan türü 5 adet

Neon tetra 23-24 adet

Kırmızı burun tetra 3 adet

Kiraz barbus 2 adet

L144 cüce vatoz

Karidesler var kırmızı ve mavi renk

Fluval 205 dış filtre (çok sessiz çalışıyor gerçekten)

Eheim 200w ısıtıcı

Led ışık beyaz, mavi, pembe ve mavi renk olmak üzere 3 tane ayrı aydınlatma mevcut. 
Bitki olarak

Amazon hançeri diye geçiyor uzun olanlar,

Anubias bitkisi ağaçlar üzerindeki olanlar,

Son resimdeki kumda gömülü olanların ismini bilmiyorum:(

Arkadaştan almadan önceki hali böyleydi

8o1djfo.jpeg

6n4sl8g.jpeg

9p8hs2b.jpeg

Yeni hali
n540qnd.jpeg

5re4ajh.jpeg

17s8a4t.jpeg

rg1tt6r.jpeg

gisxm4h.jpeg

b4q32xv.jpeg

874shjt.jpeg

tarihinde Arif Aykın tarafından düzenlendi
Yazım hataları ve font farkı
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Geçmiş olsun Arif hocam :)

Bitki bakımı zordur. Co2 siz bitkiler seçmeniz de fayda var. 2 tane de katil salyangoz atmanı tavsiye ederim. Ben bitki çürümesinden bıktığım için ciklete geçtim. 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Fırat Önal yazdı:

Geçmiş olsun Arif hocam :)

Bitki bakımı zordur. Co2 siz bitkiler seçmeniz de fayda var. 2 tane de katil salyangoz atmanı tavsiye ederim. Ben bitki çürümesinden bıktığım için ciklete geçtim. 

Sağolasın hocam, 

2008-2011 arasında bende de ciklet vardı sarı prenses ve yunus olmak üzere evde 4 tane 1 metre akvaryum vardı. Askere giderken satmıştım ve bırakmıştım. Biraz daha görseli olsun diye böyle bir akvaryum aldık ama baktım olmuyor benimde yapacağım yine ciklete dönmek olacak. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan

Şu hayatta emek harcayarak başaramadığım tek şey. Çocukluğumdan beri 3-4 sefer akvaryum kurdum ya öldüler ya başlarına felaket geldi 

• Mutlu 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Emre Demir

2 Adet japon balığım var 120 litre akvaryumum 1 adet de pipo filtrem var ,2 senedir 2 adet japon balığım var maşallahı var balıklarımın , temizlik yaparım dinlenmiş su felan da dikkat etmiyorum direk çesmeden akvaryuma , ne hastalık ne birşey şeytan kulağına kurşun . 

Ama tabi bende de bu aralar kaşıntı tuttu , karidesli , salyangozlu akvaryum kurmak istiyorum .

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Yıllarca Malawi Cichlidleri besledim. Zaman zaman petshoplara gidip incelerim. Tekrar kuracak olursam 2-3 Astronot beslerim.

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Emre Demir yazdı:

2 Adet japon balığım var 120 litre akvaryumum 1 adet de pipo filtrem var ,2 senedir 2 adet japon balığım var maşallahı var balıklarımın , temizlik yaparım dinlenmiş su felan da dikkat etmiyorum direk çesmeden akvaryuma , ne hastalık ne birşey şeytan kulağına kurşun . 

Ama tabi bende de bu aralar kaşıntı tuttu , karidesli , salyangozlu akvaryum kurmak istiyorum .

Japon balıkları çok kolay beslenebilen balık türü o yüzden problem yaşamazsınız. Japon balıklarında yeter ki yeterli oksijen olsun yem vermesen yaşamına devam eder. Ben 14 yıl sonra ilk defa akvaryumcuya girdim resmen ve önceden sadece ciklet türü beslediğimden hiç tetra, karides, salyangoz vs türler dikkatimi çekmezdi. Karideslerin renkli olduğunu veya karides diye akvaryum canlısı olduğunu yeni öğrendim akvaryum alırken:) 

Tamer Topaç yazdı:

Yıllarca Malawi Cichlidleri besledim. Zaman zaman petshoplara gidip incelerim. Tekrar kuracak olursam 2-3 Astronot beslerim.

Çok büyük değil mi? zevk meselesi ayrı bir şey tabi ama bana göre değil sakin balık türü. Mesela discuslar çok hoşuma giderdi fakat bakımları çok zor diye almamıştım çok önceleri. 

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Arif Aykın yazdı:

Japon balıkları çok kolay beslenebilen balık türü o yüzden problem yaşamazsınız. Japon balıklarında yeter ki yeterli oksijen olsun yem vermesen yaşamına devam eder. Ben 14 yıl sonra ilk defa akvaryumcuya girdim resmen ve önceden sadece ciklet türü beslediğimden hiç tetra, karides, salyangoz vs türler dikkatimi çekmezdi. Karideslerin renkli olduğunu veya karides diye akvaryum canlısı olduğunu yeni öğrendim akvaryum alırken:) 

Çok büyük değil mi? zevk meselesi ayrı bir şey tabi ama bana göre değil sakin balık türü. Mesela discuslar çok hoşuma giderdi fakat bakımları çok zor diye almamıştım çok önceleri. 

Discus narin. Habitatı oluşturursanız ve ipin ucu kaçmaz ise sorunsuz aslında. Yalnızca ortam sakin olmalı, korkmamalılar.

Astronot(Oscar), kedi köpek gibidir. Sahibini tanır, ona karşılık verir, oyun dahi oynar. Çok özel bir türdür.

Tabi hepsi zevk meselesi.

Başlarsam, düşündüğüm şöyle bir şey. Tabi bu örnek çok küçük.

111220181932261.jpg.c9103a5236e210a1eaa76aee0f66613e.jpg

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Astronot elden yem falan yiyor, farklı bir şey. 

Çok oldu hobiyi bırakalı. İçinde albino zebra ciklet kolonim olan 400 litrelik akvaryum patlayınca ne varsa kaldırıp bırakmıştım. Keyiflidir. 

• Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Bende çok severim akvaryumu. Yine depreşmeye başladım şimdi.

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Murat Sahın yazdı:

Çok oldu hobiyi bırakalı. İçinde albino zebra ciklet kolonim olan 400 litrelik akvaryum patlayınca ne varsa kaldırıp bırakmıştım. Keyiflidir. 

Üzüldüm akvaryumunuzun gitmesine. Patlama sebebi belli miydi? 

İlkay Başaran yazdı:

Bende çok severim akvaryumu. Yine depreşmeye başladım şimdi.

Hadi inşallah sizlerde kurun bir akvaryumda görelim görselleri :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Arif Aykın yazdı:

Üzüldüm akvaryumunuzun gitmesine. Patlama sebebi belli miydi? 

Hadi inşallah sizlerde kurun bir akvaryumda görelim görselleri :) 

Bir gün eve geldim, akvaryumun yan camı çatlamış, 400 litre su yere dökülmüş halde buldum. Albino zebra kolonim vardı, onlar ölmüş. Öyle olunca akvaryuma dair ne varsa kaldırmıştım. 250 litre bir akvaryumum daha vardı tam ekipman, malawi cikletleri için olulturuyordum, onu da iptal ettim.

Esas 100*100*100 tam kare sehpalı alttan filtreli özel bir siparişim vardı, onu da iptal etmiştim. Onda da discus ve neon yapacaktım. 4 adet discus ve 80 adet neon, ortada bitkiler, bir kaç özel çöpçü ve vatoz ve malum salyangoz gibi bir projeydi. Çizimler güzeldi, taymur yaparız demişti. Koca taymur markasının bentderesinde küçük bir atölyede üretildiğini bu akvaryum projesi ile öğrenmiştim :) 

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Murat Sahın yazdı:

Bir gün eve geldim, akvaryumun yan camı çatlamış, 400 litre su yere dökülmüş halde buldum. Albino zebra kolonim vardı, onlar ölmüş. Öyle olunca akvaryuma dair ne varsa kaldırmıştım. 250 litre bir akvaryumum daha vardı tam ekipman, malawi cikletleri için olulturuyordum, onu da iptal ettim.

Esas 100*100*100 tam kare sehpalı alttan filtreli özel bir siparişim vardı, onu da iptal etmiştim. Onda da discus ve neon yapacaktım. 4 adet discus ve 80 adet neon, ortada bitkiler, bir kaç özel çöpçü ve vatoz ve malum salyangoz gibi bir projeydi. Çizimler güzeldi, taymur yaparız demişti. Koca taymur markasının bentderesinde küçük bir atölyede üretildiğini bu akvaryum projesi ile öğrenmiştim :) 

Üzüldüm gerçekten yazık olmuş. Bende çöpçü koyup koymama konusunda kararsızım. Bitkiler için bakteri olması gerekiyormuş bakteri de balıkların dışkıları ve yem atıklarıyla oluştuğunu söylediler. O yüzden kararsız kaldım. Salyangozlar çok çoğalıyor ve kötü görüntü veriyor diye biliyorum o yüzden almadım. Katil salyangozlar sadece küçük salyangozları mı yiyor yoksa ki bitkilerdeki zararlı olan yosunlaşma veya artık adı ne diye geçiyorsa onları mı tüketiyorlar. Bilginiz var mı bu konuda?

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Murat Sahın yazdı:

Astronot beslediğim dönem yemleri bitti, yoğun kardan ötürü dışarı çıkıp alabilme imkanım da yoktu. 

Sosis dilimledim ufak ufak. Elimle suya yaklaştırmamla sıçradı bir tanesi parmaklarım arasındaki sosisi parmağımın ilk boğumuna kadar beraber kaptı. Korktum elimi sallıyorum düşmüyor.. Elimi suya soktum da öyle bıraktı.. 

Dış filtreyi temizlemeye niyetlendim bir gün, akvaryumun kapağına sıkıştırdığım hortum düştü, tüm halıya 120 litre kadar su dökülmesiyle , hanım resti çekti. Akvaryum hobim o gün bitti :)  Sonra Balıklar petshop'a, akvaryum kapının önüne.. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Arif Aykın yazdı:

Üzüldüm gerçekten yazık olmuş. Bende çöpçü koyup koymama konusunda kararsızım. Bitkiler için bakteri olması gerekiyormuş bakteri de balıkların dışkıları ve yem atıklarıyla oluştuğunu söylediler. O yüzden kararsız kaldım. Salyangozlar çok çoğalıyor ve kötü görüntü veriyor diye biliyorum o yüzden almadım. Katil salyangozlar sadece küçük salyangozları mı yiyor yoksa ki bitkilerdeki zararlı olan yosunlaşma veya artık adı ne diye geçiyorsa onları mı tüketiyorlar. Bilginiz var mı bu konuda?

Salyangozlar ve küçük omurgasızlar ile besleniyorlar, tabi birde ölü balıklarla. Ama kuru yem yiyorlar diye biliyorum. Katil salyangoz salyangoz kolonisini kontrol altında tutmak ve veya tipi seviliyorsa beslenmeli. Yoksa faydasız. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Cem Işık yazdı:

Dış filtreyi temizlemeye niyetlendim bir gün, akvaryumun kapağına sıkıştırdığım hortum düştü, tüm halıya 120 litre kadar su dökülmesiyle , hanım resti çekti. Akvaryum hobim o gün bitti :)  Sonra Balıklar petshop'a, akvaryum kapının önüne.. 

Hanımla almadan önce konuşuyoruz işte öncelik ihtiyacımız bu değil başka ihtiyaçlar var, bir de akvaryum patlar çatlar su dökülür komple parkeler kabarır dedim hanım o zaman olmaz almayalım vazgeçtim dedi. Öğlen telefon geldi sen akvaryumu al ondan sakın bundan sakın nereye kadar olacağı varsa olur ne yapalım çocuklar canlı beslemeyi öğrensinler dedi öylelik aldım :) Ben istekliyken kafamda bitirmiş hanımı da almamaya ikna etmişken, o beni almaya ikna etti :D 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Hayırlı olsun abi

Karidesler için bir miktar moss koysan çok iyi olur abi. Yavruları hemen yerler yoksa.

Bitkiler için de göbreleme yaparak çözebilirsin, birde ışık sürelerini biraz azalt. Magnezyum desteği istiyor ayrıca.

Yorum bağlantısı
Cem Işık
Arif Aykın yazdı:

Hanımla almadan önce konuşuyoruz işte öncelik ihtiyacımız bu değil başka ihtiyaçlar var, bir de akvaryum patlar çatlar su dökülür komple parkeler kabarır dedim hanım o zaman olmaz almayalım vazgeçtim dedi. Öğlen telefon geldi sen akvaryumu al ondan sakın bundan sakın nereye kadar olacağı varsa olur ne yapalım çocuklar canlı beslemeyi öğrensinler dedi öylelik aldım :) Ben istekliyken kafamda bitirmiş hanımı da almamaya ikna etmişken, o beni almaya ikna etti :D 

Biz 3 sene önce benzer bir hikaye ile köpek sahiplendik. Hanım razı değildi kızımla biz de vazgeçmiştik, bir süre sonra hanım hafta sonu köpek bakmaya gidelim dedi. 

Şimdi sen istedin senin yüzünden aldık, sorumluluğu sende diyerek, gezdirme vs tüm ihalesini bana yıktı :)

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Oğuzkan Erışık yazdı:

Hayırlı olsun abi

Karidesler için bir miktar moss koysan çok iyi olur abi. Yavruları hemen yerler yoksa.

Bitkiler için de göbreleme yaparak çözebilirsin, birde ışık sürelerini biraz azalt. Magnezyum desteği istiyor ayrıca.

Teşekkür ederim kardeşim. 

Söylediğin şeyleri bilmiyorum araştırayım buradaki akvaryumcularda var mı öğreneyim. Almadan önce bitkilerde problem yokken aldıktan sonra problem görülmesi şaşırttı. Işık süresi evet ilk aldığımda sabah 8'den akşam 11'e kadar yanıyordu 3-4 gün böyle oldu sonra bitkilerde problem görünce aldığım arkadaş ışık süresini 4-6 saat arası kullan dedi. Kurtarabilecek miyiz bakalım bitkileri böyle.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Arif Aykın yazdı:

Teşekkür ederim kardeşim. 

Söylediğin şeyleri bilmiyorum araştırayım buradaki akvaryumcularda var mı öğreneyim. Almadan önce bitkilerde problem yokken aldıktan sonra problem görülmesi şaşırttı. Işık süresi evet ilk aldığımda sabah 8'den akşam 11'e kadar yanıyordu 3-4 gün böyle oldu sonra bitkilerde problem görünce aldığım arkadaş ışık süresini 4-6 saat arası kullan dedi. Kurtarabilecek miyiz bakalım bitkileri böyle.

Işıktan başka şüpheli yoktu şimdi kesinleşmiş oldu :biggrin: zaman ayarlı prizler var onlardan edin. Saatleri ayarla sonra bak keyfine. 2 saatte 1 yanacak şekilde ayarlayabilirsin abi

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Oğuzkan Erışık yazdı:

Işıktan başka şüpheli yoktu şimdi kesinleşmiş oldu :biggrin: zaman ayarlı prizler var onlardan edin. Saatleri ayarla sonra bak keyfine. 2 saatte 1 yanacak şekilde ayarlayabilirsin abi

Isıtıcı ve dış filtreyi de bağlayayım mı :D 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Arif Aykın yazdı:

Isıtıcı ve dış filtreyi de bağlayayım mı :D 

Bağla bağla sonra göl suyu gibi olsun içi :biggrin:

Yorum bağlantısı
Murat Sürmeli

Zevkli iş ama vakit + para + sabır istiyor, Allah kolaylık versin :)

ABLVV87x28vEE6zwXWV2i7uFYePWWE4o0ONb1rMtTePmIIzAi1vxGST52lGvN2i5dgqFaakcHztR5x7SIQfxqNb6KGW6ivBKCA2-GhXoKfkP-Ag1iddWg-LbSa5XvDBXEb2AB1mOOvErOAp4pZuusen2ieUXy-EAX5u78PQslo_xe56aGPGPOzbQqCvnKwg44yT8gcD98hPn2QOsFfffWyqfvD2x-a7bni7kr5kIaRUuWNsUhuXXmvLtfoDI3Vqa83kL1tJlxOknIVa0GdaIGntjsenWLvqZsDjXvahJ5W6I-GM6IyOnGfEHCsyMcj5d7T6K_EEHDY6QIk48fLf9_fWgIseAY8BQITd9RZym5c8FWZOcZLRtUzFHOxyIfoNxQ_4MbaKIEGvB5ZK_YH7_HiRlpJsF2QCBEXMyBLovffXcqu5yjhS7RxpXitREYViIVkpym8-ogO1_vb9oPVd-BVMCqDE7WNOp-RL0sjsyQaPYlbeZ5W-Kwkqt1Yo6wNNAS9mYy0keEjA9lbYJf0OagPosd-RCpHVnsEI0xnXfCtnufqce491QyMZ1FGLgt2KMZTUSMDvu35SjAKW1vqeZ3UV7ijjHg21jSZeZxgQsXYKDsDLzA_yk1157XyR-O7C7yXygyfnLNFpXh3RvtW3nZfk7S4KAWVDLYlNEURnJvg1fXvjXRUeQxERQQCG1yMmbu3Nr77B32dr83Up3weYKCBpmqqUV5yQUkcHpWhFS4KhOAGfcWYNZLljxI10ecfFGKgNeMq4ASyi0tHHyhs5SdID_0dahTGf20tiG4Umhng-0Hik7jUJ028zcDQfTr8dr-HfqoaODDONL_SpoIDAleuuQbtfHL3izCG0wbTgHGcKZSGna5YFQcEIRJ-M4B9YBJjIdpRUFhO-mEZw4sFdL1uNDlSWi=w889-h889-s-no-gm?authuser=0

Özene bezene yapıyorsun ama sonuç her zaman başarılı olmuyor :)

ABLVV85OCK5uN3BtfELv06yKTbrqmbaujiLVGrrpYR7HNnpLGzgaZ0m5O5WbavF_WNi3CeRxNIpFdALVkgSbsUTrnDMppcsy2RaP7hoh8YNzkVUrIVsAksojZ5XmEvnsGcnpRFmwWIiO-R5w_mI_KzD31ifkJoEvddJqVS-bCdi-Zp95zawfoYHdM0m3zyyx_kACYNEdVoIc2wCROWtkNLB7XjjkXHnY8JzVBXLh9xnkZ_Ni0K7PoLYBZelGnmagbx6d2Isxsf38QPYm9DXJMGe6XTk6Cc9Lj1G6P90hYxhKqL5DalMoxBqFrgeMWb2Q2sPoQRF7Pi-mtnzBzZip-X5wV42cSYCsW5JEIUParhDkZdjQ54ZeCTF7yMDOE5nG7H1Kh7I2oOGs7vlmilH1go27hNIo5wXB7PjGP2XtX4zqX2zp5xwEKvHgTGTiv2vYWxC4tWNwhNApyJw2VcP2fVr6m3dvftjylXL4wG8iV3LPSxSOYFTkSx0FonHNPZ43ODwiFbuVBt-B0ND7p61K2ys_p1PuOvXFFNtPwi_k-mwBxsH5rZce14Y61-IzUOaT-wcy_gNXFz4lWH0R8JDOge8VUw7gSC2mxLUzkh1fortSyf9nlwnuuvUpNpWKU64qMSh4mqoQD9dhw9U_gswPrTytueccfgh0ouY0sOtVfYEu2QVIw7qq7LKmlWa_yHY6ncKE31aZlbYSZ-3Beha0IFtK-ChmMCpQpo-HeuPUv_pEUL5HwJLcPMI-XH8eZ3rEqvyFVRV1aU9v-A0AVD3FI7O-iS6PxnHIKleWgDpAu9Ll6MA3EAeMn_oi7AtO5l0lagbeD3dNuHnpmpkdYdKfoHY8CPCEPVbDmj0CdwzNbDTwXbM13N-mMXjZEADmfa8RyEIew1_OYX7ZiyJZl8-Lvm0SOG4y=w1580-h889-s-no-gm?authuser=0

Yorum bağlantısı
Arif Aykın
Oğuzkan Erışık yazdı:

Bağla bağla sonra göl suyu gibi olsun içi :biggrin:

😂

Bitkiler için akvaryumcu top top gübre verdi. Bunları kumun içine bitki köküne koy  dedi parçalamadan. Koydum bakalım ne olacak göreceğiz. 

Murat Sürmeli yazdı:

Zevkli iş ama vakit + para + sabır istiyor, Allah kolaylık versin :)

ABLVV87x28vEE6zwXWV2i7uFYePWWE4o0ONb1rMtTePmIIzAi1vxGST52lGvN2i5dgqFaakcHztR5x7SIQfxqNb6KGW6ivBKCA2-GhXoKfkP-Ag1iddWg-LbSa5XvDBXEb2AB1mOOvErOAp4pZuusen2ieUXy-EAX5u78PQslo_xe56aGPGPOzbQqCvnKwg44yT8gcD98hPn2QOsFfffWyqfvD2x-a7bni7kr5kIaRUuWNsUhuXXmvLtfoDI3Vqa83kL1tJlxOknIVa0GdaIGntjsenWLvqZsDjXvahJ5W6I-GM6IyOnGfEHCsyMcj5d7T6K_EEHDY6QIk48fLf9_fWgIseAY8BQITd9RZym5c8FWZOcZLRtUzFHOxyIfoNxQ_4MbaKIEGvB5ZK_YH7_HiRlpJsF2QCBEXMyBLovffXcqu5yjhS7RxpXitREYViIVkpym8-ogO1_vb9oPVd-BVMCqDE7WNOp-RL0sjsyQaPYlbeZ5W-Kwkqt1Yo6wNNAS9mYy0keEjA9lbYJf0OagPosd-RCpHVnsEI0xnXfCtnufqce491QyMZ1FGLgt2KMZTUSMDvu35SjAKW1vqeZ3UV7ijjHg21jSZeZxgQsXYKDsDLzA_yk1157XyR-O7C7yXygyfnLNFpXh3RvtW3nZfk7S4KAWVDLYlNEURnJvg1fXvjXRUeQxERQQCG1yMmbu3Nr77B32dr83Up3weYKCBpmqqUV5yQUkcHpWhFS4KhOAGfcWYNZLljxI10ecfFGKgNeMq4ASyi0tHHyhs5SdID_0dahTGf20tiG4Umhng-0Hik7jUJ028zcDQfTr8dr-HfqoaODDONL_SpoIDAleuuQbtfHL3izCG0wbTgHGcKZSGna5YFQcEIRJ-M4B9YBJjIdpRUFhO-mEZw4sFdL1uNDlSWi=w889-h889-s-no-gm?authuser=0

Özene bezene yapıyorsun ama sonuç her zaman başarılı olmuyor :)

ABLVV85OCK5uN3BtfELv06yKTbrqmbaujiLVGrrpYR7HNnpLGzgaZ0m5O5WbavF_WNi3CeRxNIpFdALVkgSbsUTrnDMppcsy2RaP7hoh8YNzkVUrIVsAksojZ5XmEvnsGcnpRFmwWIiO-R5w_mI_KzD31ifkJoEvddJqVS-bCdi-Zp95zawfoYHdM0m3zyyx_kACYNEdVoIc2wCROWtkNLB7XjjkXHnY8JzVBXLh9xnkZ_Ni0K7PoLYBZelGnmagbx6d2Isxsf38QPYm9DXJMGe6XTk6Cc9Lj1G6P90hYxhKqL5DalMoxBqFrgeMWb2Q2sPoQRF7Pi-mtnzBzZip-X5wV42cSYCsW5JEIUParhDkZdjQ54ZeCTF7yMDOE5nG7H1Kh7I2oOGs7vlmilH1go27hNIo5wXB7PjGP2XtX4zqX2zp5xwEKvHgTGTiv2vYWxC4tWNwhNApyJw2VcP2fVr6m3dvftjylXL4wG8iV3LPSxSOYFTkSx0FonHNPZ43ODwiFbuVBt-B0ND7p61K2ys_p1PuOvXFFNtPwi_k-mwBxsH5rZce14Y61-IzUOaT-wcy_gNXFz4lWH0R8JDOge8VUw7gSC2mxLUzkh1fortSyf9nlwnuuvUpNpWKU64qMSh4mqoQD9dhw9U_gswPrTytueccfgh0ouY0sOtVfYEu2QVIw7qq7LKmlWa_yHY6ncKE31aZlbYSZ-3Beha0IFtK-ChmMCpQpo-HeuPUv_pEUL5HwJLcPMI-XH8eZ3rEqvyFVRV1aU9v-A0AVD3FI7O-iS6PxnHIKleWgDpAu9Ll6MA3EAeMn_oi7AtO5l0lagbeD3dNuHnpmpkdYdKfoHY8CPCEPVbDmj0CdwzNbDTwXbM13N-mMXjZEADmfa8RyEIew1_OYX7ZiyJZl8-Lvm0SOG4y=w1580-h889-s-no-gm?authuser=0

Fotoğraflar görülmüyor bende mi sorun var acaba?

Yorum bağlantısı
Fırat Önal

Bitkili akvaryum çok güzel görünüyor ancak bitkilerin bakımı gerçekten çok zor. Camların temizliği için vatoz yoksa vatoz al bence. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...