İçeriğe Yönlendir

Airfryer Maceraları

Mehmet Yeter

Recommended Posts

Mehmet Yeter

Herkese merhabalar evde airfryer(ayfer) kullanıyoruz ama çok sınırlı şeyler yapıyoruz.

Kullananların tecrübelerinden faydalanmak isterim. Bizim kullandığımız model xiominin standart baz modeli. Şu ana kadar yaptıklarımız:

Küçük patates ve soğanları 40dakika 200derece sobada ısıtılmış gibi yapıyor. Biber için 10 dakika beklemek yeterli.

Tavuğu sosuyla filan tavuk çevirmek gibi yapıyor aynı tadı alıyorum.

Patates kızartma da başarılı bulmadım. Patatesleri küp küp atarsan o zaman iyi pişiriyor.

Köfteleri yağsız pişirmek güzel.

Balıkta başarılı bulmadım.

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Mehmet Yeter yazdı:

Herkese merhabalar evde airfryer(ayfer) kullanıyoruz ama çok sınırlı şeyler yapıyoruz.

Kullananların tecrübelerinden faydalanmak isterim. Bizim kullandığımız model xiominin standart baz modeli. Şu ana kadar yaptıklarımız:

Küçük patates ve soğanları 40dakika 200derece sobada ısıtılmış gibi yapıyor. Biber için 10 dakika beklemek yeterli.

Tavuğu sosuyla filan tavuk çevirmek gibi yapıyor aynı tadı alıyorum.

Patates kızartma da başarılı bulmadım. Patatesleri küp küp atarsan o zaman iyi pişiriyor.

Köfteleri yağsız pişirmek güzel.

Balıkta başarılı bulmadım.

Patatesleri büyük doğrayıp yapınca daha iyi oluyor gibi, ama patates lezzetli olması lazım. (cossori) 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Erhan Doruk

Geçen biri ile tanıştım. Airfryerlerin rezistanslarının frekanslarının kanserojen etkileri tetiklediğini ve farklı frekanslarda çalışan rezistanslar üzerine çalışma yaptığını anlatmıştı. Ne kadar doğru bilemiyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ebrar Tüfek

xiaomi mi smart kullanıyorum, ilk çıktığında almıştım, bende hep internetten bulduğum tarifleri yaptım, çok güzel sufle oluyor, patates kızartması için 2 3 dk da bir çekmeceyi açıp sallamak çevirmek gerekiyor, yoksa yarısı pişiyor yarısı çiğ kalıyor, buna özel yağlı kağıt var, köşeleri yukarı doğru katlayıp tas şeklinde yapıyoruz, içine tavuk göğsü yeşil ve kapya biber, soğan sarımsak bunları ufak ufak doğruyoruz, salça kekik toz biberi biraz su ile sos haline getirip malzemelere ekle, kağıdın içine koy, kısa sürede bir porsiyon tavuk sote çıkıyor. Tavuk göğüsünü çiğ şekilde blendera atıyoruz, içine bayat ekmek içi, yumurta toz biber tavuk baharatı koyup karıştırıyoruz, hamur gibi oluyor, tavuk köftesi elde etmiş oluyoruz, bunu aynı şekilde airfryer da kızartıyoruz, hamburger ekmeğine marul ve mayonez koyup bk chicken burger yapabilirsiniz, 

kaşar peynirini küp küp doğrayın, ilk önce una bulayın, sonra yumurtaya bulayın, kahvaltılık mısır gevreğini blendera atıp biraz parçalayın, un şeklinde olmasın ince kırıntı şeklinde olsun, yumurtaya buladığınız peyniri kırıntıya batırıp kaplayın, popeyes tavuğu modunda, bunu airfryer da pişirin, piştikten sonra bi kaba doldurun, üstüne biraz bal dökün, iyice bala bulanınca susam serpin o susam bala yapışıp peynirin üstünde katman oluşturacaktır, tatlı tuzlu değişik bir lezzet oluyor. Ayrıca kestane pişirebilirsiniz gerçekten lezzetli oluyor, şuanlık aklıma gelenler bunlar :) 

• Beğen 3
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)

Kumtel HAF-02 var. İlk alış amacımız kızın okulu için ufak şeyler hazırlamaktı. Bir de yağlı kızartmayı azaltmak.

Patates kızarmasını en başta yazayım. artık yağda kızartmayı bıraktık. Fırında gibi de olmuyor, daha lezzetli. Kendi hazır programı kullanmıyor eşim, sıcaklık 5 derece fazla, süreyi de uzatıyor. Ancak patates güzel olmalı, her patatesle olmuyor. Kajun baharatıyla yapınca çok güzel oluyor. Bimden donmuş patates alıp denedim, biraz daha güzel oldu ama fiyat farkına değecek bir fark yoktu. 

Köfte, balık yaptık. Evde 3 kişiyiz, bize yetecek köfteyi yapıyor. Fırında uğraşmıyoruz. Dilimlenmiş levrekten 3 dilim pişirince yine bize yetiyor.  Tavuk kanadı da yaptık. 

Airfryer bana fırın alternatifi değil de daha hızlısı ve pratiği gibi geliyor. Daha az yemekleri ve hızlı yapmak için birebir. Donmuş yiyecekleri çözdürmek için de kullanıyoruz. Sonuçta az şeyler için fırını kullanmıyoruz artık. 

Yukarıda yazılmış, eklemek istedim, sufle de yaptık, güzeldi.

tarihinde Mahmut Yıldız tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Erhan Doruk yazdı:

Geçen biri ile tanıştım. Airfryerlerin rezistanslarının frekanslarının kanserojen etkileri tetiklediğini ve farklı frekanslarda çalışan rezistanslar üzerine çalışma yaptığını anlatmıştı. Ne kadar doğru bilemiyorum. 

Videoları ben de gördüm ama microdalgadan daha mantıklı geliyor bana nedense.

Yorum bağlantısı
Erdoğan Temur

Bizde xiaomi mi smart kullanıyoruz.
Patates kızartması hazır paket patatesleri çok güzel pişiriyor. Kendi hazırladıklarımız kıtır olmuyor.
Balıkta büyük balığı 2cm kalınlıkta dilimletip soslayıp pişiriyorum çok güzel oluyor
Tavukta soslu kanatları güzel pişiriyor.Şinitsel aynı şekilde güzel oluyor.
Yumurta için 7 dk az pişmiş 12 dk çok pişmiş olarak pişiriyor.
Bardakta browne yapıyoruz güzel oluyor

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

999 tl ye yakalayınca arena ithali XL cihazı almıştım (sonra marka amblemi ile 5700TL oldu) ona rağmen hazne ufak tek veya 2  porsiyon patates hazır tavuk felan kızartmak için iyi, pratik , onun dışında mutfağı da ısıtıyor.

• Beğen 2
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
(düzenlendi)

Philips Hd9650/90 alacaktım.

https://ty.gl/7f11pq8wiy

Ancak izlediğim videolardan temizliğinin aşırı zor olduğunu gördüm. Üstteki pervaneyi temizlemek imkansıza yakın olunca vazgeçtim.

Hem Philips kalitesi hem de raylı oluşu sebebiyle bu modeli tercih etmiştim ancak almaktan vazgeçtim.

tarihinde Öner Kurukuz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cihat Küçükay
(düzenlendi)

Bende kendime aşçı diyorum, neler varmış yahu :biggrin:

Patatesleri pişirmeden önce hazırlamanız lazım. Kesildikten sonra önce soğuk su şeffaf olana kadar durulama, sonra 5 dakika haşlama. Ben bu şekilde yaptığım patatesleri buzluğa atıyorum, lazım oldukça kullanıyorum. Hazır aldığınız patateslerde bu aşamalardan geçer.

Balık ve tavuk bir çok çeşidini yaptım, çok başarılı sonuçlar aldım. Tahinden sufle yaptım, fırın sütlaç yaptım. Çöp şiş, şnitzel biraz kuru oluyor.

Benim airfryer Fabcio

tarihinde Cihat Küçükay tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mustafa YILDIRIM

Cosori kullanıyoruz.

Kurutulmuş biber az yağ ile çıtır çıtır oluyor. Kumtel ile de denedik her ikisi de güzel yapıyor.

Karnabahar kızartmıştık o da başarılı olmuştu. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

airfry dan önce actifry vardı. almıştık zamanında, öyle duruyor. bence bunlar dönemsel trend şeklinde sunulan beyaz yakalı silkme odaklı ürünler. :)

• Beğen 2
  • Mutlu 5
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Önerilere açığız. Kimisi çok memnun kimisi ise, hiç memnun değil. 

Nedir, ne değildir? 

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
Doğan Arşiray yazdı:

airfry dan önce actifry vardı. almıştık zamanında, öyle duruyor. bence bunlar dönemsel trend şeklinde sunulan beyaz yakalı silkme odaklı ürünler. :)

son dönemde airfryer ve mutfak şefi denilen stand mikser aldım. İkisini de yoğun olarak kullanıyoruz. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Tamer Topaç yazdı:

Önerilere açığız. Kimisi çok memnun kimisi ise, hiç memnun değil. 

Nedir, ne değildir? 

bir adet TAÇ marka yapışmaz tava, ve Doğan Kardeş zeytinyağları sizin ihtiyacınız olan tek şey... budur.

• Teşekkür 2
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Doğan Arşiray yazdı:

Doğan Kardeş zeytinyağları 

Hiç bir zaman marka takıntım olmadı. Taaaaa ki,

image.png.563fc1bf6d8a07c2d1e1b535566e1699.png

• Teşekkür 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Yağda kızartınca çıtır çıtır olan patates airfryerda da güzel oluyor ancak yağda kızartınca iyi olmayan patates airfryerda da kötü. Dışı hemen kuruyor. İçi pişsin diye bekleyince dışı yanıyor, beklemeyince içi çiğ kalıyor. 

Aslında olması gereken bu, odun ateşinde, mis gibi. Ama işte airfryera muhtaç kaldık. 

• Beğen 1
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Sosyal medya sayesinde Airfryer'lara uzaydan gelmiş taze gelin muamelesi yaptı bizim millet. Bir çok kişi de malzemeyi komple hazneye atarım düğmeye basarım beyti kebap yaparım diye aldı. Alet sadece bir yerden sıcak hava üfleyip diğer taraftan çekiyor. Pratik mi evet ama taş fırın tepsi veya tencere yemekleri kadar güzel olmuyor. 

Patates konusunda eğer fast food zincirlerindeki gibi olsun istiyorsanız patatesi çubuk çubuk doğrayın, az tuz ile yoğurun, buzdolabı poşetlerine koyup buzluğa atın. Ertesi gün poşetini yırtıp çözülmeden airfryer'a koyup pişirin. Burger patatesi afiyet olsun.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Doğan Arşiray yazdı:

bir adet TAÇ marka yapışmaz tava, ve Doğan Kardeş zeytinyağları sizin ihtiyacınız olan tek şey... budur.

dogankardes.com.tr hayırlı olsun bana bu arada :)

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

YK Yayıncılık' tan telif yeme sakın.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Bendeki çorapları bile kurutuyor

Bi dakka la. Kurutucu da bildiğimiz bu alet?

• Mutlu 4
Yorum bağlantısı
Emre Demir

Gara tava kullanıyoruz mutluyuz :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Emre Demir yazdı:

Gara tava kullanıyoruz mutluyuz :)

Döküm tavada aklımı çok çeliyor. 

Servet Aydın yazdı:

Bendeki çorapları bile kurutuyor

Bi dakka la. Kurutucu da bildiğimiz bu alet?

Sıkıntı yok abi. En fazla gebze hattında trafolar patlar. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Mehmet Yeter yazdı:

Döküm tavada aklımı çok çeliyor. 

Mangal tadında et pişiyor, Ek olarak tenceresinide tavsiye ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...