İçeriğe Yönlendir

Yağ Bakımı için Tavsiye

Erol Gündoğdu
Çözüme git Mehmet Yeter tarafından,

Recommended Posts

Erol Gündoğdu

Merhaba Arkadaşlar. 

Yeni 2004 CMAX 1.6 TDCI aldım.  Aracın yağ bakımını yaptıracağım.

Bakım için hangi marka yağ, hava filitresi , polen filitresi ve mazot filitresi alayım.  İnternette bir çok marka orjinal diye yazıyor. Hangi marka iyi bilemedim

Aracı yıllık en fazla  7-8 bin km kullanırım.  Tecrübeli arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum. 

Yorum bağlantısı
  • Çözüm
Mehmet Yeter

Yağ olarak ustam shell tercih diyor bizde devam diyoruz. Filtre olarakta aynı şekilde ustam değiştiriyor. Eğer yaptırmadıysanız şanzıman yağını değiştirmenizi tavsiye ederim. Araçla ilgili kronik sorun yaşarsanız arama kısmına denim mavisi yazın bizim aracın konusundan faydalanabilirsiniz. 

Güle güle kullanın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür

Yağ olarak motul liqui moly shell olabilir.

Filtre markası olarak özellikle mazot filtresini mann alınız. hava polen filtrelerini orta kalitede alabilirsiniz.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

İnternetten alış-veriş yapacaksanız, firmaların kendi web sitelerini kullanın.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

İnternette her şeyin sahtesi orijinalinden fazla, önce buna dikkat edin, gerisi çok sorun olmayacaktır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Mannol. Yeni keşfettim. Alman markasıymış. Yazın 0w16 yağ alarak deneyeceğim 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

0w16 ne? Hangi arabaya deneyeceksin?

Yorum bağlantısı
Erol Gündoğdu

Bir parcaci ile konuştum bu aracın orjinal yakıt filetresi Delphidir dedi. Delphi kullanan oldumu. Yağ olarakta motul tavsiye etti

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Sahın yazdı:

0w16 ne? Hangi arabaya deneyeceksin?

kibrite. Fabrika dolum yağı 0w16. 

bulamadım diye 2 kere 0w20 koyduk. Ama geçen yaz buldum. Şu an 0w16 var

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

kibrite. Fabrika dolum yağı 0w16. 

bulamadım diye 2 kere 0w20 koyduk. Ama geçen yaz buldum. Şu an 0w16 var

Garip, niye 0w16 ki acaba? Halbuki bildiğimiz 100 yıllık içten yanmalı basit motor tasarımı. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Sahın yazdı:

Garip, niye 0w16 ki acaba? Halbuki bildiğimiz 100 yıllık içten yanmalı basit motor tasarımı. 

bibr sür azına deme öyle

• Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Erol Gündoğdu yazdı:

Bir parcaci ile konuştum bu aracın orjinal yakıt filetresi Delphidir dedi. Delphi kullanan oldumu. Yağ olarakta motul tavsiye etti

Mazot filteresinde orjinal olmasına mutlaka dikkat edin delphi iş görür ancak orjinal olsun. 

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Sahın yazdı:

0w8 geliyor hazır olun :) 

Yorum bağlantısı
Murat Öngür
(düzenlendi)
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

ucuz olacakki denensin bence 5 lt si 1500 tl civarı ,bu fiyatlara hatta daha aşağıya Liqui Moly yada motul alınabilir. :) 

tarihinde Murat Öngür tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İsmail Sefer

Geçen hafta sonu kendi aracımın bakımını kendim yaptım. Yağı mobil online yetkili satıcısı https://www.cleanpex.com.tr/ den aldım. Filtreleri mann satıcısı olan https://www.filtremarketim.com/ den alabilirsiniz. Filtremarketim 160 tl kargo ücreti çıkardığı için ben https://www.onlineyedekparca.com/ dan aldım. Aldığım filtrelerin orjinal olduğunu düşünüyorum. Eliniz yatkınsa, bakımı kendiniz yapmak isterseniz youtube de nasıl yapıldığı var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Murat Öngür yazdı:

ucuz olacakki denensin bence 5 lt si 1500 tl civarı ,bu fiyatlara hatta daha aşağıya Liqui Moly yada motul alınabilir. :) 

liqui moly daha mı iyi? 

benim baktığım liqui moly kutularının üstünde hep eski spekleri karşılan kodlar var. Mannol’da en son spekleri karşılıyor. 

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

liqui moly daha mı iyi? 

benim baktığım liqui moly kutularının üstünde hep eski spekleri karşılan kodlar var. Mannol’da en son spekleri karşılıyor. 

İyisini kötüsünü bilmem ama LM'nin her türlü yağı var, hatta yağ dışında da inanılmaz farklı çeşit ürünü var.

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
(düzenlendi)
Murat Öngür yazdı:

Yağ olarak motul liqui moly shell olabilir.

Filtre markası olarak özellikle mazot filtresini mann alınız. hava polen filtrelerini orta kalitede alabilirsiniz.

Polen filtresi araç içinde soluduğunuz havanın kalitesini belirler.

Polen filtrenizi kaliteli tercih edin ve mümkünse karbonlu filtre olsun.

Yağ olarak Castrol kullanıyorum. Sahtesi çok olduğu için üreticiden direk magazaya gidip alıyorum.

Mann kalitelidir, filtron da mann'in yan ürünüdür. İkisi de kalitelidir. 

tarihinde Öner Kurukuz tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Erol Gündoğdu

Genelde herkes man marka filitreleri söylemiş. Fakat çok pahalı bosch marka filitre setleri nasıl kullanan oldu mu?

Mehmet Yeter yazdı:

Mazot filteresinde orjinal olmasına mutlaka dikkat edin delphi iş görür ancak orjinal olsun. 

Orjinal dedi 600 TL imiş internette sahteleri satılıyor. Etiketi vurup geçiyorlar dedi. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Erol Gündoğdu yazdı:

GENELDE HERKES MAN MARKA FİLİTRELERİ SÖYLEMİŞ. FAKAT ÇOK PAHALI BOSCH MARKA FİLİTRE SETLERİ NASIL KULLANAN OLDUMU 

ORJİNAL DEDİ 600 TL İMİŞ İNTERNETTE SAHTELERİ SATILIYOR. ETİKETİ VURUP GEÇİYORLAR DEDİ. 

Ben her bakımda Bosch kullanıyorum ama sahtesi çok olan markalardan. Bir de bosch'un burada ve yurtdışında üretilen aynı ürünleri var. Gittiğim usta bosch yetkili bayisi. Ona güvendiğim için taktırıyorum. İnternetten alınabilir ama satıcıdan emin olmak lazım.

Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu
Selim Bilgin yazdı:

İyisini kötüsünü bilmem ama LM'nin her türlü yağı var, hatta yağ dışında da inanılmaz farklı çeşit ürünü var.

Yurt dışını bilmiyorum ama türkiye’de satılanlar mesela gf5, veya gf6a. Millet ilsac gf6b üretiyor. Api sn+ rc üretiyor. LM’de bunlar biraz zayıf

ya da benim baktmlarım öyle

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

LM’de bunlar biraz zayıf

matbaacı tanıdık var kaç lazımsa bastıralım

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Murat Öngür
Tansu Kalafatoğlu yazdı:

liqui moly daha mı iyi? 

LM şuanda dünyada karşılamadığı bir spek yok . Tüm kara yolu araçları için yağları var.castrol gibi mobil gibi 3-4 yağ çeşiti çıkarıp yatmıyor adamlar 15 in üzerinde çeşitleri var. Denerseniz farkı görürsünüz sizde

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Murat Öngür yazdı:

LM şuanda dünyada karşılamadığı bir spek yok

Spek zaten olabilirliğin taban limiti. Spek karşılamayan yağ zaten piyasaya çıkamıyor. Önemli olan gerçekt testlerde verdiği sonuçlar. Aşındırması öyle aman aman başarılı değil, yanma desen yarı fiyatındaki tam sentetik Helix'ten çabuk yanıyor ve yandığı yerde kurum bırakıyor. Mobil1 ESP ve Helix Tam Sentetik serilerinin üzerinde bir performans göstermiyor henüz. Dünyada zaten yağ laboratuvarlarının en gelişmiş olduğu markalar da bu ikisi. 

Yorum bağlantısı
Celal Aydın

Bir de yağ dolumunu tam kapasiteye göre yapmalı. Mesela Fiesta için 3.8 litre yağlayıcı kapasitesi, 0.4 litre filtre kapasitesi toplam 4.2 litre dolum istiyor. Çoğu tamirci 4 litre koyup yolluyor.

Filtre de orijinal kalitede değilse yağ basıncı düşük olabiliyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...