İçeriğe Yönlendir

Lastik ebatları

Fatih Eroglu

Recommended Posts

Fatih Eroglu

Merhabalar,  yeni lastik alacağım, aracın orjinal lastik ebatları 195 /60 / R15 , almak istediğim ebat 195/65 / R15   bir sıkıntı yaratır mı, birde sürekli yaz kış değişim yapmak ve ücret ödememek için 4 mevsim almayı düşünüyorum, sizce mantıklı mı?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

195/60/15 zaten fusion için yeterince iri, 65 yanağa çıkmamalı 4 mevsim lastiklerin mevsimsel olarak yol tutuş zayıflıklarını bilerek kullanırsanız sorun olmaz. çok yol yapıyorsanız dezavantajalarının maliyeti lastik sök tak tan pahalıya gelir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Çağlar Bayur yazdı:

195/60/15 zaten fusion için yeterince iri, 65 yanağa çıkmamalı 4 mevsim lastiklerin mevsimsel olarak yol tutuş zayıflıklarını bilerek kullanırsanız sorun olmaz. çok yol yapıyorsanız dezavantajalarının maliyeti lastik sök tak tan pahalıya gelir.

Abi yaz kış sök tak dan dolayı, 4 mevsim düşünmüştüm, siz öyle diyorsanız  o zaman yazlık daha mantıklı, abi kıslıklar 65 , yazlıklar 60 şu an ki lastikler,  kışliklari takınca araç Kasis ve bozuk yollarda, daha iyi gibi geldi, ve yüksek aracı sevdiğim için araba daha güzel görünüyor gözüme,  

Mehmet Ozyurek yazdı:

http://www.otoclubturkiye.com/forum/hiz-lastik/lastik.html

Bu linkten kıyaslama yapabilirsiniz.

Genelde %3 farka kadar toleranslar dahilinde şeklinde yorumlanır.  

3.17 fark çıkıyor abi 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih Eroglu yazdı:

kışliklari takınca araç Kasis ve bozuk yollarda, daha iyi gibi geldi,

65 yanak ile konfor artar, bozuk yollarda avantaj, frende virajda dezavantaj, fusion için de aşırı iri , zaten 60 yanaklı 195 ler bile iri , kasa için. sonuçta alt yapı fiesta.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Talha Bilgi

205/60 R15 daha mantıklı olur bence 195/65 R15'den diye düşünüyorum madem ebatınızı değiştirmeyi düşündünüz... 4 mevsim bende bu sene eşimin araca aldım artık eskisi gibi kar kışı bırakın soğuk bile olmadı Konya'da. Şehriniz ılıman ise 4 mevsim limitleri zorlamadığınız sürece bence iş görür.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Dört mevsim lastikler, ılıman iklimi olan bölgelerde kullanılabilir. Yazın yaz lastiği kadar kışın ise, kış lastiği kadar performans göstermez. Karadeniz bölgesinde tehlikelidir.

Fusion için kullanabileceğiniz ebatlar,

195/60/15

205/60/15

195/55/16

205/45/17

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Talha Bilgi yazdı:

205/60 R15 daha mantıklı olur bence 195/65 R15'den diye düşünüyorum madem ebatınızı değiştirmeyi düşündünüz... 4 mevsim bende bu sene eşimin araca aldım artık eskisi gibi kar kışı bırakın soğuk bile olmadı Konya'da. Şehriniz ılıman ise 4 mevsim limitleri zorlamadığınız sürece bence iş görür.

Samsun dayım  burda da doğru dürüst kış olmuyor, hava eksinin altına düşmüyor, kar ve don olayı zaten hiç yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Tamer Topaç yazdı:

Dört mevsim lastikler, ılıman iklimi olan bölgelerde kullanılabilir. Yazın yaz lastiği kadar kışın ise, kış lastiği kadar performans göstermez. Karadeniz bölgesinde tehlikelidir.

Fusion için kullanabileceğiniz ebatlar,

195/60/15

205/60/15

195/55/16

205/45/17

Aracın üzerinde ki kışliklar 65  , yazlık olan 60 Lara göre şehir içinde daha iyi hissettiriyor, özellikle bozuk yollarda . Birde bir tık yükseltmek aracı, ara sıra dağ bayır çıkıyorum, 205/60/15 ile 195/65/15 arasında yükseklik açısından fark var sanırım. 65 daha yüksek diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç
Mehmet Ozyurek yazdı:

http://www.otoclubturkiye.com/forum/hiz-lastik/lastik.html

Bu linkten kıyaslama yapabilirsiniz.

Genelde %3 farka kadar toleranslar dahilinde şeklinde yorumlanır.  

Fatih Eroglu yazdı:

Aracın üzerinde ki kışliklar 65  , yazlık olan 60 Lara göre şehir içinde daha iyi hissettiriyor, özellikle bozuk yollarda . Birde bir tık yükseltmek aracı, ara sıra dağ bayır çıkıyorum, 205/60/15 ile 195/65/15 arasında yükseklik açısından fark var sanırım. 65 daha yüksek diye biliyorum.

Linkten görebilirsiniz. Tüm detaylar mevcut.

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Çağlar Bayur yazdı:

65 yanak ile konfor artar, bozuk yollarda avantaj, frende virajda dezavantaj, fusion için de aşırı iri , zaten 60 yanaklı 195 ler bile iri , kasa için. sonuçta alt yapı fiesta.

Yakıtta farkeder mi abi.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih Eroglu yazdı:

Yakıtta farkeder mi abi.

lastik çapı arttıkça uzun yolda düşer, sürüş tarzına bağlı ivme fazla olursa artar, %1-3

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Çağlar Bayur yazdı:

lastik çapı arttıkça uzun yolda düşer, sürüş tarzına bağlı ivme fazla olursa artar, %1-3

Ani frenleme ye ve virajlara dikkat edersek o zaman avantaj abi.

Yorum bağlantısı
Bahadır TÜFEKCİ

image.png.cd1d6b72b2a4b3ac47a950088acad378.png

Yukarıdaki görselde iki lastiğin karşılaştırması mevcut.

Buna göre karar verebilirsiniz.

Bariz fark edeceğiniz bir durum olmayacaktır.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Fatih Eroglu yazdı:

Merhabalar,  yeni lastik alacağım, aracın orjinal lastik ebatları 195 /60 / R15 , almak istediğim ebat 195/65 / R15   

Bunu yapmaktaki amaç nedir. Bunu bilirsek daha verimli oluruz. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Orijinal ebat alın bence.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Talha Bilgi
(düzenlendi)
Fatih Eroglu yazdı:

Samsun dayım  burda da doğru dürüst kış olmuyor, hava eksinin altına düşmüyor, kar ve don olayı zaten hiç yok.

Konya gibi karasal iklimin hakim olduğu bir bölgede bile an itibariyle -'leri görmedim merkezde ne kar ve ne don .... :( o zaman Falken as210 4 mevsim aldık biz memnunuz, sanırım bu sene yeni deseni çıkacakmış.

tarihinde Talha Bilgi tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İsmail Dertkesen

Ben aracımda 185 * 65 * 15 ebat lastik kullanıyorum gayet memnunum

Yorum bağlantısı
Fatih Eroglu
Mehmet Ozyurek yazdı:

Bunu yapmaktaki amaç nedir. Bunu bilirsek daha verimli oluruz. 

Bozuk yollarda , kasislerde daha konforlu gibi geldi abi, birde aracın bir tık yükselmesini istiyorum, bazen dağ bayır çıkıyorum, kışliklar 65 yazlık 60 mevcut lastiklerm 65 i takınca aracın duruşu bile değişiyor abi, bana mı öyle geliyor bilmiyorum.

Talha Bilgi yazdı:

Konya gibi karasal iklimin hakim olduğu bir bölgede bile an itibariyle -'leri görmedim merkezde ne kar ve ne don .... :( o zaman Falken as210 4 mevsim aldık biz memnunuz, sanırım bu sene yeni deseni çıkacakmış.

Ben de aynı markayı almayı düşünüyorum, desibel farkından dolayı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf

Falken Ziex Z310'ların XL olanlarının yanakları güçlendirilmiş, ben de Vectra C aracımda kullandığımda konfor artışı yaşamıştım. Eğer amaç konfor ise bu markayı seçebilirsiniz. Güvenlik amaçlı da 4 mevsim tavsiye etmiyorum. Bence lastik değiştirilmeli. O lastiğin yol tutuşuna ömür de 1 defa ihtiyacımız olacak nihayetinde. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Fatih Eroglu yazdı:

Bozuk yollarda , kasislerde daha konforlu gibi geldi abi, birde aracın bir tık yükselmesini istiyorum, bazen dağ bayır çıkıyorum, kışliklar 65 yazlık 60 mevcut lastiklerm 65 i takınca aracın duruşu bile değişiyor abi, bana mı öyle geliyor bilmiyorum

Bu durumda, tercihin doğru.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...