İçeriğe Yönlendir

Katılım Sigortacılığı

Recommended Posts

Berke Kaya

Genelde faiz hassasiyeti olanların araştırdığı, poliçe kestirdiği bir sigorta çeşidi. Tıpkı katılım bankacılığında olduğu faiz dışı enstrümanlarla yönetilen fon-prim yapısı olduğu söyleniyor. Benimde araştırdığım bir konu olunca daha detaylı bilgi alabilirim, belki kullanan vardır düşüncesiyle konu açmayı düşündüm. Forumda sigorta sektörü, katılım bankacılığı çalışanı ve belki bu ürünü kullanan üyeler vardır, verecekleri her bilgi değerli olur. Şuan bu sektörde türkiye katılım(kamu), neova sigorta(kuveyt türk), hdi katılım, bereket katılım(tarım kredi)gibi şirketlerin faaliyet gösterdiğini gördüm. Araştırmaya devam.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben inanmıyorum bunlara. 
Kredi verip faiz alan, para alıp faiz veren, ödemesini geciktirenden faiz alan bir kurum faizin adını katkı payı veya işletme masrafı yada gelir payı olarak değiştirerek pazarlıyor. 
Taşıt kredisi alıyorsun, hulle yapar gibi senin bulduğun aracı kendi üstlerine alıp sana satıyor. Satarken de vade farkı koyuyor. Evet vade farkı faiz değil ama mal onunsa mümkün bu. 
Senin bulduğun arabayı senin bulduğun fiyattan alıp senin fiyatından sana satarsa. Allahı kandıramaz. Sadece bizi kandırır. 
Mevduatlarımızı nerede çalıştırıp da nerede para kazandırıyor. 
Mevduatımızı bi başkasına satarak kazanıyorsa faiz işte. 

• Beğen 4
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Emin Önal

Minareye kılıf benim gözümde de.

Katılım payı=faiz

Gelir payı=faizden sana düşen

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Berke Kaya

Arkadaşlar rica ediyorum konu her katılım konusunda olduğu gibi özünden koparak tartışmaya gitmesin. Direkt konunun kendisine katkı sağlayacak bilgi, tecrübe ve paylaşımlarınıza ihtiyacım var.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Berke Kaya yazdı:

Arkadaşlar rica ediyorum konu her katılım konusunda olduğu gibi özünden koparak tartışmaya gitmesin. Direkt konunun kendisine katkı sağlayacak bilgi, tecrübe ve paylaşımlarınıza ihtiyacım var.

Berke hocam var olmadığına inandığımız bir şeyi soruyorsunuz, o yüzden katkı sağlayamıyoruz.

Bütün dünyada bankacılık sistemi belirli şekillerde ilerler. Bunun adını faiz koymak yada kâr payı koymak sonucu değiştirmez. Maalesef mevcut dünya şartlarında buna dahil olmak durumunda kalıyoruz. Keşke öyle olmasaydı ama maalesef öyle. 

Dolayısı ile, beğendiğiniz bir katılım sigortası ile devam edebilirsiniz. Biz hepsi aynı deyip işlevselliğini ön planda tutuyoruz. 

Emin Önal yazdı:

Minareye kılıf benim gözümde de.

Katılım payı=faiz

Gelir payı=faizden sana düşen

Katılım bankasından finansman kullandım, katılım bankasının kredi kartını kullanıyorum. Oranlar bütün özel bankalar ile aynı. Taşıt finansmanını hangi bankadan kullansam aynı taksiti ödeyecektim. Krediyi kullandıran kişi bu bankadan daha çok komisyon alıyordu, rica etti, farketmez dedim.

Adı kâr payı ya, siz hiç bu ay zarar ettik, size kâr payı yok diyen banka duydunuz mu? 

Yorum bağlantısı
Berke Kaya
Murat Sahın yazdı:

Berke hocam var olmadığına inandığımız bir şeyi soruyorsunuz, o yüzden katkı sağlayamıyoruz.

Bütün dünyada bankacılık sistemi belirli şekillerde ilerler. Bunun adını faiz koymak yada kâr payı koymak sonucu değiştirmez. Maalesef mevcut dünya şartlarında buna dahil olmak durumunda kalıyoruz. Keşke öyle olmasaydı ama maalesef öyle. 

Dolayısı ile, beğendiğiniz bir katılım sigortası ile devam edebilirsiniz. Biz hepsi aynı deyip işlevselliğini ön planda tutuyoruz. 

Rica ediyorum, yazdıklarına satırlarca cevap verebilirim ama konu o değil.

Geçen bir turşucuya girdim, fabrikasyon sitrik asit turşuları bana ev turşusu diye pazarlamaya çalışıyor, dedim ki gerçek ev yapımı turşu varsa alabilirim dedim, senin aradığın bende yok abi dedi, teşekkür ettim çıktım. Onun için senin aradığını sormadım ben :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Konu dışı bişey yazmadığımı düşünüyorum. 
Banka ismi verdiğiniz konu mecburen buraya kayıyor. 

Sigorta şirketlerini yorumlayacak olursak. Aynı zamanda bir SMMM’im,  Bilançolarını bulun inceleyip yorumlayalım. Bunu yorumlayabilecek çok arkadaşımız var forumda. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Berke Kaya
Mehmet Ozyurek yazdı:

Konu dışı bişey yazmadığımı düşünüyorum. 
Banka ismi verdiğiniz konu mecburen buraya kayıyor. 

Sigorta şirketlerini yorumlayacak olursak. Aynı zamanda bir SMMM’im,  Bilançolarını bulun inceleyip yorumlayalım. Bunu yorumlayabilecek çok arkadaşımız var forumda. 

Aynen banada bu tarz bilgiler lazım, kaza-pert durumunda yaklaşım vs vs. Bizzat işin sigortalı tarafını ilgilendiren hususlar.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Murat Sahın yazdı:

Adı kâr payı ya, siz hiç bu ay zarar ettik, size kâr payı yok diyen banka duydunuz mu? 

Devlet faiz oranlarını değiştirince anında bu bankalar da değiştiriyor.  
Bu bankaların faizsiz olduğuna inanmadığımız için bu bankalara ait sigorta şirketlerinin de diğerlerinden farklı olduğunu düşünemiyoruz.   

Berke Kaya yazdı:

Aynen banada bu tarz bilgiler lazım, kaza-pert durumunda yaklaşım vs vs. Bizzat işin sigortalı tarafını ilgilendiren hususlar.

Bu saydıklarınız arasında hangisi tercih edilmelidir mi konu ? 
Öyle ise ben HDI seçerdim.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Berke Kaya
(düzenlendi)
Mehmet Ozyurek yazdı:

Devlet faiz oranlarını değiştirince anında bu bankalar da değiştiriyor.  
Bu bankaların faizsiz olduğuna inanmadığımız için bu bankalara ait sigorta şirketlerinin de diğerlerinden farklı olduğunu düşünemiyoruz.   

Bu saydıklarınız arasında hangisi tercih edilmelidir mi konu ? 
Öyle ise ben HDI seçerdim.  

Ne biliyorsanız paylaşabilirisiniz, mesela  katılım sigorta acentesimisiniz? Çevrenizden bu şirketlerin acentesi olan var mı?Mevcut sistemden buraya geçtiğimizde hasarsızlık hakkımız bakimi? Ortak veritabanınız var mı?  Bildiğiniz tecrübe ettiğiniz her şey olabilir

tarihinde Berke Kaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Emin Önal
Berke Kaya yazdı:

Katılım olması bence tüketiciye kolaylık yada zorluk çıkarma anlamında diğer firmalardan çokta bir fark yaratacak bir durum değil.

Depomuzu su basması olayında ve İşyeri vitrinine araç girmesi olayında Neova sigorta bir sıkıntı çıkarmadı bize. 

Zaten bence bu tür olaylarda işin gidişatını dosyaya atanan eksper belirliyor bence. Biz o konuda şanslıydık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

sigorta ile fon nasıl bir araya geldi anlamadım? bu bir sigorta poliçesi mi yoksa sigorta poliçelerinden getiri sağlayacak bir fon  çeşidi mi?

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emin Önal
Çağlar Bayur yazdı:

sigorta ile fon nasıl bir araya geldi anlamadım? bu bir sigorta poliçesi mi yoksa sigorta poliçelerinden getiri sağlayacak bir fon  çeşidi mi?

Bende önce öyle sandım da Berke bey bildiğin zts veya kasko poliçesi anlamında sormuş.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Berke Kaya yazdı:

Ne biliyorsanız paylaşabilirisiniz, mesela  katılım sigorta acentesimisiniz? Çevrenizden bu şirketlerin acentesi olan var mı?Mevcut sistemden buraya geçtiğimizde hasarsızlık hakkımız bakimi? Ortak veritabanınız var mı?  Bildiğiniz tecrübe ettiğiniz her şey olabilir

Acentesi değilim ancak acentesi olan arkadaşlarım var, Bu şirketlerin teknik olarak diğer şirketlerden hiç bir farkı yok. Axa'da Allianza geçince ne oluyorsa, Axa'dan Neovaya geçince de o olur. İşin tekniği tamamen aynı. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Berke Kaya yazdı:

Merhaba Berke bey,

Rahmetli dayım Milli görüş çizgisinde yaşayan bir insandı, inandığını sonuna kadar savunan, sonunda gemileri yakabilen birisiydi bu uğurda 15-16 iş yeri değişmişti. 90 lı yıllarda katılım bankalarından birinde çalışıyor o zaman gazetelerin 1.sayfanın sağ alt köşesinde katılım bankalarının kar payı temettü oranları yayınlanırdı. Dayımla her görüştüğümüzde dayı banka faizleri ile aranızda 0,01 puan oynuyor ne iş diye sorar ve iyi tartışırdık. Yeğen biz faiz vermiyoruz, analiz yapıp kar edecek işlere ortak oluyoruz karıda beraber paylaşıyoruz derdi. Hiç zarar eden girişiminiz olmuyor mu dediğimde yok olmuyor derdi. Yıllar sonra yeğen galiba sen haklısın dedi o kurumdan ayrıldı. Bu gün diyanet işleri bile enflasyondan kaynaklı değer farkına faiz demiyorken bu konuda kendimizi kandırıyoruz. Katılım bankaları vb. kurumlar faiz hassasiyeti olan kişilerin mevduatlarını sisteme katmak için oluşturulmuş kurumlardır. Paranın dini imanı milliyeti yoktur. Bunlar benim şahsi düşüncelerimdir. 

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Ahmet Hasan Şendağ

Bu katılım bankalarının fetva kurulları var. Onlar faiz yok diyorsa iş tamamdır. Günahı onların boynuna. Bu meselelerin sizin de bilmediğiniz mevzuatı kuralları uluslararası uygunluğu var. Detaya girmeden basit sokak argümanlarıyla konuya dalmanın mantığı yok. Kişi bunu tercih ediyorsa sizlerin yorumunun pek bir önemi yok. (Hiçbir katılım bankasında hesabım yok bu arada. Faizle de şimdiye kadar işim olmadı ama.)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Çanakçı

Finans sistemi vatandaşın elindeki parayı çekebilmek için türlü yollar kullanıyor. "Katılım ve kar payı" Mütedeyyin kesimin hassasiyetlerini aşmak için icat edilmiş bir yaldızdır. Paradan para kazananın adı ne olursa olsun yaptığı iş aynıdır. 

Faizdir-değildir, helaldir-değildir tartışması çok da isabetli olmaz. 

Bu yolla çok kişinin parasını kullanıp, yemeyenin parasını yiyorum diye övünenler vardır.

Hele bakınız; diyanet, cemaatler.. ne yapıyor.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Metin Uzunoğlu yazdı:

Bu gün diyanet işleri bile enflasyondan kaynaklı değer farkına faiz demiyorken

Dedi.. En büyük fetva bu. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Peki para ile borçlanmak yerine altın borcu alan bir kişinin altının değeri yükseldikçe aynı altını almak için daha fazla ödeyeceği için bu durum tam olarak nedir? 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Neovanın 2022 gelir tablosu dipnotu

Vadeli katılım hesapları ve finansal varlıklar kar payı gelirleri 183,584,383

Kaynak : https://www.neova.com.tr/hakkimizda/finansal-bilgiler

neova.png.3a403f916f87a8c6c3facec879b4cfb1.png

Mehmet Yeter yazdı:

Peki para ile borçlanmak yerine altın borcu alan bir kişinin altının değeri yükseldikçe aynı altını almak için daha fazla ödeyeceği için bu durum tam olarak nedir? 

Düşebilir de. netlik yok. risk var. faiz kavramı içine girmez. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kuveyt türk 06/2023 gelir tablosu

1.1 Kredilerden Alınan Kar Payları 7,924,520

kuveyt.png.2af6c56e0d182b5990e96dc8de4f0b4b.png

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sigorta şirketi parasını vadeli hesapta tutmuş. Karşığında daha fazlasını geri almış.

Bankanın asıl geliri de kredilerden alınan kar paylarından oluşmuş. 

Adına her ne denmiş olursa olsun. Fetvayı kim verirse versin. Bence sonuç aynıdır. Para vermiş, para verdiği için daha fazlasıyla geri almıştır. Bankanın işi de budur. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Ben bu konuda bir islami banka ile proje danışmanlığı yapıyorum. Rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Eski venedikli gemi sigortalarını andırır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Berke Kaya yazdı:

Rica ediyorum, yazdıklarına satırlarca cevap verebilirim ama konu o değil.

Geçen bir turşucuya girdim, fabrikasyon sitrik asit turşuları bana ev turşusu diye pazarlamaya çalışıyor, dedim ki gerçek ev yapımı turşu varsa alabilirim dedim, senin aradığın bende yok abi dedi, teşekkür ettim çıktım. Onun için senin aradığını sormadım ben :)

Bak mesele şu;

Bütün bankaların ve bütün sigorta şirketlerinin sistemleri temelde aynı. Buradan hareketle, hangi katılım sigortası daha sağlamsa onu tercih edebilirsin. HDİ daha iyi duruyor mesela. Neova da olabilir. Bunu tespit etmek zor. Eksper ile alakalı bir durum oluşuyor çoğunlukla. 

Benim aradığım şu; katılım bankası ise sistem faiz üzerinden dönmeyecek. Senle ortak ticarete girdik, kar da ederiz zarar da. İkisine de ortağız değil mi? Katılım bankası müşterisiyim, hiç zarar bildirmiyor :) 

Mehmet Göktürk yazdı:

Ben bu konuda bir islami banka ile proje danışmanlığı yapıyorum. Rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Eski venedikli gemi sigortalarını andırır. 

Hocam sen ne iş yapıyorsun ki acaba tam olarak? Bir anlatsana bize :fisir:

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Günümüzde finans sistemleri kurumlarının ticaretinde sistemin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. İslami yönden bu konularda hassas/farklı düşünen kişiler sistemin dışında mı kalsın yani. Adına her ne derseniz, alim, ulema, fetva meclisi vs, bir şekilde bu sistem için haram/mekruh kısmından maksimum düzeyde kaçınarak nasıl bir yöntem izleyebiliriz diye düşünülerek sisteme katılmak için kafa patlatılmış katı kurallar koyulmuş mevzuatları var. Biz vatandaş olarak kendi vicdani hükmümüzü elbette veririz amadetaylı fıkıh bilgisine sahip olmayabiliriz. (araştırırısak çok yönlü tabi oluruz)
Ben yıllardır bir tanesi ile çalışıyorum çok defa şahit olduğum bazı hususlar oldu, bazılarını forumda da yazmıştım.

Ben bu konularda mümkün mertebe kaçındıklarını ve olması gerekene uygun şekilde ticareti yönettiğine şahit oldum. Güvendim. Eğer bir hile/hurda yapıyorlarsa günahları boyunlarına. Açık açık böyle bir hususu gözetmediklerini söyleyenlerin yerine gözetiyoruz diyenleri tercih ediyorum sizin dediğinize göre aynı ise bile bu tarafı seçiyorum.

Çalıştığım katılım bankasından 3 kez finansman desteği kullandım, hiçbirinde karşı tarafa giden para benim hesabımdan geçmedi, hiçbirinde vekalet mesajı/telefonu gelmeden işlemin yapılmasına izin vermediler. Vekalet gelmeden yapılan bir işlemin ödemesini yapmadıklarını gördüm.
Bizzat yaşadığım 4-5 durum daha var. Yani demem o ki usulüne uyuyorlar en üst düzeyde kaçınıyorlar. Mesela 3 yıl önce 75.000 TL lik bir yazılım almam gerekiyordu, 12 taksitle 84.000 olarak ödemeyi kabul ettim ama sistemde yaşanan bir sıkıntıdan dolayı benim 12 taksit durumu görünmemiş ve tek taksit olarak düştü sisteme. Arayıp durumu izah ettim 3 gün sonra döndüler ve 75.000 i vade farksız 12 ye bölmüşler. Hemen aradım dedim bu işte hakkınız geçer ben istemiyorum. Banka üst kurulun cevabı peşin alınmış ve baştan akitleşilememiş bir şeyi vade farkı ile bölemeyiz. Sizinde ticaret dengenizi bunu tek taksit olarak ödeterek bozmak istemeyiz, bizden taraf hakkımız helaldir, hayırlı olsun dediler.

Hatta bir diğer kullandığım finansmanda piyasada oranlar 1.96 - 2.05 arasında geziyorken sadece Ticari finansmanda geçerli 12 ay için 1.40 oran vermişlerdi, Yahu bu nasıl oran çok düşük kalıyor nasıl veriyorsunuz diye sormuştum. Cevaben pandemi döneminde beklenenin çok üstünde kar ile kapattıklarını ve bu karın bir kısmını ticaretle uğraşan müşterilerin finansal sıkıntılarında kullanmak üzere tahsis edildiğini bu yüzdende bu şekilde düşük orandan verdiklerini söylemişlerdi.

Ha bu arada ismi lazım değil başka bir katılım bankası tanıdığım birine ihtiyaç finansmanını nakit olarak verdi, yani istersen git o para ile içki al... Benim gözümde bitti.

Katılım sigortası benimde gözettiğim ve takip ettiğim bir durum, izliyorum. Emmi bir tanesinin acentesi olsun geçelim o tarafa :) 

• Beğen 9
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...