İçeriğe Yönlendir

Mondeo Ecoboost Su Eksiltme

Çetin ÇAM

Recommended Posts

Çetin ÇAM

Arkadaşlar 2011 Mondeo 160 bg Ecoboost aracım var. Araç bir ay önce hortum patladı. Değişim yaptık. Aracımda su eksiltme problemi var. Su Kapağını değiştirdim eksiltme şimdilik durdu. Aracı denemek maksadıyla yüksek devirde ara ara kullanıyorum. Hararet birden çıkıyor arıza motor arıza uyarısı veriyor. Fan devreye girmiyor. Ama su kabında yağ veya başka değişiklik yok. Sonra 5 dk sürmüyor çalıştırıyorum araba devam ediyor.

Conta yanık desem basınç yok. Van'da ne gibi sıkıntı olabilir. 

Birde termostat ile alakalı durum olabilir mi. 

Araç hakaretten sonra kendini bir nevi korumaya alıyor. 

Bu konuda kim yardım edebilir. 

Araç gerçekten çok zevkli bir araç şu sıkıntısı bir çözülse..... 

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

Hortum patladığında sürüşe devam ettiniz mi ? Edildiyse ne kadar devam edildi ?

Yorum bağlantısı
Çetin ÇAM

Hortum patladığı anda  200-300 Mt yoktu ki benzinliğe geçtim  sonra stop ettim. 

Yorum bağlantısı
Saim Ulaş Yılmaz

2.0 Ecoboostların ların contası bir nebze daha dayanıklı, benzer durumda 2.0 motorda contaya zarar gelmemişti.

Yetkili servise çektirdiğimde 1.6 olsa hiç şansın yok conta giderdi demişlerdi. Hararet uyarısını ekranda gördüğün an iş biter demişlerdi. 

Egzoz dumanı ne durumda ? Özellikle yüksek devirde beyaz duman çıkıyor mu ?

Yorum bağlantısı
Çetin ÇAM

Beyaz duman ilk çalıştığında çıkıyor. Su depo kapağı değişti su eksilmedi. Ancak 3. Vites yüksek devirle çalıştı hararet yaptı. Sonra normale döndü. Cumartesi 195 km yüksek devirde (160-170 km) kullandım zerre kadar hararet oynaması yok. 

Bu sabah kalktım  biraz eksilmiş gibiydi kapağı açtım normal seviyeye döndü. 

Kimse Ecoboost diye yanaşmıyor. Servis ise dışarıda verilen rakamın abartısız 3 katını istiyor. Mondeodan daha doğrusu Ecoboost motordan anlayan insaflı bir usta gerek. 

Yorum bağlantısı
Çağrı Alaf
Çetin ÇAM yazdı:

Beyaz duman ilk çalıştığında çıkıyor.

Onun su patlağı ile alakası yok, Nox gazının suya dönüştükten sonra egzozda birikmesinden oluyor. Termostat geç açıyorsa da böyle oynar durur hararet. Rezervuar kapağı değişmese depo kapağı derdim. 

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...