İçeriğe Yönlendir

P0102 Hava&Kütle Arıza Kodu Hk

Ömer Ağıç

Recommended Posts

Ömer Ağıç

Merhabalar,

2009 Fiesta aracimdaki ariza  baslikta yazdiğim gibi bir türlü düzelmedi yeni Hava akismetre aldim durum yine ayni.Ariza kodunu siliyorum 1 gun sonra ariza isigi yakiyor, Aracin gitmesinde bir sorun yok bazende arac kalkislarda gaz yemiyor  sizlerden ricam daha öncesinde bu ariza ile karsilasan yada çözümunu bilen varmidir. 

(Sanayiye gittim kontrol icin tesisattandir yada beyinden dir  bilgisi verildi. Tesisasatta sorun yok  ezik kopuk vs Beyinden dolayi bu sorun olurmu bilmiyorum açikcasi.) Kumanda modul gerilim voltajlari degisik gosteriyor elektiriksel olabilirmi ? 20240317_221155.jpg.13b68e2e011f88d29fa5700acc8e763c.jpg

Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

bu sensör açıklamalarında bir hata olduğunu düşünüyorum. örnek veriyorum. vw tiguan varken bir gün sürekli soğutma fanının çalıştığına dair ses duymaya başladım zaten sonra motor kontrol ışığı yandı. scanner ile tarayınca( vcds ile) sürekli olarak buradaki bağlantıda kesiklik olduğunu gösteriyordu. yani arıza kodunun oluşumu 24 25 kere idi tek bir sürüşte. açıklama ise

ilgili devre için CIRCUIT HIGH diyordu. high deyince yüksek demek doğru da, bu bence direnç değerininin yüksek olması anlamına geliyor. çünkü soket kopmak üzereydi ve ark yapıyordu bazen deyiyor bazen deymiyordu. soketi yeniledim yerine takıp arızayı sildim sorun çüzüldü.  Açık devre sonsuz OHM dirençtir çünkü. çok büyük bir direnç.  bir devrenin bu mantıkla LOW olması ( türkçeye çevirinice düşük giriş vsvsvs) bana, sensör yeni olduğu için de, soket, kablolar yada ECU tarafında bir kısa devre olduğunu söylüyor çünkü kısa devre hiç dirençtir. 0 Ohm yani. kapalı devre. en kısa yol.  ben olsam sensörünü 3 pininden voltaj girişini birde sinyal çıkış pinini ölçerdim. giriş 5 volt ise çıkış bundan illaki daha düşük çıkmalı. belki kablodaki bir kısa devre boltajı 5 votla eşitliyor ve sistem devreyi kapalı devre görüp LOW diyor. arızayı resetleyip, sonra da sensörün söketini takmadan ne arızanın geldiğine bakardım. hala LOW diyorsa sensör zaten iş yapmıyor demek olacaktır. soket takılı değilken gelmesi gereken şey HIGH çünkü.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

canlı veri açıp maf ın işleyişinin grafiğine bakmalı gz verdikçe grafik kesintisiz olarak çalışıyor mu

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Hava filtresinin üzerindeki sensöre bakıyorsanız ve onu değiştirdiyseniz sorun onda değil. 

Bu hata map sensöründen kaynaklanıyor. Fiestada arka tarafta vakum pompasının arka tarafında yer alıyor. O sensörün ve sensörün borusunun temizlenmesi lazım. 

Attığınız görüntüden anladığım kadarı ile;

1) Elinizdeki cihaz anahtarlı değil ya da o moda geçirmiyorsunuz. Eriştiği modül sayısı az. Başka arıza var mı bilmiyoruz. 

2) OBD modülünde hata var, bir erişim problemi olası. O modülün resetlenmesi lazım. 

3) IPC modülünde hata var, gizli özellik vs kurcalandı mı? Uyumsuzluk var ve bu da ayrı bir sorun. 

Tavsiyem aracın yedeğini geri yazdırmak ve öyle bir kontrol etmek. Neyi değiştirdiğinizi bilmiyorum ama motorla ilgili bir parametre ile oynandı ise (beygir gücü mesela) o da hata verdirir. 

Yorum bağlantısı
Ömer Ağıç

@Doğan bey. Soket denemesi icin sanayiye tekrardan gidicem  öncesinde oto elektirikci baktirmam gerekicek 

Caglar bey, 

Video ekledim canli akis bilgisi icin 

Maf ve map gaza yuklenince herhangi bir aksaklik gozukmuyor 

@Emre bey, 

Hava filtresinin üzerindeki  sensoru degistirdim  sorun odadir diye duzelmedi maf sensorunude ayni sekilde  

Sizin dediginiz sensoru  goremedim acikcasi 

https://youtube.com/shorts/LlY8b7CQUQk?si=GRltqg8FZpaF5pAB

Yorum bağlantısı
Görkem Küçükyılmaz

Benim Volvo'da da aynı hatayı uzun süre aldım, Şarj dinamosu yenilendi problem çözüldü. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ömer Ağıç yazdı:

@Doğan bey. Soket denemesi icin sanayiye tekrardan gidicem  öncesinde oto elektirikci baktirmam gerekicek 

Caglar bey, 

@Emre bey, 

Hava filtresinin üzerindeki  sensoru degistirdim  sorun odadir diye duzelmedi maf sensorunude ayni sekilde  

ekran görüntüsü olarak grafik seçin, rakamlar çok oynar fark edemeyiz de, grafikte anlık duraksama olursa fark edilir, yani hava girişini okuyordur ancak arada duruyor olabilir, grafik düzgünse parça da sorun yok demektir voltajlara, tesisattaki dirençlere bakmak lazım o vakit

Yorum bağlantısı
Ömer Ağıç

Şuanda aracin cekisi asiri dustu gaz cok az yiyor nerdeyse. Sanayide baktirdim buna istinaden turboda sorun oldugunu revize edilmesi gerektigi bilgisi mevcut şuan dogruluk payi varmidir. Turbodan cikmaz ise bosu bosuna maseaf etmek istemiyorum 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

tespiti yapan revize eder, düzelme olmaz ise ödeme yapmazsınız

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray
Ömer Ağıç yazdı:

Şuanda aracin cekisi asiri dustu gaz cok az yiyor nerdeyse. Sanayide baktirdim buna istinaden turboda sorun oldugunu revize edilmesi gerektigi bilgisi mevcut şuan dogruluk payi varmidir. Turbodan cikmaz ise bosu bosuna maseaf etmek istemiyorum 

turbo da sorun var da aracın çekişi hariç duman, yağ kaçağı, zor çalışma filan yokmu? belki wastgate sıkışıyor sadece. ikisi arasında tamir açısından çok fark olur.

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal
Ömer Ağıç yazdı:

Caglar bey, 

@Emre bey, 

Map sensörünün verisi çok çok az oynuyor, normalde daha fazla basınç farkı görmek gerekir. 

Bu sensör için videolara bakabilirsiniz. Motorun sol arka tarafında metal boruların hemen yanında dikdörtgen formlu bir sensör. 

Turbodan önce bu kodları halletmelisiniz. 

Yorum bağlantısı
Ömer Ağıç

Sorun duzelmedi.

İstanbul Avrupa yakasi icin önerebileceğiniz usta varmidir ?

Yorum bağlantısı
Ömer Ağıç

Merhabalar,

Egr iptal edildi sorun ortadan kalkti

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...