İçeriğe Yönlendir

Egzoz Muayenesinden Kalmak

Kadir Güvener

Recommended Posts

Kadir Güvener

Arkadaşlar Merhaba, Fiat Tipo 1.6 sx karbüratörlü aracım var, yeni aldık. Aracın bugün muayenesi vardı. Egsoz muayenesinden kaldım. Araç lpgli, muayene esnasında benzine almamı istediler ve aldım. Bir süre sonra CO değerinin 7.5 civarı oldugunu ve sınırın 3.5 olduğunu ilettiler.  Bunu düşürmek için ne yapmalı? Ayrıca arka koltuk kemer tokalarının bulunmadığını söylediler. Bu tokalar tam olarak nerededir? Koltuğun altında mıdır?

Yorum bağlantısı
Bahadır Taşpolat

Merhaba, egzos muayenesi tuv'de mi yapıldı 

Yorum bağlantısı
Sühan Bozdağ
(düzenlendi)

Uzun süre lpg de çalıştıysa ve depodaki benzin uzun zaman beklediyse o yüzden olabilir. Ya da hava filtresine, benzin otomatiği ve karbüratör hortumlarına bakmak gerekebilir. 

tarihinde Sühan Bozdağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Arka kemerler yok ise koltuğun altındadır.

Yorum bağlantısı
Kadir Güvener
Bahadır Taşpolat yazdı:

Merhaba, egzos muayenesi tuv'de mi yapıldı 

Evet tüvde yaptırdım hocam

Selçuk Bakış yazdı:

Arka kemerler yok ise koltuğun altındadır.

Evet şimdi buldum hocam ama 3.kemer yuvasına girmiyor. Sağ ve soldakinde sorun yok. Bu nedenle kalır mı? baktırmak gerek mi onada?

Sühan Bozdağ yazdı:

Uzun süre lpg de çalıştıysa ve depodaki benzin uzun zaman beklediyse o yüzden olabilir. Ya da hava filtresine, benzin otomatiği ve karbüratör hortumlarına bakmak gerekebilir. 

Hocam uzun süredir lpg de binilmiş. Benzinde uzun yolda birkere deneyim dedim tekleme felan yapmıştı. Bir de tam da muayene esnasında benzine geçirttiler. Belki öncesinde benzine alıp öyle gitsem bu şekilde olmayabilirdi diye düşündüm şimdi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kadir Güvener
Selçuk Bakış yazdı:

Kemere baktırın ama düzeleceğini pek sanmam.

Emniyet Kemeri 1. Kalite Arka Koltuk Ve Servis Tipi Servis Kemer (520712281) 212 TL yerine 206 TL

https://m.n11.com/urun/emniyet-kemeri-1-kalite-arka-koltuk-ve-servis-tipi-servis-kemer-520712281-18889791?magaza=inciroto

Hocam kemer tokalarından birtanesinin yuvası farklı imiş. Az önce başka bir forumda denk geldim. Yarın tek tek deneyeceğim hepsini. Muhtemelen o nedenle oturmadı

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Muhtemelen karbüratör ayarı doğru değil aracın, zengin karışımda. Bu yüzden çok da yakıyordur araç. 

Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Eski araçlarla TÜVTÜRK istasyonlarında ki egzeosdan geçmek neredeyse imkansız dır o yüzden başka yerlerde deneyin 

Yorum bağlantısı
Kadir Güvener
Sani Gerşon yazdı:

Muhtemelen karbüratör ayarı doğru değil aracın, zengin karışımda. Bu yüzden çok da yakıyordur araç. 

Evet hocam, çok yakıyor ama lpg de, LPG yi te etkiler mi bu ayarın bozuk olması?

Ersen şahin yazdı:

Eski araçlarla TÜVTÜRK istasyonlarında ki egzeosdan geçmek neredeyse imkansız dır o yüzden başka yerlerde deneyin 

Bende öyle planlıyorum Ersen Bey. Dışarıda yaptırmayı düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Muayenesiz kalmayın en kısa sürede halledin, egzoz muayenesinin cezası 5000 civarıydı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Kadir Güvener yazdı:

Evet hocam, çok yakıyor ama lpg de, LPG yi te etkiler mi bu ayarın bozuk olması?

Benzinde çok yakan, LPG'de de her türlü çok yakar.

Karbüratörlü araçları Çağlar abi daha iyi bilir.

Yorum bağlantısı
Kadir Güvener
Sani Gerşon yazdı:

Benzinde çok yakan, LPG'de de her türlü çok yakar.

Karbüratörlü araçları Çağlar abi daha iyi bilir.

O halde bir karbüratörcüye götürmem gerekecek. Teşekkür ederim hocam

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

diğer konudaki sorun da bununla alakalı siz önce bir tipo ustasına bu arabayı birkaç gün bırakın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Kadir Güvener
Çağlar Bayur yazdı:

diğer konudaki sorun da bununla alakalı siz önce bir tipo ustasına bu arabayı birkaç gün bırakın

Hocam haklısınız, ama sorun şu ki bulunduğum yerde düzgün bir usta bulamıyorum. Ama iyi bir karbüratörcü bulmaya çalışıyorum bakalım

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...