İçeriğe Yönlendir

Yine Bir Lastik Sorusu

Süleyman Can
Çözüme git Süleyman Can tarafından,

Recommended Posts

Süleyman Can

Elimdeki yazlıklar kışa girerken çöpe gitti. 4 adet yazlık mecburi oldu. Fiyatlar uçup gittiği için k.kartına vade farksız taksit ile satış yapan lastikcim'den almayı düşünüyorum. Bütçem doğrultusunda çoğu marka model elendi aşağıdakiler kaldı. Ölçüler 175-65-14. 

Dayton touring 2 (üretim 2024): 1450tl

Laufen g fit eq41 (üretim 2024): 1535tl

Laufen g fit eq41 (üretim 2023): 1482tl

Matador 3 (üretim 2022): 1552tl

Lassa Greenways (üretim 2024): 1800tl

Dayton ile ilgili biraz fazla negatif geri bildirim var deformasyon ile alakalı aslı var mıdır?. Matador'un da üretim yılı ve fiyatı düşünüldüğünde değer mi? Laufen ve lassa 'ya biraz daha yakınım ama lassa 1200tl daha pahalı.

Ek bilgi: Senede ortalama 7000km yol yaparım. Çabuk eskime sorunum yok. Nokian'dan geçiş yapacağım için yumuşak hamur olması güzel olur. Kullanıcıların tavsiyelerine göre seçimden önce birini alacağım.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk
Süleyman Can yazdı:

k.kartına vade farksız taksit ile satış yapan lastikcim'den almayı düşünüyorum.

Seçimden sonra taksitler kaldırılacak diye duydum ama emin değilim.

Ne kadar erken o kadar iyi. Seçimden sonra doların artması öngörüldüğü için yansımadan alın derim. 

Listeden Laufen tercihim olurdu. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın

Lassa greenways aldım. Islak kuru tutuşundan memnun kaldım. Belirli bir sınıra kadar iyi idare ediyor, sınır aşıldığında bırakma eğilimi fazla ama sınırın yeri bence iyi tarafta. Memnunum şimdilik.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

laufenn genelde testlerde fena değil

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Burak Kuşçu

Fiyat performans anlamında lassa beni bugüne kadar pişman etmedi. Özellikle kışlıklarından çok memnunum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Akbal

Laufen Nexen listemde şu an. Nokian yumuşaklığından sonra lastik seçmekte zor sanırım 😊

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Lassa sağlam, dayanıklı ama çok iyi tutuş yok.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Aynı araç aynı ebat lassa gw kullandım. Pammuk gibi lastik. Çok memnundum

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Metin Akbal yazdı:

Laufen Nexen listemde şu an. Nokian yumuşaklığından sonra lastik seçmekte zor sanırım 😊

Aracın süspansiyon serte dönük. Bir de lastik sert olunca konfor kalmıyor. İlk defa kışlık ile nokian'a geçtim, sonra yumuşak lastik ilk beklentim oldu. 

Evren Erakçora yazdı:

Laufen'e kıyasla tutuş nasıl acaba? Etiket'e göre lassa b, laufen c almış.  

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Lassa nin yanaklar yumuşak, bunun faydası konfor artıyor, eksi tarafı daha zayıf direksiyon hissi ve viraj alma.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Evren Erakçora yazdı:

Abi kıyas nedir? Mesela egeada gy efficient griplerden daha iyi geldi bana. Tabi daha önce kullanmış olduğum contiler ile kıyas bile edilmez, o ayrı konu. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora
Murat Sahın yazdı:

Abi kıyas nedir? Mesela egeada gy efficient griplerden daha iyi geldi bana. Tabi daha önce kullanmış olduğum contiler ile kıyas bile edilmez, o ayrı konu. 

Hankook, Michelin vs ile. 65 yanakta direksiyon hissi zayıflığı daha da belirginleşiyor. Üst ebatlarda pek fark edilmez belki. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can

Laufen g fit eq41 kullanan kimse yok sanırım. Cumaya kadar bekleyip lassa alınacak gibi.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Laufenin kışlık lastiği var bende modeli tam aklımda kalmadı 2 sezon oldu problem yaşamadım genel kullanımda. Yazlıkta kullanmadım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Evren Erakçora yazdı:

Hankook, Michelin vs ile. 65 yanakta direksiyon hissi zayıflığı daha da belirginleşiyor. Üst ebatlarda pek fark edilmez belki. 

Michelin ile kıyaslamak haksızlık olur, ama evet 65 yanakta salınım oluyor biraz. Ama sınırları zorlanmıyorsa fiyatına göre güzel iş görüyor. Sınırlar zorlanacaksa daha üst kalite lastik gerekir bence de. 

Süleyman Can yazdı:

Laufen g fit eq41 kullanan kimse yok sanırım. Cumaya kadar bekleyip lassa alınacak gibi.

Viraj kasmıyorsanız lassa iyi. Viraz kasılacaksa listedekilerin hiç biri uygun değil zaten :) Kışlık ve yazlık setleri lassa yaptım bu araçta, kışlıklar ses yapıyor, başka şikayetim yok. Bu hafta hem kar yağışı (kar tutmadı ama hava oldukça soğuktu, hatta yazlığa erken geçtim diye düşündüm) hem yağmur yağışı altında deneyimleme fırsatım oldu yazlıkları, sınırlar içinde güvensiz hissetmeme sebep olacak bir şey yaşatmadı. Tabi bende lastiği strese sokacak bir tarzda kullanmadım. Ama bir çizgi var, o çizgi zorlanırsa bırakacağı aşikar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

Lassa kışlıklardan daha memnun kaldım ben. 

Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Murat Sahın yazdı:

Viraj kasmıyorsanız lassa iyi. Viraz kasılacaksa listedekilerin hiç biri uygun değil zaten :) Kışlık ve yazlık setleri lassa yaptım bu araçta, kışlıklar ses yapıyor, başka şikayetim yok. Bu hafta hem kar yağışı (kar tutmadı ama hava oldukça soğuktu, hatta yazlığa erken geçtim diye düşündüm) hem yağmur yağışı altında deneyimleme fırsatım oldu yazlıkları, sınırlar içinde güvensiz hissetmeme sebep olacak bir şey yaşatmadı. Tabi bende lastiği strese sokacak bir tarzda kullanmadım. Ama bir çizgi var, o çizgi zorlanırsa bırakacağı aşikar. 

Pist kültürümüz olsa üstüne alım gücümüz de yerinde olsa her ay 4 lastik bitiririm. Lakin kasisten geçerken bile yanaklara yük binmesin diye usul usul geçiyorum. Önceliğim kuru ıslak frenleme ile 15-20k km den sonra kronik çatlama balonlama yapmaması. Lassa mantıklı seçim aslında sadece laufene kıyasla aradaki 1200tl+ vermeye değer mi?. G fit kullanan kimse çıkmazsa lassa alacağım.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Süleyman Can yazdı:

Pist kültürümüz olsa üstüne alım gücümüz de yerinde olsa her ay 4 lastik bitiririm. Lakin kasisten geçerken bile yanaklara yük binmesin diye usul usul geçiyorum. Önceliğim kuru ıslak frenleme ile 15-20k km den sonra kronik çatlama balonlama yapmaması. Lassa mantıklı seçim aslında sadece laufene kıyasla aradaki 1200tl+ vermeye değer mi?. G fit kullanan kimse çıkmazsa lassa alacağım.

Laufenin 2. Sezonunda ne hale geleceğini öğrensek daha iyi olur bence. Yani daha 15 20k mesafelere gelmeden..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Süleyman Can
Oğuzkan Erışık yazdı:

Laufenin 2. Sezonunda ne hale geleceğini öğrensek daha iyi olur bence. Yani daha 15 20k mesafelere gelmeden..

Yabancı forumlarda da pek kullanan bulamadım enterasan bi lastik.

Çağlar Bayur yazdı:

https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/ausstattung-technik-zubehoer/reifen/reifentest/sommerreifen/225-50-r17/

ölçü 205/50/17 için aşınması bridgestone kadar, ıslakta yavaş gitmeli, fiyatı kadar lastik

Testteki s-fit abi bana g-fit olanı lazım.

Yorum bağlantısı
Murat Sahın
Oğuzkan Erışık yazdı:

Sana benim dunlop lastikleri anlatmış mıydım? İkinci senesinde yaz sıcağında ve kuru havada rampa çıkarken zorlandığım lastikleri :D 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu

Sonuçta f/p seçimi yapmak zorundayız ve lassa görünüyor. 1200 tl farkın 4 yıllığına olduğu düşünülürse yıllık 300 yl günlük 1 tl den az. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Tansu Kalafatoğlu

Bütçemi sarsmayacaksa michelin, yoksa yerli malı olsun, petlas alırdım. 

Yorum bağlantısı
Ali Gülmez

dayton alın geçin geçen hafta touring 2 aldım

petlastan daha kaliteli olduğunu düşünüyorum sonuçta bristone lassa üretiyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cem Dilmen

Falken baktınız mı hiç.  Eğer aracınız performanslı ise Ziex serisi normal için ise sincera serisi bir bakın derim. Etiket değerleri güzeldi. Ben özellikle Ziex serisini kullanmış ve çok memnun kalmıştım. 

Ortalama aradığınız  fiyat aralığında olsa gerek diye düşünüyorum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...