İçeriğe Yönlendir

Araç Nasıl Oluyorda 5. Viteste Kalkış Yapabiliyor ve Gidiyor?

Mustafa KIZILTEPE

Recommended Posts

Mustafa KIZILTEPE

Selam dostlar.

Aracın baskı balatasını bi teste tabi tutayım dedim

5. viteste kaldırmayı denedim; kalktı.

2. viteste el freni çekik denedim yine kalktı.

Bu durumda baskı-balatanın bitmiş olması gerekiyor değil mi?

Ancak aracın vites değişimlerinde, kavramasında, hızlanmasında hiçbir sorun görünmüyor.

Elimde baskı balata var.

Pazartesi aks keçeleri ve vites mil keçesi değişecek

Ayrıca yıllık bakımı da yapılacak.

Gitmişken baskı-balatayı da değiştireyim mi yoksa gerek yok, daha gider, böyle bin mi dersiniz?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Araç el freni çekili iken yürüyor ise el freni tutmuyor demektir

• Beğen 2
  • Teşekkür 2
Yorum bağlantısı
Zeki Yelboğa

El freni çekili halde kalkış yapmaya çalıştığınızda, motor devri yükseliyor ise baskı balata bitiktir. Mümkün olan en kısa sürede değiştiriniz.

El freni çekili halde araç yürüyor ise, fren balatalarına baktırınız.

Yorum bağlantısı
Coşku Mert

önceki balata değişimi ne zaman yapıldı belli mi? balata tam bitmese de zayıflamış olabilir. elde malzeme varken değiştirmek en iyisi. aks keçelerini umarım yerine düzgün çakarlar. yoksa yağ kaçağından kurtulamazsınız. bir de el değmişken debriyaj telini mutlaka değiştirin çok fark ediyor

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ersen şahin

Baskı birik araba 5. Viteste kalkmaz araba bağırır fakat yürümez 

Elfreni çekiliyken araba arkayı sürükler ise baskı balata sağlamdır

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan

5.viteste arabayi kaldirarak zaten baski balatayi bitirmissiniz, elinizde var madem degistirin. 

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Mustafa KIZILTEPE
Coşku Mert yazdı:

önceki balata değişimi ne zaman yapıldı belli mi? balata tam bitmese de zayıflamış olabilir. elde malzeme varken değiştirmek en iyisi. aks keçelerini umarım yerine düzgün çakarlar. yoksa yağ kaçağından kurtulamazsınız. bir de el değmişken debriyaj telini mutlaka değiştirin çok fark ediyor

Burda sanayiden bi tel aldım. Debriyaj çatalına bağlanmadan önceki tampon görevi gören yastığı parçalandı. İstanbul'dan grub tedarikçisi bi arkadaştan aldım koptu. Sordum; Baskı balatada sorun varsa tele çok yük biner o yüzden kopabilir dedi. yapcak bir şey yok alcaz bi tane daha değiştircez.

Coşku Mert yazdı:

Milet bi elinde kamera lay lay lom değiştiriyor keçeleri. Çok beceri isteyen bir işlem mi ki usta düzgün çakamasın?

Yorum bağlantısı
Coşku Mert
Mustafa KIZILTEPE yazdı:

Milet bi elinde kamera lay lay lom değiştiriyor keçeleri. Çok beceri isteyen bir işlem mi ki usta düzgün çakamasın?

beceri degilde tecrube isteyen islem. bizim araclarda kece hizasi var. yuzeyden 2mm iceride hizalanmasi lazim. hatta bunun icin ozel aparat kullanin diyor servis klavuzu. bilmeyen biri keceyi sonuna kadar cakiyor ve kece aks yuzeyine basamadigi icin yag kacagi oluyor. bu hatayi ilk degistigimde ben de yapmistim. sonra dogru hizaya getirip tekrar cakinca yag kacagi olmadı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa KIZILTEPE
Coşku Mert yazdı:

beceri degilde tecrube isteyen islem. bizim araclarda kece hizasi var. yuzeyden 2mm iceride hizalanmasi lazim. hatta bunun icin ozel aparat kullanin diyor servis klavuzu. bilmeyen biri keceyi sonuna kadar cakiyor ve kece aks yuzeyine basamadigi icin yag kacagi oluyor. bu hatayi ilk degistigimde ben de yapmistim. sonra dogru hizaya getirip tekrar cakinca yag kacagi olmadı.

Araç şu an ustada. Bekleyip göreceğiz bakalım sonuç ne olacak. İnşallah usta bu küçük ayrıntıyı biliyordur.

Yorum bağlantısı
Mustafa KIZILTEPE

Baskı-balata

Debriyaj teli

Aks keçeleri

Vites mil keçesi

Benzin deposu boğaz contası değişti.

Normal km bakımı yapıldı.

Sadece işçilik 13 binlira verdim.

Açıkcası bana çok yüksek geldi.

Ne dersiniz?

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kaç saat çalışma yapıldı?

Yorum bağlantısı
Mustafa Kayaoğlu
Mustafa KIZILTEPE yazdı:

Baskı-balata

Debriyaj teli

Aks keçeleri

Vites mil keçesi

Benzin deposu boğaz contası değişti.

Normal km bakımı yapıldı.

Sadece işçilik 13 binlira verdim.

Açıkcası bana çok yüksek geldi.

Ne dersiniz?

Malzemesiyle beraber maksimum 10 bin tutar. Acimamislar

Yorum bağlantısı
Mustafa KIZILTEPE
Mustafa Kayaoğlu yazdı:

Malzemesiyle beraber maksimum 10 bin tutar. Acimamislar

Sorma hala canım yanıyor.

Servet Aydın yazdı:

Kaç saat çalışma yapıldı?

Saat 10'da bıraktım, Ertesi gün 11'de aradı usta. Artık araç üzerinde kaç saat çalıştı bilmiyorum.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Kabaca iki çalışan 6 saate bitirir. İki eleman için işçilik bedeli 6-8bin civarı çıkar. Rakam firmanın bulunduğu yer çalışan sayısı ve genel giderlerine göre değişir. Bunu da hesaplarız 10 makûl çıkıyor. Her parça başı kazanç öldüm dese %30. 

Peki araba yine aynı yapıyor mu ilk testlerde olduğu gibi. Yoksa havaya mı saçıldı paralar bayram öncesi

Yorum bağlantısı
Selim Bilgin

Gayet normal fiyatlar. 13 bine yağ bakımı yapılmıyor yetkilide. 

Yorum bağlantısı
Servet Aydın
Selim Bilgin yazdı:

Gayet normal fiyatlar. 13 bine yağ bakımı yapılmıyor yetkilide. 

Hakket he. Pasata 12bin çektiler. 

Yorum bağlantısı
Mustafa KIZILTEPE
Servet Aydın yazdı:

Kabaca iki çalışan 6 saate bitirir. İki eleman için işçilik bedeli 6-8bin civarı çıkar. Rakam firmanın bulunduğu yer çalışan sayısı ve genel giderlerine göre değişir. Bunu da hesaplarız 10 makûl çıkıyor. Her parça başı kazanç öldüm dese %30. 

Peki araba yine aynı yapıyor mu ilk testlerde olduğu gibi. Yoksa havaya mı saçıldı paralar bayram öncesi

Bayramda biraz km yapıp ondan sonra yorum yapmak istiyorum. Şİmdilik bir sorun görünmüyor.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...