İçeriğe Yönlendir

Araç Kalkarken Neden Titrer?

Mikail Yıldızili

Recommended Posts

Mikail Yıldızili

Merhaba, Araç 150bin KM civarında  Megane 4 sadece kalkış da titreme yapıyor ? Kimi diyor motor kulağı Kimi diyor Baskı balata  ? Siz değerli ustalarım neden yapar bunu ? Vites geçişleri rampa performanslarında hiçbir değişiklik yok gayet güzel. Ama sadece motor sıcakken 1. vites kalkışlarında titreme yapıyor..  Motor soğukken rastlamadım.
Bu arada Araç Manuel Vites.

Yorum bağlantısı
Ali Gök

dediklerinizin hepsinden olabilir 

otomatik şanzımanmı ?

Yorum bağlantısı
Mikail Yıldızili

Hayır araç manuel.

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Debriyajı fazla kaldırıyor olabilirsiniz. Balata da gidiyor olabilir. Kavrama başladığında sabit tutun debriyajı daha da kaldırmayın pedalı. Araç yürüdükten sonra tamamen bırakın yavaşça. Böyle bi deneseniz?

Yorum bağlantısı
Mikail Yıldızili
İlkay Başaran yazdı:

Debriyajı fazla kaldırıyor olabilirsiniz. Balata da gidiyor olabilir. Kavrama başladığında sabit tutun debriyajı daha da kaldırmayın pedalı. Araç yürüdükten sonra tamamen bırakın yavaşça. Böyle bi deneseniz?

denedim ama çok hafiften de olsa titreme var. 

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Gaza biraz basın titreme kesilir.

Yorum bağlantısı
Mikail Yıldızili
Tamer Topaç yazdı:

Gaza biraz basın titreme kesilir.

Evet devirli kalkınca titreme yok. Ama ben de bunu istemiyorum. Sakin kalkmak varken.

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Aks kafası olabilir

Yorum bağlantısı
Mikail Yıldızili
Oğuzkan Erışık yazdı:

Aks kafası olabilir

Yolda giderken de sıkıntı yapmaz mı ? yüksek hızlarda direksiyon sallaması gibi

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık
Mikail Yıldızili yazdı:

Yolda giderken de sıkıntı yapmaz mı ? yüksek hızlarda direksiyon sallaması gibi

Belli hız arası yine titreme yapar güce binince

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Baskı balata olma ihtimali yüksek çünkü soğukken değil sıcakken yapıyormuş. Bitik-bitmek üzere olan sistemde ısınınca bayağı bi titreme yapar.

Yorum bağlantısı
Mikail Yıldızili
Oğuzkan Erışık yazdı:

Belli hız arası yine titreme yapar güce binince

yok, öyle bir titreme yok.

Önder Özcan yazdı:

Baskı balata olma ihtimali yüksek çünkü soğukken değil sıcakken yapıyormuş. Bitik-bitmek üzere olan sistemde ısınınca bayağı bi titreme yapar.

Peki hocam kesin baskıdan diye bileceğimiz bir yöntem var mı ? Vites olayında zorlarsan 2. de kalkıyor ama bırak 5i 3 te bile tak stop ediyor. El freninde 1. viteste arkayı çekiyor ama 2 de stop ediyor.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Öyle bir öntem ben bilmiyorum, ama ısınınca (özellikle sıkışık trafikte ısınır) silkeleme yapıyorsa debriyaj balatası en güçlü aday.

Yorum bağlantısı
Ümit Türk

Baskı balata mefta olmak üzere. 

Yöntemleri var yada ustanıza kontrol ettirin. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mikail Yıldızili

Anladım. Çok teşekkürler. Baskı balata yı bi kontrol ettirmekte fayda var. Gibi görünüyor.

Yorum bağlantısı
Erdem Bozkurt

renolarda kronik demıstı ustanın biri, kullandığım kangooda aynı herzaman yapmıyor arada sıklasıyor sadece kalkışta 1.viteste,baskı balata değişecek bende musait zamanı bekliyorum değişim için..sizin araçla aynı model 2017 

Yorum bağlantısı
Ü.Emre Kartal

Volantı da gözardı etmemek lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Erkan

Focus 2 aracımı eşimin kısa bir süre kullanması sonrasında bu durum başıma gelmişti. yarım debriyaj kullanma sonucu oluyor diye biliyorum. İlginç tarafı araç kalkışta silkeleme yaparken uzun bir yolculuk yaptığımda bir hafta on gün yapmıyordu. Sonra şehir içi kullanımıyla birlikte tekrar başlıyordu. Aynı durum diye düşünüyorum, özetle debriyaj balatası bitmemiş ancak parlama yapmış. Debriyajınız bitene kadar bu şekilde gidecek.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Cengizhan Bekir BAYRAM

Aynı sorun benim leon aracımda da var. kalkışta titreme yapıyor , az devirli kalkınca titreme gidiyor.  bende takozlardan ve baskı balatadan şüpheleniyorum. bayramdan sonra baktırıcamm inşallah. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mikail Yıldızili yazdı:

denedim ama çok hafiften de olsa titreme var. 

baskı balata volan eğri. dert etmeyin. 

Mustafa Erkan yazdı:

Focus 2 aracımı eşimin kısa bir süre kullanması sonrasında bu durum başıma gelmişti. yarım debriyaj kullanma sonucu oluyor diye biliyorum. İlginç tarafı araç kalkışta silkeleme yaparken uzun bir yolculuk yaptığımda bir hafta on gün yapmıyordu. Sonra şehir içi kullanımıyla birlikte tekrar başlıyordu. Aynı durum diye düşünüyorum, özetle debriyaj balatası bitmemiş ancak parlama yapmış. Debriyajınız bitene kadar bu şekilde gidecek.

evet bu.

Yorum bağlantısı
Alp Turgay

Megane 4 gayet teknolojik bir araç, tahminden önce yapacagım OBD okumak olurdu... 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Odb bilmez bunu. 
Büyük ihtimal debriyaj kaynaklıdır. 
Motor ve şanzıman kulağı bozukluğu rolantide kasa titremesi olarak kendini belli eder.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Behlül Baş

Volanttır bu

Yorum bağlantısı
Aytac Sakal

Buda bir Renault Standardı.

Benim Capturdada ailedeki Duster dada aynı titreme var iki araçta dizel.

Çok dur kalkta debriyajı çok kullanınca yapıyor.Benzinli Symbolde aynı sorun yoktu.

Gaza biraz fazla basarak titreme olmadan devam ediyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mikail Yıldızili
Mehmet Göktürk yazdı:

baskı balata volan eğri. dert etmeyin. 

Tüm herkese teşekkür ederim. Baskı balata dert etmeyin demişsin ustamda nasıl dert olmasın, bir volantın fiyatları 12 binden başlıyo sanırım :) 

Mustafa Erkan yazdı:

aynen öyle, sık kalkış yapınca titreme yapıyor ama uzun yolda sıkıntı yok. Bu parlama olayı sıkıntı çıkarır mı ? 

Alp Turgay yazdı:

Megane 4 gayet teknolojik bir araç, tahminden önce yapacagım OBD okumak olurdu... 

OBD ben sürekli kontrol ediyorum zaten. Ama Mehmet hocamın dediği gibi OBD de hiç bir bilgi yok bununla ilgili.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...