İçeriğe Yönlendir

Klima Gazı Var Kompresör Çalışıyor Ama Soğutmuyor

Enes Ateş

Recommended Posts

Enes Ateş

selamun aleyküm aracım 2000 model clio 1.4 8v aracıma yaklaşık 1 hafta kadar önce klima soğutmadığı için gaz bastırdım tekrar soğutmadı kompresör'ün soketi çıkmış devreye girmiyor dedi bugün kompresör soketini de yaptırdım. Şimdi klima açılınca kompresörden çıt gibi ses çıkıyor içeriden de klima soğutma uğultusuna benzer bir ses geliyor ama yine soğutmuyor. Klima yaklaşık 20dk boyunca çalıştı fakat boruları yine de sıcaktı. Klima gazının basıldığı sibopa tornavida ile bastırıp çektiğimde basınçlı bir gaz çıktı.

Üfleme yapmasında bir sorun yok kademe değiştikten üfleme şiddeti vs değişiyor, ama havayı sadece soğutamıyor. Sıcak hava üflediğini de söyleyemem, ama kesinlikle soğuk da değil, en fazla çok çok hafif serin üflüyor.

Soğutma pervanesinde de görünen bir sorun yok o da çalışıyor.

Nerelerine baktırmalıyım? neler yaptırmalıyım şimdiden yanıt verenlere teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Sıcak-soğuk ayıran musluk bozulmuş olmasın. Siz en soğuk kısma çeviriyorsunuz ama aslında ortada bir yerde kalmış- kalıyor olabilir mi?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Dagdeviren

Kompresör bozuk.

Yorum bağlantısı
Tamer Topaç

Bir elektrikçi basit bir By-pass yaparak bulabilir.

Ya kompresör ya da, klima basınç müşürü.

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan

Benzer bir arızayı bizim Clio 4 de 
Klima kontrol valfi+ Fan rezistansı değişerek çözdük. 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Enes Ateş yazdı:

1 hafta kadar önce klima soğutmadığı için gaz bastırdım

gazı basılan yerde o gün soğuttu mu?

Yorum bağlantısı
Enes Ateş
Çağlar Bayur yazdı:

gazı basılan yerde o gün soğuttu mu?

@Çağlar Bayurhayır soğutmadı kompresörün devreye girmiyor dedi elektrikçiye gittim soketin çıkmış dedi tamir etti şimdi AC bastığımda kompresör çalışıyor.

Ersen Tapan yazdı:

Benzer bir arızayı bizim Clio 4 de 
Klima kontrol valfi+ Fan rezistansı değişerek çözdük. 

@Ersen Tapanbildiğim kadarıyla clio 2'lerde klima kontrol valfi yok ama emin değilim

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Tekrar klimacıya gidin, vakum testi yapsın. Kompresörün çalışıp çalışmadığı anlaşılır.

Yorum bağlantısı
Enes Ateş
(düzenlendi)

@Sani Gerşonhocam radyatör tıkalı olsa soğutmama yapar mı? 

aracı aldığımda soğutma sisteminde hep su kullanılmıştı sanayide bakımda usta kırmızı antifriz koydu acaba tıkadı ondan mı diye düşünüyorum. Antifriz radyatörü tıkar mı?

tarihinde Enes Ateş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Enes Ateş yazdı:

@Sani Gerşonhocam radyatör tıkalı olsa soğutmama yapar mı? 

aracı aldığımda soğutma sisteminde hep su kullanılmıştı sanayide bakımda usta kırmızı antifriz koydu acaba tıkadı ondan mı diye düşünüyorum. Antifriz radyatörü tıkar mı?

Antifreeze tıkamaz, aksine açar.

Klima radyatöründen bahsediyorsanız tıkanacak bi yapısı yok, gaz geçer içinden. 

Klimayı açınca radyatör fanınız dönüyor, değil mi? O çalışmazsa da klima devreye girmez ya da araç hararet yapar.

Yorum bağlantısı
Enes Ateş
Sani Gerşon yazdı:

Antifreeze tıkamaz, aksine açar.

Klima radyatöründen bahsediyorsanız tıkanacak bi yapısı yok, gaz geçer içinden. 

Klimayı açınca radyatör fanınız dönüyor, değil mi? O çalışmazsa da klima devreye girmez ya da araç hararet yapar.

@Sani Gerşon radyatör fanı dönüyor onda sorun yok hocam.

Aracı ilk alırken usta kalorifer ve klimayı açtı herhangi bir sorun yoktu. Antifriz koyulduktan sonra kalorifer ısıtmadı kışda girince üstüne düşmedim şimdi de klima sorun yapınca aklıma ilk bu kısım geldi

Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Enes Ateş yazdı:

Klima radyatörü ile antirifizin dolaştığı radyatörler farklı şeyler. Dolayısıyla etkisi olamaz. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Enes Ateş yazdı:

@Sani Gerşon radyatör fanı dönüyor onda sorun yok hocam.

Demek ki kompresör kompresyon üretmiyor. Vakum testi şart.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Sani Gerşon yazdı:

Demek ki kompresör kompresyon üretmiyor. Vakum testi şart.

Vakum testi nasil yapiliyor? Klima gazi basan makine ile mi yoksa baska bir cihaz mi?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Erdem Doğan yazdı:

Vakum testi nasil yapiliyor? Klima gazi basan makine ile mi yoksa baska bir cihaz mi?

Yok yok, direk o makine ile bakılıyor. HP ve LP taraflarındaki basınçlara bakılıyor. Yeterli basınç yoksa kompresör gitmiş, gaz bitmiş ya da kaçak olduğundan ötürü kompresör devreye girmiyordur.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Sani Gerşon yazdı:

Yok yok, direk o makine ile bakılıyor. HP ve LP taraflarındaki basınçlara bakılıyor. Yeterli basınç yoksa kompresör gitmiş, gaz bitmiş ya da kaçak olduğundan ötürü kompresör devreye girmiyordur.

Tesadüf mü bilmiyorum akü degistikten sonra klima devreye girmiyor. AC isigi 3 kez yanip sönüyor. Nette arastirdigim kadariyla genelde gaz azaldigi icin devreye girmiyormus. Firsat olursa bu hafta baktiracagim. Umarim sadece gaz azalmistir. Diger ihtimaller incitir. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Erdem Doğan yazdı:

Diger ihtimaller incitir. 

Düşündüğün derde bak. Çöpe atarsın arabayı, yenisini alırsın?

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Erdem Doğan yazdı:

Tesadüf mü bilmiyorum akü degistikten sonra klima devreye girmiyor. AC isigi 3 kez yanip sönüyor. Nette arastirdigim kadariyla genelde gaz azaldigi icin devreye girmiyormus. Firsat olursa bu hafta baktiracagim. Umarim sadece gaz azalmistir. Diger ihtimaller incitir. 

Focus 1 de bu şekilde. Akü sökülüp takılınca kompresörü hemen devreye girmez. Bir süre sonra kendiliğinden düzeliyor adaptasyon prosedürü içinde bu durumu normal olabilir.

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Ömer Sarıgül yazdı:

Focus 1 de bu şekilde. Akü sökülüp takılınca kompresörü hemen devreye girmez. Bir süre sonra kendiliğinden düzeliyor adaptasyon prosedürü içinde bu durumu normal olabilir.

Uzerinden baya gecti. Ara ara kontrol ediyorum calismiyor. Resetleme gibi bir prosedür de yok. Tekrar aküyü söksem mi acaba? Araba 6 ay kadar kullanilmamis. Uzun sure klima calismayinca sertlesen contalar klima gazi kacirabiliyormus. Bu ihtimal de mantikli duruyor. 

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
Erdem Doğan yazdı:

Uzerinden baya gecti. Ara ara kontrol ediyorum calismiyor. Resetleme gibi bir prosedür de yok. Tekrar aküyü söksem mi acaba? Araba 6 ay kadar kullanilmamis. Uzun sure klima calismayinca sertlesen contalar klima gazi kacirabiliyormus. Bu ihtimal de mantikli duruyor. 

Olabilir mantıklı. Kompresör devreye giriyor mu ? 

Yorum bağlantısı
Erdem Doğan
Ömer Sarıgül yazdı:

Olabilir mantıklı. Kompresör devreye giriyor mu ? 

Onu anlayamadim iste. Nasil belli olur?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...