İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2.5 V6 Isınınca Yakıt Kesiliyor

Ömer Faruk Fırat 23

Recommended Posts

Ömer Faruk Fırat 23

Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım. 

Aracımda uzun zamandır çözemediğim bir sorunum var. Arabam 1999 model Ford mondeo 2.5 v6. 

Araç özellikle ısınınca yakıt enjektörlerinden biri veya ikisi arada yakıt göndermeyi kesiyor. Lpg'de veya benzinde farketmiyor. Motor içi elektrik tesisatını komple kendim yeni baştan yaptım, arkadaşımdan sağlam olduğuna emin olduğum beyni denedim ama sorun aynen devam ediyor. Krank sensörünü değiştim olmadı vs. Şimdi asıl merak ettiğim husus şu. Eksantrik sensöründen olma ihtimali var mı? Zira sensörü çıkarsamda taksamda araba aynı şekilde çalışmaya devam ediyor. Arabanın eksantrik sensörü Türkiye de yok yurt dışından sipariş ettim gelmesini bekliyorum. İki yıldır sorunu bulamadım arabadan anlayan usta yok kimse bakmak istemiyor. Çoğu problemini kendim hallediyorum ama bu sorun çok can sıkıcı. Şimdiden değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.. 

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz

İnternette ingilizce arattınmı . Hatta rusca arattınmı

2.5 v6 injector issue vs

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Fırat 23

Baktım ama bir çözüm bulamadım araba sabah soğukken yaklaşık ilk 5 km sorunsuz çalışıyor sonra birden enjektör lerden biri veya ikisi yakıt göndermeyi kesiyor sonra arada bir iki saniye tekrar düzeliyor ve yine kesiyor. Beyinden şüphelendim ama sorun beyinde değil. Isı sensörü olabilir mi diye düşünüyorum onu da sökemiyorum resmen termostata kaynamış sökmek imkansız gibi. Arabayı ilk marş yaptığımda bir iki saniye tekleme yok sonra hemen yine tekleme başlıyor. Bujilerde ateşleme var. Sorun enjektör elektriğinde. Daha önce böyle bir sorun yaşayan oldu mu acaba. 

Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül

LPG beynindeki rölelerden yapabilir. LPG - benzin enjektörlerini ayıran röleler onun içinde olmalı. Kontakları oksit yapmış yanmış olabilir. 

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Fırat 23

Baktım ama bir çözüm bulamadım araba sabah soğukken yaklaşık ilk 5 km sorunsuz çalışıyor sonra birden enjektör lerden biri veya ikisi yakıt göndermeyi kesiyor sonra arada bir iki saniye tekrar düzeliyor ve yine kesiyor. Beyinden şüphelendim ama sorun beyinde değil. Isı sensörü olabilir mi diye düşünüyorum onu da sökemiyorum resmen termostata kaynamış sökmek imkansız gibi. Arabayı ilk marş yaptığımda bir iki saniye tekleme yok sonra hemen yine tekleme başlıyor. Bujilerde ateşleme var. Sorun enjektör elektriğinde. Daha önce böyle bir sorun yaşayan oldu mu acaba. 

Hocam sıfır lpg beyni de denedi usta yine değişmedi

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ömer Faruk Fırat 23 yazdı:

5 km sorunsuz çalışıyor sonra birden enjektör lerden biri veya ikisi yakıt göndermeyi kesiyor

enjektör yakıt göndermeyi kesiyor: bu bir teşhis mi tahmin mi? yani enjektör kesilmesi tespit mi edildi?

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Fırat 23

Yok tahmin değil ustam lpg enjektörlerinin  hortumunu çıkarıp kontrol edince lpg o anda gelmiyor 

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Fırat 23

Ustam  birde şöyle bir durum var normalde eksantrik sensörünün soketi çıkarıldığında araç çalışmaz diyorlar oysa benim arabada çalışıyor. 

Yorum bağlantısı
Hamit inan

kesilme rastgelemi yoksa belli pistonlarda mı oluyor? 
Araç karışım oranını kaçırdığında, tutturamadığında ateşleme hatası veren pistonları otomatik kapatabilir. Bizim araçlarda bu şekilde. Tam bilemiyorum ama krank yada eksantirik sensörünün karşılığında bir sorun olur belli bir sayıdan fazla ateşleme hatası alırsada kapatabilir. İlk aklıma gelenler bunlar.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sürekli benzinde kullanınca da durum aynı mı ?

Aynı enjektörler mi kesiliyor. 

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Fırat 23

Bezinde de aynı ve hep farklı pistonlarda ateşleme kesiliyor 

Motor soğukken hiçbir problem yok

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ateşleme başkalpg enjektör püskürtme kesilmesi başka şeyler? ayrıca lpg enjektöründen gaz gelmemesi başka benzin enjektör soketine elektrik gelmemsi başka şeyler. önce bunu netleştmeli.

hiç vıs sistemi kontrol edilebildi mi*

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Lpg tesisaatı söküp denemeni öneriyorum. 

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Fırat 23

Benzin enjektörlerini kontrol edemiyorum emme manifoldunun altında kalıyor ama araba benzinde de lpgde de soğukken normal çalışıyor araç biraz ısınınca tekliyor ve o esnada lpg enjektörlerinden biri bazen ikisinden hatta bazen de üçünden birden lpg gelmiyor sonra tekrar hepsinden gaz geliyor tekrar kesiliyor ve bu süreçte buji lerdeki ateşleme de hiçbir kesinti olmuyor. Sıfır lpg ecusu taktı üzerine usta denemek için aynı durum devam etti. Sağlam olduğuna enim olduğumuz araç ecu su taktık yine farketmedi. Bütün elektik tesisatını yeniledim olmadı. 

Aracı aldığımdada lpg tesisatı söküktü ben taktırdım aynı durum o zamanda vardı

Bu durumun eksantrik sensöründen olma ihtimali var mı? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Benzin enjektörlerini kontrol edemiyorum emme manifoldunun altında kalıyor

enjektöre gelen soketlerden dışarı kablo çekilip bakilabilir başka çaresi yok zira evet gömülü içerde kalıyor, egzantrik konumunu okumaz ise 4 silindir stop eder, v6 da duruma balmak lazım, enjektörlere gelen elektrik kesiliyor ise hangi sıranın kesildiği önemli karşılıklı enjektörler kesiliyor ise beyinde entgre ısınınca kesiyor olabilir rastlanan bir arızadır

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Fırat 23

Ustam sağlam beyinde denedim olmadı. Peki arabanın eksantrik sensörünü çıkarıp marş yapıyorum araba gayet normal çalışıyor bu tuhaf değil mi? Şöyle bir şey okumuştum araçlarda eksantrik sensörü bozulursa araç beyni bir süre krank sensörünün verisiyle devam eder ve aracı daha sonra koruma modunda alır ve araba 50 km hızı geçmez falan diyordu. Bu olabilir mi? Ustama sordum eksantrik sensörü çıkınca araba çalışmaz diyor ama benimki çalışıyor. Bugün lpg beynini ayıracağım belkide lpg beynini bağlarken  bişeyleri yanlış yapmışlardır. 

Dün  mondeoları tamir eden bir ustaya ulaştım, youtube ta kanalı var onu telefonla aradım sorunu anlattım bana sorusu "kaç numara yağ koyuyorsun araca" oldu ondan sonra hepten umudumu yitirdim😀

• Beğen 1
  • Mutlu 3
Yorum bağlantısı
Doğan Arşiray

yerlerini değiştirsek kabloların? semptomun görüldüğü yer değişirse tesisatadır. yada beyindedir.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Doğan Arşiray yazdı:

yerlerini değiştirsek kabloların? semptomun görüldüğü yer değişirse tesisatadır. yada beyindedir.

püskürtme sırası karışır lem çalışacağı varsa da çalışmaz o halde

• Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Ömer Sarıgül
(düzenlendi)

Darbe sensörleri ile oksijen sensörü fişleri çekilse nasıl olur? Karışım ve teklemeler algılanamaz ECU da silindirleri kapatmaz öyle olursa mantıken? Bu sefer elektrik kesilmez ise, beyin mi silindiri kapatıyor yoksa tesisatta mı sorun var ortaya çıkabilir. 

tarihinde Ömer Sarıgül tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ömer Sarıgül yazdı:

oksijen sensörü fişleri çekilse nasıl olur?

pistona zeval gelmesin diye karışım zengin olarak püskürtülür,

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Exantrik sensörü püskürtme zamanını krank sensörü ise ateşlemeyi takip eder

Yorum bağlantısı
Ömer Faruk Fırat 23

Antalya'daki en iyi elektrik ustası diye söylenen bir ustaya gittim sorunu anlattım lpg tesisatını ayırsın lpgci dedi gittim aram lpg beynini bypass etti ama sorun aynen devam ediyor. Benzinde araba hala teklemeye devam ediyor. Isı sensörü yapar dedi başka bir usta. Ama sorun şu ısı sensörü sökülmüyor yerinden. Kime gittiysem v6 biz anlamayız deyip başından savıyor. 

Arkadaşlar Allah aşkına birisi şuna cevap versin eksantrik sensörü sökük bir araba çalışır mı? 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

eksantrik sensörü sökük bir araba çalışır mı? 

sadece buna çok odaklandınız , lakin faydası yok, bu motorlar ile diplemesine tecrübesi olan otosan da bile yok, sıralı 4 silindirde çalışmaz, v6da ben bilmiyorum çalışıyor olması da bu arıza hakkında birşey ifade etmez, öncelikle enjektör püskürtme kesiyor mu kesmiyor mu onun da tespiti lazım ve ayrıc ateşleme kesip kesmediğine bakmalı ondan sonra arıza aramaya devam, tamiratın başka şekli yok sanayide motor indirmeye kadar gider sonuç ta alınmaz

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...