İçeriğe Yönlendir

PPF Kaplama ve Ekspertiz

Mustafa Karahan

Recommended Posts

Mustafa Karahan

Merhabalar, artık araçlara PPF Kaplama popüler oldu. İnstagram da gezinirken ya da herhangi bir oto yıkamada bile araç kaplama konusuna denk gelmemek mümkün değil. 

Ülkemizde boya takıntısı malum. Peki ppf kaplama yapılınca ekspertiz bunu nasıl değerlendiriyor. Micron değerleri değişiyordur. 

Kaplama olan bir parçaya orjinal, orjinal değil, boyalı vb demek zor olsa gerek. 

Bir ikincisi bu iş niye bu kadar popüler hale geldi 😊 

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

folyo kaplıyı almam, satmak isteyen söker temizliğini yapar verir, riski var

Mustafa Karahan yazdı:

ikincisi bu iş niye bu kadar popüler hale geldi

teknikle ilgisi yok, vergisel durumlardan ötürü

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Çağatay Kılınç
(düzenlendi)

Ben şüpheyle bakıyorum. Bazı firmalar mikron değerini söylüyor 150 mikronluk bir film var normal boya da 100 mikron gelse 250 mikron ölçüyor mu makine ?? Ölçse bile üstündeki folyo gerçekten satıcının beyanındaki gibi mi?

tarihinde Çağatay Kılınç tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eray Aksoylu

Ekspertizde çalışırken kaplama olan parça varsa rapora direk kaplama yazıp geçiyorduk ki raporun altında da kaplama olan parçalarda değişen/boya/işlem bilgisi tespit edilememektedir gibi bir ibare vardı.

Alıcı kaplamanın olduğu parça ile ilgili soru sorarsa ancak kaplamanın her yerinde eşit yakın mikronlar veriyorsa sözlü olarak ağır bir işlem görünmüyor ama kaplama söküldüğünde alttan olumsuz bir durum çıkarsa da mesuliyet kabul etmiyoruz diye belirtiyorduk. Ama sallıyorum kaplama olan parçanın bir bölümü 300-400 mikronken başka bir bölgesi 700-800 gibi farklar veriyorsa da yine sözlü bir şekilde şu bölgede işlem olabilir diyorduk. Rapora kesinlikle kaplamanın altında şu var bu yok yazmıyorduk. 

İlla kaplamalı parça hakkında bilgi almak isterse de araç sahibi ile görüş anlaş kaplamayı söktür öyle getir . 

Hiç riske girmezdik yani :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Gülmez
Çağatay Kılınç yazdı:

Ben şüpheyle bakıyorum. Bazı firmalar mikron değerini söylüyor 150 mikronluk bir film var normal boya da 100 mikron gelse 250 mikron ölçüyor mu makine ?? Ölçse bile üstündeki folyo gerçekten satıcının beyanındaki gibi mi?

Aynen o şekilde çıkıyor

Kaplama olsa ile cihazlar okuyor kalınlığı

Oradan ppf in kalınlığını çıkarmak lazım

Hatta şeffaf ppf i geçtim renkli kaplamalardan bile boya kalınlığı okunabiliyor

Çağlar Bayur yazdı:

folyo kaplıyı almam, satmak isteyen söker temizliğini yapar verir, riski var

teknikle ilgisi yok, vergisel durumlardan ötürü

Sana satmasın abi ozaman

O lükslükte kimse kalmadı

Bir full kaplama 50 bin tl den başlıyor ortalam

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Kaplamayı sıfır araç alıp yaptırdıysa ve bir hasar görünmüyorsa yani aracın geçmişi biliniyorsa alınabilir. Aksi taktirde her türlü şüpheli durum olabilir kaplamanın altında…

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ali Gülmez yazdı:

Sana satmasın abi ozaman

O lükslükte kimse kalmadı

bana satamaz da, alıcı da sökülürken verniğin kalkma riskini bilsin, boya soyulursa sorun etmeyen alabilir

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Karahan
Çağlar Bayur yazdı:

Sıfır arabalara yaptırıyorlar abi. Hatta lüks segment arabalara komple yaptırıyorlar görmüşsündür. 

Vergisel durum derken 😊

Çağatay Kılınç yazdı:

Şüpheci olmakta haklıyız. Ama ülkemizde boya takıntısı varken bu kadar işte bu yüzden popüler hale gelmesini anlayamadım. 

Eray Aksoylu yazdı:

Eksper için en risksizi bu değil mi 😊 

Bir usta mikron boya atıp kaplama yapsa diye aklımdan geçmiyor değil 😊

H.Cenk Bayrakçı yazdı:

Benim akrabam öyle yaptırdı. Ya da şöyle diyelim, Sıfır alırken onu da eklediler pakete 😊

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Koltukları naylonlu binebilir  miyiz

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eyüp Çetin
Çağlar Bayur yazdı:

bana satamaz da, alıcı da sökülürken verniğin kalkma riskini bilsin, boya soyulursa sorun etmeyen alabilir

Bence ekspertiz yaptırılırsa kimseye satamaz. Sonuçta kaplama varsa mikron değerleri yüksek çıkar boyalı diye almaz alacak olan. Mecbur söktürecek satmak istiyorsa. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Cihat
Mehmet Göktürk yazdı:

Koltukları naylonlu binebilir  miyiz

koltukları naylon ekranları jelatinle binenlerin bir ötesi abi :) geçen instagramda gördüm 150.000 tl kaplama ben boyatırım gerekirse sürtülen yeri:exc1:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Ben Qashqaiyi alırken şartlarım net idi. 
Folyo kaplama, seramik kaplama, yan basamak, cam filmi vs istemiyorum dedim. 
Hiç bişey de almadım.  
Fiyat istediğim her bayi ise bunlarla geliyordu bana. 
Bir dönem özellikle vw bunları almayana araba satmadı.  

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk

Bir de sorayım yeri gelmişken. Bu ppf yıkama felan olunca fırça izi almaz mı? yani 8-10 ayda gerçek boya pasparlak dururken bu "ben ppf im" diye bağırmaz mı? Arabayı yıkamaman felan lazım. sünger de kar etmez buna tüyle yıkamak gerekir. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter

Mehmet hocam ben de açıkcası ppf yaptırma taraftarıyım. Çünkü yaşadığım yerde her gün araba ufak bir gamze, çizik görmekten bıktım. Ayrıca sizin 190da yaptığınız gibi kapsamlı bir boya işine girersem ppf kesin yaptırırım. Ne yazık ki ne bir kapalı garajım ne de bir müstakil evim var. Ben insanların aracına zarar vermekten kaçınırken insanlar çok umarsız. Geçenlerde ben arabanın içindeyken adam kapısını açarken iki defa bizim aracın kapısına vurdu. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mehmet Yeter yazdı:

Mehmet hocam ben de açıkcası ppf yaptırma taraftarıyım. Çünkü yaşadığım yerde her gün araba ufak bir gamze, çizik görmekten bıktım. Ayrıca sizin 190da yaptığınız gibi kapsamlı bir boya işine girersem ppf kesin yaptırırım. Ne yazık ki ne bir kapalı garajım ne de bir müstakil evim var. Ben insanların aracına zarar vermekten kaçınırken insanlar çok umarsız. Geçenlerde ben arabanın içindeyken adam kapısını açarken iki defa bizim aracın kapısına vurdu. 

evet onlara hayvan diyoruz. ama düşünsene arabayı korudun.. ne oldu? korudun.. yaşlandın.. plastikli plastikli bindin. sonraki sahibi sevinecek. Naylonlu koltuktan farkı az bence. Ama dersin ki ayrı renk mat filim felan onu bilemem olabilir. 

20 sene önce ben de dikkat ediyordum arabaya hala ederim tabi de ama eskisi kadar dert etmiyorum yıkamıyorum. vs. Çizilse ne olur ki? Biz çizilmişiz.

• Beğen 1
  • Teşekkür 3
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Mehmet Göktürk yazdı:

evet onlara hayvan diyoruz. ama düşünsene arabayı korudun.. ne oldu? korudun.. yaşlandın.. plastikli plastikli bindin. sonraki sahibi sevinecek. Naylonlu koltuktan farkı az bence. Ama dersin ki ayrı renk mat filim felan onu bilemem olabilir. 

20 sene önce ben de dikkat ediyordum arabaya hala ederim tabi de ama eskisi kadar dert etmiyorum yıkamıyorum. vs. Çizilse ne olur ki? Biz çizilmişiz.

Şöyle hocam açıkcası arabamı satmayı düşünmüyorım benimle beraber gittiği yere kadar gidecek. Korumak istememin sebebi bu. 

Yorum bağlantısı
Evren Erakçora

15 yaşındaki fiestamda neredeyse çizik yoktu. ( tamponlar ,aynalar, ön cam bile orijinaldi) Takas indirimi falan derken ,üç beşe bakmadan verdim aracı. Çok da dert etmemek lazım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Evren Erakçora yazdı:

15 yaşındaki fiestamda neredeyse çizik yoktu. ( tamponlar ,aynalar, ön cam bile orijinaldi) Takas indirimi falan derken ,üç beşe bakmadan verdim aracı. Çok da dert etmemek lazım. 

benim passatı alan çocuk telefonda babasına "babaaaa araba yeni gibiiiii" diyordu. normal fiyatına gitti. 

forumdan alan olmadı. 

Yorum bağlantısı
İlkay Başaran

Megan 2 vardı. İç aksam sarı, taban halısı sarı. Denize gidip gelirken heryerini örter, ıslak mayo ile bindşrmezdim. Alan kişi dikkat bile etmedi. Boşuna kasmışım. Annem en güzel koltuğu alır, üzerini örterdi aynı hesap.

Pahalı da bir işlem kaplama.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Kapı çarpanlara uyuz oluyorum. 

Bu konuda ne akdar işe bilmiyorum açıkçası. 

Sonuçta çarpılan yerde boya eziliyor.  

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Mehmet Yeter
Mehmet Göktürk yazdı:

benim passatı alan çocuk telefonda babasına "babaaaa araba yeni gibiiiii" diyordu. normal fiyatına gitti. 

forumdan alan olmadı. 

Aslında niyetim vardı hocam ama benzine karşı bir önyargım vardı. İlk aracım 95 model otomatik 1.8 golf3tü. Su gibi içiyordu mübarek. O yüzden benzinli araçlardan uzak durdum. Bir sonraki aracım 1.4 dizel fiesta olunca dünya varmış demiştim. Fiestayı sattıktan sonra araç arayışı içinde iken sizin İzlanda grisine denk gelmiştim. Ama fiyatı benim için o gün şartlarında yüksek kalmıştı. Sonra cmax almıştım. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mustafa Arıkan

Eksper sorumluluk almak istemiyor haklı da altında ne olduğunu bilemeyebilir. 
Şahsen ben bir daha sıfır araç alsam ilk işim şeffaf kaplama yaptırmak olur. Bayon’da ister istemez çizikler vs olmaya başladı. 
Hatta artık mobilya kaplama da yapılıyor. Aldığım mobilyaları kapladım ben mesela. Çok kullanılan yüzeyler temiz kalsın diye. Mutfak tezgahını da bitince kaplayacağız.

Yorum bağlantısı
Mehmet Göktürk
Mustafa Arıkan yazdı:

Eksper sorumluluk almak istemiyor haklı da altında ne olduğunu bilemeyebilir. 
Şahsen ben bir daha sıfır araç alsam ilk işim şeffaf kaplama yaptırmak olur. Bayon’da ister istemez çizikler vs olmaya başladı. 
Hatta artık mobilya kaplama da yapılıyor. Aldığım mobilyaları kapladım ben mesela. Çok kullanılan yüzeyler temiz kalsın diye. Mutfak tezgahını da bitince kaplayacağız.

Peki ppf çizilmiyor mu?

Yorum bağlantısı
Alpay Sumer

baskasını bilmem ama hep arabalarımı korudum kolladım. takıntılıyımdır.. Paspas üzeri paspas, binen istemsiz ayağina bakar arabaya yakısıyormu papuçlarım diye 😂 

satarkende hep sıfır gibi tertemiz lafını duydum hicte piyasa altına gitmedi..Hakkını aldı.. vesselam arabaya bakmak lazım..

Alanda temiz binsin nolcak sanki 😂 

Kaplama islerinde biraz tat tuz kactı yoksa lastiğine kadar kaplardim 😎😀 

Yorum bağlantısı
Emin Önal
(düzenlendi)

Aralık ayında aldığım Golf'ün kaputunda ppf vardı. Aldığım arkadaşa bayiden sıfır alırken yapmışlar.

Tek şartım ekspertiz öncesi söktürmen dedim, öyle el sıkıştık. Aracına güveniyordu ve ikiletmedi.

Yaklaşık 3 yıllık ve bayinin taktığı olduğu için zaten renk değişimi ve uçlardan kalkma başlamıştı. Bu işi profesyonel yapıp, çizilmeyen hatta hareler konusunda kendini yenileyen bile mevcut.

Beraber gittik, söktürdük, kaput mis gibi çıktı, sonra ekspertize gittik ve notere geçtik.

İlave : Ön farlar, kapı tutamaçlarının içi, ayna kapakları ve kapı eşiklerindekileri söktürmedim, hala duruyor.

tarihinde Emin Önal tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...