İçeriğe Yönlendir

Monster Laptop Macun Değişimi ve Temizlik

Öner Kurukuz

Recommended Posts

Öner Kurukuz

Merhaba.

Malum havaların ısınmasıyla laptoplar da çalıştıkları ısıyı hayli artırmış durumda.

yaklaşık 4-5 gündür normal kullanımda 75 ve yukarı sıcaklıklar görüyordum. 

Bugün bi temizlik yapayım dedim.

Fanları temizleyip macunu değiştirdim.

Macun olarak MX-4 kullanıyorum.

Monster Tulpar T7 V24.1

2xx76vw.jpg

Fanların her ikisi de aynı durumdaydı..

8widii9.jpg

Temizlik sonrası adama benzediler :)

fpbknhx.jpg

75 leri düşmeyen sıcaklık 52 lere kadar düştü.

e2bawi7.JPG

Sıcaklıklar böyle devam ederse 3D yazıcıdan bi laptop altlığı yapıp bir kaç fan bağlayıp usb den çalıştırmayı düşünüyorum.

• Beğen 7
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Elinize sağlık. Monster bu arada tüm bu yaptığınız işi ücretsiz de yapıyor.

Son olarak bugün bi tweet okudum, bir fizik mühendisi, notebook soğutması için fan çıkış noktasına vakum yapılmasının daha etkili olduğunu söylüyordu.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Sani Gerşon yazdı:

Ben Sakarya'da oturduğum için Monster'a göndermem kargo ile 1 gün, orda siraya alıp işlem yapmaları 1 gün, kargoya verince bana gelmesi 1 gün.

Etti size bilgisayarsız 3 gün 😄.

Maalesef uzakta oturmanın bazı dezavantajları oluyor, bu da onlardan biri. Ama ben bunu severek yapıyorum 😊

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Furkan Avcı

Aynı macunla aynı işlemleri bizim monster lara ben yapıyorum, ciddi farkediyor. Elinize sağlık

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Eren Gökmen
Sani Gerşon yazdı:

Son olarak bugün bi tweet okudum, bir fizik mühendisi, notebook soğutması için fan çıkış noktasına vakum yapılmasının daha etkili olduğunu söylüyordu.

Vakum yapinca fan bozulmaz mi?

Yorum bağlantısı
Ali Darbaz
Eren Gökmen yazdı:

Vakum yapinca fan bozulmaz mi?

Egzos tarafına yapıcaksın. İntake kısmına değil. Eski bir usb telefon şarjına bağlanmış yatay fanın emiş tarafını loptopum egzostuna yanaştıp havayı çektircen 👌

2048888323_61sLKyAeukS._AC_UF10001000_QL80_.jpg.31e352629c0971453631fec9f2fb44ab.jpg

Ama en güzeli loptop dikleştiren ürünler. Havayı rahat rahat çeksin.. 

ben genelde aşağıdaki standları ( altı ful açık) öneriyorum. 

370713609_images(5).jpeg.3caca2912247384744c429216f4db5ce.jpeg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Sani Gerşon yazdı:

bir fizik mühendisi, notebook soğutması için fan çıkış noktasına vakum yapılmasının daha etkili olduğunu söylüyordu.

lem bunu tviçte 12 yaşındaki çocuk bile sölerdi zaten

Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN

Macunu düzgün sürmek çok önemli. İnternette şeffaf plaka ile çeşitli sürme testleri yapılan bir video görmüştüm. Sürülüp işlemci konulduğunda en iyi yayılan model X şeklinde sürülen modeldi. Yani macunu x şeklinde sürünce tam yayılım gösteriyor. Vakum işi fan ayarı açısından mantıklı değil. Düşük modda çalışırken vakum nedeniyle yüksek devirde dönecek.  Bunun yerine hava girişi açısından bilgisayarı yükseltmek daha mantıklı. Ben kendi bilgisayarımda giriş yerlerine filtreyi bozmadan ekstra delikler açtım. Başka bir bilgisayarda ram kapağını söktüm. Soğutucu varsa, soğutucu fanı ile bilgisayarın hava girişlerinin yeri mutlaka birbirine denk gelmeli. 

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez

Termal macun yerine grafit plakalar kullanmak gerekir.  Macun seri üretimler için kolay diye uygulanıyor ancak bir ömrü var ve ısı iletimi çok da iyi değil. Örneğin ortalama bir termal macun 4-12 W/mK ısı aktarımı yapabiliyorsa grafitler 800-2000 W/mK ısı aktarımı yapıyorlar. TV işinde biz hiç macun kullanamayız. Testlerde cihaz ömrünü çok düşürdüğünü görüyoruz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)
Hüseyin Sönmez yazdı:

Termal macun yerine grafit plakalar kullanmak gerekir.  Macun seri üretimler için kolay diye uygulanıyor ancak bir ömrü var ve ısı iletimi çok da iyi değil. Örneğin ortalama bir termal macun 4-12 W/mK ısı aktarımı yapabiliyorsa grafitler 800-2000 W/mK ısı aktarımı yapıyorlar. TV işinde biz hiç macun kullanamayız. Testlerde cihaz ömrünü çok düşürdüğünü görüyoruz.

şunun gibimi

https://www.amazon.com/Innovation-Cooling-Graphite-Thermal-Pad/dp/B07CKVW18G

https://turkish.alibaba.com/product-detail/Factory-Direct-Sale-Graphite-Sheet-Cpu-1600669708604.html

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ali Gülmez
Hüseyin Sönmez yazdı:

macbook air m2 işlemcinin pasif soğutucusunun üst kısmına ısı termal pad takıldığında alt kasa kapağı ile arasındaki boşluk dolduğu için işlemci ısısı tüm alt kapağa yayılıp daha iyi bir soğutma sağlanıyor ama apple bunu tercih etmemiş bunun sebebi günlük kullanımda işlemci zaten 50 dereceyi geçmiyor

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Hüseyin Sönmez yazdı:

Grafit nedir ilk kez duyuyorum ama yeni trend sıvı metal. Bayağı tehlikeli ama.

Yorum bağlantısı
Ali Gülmez
Sani Gerşon yazdı:

grafit=karbon

grafite elektrik akımı vererek talaşlı imalatta freze uçları ile açılamayan kare ya dikdörtgen türü geometrik şekiller metaller üzerinde oluşturabiliyor

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
ALİ SEYKAN
Hüseyin Sönmez yazdı:

Bunu çok gördüm ama ilk defa ne işe yaradığını sizden öğrendim .  Çoğu fansız cihazlarda bundan var.  Eğer termal pastalardan daha iyi ise  bundan alalım. Yazınca kisbeibi diye bir marka çıkıyor okunuşu biraz şüphe uyandırdı :D  varsa marka model öneriniz onlara bakalım.

• Beğen 1
  • Mutlu 1
Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
ALİ SEYKAN yazdı:

Bunu çok gördüm ama ilk defa ne işe yaradığını sizden öğrendim .  Çoğu fansız cihazlarda bundan var.  Eğer termal pastalardan daha iyi ise  bundan alalım. Yazınca kisbeibi diye bir marka çıkıyor okunuşu biraz şüphe uyandırdı :D  varsa marka model öneriniz onlara bakalım.

Kisbeibi 🤣🤣🤣

Yorum bağlantısı
Görkem Karakaş
Sani Gerşon yazdı:

Fan tipine göre değişir hocam bendeki monster arkadan ikiz çift çıkış egzoz tip fan. Kendim marangozda yaptığım 12 volttan çalışan 12 cm kasa fanı kullanıyorum yaz aylarında üfleyecek şekilde. Kış gibi çalışıyor. Kışın zaten temiz ve taze macunla yukarıdaki değerlerde. Çoğu kimse sevmiyor bu cihazların soğutmasını ama olay macun ve temizlik, çok toz topluyor aletler

Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Ali Cihangiroğlu yazdı:

Aynen budur abi. Ama macuna göre tuzlu ve kullanılacağı alana göre özel üretilmesi gerektiği için tercih edilmeyebiliyor.

Ali Gülmez yazdı:

macbook air m2 işlemcinin pasif soğutucusunun üst kısmına ısı termal pad takıldığında alt kasa kapağı ile arasındaki boşluk dolduğu için işlemci ısısı tüm alt kapağa yayılıp daha iyi bir soğutma sağlanıyor ama apple bunu tercih etmemiş bunun sebebi günlük kullanımda işlemci zaten 50 dereceyi geçmiyor

Termal pad başka bir şey. Silikon esaslı bir malzeme. Onun da iletim katsayısı macun ile denk sayılabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Hüseyin Sönmez
Sani Gerşon yazdı:

Grafit kurşun kalem işte. Tabi bunu elastik ve bir filme lamine bir şekilde yapıyorlar. Soğutmayı bir metal ya da seramikten farklı olarak kütlesi ile değil aktarım hızı ile yapıyor. 

Beim bildiğim tek sıvı metal civa. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

anakartlar yansın diye neler neler keşfediyorlar böyle

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Bizde de bir monster var 1 yıllık bir alet. Çekmecedeki soğutucuyu çıkartmıştım ama çocuğum düşürmüş, hemen sağlam bir silikonla yapıştırdım. Garanti bitene kadar açmak istemedim makineyi. 2 sene yenilemesem macunu, sorun olur mu?

IMG_3500.jpeg

Yorum bağlantısı
Öner Kurukuz
Emre Şimşek yazdı:

Bizde de bir monster var 1 yıllık bir alet. Çekmecedeki soğutucuyu çıkartmıştım ama çocuğum düşürmüş, hemen sağlam bir silikonla yapıştırdım. Garanti bitene kadar açmak istemedim makineyi. 2 sene yenilemesem macunu, sorun olur mu?

IMG_3500.jpeg

Bildiğim kadarıyla monsterda pc içini açmak garantiyi bozmuyor. Eğer açarken veya kapatırken bir hasar vermezseniz garanti bozulmuyor. Bunu monster m.h. yi arayıp teyit edebilirsiniz. Ben laptobu alır almaz iki tane daha disk taktım, 1 sene sonra ufak bir sorun için garantiye gönderdim sorun çıkmadı.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...