İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2006 MK3 2.0 TDCi Buji Işığı Yanıp Sönmesi ve Stop

Özgün Önder

Recommended Posts

Özgün Önder

Herkese Merhabalar,

Daha önce de belli konularda yazdığım gibi 2006 model Mondeo 2.0 TDCi Otomatik araç sahibiyim. Bundan 2 ay gibi bir süre önce aracım ile kuzey marmara otoyolunda giderken, hızım 140'a yaklaştığında birden ısıtma bujisi yanıp sönmeye başladı ve araç daha fazla hızlanmadı. Arabayı durdurup tekrar çalıştırdığımda ışık yanmıyordu ve normal gidiyordum, taki yine hızımı arttırdığımda aynı sorun oluştu. İlerleyen zamanlarda bu durum şu hale dönüştü, hafif rampa da olsa araba yüke girdiğinde yine ışık yanıp sönmeye başlıyor ve araba stop ediyor. Mecbur sağa çekip çalıştırıp devam ediyorum. Aracın vitesini manuele alıp düşük vites yüksek devirde rampa çıkarken sorun olmuyor, haliyle fazla hız da yapamıyorum. Biliyorum ki vitesi "D" ye çeksem, araba vites arttıracak ve yine aynı sorun olacak. Bu süreçte aracımdan siyah duman da normale göre daha çok çıkmaya başladı. 

Ben bu sorunun turbo devreye girdiğinde verimli çalışmadığını ve bu yüzden oluştuğunu sanıyorum, aklıma turbo hortumunda delik vb olma ihtimali de gelmedi değil. Biraz soruşturdum, akışmetre diyen oldu, enjektör diyen oldu ve tabii ki en sonunda doğru sonuçlara ulaşabilmek için sizlerin fikrini almaya karar verdim. 

Sizce bu sorun neden olur, çözümü nedir ve son olarak İstanbul Avrupa yakasında yönlendirebileceğiniz birileri var mıdır?

Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Aracı bilgisayara bağlayıp çıkan arıza kodlarına bakmak lazım ama araç size ilk uyarıyı vermiş. İlk etapta kızdırma bujilerini kontrol ettirmeniz lazım.

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

Geçmiş olsun,

O kasa Mondeo tecrübesi olan usta ile teşhis yaptırmak lazım. Elinde ids vs olup hata okuyabilen.

Mekanik mi elektronik mi arıza anlamak lazım.

Kızdırma  bujisi, maf sensörü,  map sensörü, turbo selenoidi,

Peşine mekanik turbo ve turbo hattı kontrolü vs

Yorum bağlantısı
Harun Kocaçalışkan

Mondeo mk3 arabalarda Kızdırma bujisi ışığı yakıt/hava sisteminde bir sıkıntı olursa yanar. Başka türlü yanmaz. Kızdırma bujilerini ellemeyin. 

Aracınız yüke bindiğinde turbo hortumlarında bir yırtık vs. varsa bu genişliyordur araba hava karışımı bozuluyordur. Hortumları kontrol ettirin. Ucuzdan pahalıya doğru gidin.

6-7 tane hortum var, önce Intercooler'dan EGR ye gelen hortuma bakın. 

Ama arabada sabah zor çalışma, beyaz duman, rolanti bozukluğu vs varsa doğru enjektör pompacıya. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Özgün Önder
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Mondeo mk3 arabalarda Kızdırma bujisi ışığı yakıt/hava sisteminde bir sıkıntı olursa yanar. Başka türlü yanmaz. Kızdırma bujilerini ellemeyin. 

Aracınız yüke bindiğinde turbo hortumlarında bir yırtık vs. varsa bu genişliyordur araba hava karışımı bozuluyordur. Hortumları kontrol ettirin. Ucuzdan pahalıya doğru gidin.

6-7 tane hortum var, önce Intercooler'dan EGR ye gelen hortuma bakın. 

Ama arabada sabah zor çalışma, beyaz duman, rolanti bozukluğu vs varsa doğru enjektör pompacıya. 

az önce Osman usta ile konuştum, ışık hortumdan vb yanmaz, enjektördür, enjektör düzgün tamir olmuyor, mutlaka geri bozuluyor dedi. yola gideceğim bakamam dedi.

beyaz duman, zor çalışma, rölanti bozukluğu yok. sizin tezinizdeki hortum olayı bana da daha mantıklı gelmeye başladı. bu arada egr yi daha önce kapattırmıştım. 

ilk başlarda aracın stop etmemesi, gittikçe daha kolay şekilde ışığın yanması ve sonradan stop etmeye başlaması da yırtığın gittikçe artıyor oluş ihtimalini kuvvetlendiriyor.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Fatih ÇOLAK

Turbo sisteminde sorun olsa düşük devirlerde de yapar stop etmesine sebep olmaz. Bence sorun yakıt sistemi- muhtemelen mazot pompası. 

Özgün Önder yazdı:

az önce Osman usta ile konuştum, ışık hortumdan vb yanmaz, enjektördür, enjektör düzgün tamir olmuyor, mutlaka geri bozuluyor dedi. yola gideceğim bakamam dedi.

beyaz duman, zor çalışma, rölanti bozukluğu yok. sizin tezinizdeki hortum olayı bana da daha mantıklı gelmeye başladı. bu arada egr yi daha önce kapattırmıştım. 

ilk başlarda aracın stop etmemesi, gittikçe daha kolay şekilde ışığın yanması ve sonradan stop etmeye başlaması da yırtığın gittikçe artıyor oluş ihtimalini kuvvetlendiriyor.

250kpa basınç var hocam- turbo max gücündeyken- yani yavaş yavaş yırtılma olmaz. Direk yırtılır basınç düşer. Alt devirlerdenen itibaren sorunu hissedersiniz. 

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin

Hortum olduğunu zannetmiyorum geçen patlattım ışık yakmadı. Muhtemelen enjektör arızası 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Fatih Keskin yazdı:

geçen patlattım ışık yakmadı

patlama sesi çok güzeldi yine yapalım

• Mutlu 2
Yorum bağlantısı
Ersen Tapan
Çağlar Bayur yazdı:

Servet abide duman eklesin. :bomb:

Yorum bağlantısı
Fatih Keskin
Çağlar Bayur yazdı:

mavi renk hortum alalım onlar daha iyi ses çıkartıyormuş.

Ersen Tapan yazdı:

o na duman de marmara bölgesini sis bassın

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Ersen Tapan yazdı:

nükleere gider bu iş

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Özgün Önder

her zamanki gibi İstanbul'da kalıcı bir çözüm bulamadım, tamirciler ya çözümü bulamıyor ya da uğraşmak istemiyor. 

Tuncay Usta ile görüştüm aracı çekici ile Ankara'ya göndereceğim.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Harun Kocaçalışkan
Özgün Önder yazdı:

her zamanki gibi İstanbul'da kalıcı bir çözüm bulamadım, tamirciler ya çözümü bulamıyor ya da uğraşmak istemiyor. 

Tuncay Usta ile görüştüm aracı çekici ile Ankara'ya göndereceğim.

Sonuç ne oldu?

Yorum bağlantısı
Özgün Önder
Harun Kocaçalışkan yazdı:

Sonuç ne oldu?

şu notları yazdım, geçen perşembe araç oraya vardı, şu an beklemedeyim

1. Yoldayken araba yüke girince ısıtma bujisi yanıp sönüyor ve araba stop ediyor, sağa çekip duruyorum, çalıştırınca devam ediyor, ama gaza yüklenemiyorum
2. ⁠Sağ ön krank, gergi tarafı çok sesli çalışıyor
3. ⁠klima soğutmuyor, çalıştırınca krank gergi tarafından değişik bir ses geliyor
4. ⁠eskiden sadece arada hafif siyah duman atardı, duman çoğaldı ve gri gibi bir renkte geliyor (önemli)
5. ⁠karter kapağı yamuk sorun olur mu bilmiyorum
6. ⁠motorun her yerinden yağ kaçağı var, geçen muayeneden geçmişti ama şimdi muayeneye girecek geçmeyebilir (kaçak olmasın artık)
7. sabah zor çalışıyor
8. ön takım çok ses yapıyor
9. Direksiyon çok sert, ses yapıyor
10. Sağ dikiz aynasına dün otoparkta vurmuşlar, değişmeli
11. Sağ camın yanındaki çıtaların çıkması bulunursa değiştirilmeli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...