İçeriğe Yönlendir

Fiesta Flair Airbag Işığı

Mehmet Yılmaz 06

Recommended Posts

Mehmet Yılmaz 06

Selamlar. Fiesta Flair güvenlik paketli bir araç aldım. Airbag ışığı ara ara yanıp sönüyor. Airbagler sağlam diye biliyorum başka neden dolayı olur bilen var mıdır?

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Hayırlı olsun.

Direksiyon sargısı, kemer tokası, koltuk altı bağlantı noktaları ilk bakılacak yerler.

Kodu okutur ya da yanıp sönme videosunu çekerseniz, daha iyi fikir verebiliriz. Kod yanıp sönerken ilgili hata koduna göre yanıp sönme süresini belirliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz 06
Sani Gerşon yazdı:

Hayırlı olsun.

Direksiyon sargısı, kemer tokası, koltuk altı bağlantı noktaları ilk bakılacak yerler.

Kodu okutur ya da yanıp sönme videosunu çekerseniz, daha iyi fikir verebiliriz. Kod yanıp sönerken ilgili hata koduna göre yanıp sönme süresini belirliyor.

Aracın göstergesi dijital değil eski tip maalesef. 2 tane OBD cihazım var onlarda çalışmadı nedense.

Söylediğiniz yerleri kontrol edeyim fiziksel olarak çok sağ olun.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Dijital olmasına gerek yok. Işık yanıp sönmesini kaydetseniz yeter.

OBD için versiyon 1.5 olmalı.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz 06
Sani Gerşon yazdı:

Dijital olmasına gerek yok. Işık yanıp sönmesini kaydetseniz yeter.

OBD için versiyon 1.5 olmalı.

Onun videosunu çekeyim ben. OBD ise soket uyuyor fakat biri mavi biri siyah cihaz ikisi de tanımadı ışıkları falan yanarken biraz daha kurcalayayım en temizi.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz 06

5 saniyede bir 2 kere yanıp sönüyor

Yorum bağlantısı
Celal Maraşlıoğlu

Özür dilerim araya giriyorum direksiyon kutusu değişimi sonrasında yanmaya başladı benim araçta neden kaynaklı olabilir

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Celal Maraşlıoğlu yazdı:

Özür dilerim araya giriyorum direksiyon kutusu değişimi sonrasında yanmaya başladı benim araçta neden kaynaklı olabilir

İnşallah kutu sökülürken biri direksiyonu "fiuuuwwww" diye boşa çevirmemiştir. Zemberek zarar görmemiştir inşallah.

Mehmet Yılmaz 06 yazdı:

5 saniyede bir 2 kere yanıp sönüyor

Öyle bir kod göremedim. Şuradan kodlara bakabilirsiniz.

Mesela önce 4 kere yanıyor, sonra 9 kere yanıyorsa, code 49 olarak bakacaksınız. 

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Düzeltiyorum, 2 x 2 olarak code 22'de şunları yazmışlar:

1.49 DTC B2295 Error value 31: Driver side air bag circuit short to battery. Lamp flash code: 22 1.50 DTC B2295 Error value 30: Driver side air bag circuit short to ground. Lamp flash code: 22 1.51 DTC B2295 Error value 29: Driver side air bag circuit open circuit. Lamp flash code: 22 1.52 DTC B2295 Error value 28: Driver side air bag circuit low resistance on squib. Lamp flash code: 22

Sürücü tarafı airbag hatası, kısa devre ya da airbag bulunamadı diyor.

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz 06
Sani Gerşon yazdı:

Düzeltiyorum, 2 x 2 olarak code 22'de şunları yazmışlar:

1.49 DTC B2295 Error value 31: Driver side air bag circuit short to battery. Lamp flash code: 22 1.50 DTC B2295 Error value 30: Driver side air bag circuit short to ground. Lamp flash code: 22 1.51 DTC B2295 Error value 29: Driver side air bag circuit open circuit. Lamp flash code: 22 1.52 DTC B2295 Error value 28: Driver side air bag circuit low resistance on squib. Lamp flash code: 22

Sürücü tarafı airbag hatası, kısa devre ya da airbag bulunamadı diyor.

Selamlar. Az daha kurcaladım direnç atmışlar maalesef...

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Yılmaz 06 yazdı:

Selamlar. Az daha kurcaladım direnç atmışlar maalesef...

Nereye? Direnç varsa zaten ışık kodlarının anlamı kalmıyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz 06
Sani Gerşon yazdı:

Nereye? Direnç varsa zaten ışık kodlarının anlamı kalmıyor.

Yolcu tarafında airbag bile yok sökmüşler. Alttaki kapağa direnç atmışlar klasik. Sol ön şasi ucu işlemliydi o ara gitmiş demekki.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Yılmaz 06 yazdı:

Yolcu tarafında airbag bile yok sökmüşler. Alttaki kapağa direnç atmışlar klasik. Sol ön şasi ucu işlemliydi o ara gitmiş demekki.

Çok üzücü. Geçmiş olsun. Yeni aldıysanız önceki sahibi ile irtibata geçin. Memnun değilseniz iade etmeyi teklif edin.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz 06
Sani Gerşon yazdı:

Çok üzücü. Geçmiş olsun. Yeni aldıysanız önceki sahibi ile irtibata geçin. Memnun değilseniz iade etmeyi teklif edin.

Araç 170000 KM'de. LPG daha geçen yıl takılmış haliyle motoru bayağı diri. Yürüyen de güzel o kaza hariç pek bir kazası yok. 230'a aldım piyasanın üstünde de değil. Airbag ışığına dikkat etmek lazımdı aslında bizim dikkatsizliğimiz de var.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Mehmet Yılmaz 06 yazdı:

Araç 170000 KM'de. LPG daha geçen yıl takılmış haliyle motoru bayağı diri. Yürüyen de güzel o kaza hariç pek bir kazası yok. 230'a aldım piyasanın üstünde de değil. Airbag ışığına dikkat etmek lazımdı aslında bizim dikkatsizliğimiz de var.

Piyasanın üstünde değil ama altına da almamışsınız. Airbag'ler yok. Ben mesela airbag'i olmayan bir aracı piyasası 230'sa, 180-190'dan fazla vermezdim. 40-50bin lira zarar sizin için sorun değilse, tekrardan hayırlı olmasını dilerim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz 06
Sani Gerşon yazdı:

Piyasanın üstünde değil ama altına da almamışsınız. Airbag'ler yok. Ben mesela airbag'i olmayan bir aracı piyasası 230'sa, 180-190'dan fazla vermezdim. 40-50bin lira zarar sizin için sorun değilse, tekrardan hayırlı olmasını dilerim.

Bayağı bir araç baktık. İnanın 180-190 olanların motoru daha soğukken bile mavi duman atıyordu falan, birinde yatak vurma sesi vardı. Piyasa çok kötü olmuş araba da eski olunca tabii.

Yorum bağlantısı
Celal Maraşlıoğlu
Sani Gerşon yazdı:

İnşallah kutu sökülürken biri direksiyonu "fiuuuwwww" diye boşa çevirmemiştir. Zemberek zarar görmemiştir inşallah.

Öyle bir kod göremedim. Şuradan kodlara bakabilirsiniz.

Mesela önce 4 kere yanıyor, sonra 9 kere yanıyorsa, code 49 olarak bakacaksınız. 

Cihaz bagladigimizda belli olur mu peki

Yorum bağlantısı
İnan Çınar

Öncelikle geçmiş olsun. Araç flair yazmışsınız.  Ek paket yoksa (flair+ güvenlik paketi) yolcu airbag zaten yoktur. Yerinde sadece kapak olur.Guvenlik paketi varsa ABS + Tcs/Btcs (antipatinaj )ve yolcu hava yastığı ile gelir.  Yolcu airbag varsa SRS yazar. Aşağıda fotolarla açıklayacağım. Eğer Araçtan memnunsanız başka bir sıkıntısı yoksa  binin. Aldığı araçla daha  eve gitmeden motor yaptıran arkadaşlar var aramızda. 

IMG_20240611_222405.jpg

IMG_20240611_222452.jpg

Screenshot_2024-06-11-22-26-04-639_com.android.chrome.jpg

IMG_20240611_222635.jpg

Screenshot_2024-06-11-22-29-32-014_com.sahibinden.jpg

Screenshot_2024-06-11-22-30-12-041_com.sahibinden.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz 06
İnan Çınar yazdı:

Öncelikle geçmiş olsun. Araç flair yazmışsınız.  Ek paket yoksa (flair+ güvenlik paketi) yolcu airbag zaten yoktur. Yerinde sadece kapak olur.Guvenlik paketi varsa ABS + Tcs/Btcs (antipatinaj )ve yolcu hava yastığı ile gelir.  Yolcu airbag varsa SRS yazar. Aşağıda fotolarla açıklayacağım. Eğer Araçtan memnunsanız başka bir sıkıntısı yoksa  binin. Aldığı araçla daha  eve gitmeden motor yaptıran arkadaşlar var aramızda. 

IMG_20240611_222405.jpg

IMG_20240611_222452.jpg

Screenshot_2024-06-11-22-26-04-639_com.android.chrome.jpg

IMG_20240611_222635.jpg

Screenshot_2024-06-11-22-29-32-014_com.sahibinden.jpg

Screenshot_2024-06-11-22-30-12-041_com.sahibinden.jpg

Evet güvenlik paketi araç. ABS var aktif. Sağda da Airbag yeri var ama sökmüşler içinden maalesef. Anti patinaj sistemi olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Işığı göremedim çünkü.

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon
Celal Maraşlıoğlu yazdı:

Cihaz bagladigimizda belli olur mu peki

%99 evet, konu içeriğindeki gibi bir kandırmaca yoksa daha evvelinde.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Aracın genelinden memnunsanız 2 tane sağlam çıkma airbag, 2 tane de çıkma emniyet kemeri bulup güvenlik işini halledebilirsiniz. Geçmiş olsun- hayırlı olsun.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz 06
(düzenlendi)
Önder Özcan yazdı:

Aracın genelinden memnunsanız 2 tane sağlam çıkma airbag, 2 tane de çıkma emniyet kemeri bulup güvenlik işini halledebilirsiniz. Geçmiş olsun- hayırlı olsun.

Ön taraftaki dediğim işlem hariç başka bir kazası yok 1 cam hariç orijinal. Yaşına göre ufak tefek macunları var anca. Dediğiniz gibi belki ilerleyen zamanlarda toparlayabilirim o şekilde. Bunların kemerlerinde fişek var mıymış ben eski tiptir sanıyordum. Teşekkürler bu arada :)

tarihinde Mehmet Yılmaz 06 tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
Mehmet Yılmaz 06 yazdı:

Evet güvenlik paketi araç. ABS var aktif. Sağda da Airbag yeri var ama sökmüşler içinden maalesef. Anti patinaj sistemi olup olmadığını nasıl anlayabiliriz? Işığı göremedim çünkü.

Işığın yeri attığım görsele göre farklı yerde olabilir ama yarım kontakta göstergede yanan ışıkların içinde  patinaj yapan teker simgesi yanıyor olması lazım. Aracı çalıştırınca da sönmesi lazım. Araç karda yada kumlu yüzeyde patinaja düşünce  kurmalı oyuncak zembereği gibi (benzer başka bir tabir bulamadım, garrrrrççç gibi bir ses) ile birlikte ön iki tekere aynı anda güç vererek patinajdan çıkarmaya çalışır.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Yılmaz 06
İnan Çınar yazdı:

Işığın yeri attığım görsele göre farklı yerde olabilir ama yarım kontakta göstergede yanan ışıkların içinde  patinaj yapan teker simgesi yanıyor olması lazım. Aracı çalıştırınca da sönmesi lazım. Araç karda yada kumlu yüzeyde patinaja düşünce  kurmalı oyuncak zembereği gibi (benzer başka bir tabir bulamadım, garrrrrççç gibi bir ses) ile birlikte ön iki tekere aynı anda güç vererek patinajdan çıkarmaya çalışır.

Baktım şimdi yanmıyor, yeri de yok. Galiba her güvenlik paketinde bu sistem yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
İnan Çınar
Mehmet Yılmaz 06 yazdı:

Baktım şimdi yanmıyor, yeri de yok. Galiba her güvenlik paketinde bu sistem yok.

1999 flair de güvenlik paketinde olan özellikler 2001 Ghia da yoktu mesela. Ghia da 4 airbag vardı ama ABS Tcs yoktu.  Kafasına göre koymuş demek ki.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...