İçeriğe Yönlendir

Mondeo ne kadar yakar?

Murat Karahan

Recommended Posts

Misafir
Ben de 120'yi aşamıyorum. Ortalamam 88-90 çıkıyor. 30 km bu kadar fark eder mi?

Ortalama 90km ile gitmek çok daha ekonomik. 120-130km gibi rakamlara çıkınca aracın tüketimi birhayli artıyor. Ben 45lt gaz ile Ankara-İzmir arasında Afyon'u geçtikten sonra rampalarda gazımın bittiğini gördüm. Yaklaşık 330km yapmıştım henüz. Şehir içinde çok daha iyi değerler yakalıyorum. Sanırım LPG'yi yüksek devirlerde çok daha fazla tüketiyor araçlarımız.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal

Rampada çok tüketiyor.Antebe giderken (220 km) 26 lt,Adanaya gelirken 18 lt harcıyorum.Yani araba harcıyor :(

Yorum bağlantısı
Çınar Uzel

uzun yol 25 lt lpg ile 308 km yaptım.aracımdaki lpg sıralı degil cok nokta enjeksiyonlu ama sıralıdan daha çok memnunum.landirenzo kit.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

Yalnız 120 km'yi aşamıyorum derken; 100-110 gidiyorum. Yol çok boşsa, rampa iniyorsam 120 olduğu oluyor ama bu hızda ısrar etmiyorum anlamında söylemiştim. Gerçi sonra aklıma geldi. Benim son 1-2 yıldır tavan port bagajı olmadan yolculuğum olmadı galiba. Perşembe günü Eskişehir'e gitme ihtimalim var. Yeni bir ölçüm yapabilirim belki.

Yorum bağlantısı
Nurettin Saldır

yanlıs olabilir duzeltin lutfen .

Bizim aracların motoru buyuk. devir saatide 4. vites 90 km/h 3000 d/d 5. vites 120 km/h 3000 d/d oluyor benimkinde.

120 ile gitmek daha ekonomik değilmi. gücü tam kullanmıs oluyoruz sonucta.

Enson gecen hafta uzun uyol yaptım. Bir depo 800 km goturdu beni bu sartlarda. Benzinle tabiki...

Yorum bağlantısı
Zafer Ofli
yanlıs olabilir duzeltin lutfen .

Bizim aracların motoru buyuk. devir saatide 4. vites 90 km/h 3000 d/d 5. vites 120 km/h 3000 d/d oluyor benimkinde.

120 ile gitmek daha ekonomik değilmi. gücü tam kullanmıs oluyoruz sonucta.

Enson gecen hafta uzun uyol yaptım. Bir depo 800 km goturdu beni bu sartlarda. Benzinle tabiki...

Devir olarak doğru ama araçların özellikle 90 km ye göre tüketim değerleri varmelerinin sebebi rüzgar direnci 90 km den sonra çok daha fazla artıyor ve dolayısıyla yakıt tüketimide. Yanlış hatırlamıyorsam 90 km nin geçildiği her bir km için harcaması gereken normal değerden %10 daha fazla harcıyor motorlar.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Fizik kanunları çerçevesinde, 90 km/h hızın üstünde sürtünme katsayısı hızın karesi ile orantılı olarak artar, yani daha düşük süratlerde azımsanacak kadar düşük olan sürtünme çok hızlı arttığı için, tüm araç üreticileri bu hızı baz alır. Günümüzdeki kasanın aerodinamik yapısının gelişmesi sonucu bu hız 100-110 km/h e çıkmıştır, yani şanzıman- tork-son dişli oranı gibi hesaplar için baz alınan hız.

Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt
(düzenlendi)

Dün sabah yağışlı, zaman zaman karlı bir yolcukla ortalama hızım 75 km çıkacak şekilde 90 km'de gitmeye çalıştım. 100 km'yi gördüğüm oldu. Ama yokuş aşağı ya da Bursa çevre yolunda. 27 lt. gaz tüketmişim. Km saatide 260 km gösterdi. Yol bilgisayarına göre 8,5 lt. ortalama tüketimim gerçekte 10,3 lt. Toplamda 48 lt. gaz alabildiğim için yaklaşık 450 km menzilim var gibi. 110 km'lerde gitmek ile 90 km'lerde gitmek çok fark etmedi. Aslında Yalova, Gemlik, İnegöl ve Bozöyük yakınlarında tırmandığım yokuşlar yol bilgisayarında ortalamayı arttıran aşamalar oldular ve Ankara yönünde başka yokuş yok denecek kadar az. 480-500 arasında bir değer ulaşılmaz değil. Yani bu hız farklılığı 50 km'lik bir avantaj sağlıyor sadece. Benim için 600km'ler ulaşılmaz. Ayrıca, aracımın yüklü, hızlı ya da kötü hava koşullarında kullanılması benzinde olduğu kadar tüketim farklılığı yaratmıyor ya da yağışlı rüzgarlı havayı Bursa'ya kadar cepheden, sonra yandan almak düşündüğümden fazla etkili.

tarihinde Hasan Aks tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Aksüt

İstanbul dönüşünü de düşük hızlarda gerçekleştirdim. 17,7 lt ile 220 km. Süper bir değer benim için. 48 lt. gaz alabildiğim için menzil 596 mümkün gözüküyor. Menzil Farklılıkları aşağıda yazdım.

Madem farkında olmadan 100 km'lere çıkıyorum. Bu sefer 80-85 km'lerde kalmaya çalıştım. Gene 100 km'leri gördüğüm oldu. :) Ama bu sefer parkurun en yavaşıydım. Bu nedenle de hiç sollama yapamadım ve ilginç bir şekilde sadece 2 kez kırmızı ışıkta durdum. Bana hep yeşil yanıyordu. Gene rüzgar vardı ama cepheden aldığımı hatırlamıyorum. Çıktığım yokuşların iniş parkurları daha uzundu. Sonuç olarak anladığım kadarıyla uzun yolda olsa; yokuşlardan kaçınan ve sol şeridi işgal etmeden gitmek gerekiyor. Hiç vites küçülterek hızlanmak gerekmeyecek şekilde kullanmak gerekiyor. Bu da sol şeritte fazla uzun kalmak gibi riskler taşıyabilir. Ve çok sıkıcı bir yolculuk oluyor.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Orhan Karslı
Arabayı alalı 10 gün oldu sanırım.arabadaki çeşitli sorunlardan test etme fırsatım olmadı.2 defa depoyu fulledim.40 Litre LPG

Kilometreye bakıyorum 200 ü geçmiyor.200 km yi şehiriçi ve şehirler arası karışık yapıyorum.Bu Mondeolar için normal mi.

Okuduğum kadarıyla hava akışmetresi arızalı ise çok yakar.yanlışmıyım.Yağı bujileri hava filtresini geçen hafta değiştirdim.

merhaba..1 ay önce 97 model mondeo ghia otomatik vites aldım.şehir içinde bir depoyla 390 km yol yaptı. 70 Tl ye doldurdum depoyu. Lpg nin markası Brc.

Yorum bağlantısı
Nurettin Saldır

Benim araç 1998 2.0 gxl 80.000 kmde. Aslında cok fazla yakan bir araç degil bizim mondiler. Benimki sehir dısı 200-210 sehir ici 280-300 yakıyordu. Ama ben yinede lpg taktırayım dedim nasılsa kendi parasını kendi oduyor.

Bostancıda cetinsaya gaza gittim. Gitmeden once neti cok arastırdım tabi. Aslında telefleks en iyisi ama ben yinede atiker taktırdım . Fiyat farkı 1000 tl idi cunku. Bana herkes brc taktır diyordu. Su dialogu her telefonda yasadım hemen hemen.

mondeom var -brc taktır.

neden -italyan malı

farkı nedir -farkı yok

atiker kotumu - yok aynı oda kaliteli

neden brc taktırayım -italyan malı

ama fiyatı 500 tl cik farklı tabi. sistem aynı. (bu arada brc parcaları burda imal ettirmeye baslamıs ) dikkat ederseniz italyan malı demiyor reklamda -italyan isi diyor.

Aracı sabah goturdum. Once ustayı gezintiye cıkardımkı sonra demesinler su bozuk bu bozuk diye. Cok korkuyordum acıkcası. ilk cakısmada sorun cııkmasından yuksek devirde gaz yememesinden. cok yakmasından. aksam aracı teslim almaya gittigimde usta 12 saat olmus isini daha bitirememişti.

9 a dogru bitti. kontrol etti gaz aldık. kacaga baktı ve teslim etti arabayı.

henuz sehir ici 400 km yol yaptım. depo 45-50 arası doluyor. enson 45,3 lpg aldım. 250 km goturdu. Buda demektirki. 0,182 krs yakıyor . 190 diyelim benzin 290 yakıyor. buda demektirki benzin masrafından % 35 tasarruf ediyorum. oda lpg taksitlerini cıkartıyor. İlk calıstıma farkettirmedi. tek marsta alıyor hala. gazı iyi yiyor pek performans dusmedi. yada ben farkedemedim. otobanda 200 ye cıkarken nazlanmadı hiç.

su an memnunum nazar degmesinde

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal

Nurettin bey hayırlı olsun güle güle kullanın.

Yorum bağlantısı
Murat Karahan
(düzenlendi)

Bagaj Full dolu.Sürücü ile beraber 4 yolcu Otobanda 40 Lt LPG ile 450 Km gittim.Ortalama hız yüksekti...

tarihinde Serkan Toker tarafından düzenlendi
Forumda h?z yapmay?n l
Yorum bağlantısı
Karani Gülistan
Bagaj Full dolu.Sürücü ile beraber 4 yolcu Otobanda 40 Lt LPG ile 450 Km gittim.Ortalama hız yüksekti...

45 lt. benzinle 40-50 km si istanbul şehiriçi trafiği olmak üzere 600 km yol aldım.İlk defa otomatik araba kullandım.Vitese alıştıkça Çağlar beyin yakaladığı değere ulaşacağımı sanıyorum :unsure2: 5.5 lt /100 km

Mk2 mondeo kullanma klavuzunda V6 24V otomatik ,şehir dışı 6.5 lt. manuel vites 6.7 lt-----2.0 16V şehir dışı 6.3 lt. olarak belirtiliyor.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Ben de ocak ayında 200 binde 99 mondeo ghia aldıktan sonra brc taktırdım. 3800 km oldu. Şu an toplamda ortalama 9,5 litre lpg /100 km tüketimim var. Uzun yol olarak arasıra kasabaya gidiyoruz. gidiş geliş 130 km ve bunun 30 km'sinde yollar çok bozuk (gerçi nerede iyi ki) olduğundan hızlanıp yavaşlamalar oluyor. Gerisi Kayseri'de şehir içi ve ara sıra yeni çevre yolundan organize. Bence gayet normal. Hatta geçen kardeşim kullandı. 90 km ile 7,3 litre/100 km yaptı.

Ben memnunum. 30 liralık benzin de en az 1500 km götürüyor. Yani lpg 1,6 liradan 17 krş/km tüketim var.

Yorum bağlantısı
Mehmet Turnacıoğlu
Ben de ocak ayında 200 binde 99 mondeo ghia aldıktan sonra brc taktırdım. 3800 km oldu. Şu an toplamda ortalama 9,5 litre lpg /100 km tüketimim var. Uzun yol olarak arasıra kasabaya gidiyoruz. gidiş geliş 130 km ve bunun 30 km'sinde yollar çok bozuk (gerçi nerede iyi ki) olduğundan hızlanıp yavaşlamalar oluyor. Gerisi Kayseri'de şehir içi ve ara sıra yeni çevre yolundan organize. Bence gayet normal. Hatta geçen kardeşim kullandı. 90 km ile 7,3 litre/100 km yaptı.

Ben memnunum. 30 liralık benzin de en az 1500 km götürüyor. Yani lpg 1,6 liradan 17 krş/km tüketim var.

lpg yi nerden alıyorsunuz. ben çevre yol sanayi odası yakınıdaki bp den alıyordum. 10.6lt/100km idi. bu aralar talas sivas cad. arası üniversite yanındaki yola yeni açılan bp den alıyorum orasıda 10.8lt gibi. aynı yoldaki shell in lpgsi son zamanlarda çok bozuldu. 14.7 ye kadar çıktı hatta motor da düzensiz çalışmaya başladı.

Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız
(düzenlendi)

ben lpg taktırdıktan farklı yerlerden 50 liralık gaz alıp çekiş ve tüketim (litre/100 km) değerlerini takip ettim. bu denemelerde (montajdan sonra milangaz almıştım onu saymıyorum) akpet, mogaz (metinlerin oradaki), aygaz (gesi yoluna dönerken köşedeki), bp (çevre yol sanayi odası), total (kumarlı) ve en son yine bp (kumarlı) alarak denemeler yaptım. mogazda araç gitmedi ama tüketim iyiydi. akpetde bir sıkıntı yaşamadım ama nette okuduklarım ve lpg taktırdığım yerdekilerin sözleri nedeniyle akpetten vazgeçtim. aygazda tüketim en az yüzde 10 arttı ve en ilginci rölanti oynama başladı. ışıklarda durduğumda sanki araç stop edecek gibi oluyordu ve devir 300'e kadar düşüyordu. hatta aracı sanayide bir tanıdığın devamlı gittiği bir ustaya götürdüm, "aracında birşey yok, gazını değiştir" dedi. gerçekten aygazdan sonra bp alınca kesildi. belki benim aldığım yerle alakalı birşeydi. imamoğlu aygazı övüyorlar ama orada bana biraz ters geliyor.

neyse denemeler sonucunda totalde karar kıldım. yakıt ve çekişte problem yok. ayrıca rölanti 900-1000 arasında ok gibi duruyor. ama total olmazsa bp alıyorum. shell hiç denemedim. nasıldır bilmiyorum. ayrıca artık deneme yapmıyacağım. takip etmeye devam ederim ama deneme yapmak için boş depo gerekiyor (en azından ben öyle yapıyorum). bu da benzin masrafını arttırıyor. bu yüzden iki kez 20 km benzinle gittim. şimdi tek ışık yanıp sönmeye başlayınca gidip gaz alıyorum.

genelde sakin kullanırım. 3000 dev/dak 'da vites atarım. ışı görünce gaza basmam ve bayır da bile boşa atmam. ama yol olunca da 130-140 basıyorum. 5. vites 2250 devir=90 km/h bazen sıkıyor ondan.

ilave: sabahları 600-700 metrede, akşamları da 400-500 metrede gaza geçiyor. geçiş ısısı 39 dereceye ayarlı.

ayrıca tüm denemelerimde yol bilgisayarında ki tüketimle gerçek lgp tüketimi arasında 1,18 kat fark var. yani gazı alırken sıfırlıyorum. depo bitince alınan litre/ yol hesabından çıkan sonuç yol bilgisayarındakinin 1,18 katı oluyor. gerçi montaj yapan yer kabul etmiyor ama 1,2 katı fark var genellemesi doğru.

tarihinde Mahmut Y?ld?z tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

bende ılk kez dun ölçtüm, 40 tl.lik gaz ile 160km yol yaptım. gaz yoktu,40 lıra aldım 161 km sonra bıttı.çok eylenceli oldu valla:) hiç ummadıgım kadar az yaktı osman :) :)

Yorum bağlantısı
Nurettin Saldır

Bayram bey 40 tgl gazla 160 km cok fazla bir deger bence. 250 tl ediyor mk de maliyet. Ben o kadar gazla s.içi 240 km yapıyorum.

bence bir baktırın siz.

Yorum bağlantısı
Şükrü Yıldızdal
Bayram bey 40 tgl gazla 160 km cok fazla bir deger bence. 250 tl ediyor mk de maliyet. Ben o kadar gazla s.içi 240 km yapıyorum.

bence bir baktırın siz.

benimkide 50 (30 lt) gaz ile şehir içinde 200-220 km gidiyor ama kime sorsam normal diyor. :(

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Normal değil bence.. 15 litre çok...

Yanlış mı yapıyorsun ki.. Vites geçilerinde falan arabaya teslim olma sen değiştir vitesleri..

Yorum bağlantısı
Bayram Bekman

bence bir baktırın siz.

ehe eheh:) abi 8 silindir olunca calısan makul geliyor insana,hatta hiç 80'i aşmadan :lol2:

Yorum bağlantısı
Karani Gülistan
ehe eheh:) abi 8 silindir olunca calısan makul geliyor insana,hatta hiç 80'i aşmadan :lol2:

v8 e lpg mi taktırdınız Bayram kardeş?

Yorum bağlantısı
Bayram Bekman
v8 e lpg mi taktırdınız Bayram kardeş?

aldıgımda uzerındeydi. iptali için ruhsat yenılemek gerekıyor bende bıraktım . bebelerle piknıge gıttık pazar gunu, çatalca tarafına bı deneyeyım dedım valla hıçte fena degılmiş:lol2:

Yorum bağlantısı
Ömer Salih Yetgil
45 lt. benzinle 40-50 km si istanbul şehiriçi trafiği olmak üzere 600 km yol aldım.İlk defa otomatik araba kullandım.Vitese alıştıkça Çağlar beyin yakaladığı değere ulaşacağımı sanıyorum :lol2: 5.5 lt /100 km

Mk2 mondeo kullanma klavuzunda V6 24V otomatik ,şehir dışı 6.5 lt. manuel vites 6.7 lt-----2.0 16V şehir dışı 6.3 lt. olarak belirtiliyor.

Karani Bey bu değerler muhteşem kıskandım valla. Sizin aracın yarı ağırlığında KA'm ile şehir dışı 90 km'yi geçmeden 5.5 lt yakıyorum. Motorumda sizinkinin yarısı kadar :rolleyes: Helal olsun demek ki büyük motordan korkmamak lazım vergi hariç :D

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...