İçeriğe Yönlendir

Mondeo ne kadar yakar?

Murat Karahan

Recommended Posts

• 2 hafta sonra...
Guest Ziya Karakaya

mondeo v6 sehırler arası 70 tl ile 300 km yapıyor yol duz deyıl yanlız

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)
mondeo v6 sehırler arası 70 tl ile 300 km yapıyor yol duz deyıl yanlız

2,5 i bilmem am benim benzinde rekorum,60 lt ile 900 km . Cc sürekli açık...hız 90-100 km/h

yaklaşık 4 yıl önceki tespit...

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

900 km yi yaptığımda yalnızdım ve gece Samsun -Fındıklı ve aynı yolu geri katetmiştim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Ben geçen hafta, kalorifer sürekli açık, kış lastikleri takılı halde, 780 km yol yaptım, toplam 62,5 lt yakmışım.

Bu arabanın kapının önünde durması bile caiz değil...

Düşman bu... Bune be bu kadar mı yakılır :D

Benim araba olsa 45-46 litre anca yakardı... :D

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
*lütfen başımdan gidermisin*. Satmıyorum arabayı daha, korkma :)

Hımm...

O zaman düzeltelim... Güzel araba.. konforu yeter... E birazda yaksın nolacak. :flowers:

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)
Ben geçen hafta, kalorifer sürekli açık, kış lastikleri takılı halde, 780 km yol yaptım, toplam 62,5 lt yakmışım.

98 Mondeo GHİA (manuel vites) ile 63,8 litre benzinle 1100 km yol yaptım.

tarihinde R?dvan Erg tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar

Sanırım 2.3 litre benzin ya sonradan eklendi yada deponun borusunda kaldı...

Yorum bağlantısı
Cavit Çırakoğlu
Sanırım 2.3 litre benzin ya sonradan eklendi yada deponun borusunda kaldı...

:);)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence Rıdvan Bey risk almamış.. bu yolculukta 2 kez depo doldurmuştur... Ben olsam öyle yapardım.. ;)

Yorum bağlantısı
Hasan Basri Bayraktar
(düzenlendi)

Rakam bir tam depoya yakın bir rakam olduğundan bir defada gidilen yol olarak algıladım ve bana yanlış geldi...

tarihinde Hasan Basri Bayraktar tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Süha Demirtaş
Depomuz 61,5 litredir de...

62 lt benzin almışlığım var benim farklı pompalardan bu nasıl olacak ?

Yorum bağlantısı
Mehmet Barın

Kalorifer açık olunca ne oluyor anlayamadım,izah eder misiniz lütfen;

elalem az yaktığını över,çok yaktıranın övündüğü nerde görülmüş? :)

98 Mondeo GHİA (manuel vites) ile 63,8 litre benzinle 1100 km yol yaptım.

Maşallah

Yorum bağlantısı
Rıdvan Ergün
(düzenlendi)
Bence Rıdvan Bey risk almamış.. bu yolculukta 2 kez depo doldurmuştur... Ben olsam öyle yapardım.. :)

Benzinliklerin yoğun olduğu bölgelere rastladığımda, yol bilgisayarının kalan benzinle menzilin ne olduğu göstergesine de güvenerek 4-5 kere denedim. Sonunda 62-63 litre civarında benzin almak suretiyle her seferinde 1030 - 110 km arasında yol yaptım :p

tarihinde R?dvan Erg tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Misafir
Çok yakıyorsunuz...

Bir kaç gündür Kayseri'ye gidip geliyorum... 30 liralık lpg alıyorum, 16,75 litre yapıyor.. Bunun 210-220 km arası yok yapıyorum..

mehmet bu verdiginiz rakamlar bana çok uzak aracımda ciddi yakıt sarfiyatı olduguna kanaat getircem inanın.aracım otomatik ama 30tl lik gaz evet bu günlerde 15 litreden biraz fazla.diyelimki otomatik fazla yakıyor 210 degilde 170 km gitsin ben bunun yarısını göremiyorum bile ve 2 hafta önce lpg servisine gittim normal diyor.enjektör degerlerin dogru diyor motora baktırın dedi böyle düşünüyorsan diyerek başından savdı gibi.sizin lpg nin enjektör degeri nedir özel ayarmı yaptırdınız ve eger sorunum varsa ki öyle görünüyor nelere baktırayım lakin bütün filtreler buji ve kablolar yeni aracımda lpg kaçagı testide yaptırdım bişi yok.tavsiyelerinizi sıralayabilirmisiniz çok memnun olurum 30tl lik lpg ile 2 3 defa denedim en fazla 90km civarı çıkabildim.otomatik olması bu aşırı yakıtın cevabını verecegini sanmıyorum.

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Emmi ye bakmayın, fabrika değerleri altında yakar, zira gittiği yollar acaip, neredeyse yokuş yukarı boşta çıkıyor :) , işin şakası bir yana, otomatik araç ile, şehiriçi tüketimini, düz araç ile şehirlerarası yol ile mukayese etmeyin.

Pratik test: Lpg yi fullayin, Ankara dışına sabit sürat ile gidin gelin (100-150 km) lpg yi yeniden fulleyin. Bu sonucu karşılaştırın.

Yorum bağlantısı
Misafir
Merhaba arkadaşlar. Ağustos 2009' dan bu yana 97 Mondeo 2.0 Ghia aracım ile 11000 km. yaptım. Aracımda toplama sıralı sistem gaz tertibatı var. Şehirlerarası yollarda trafik kurallarında belirtilen hızlara uyduğumuzda (90+9) yaklaşık 100 km.' de 6-7 lt., şehir içi ise 30 lt. ile 300-330 km. yol alıyorum. Almadan önce, "Araba mı alayım, 4 teker mi?" diye düşünürken araba! almaya karar verdiğime hala memnunum. Arızaları haliyle diğer araçlara göre daha pahalıya çıkıyor olabilir ama, 50 km.' de bir arıza yapmıyor. Alalı beri yeni yeni oturtmaya başladım aracı. Daha önce kullanan traktör gibi kullanmış. Onun için düzen tutturmak biraz zamanımı aldı. Şu an dediğim gibi, ev-iş-gezme periyodunda 30 lt gaz ile en az 300 km. yol yapıyor. Genelde de 320-330 arası gidip geliyorum. Bu da 1 haftada 1 depo ediyor. :jedi:

Saygılar...

mrb.aracınıza ne gibi işlemler yaptınız lpg yakıtı oldukca iyi ben 34 litre civarıyla maximum 200 km.yaptım tavsiyen ne olabilir.lpg sıralı ve ucuz tip ama aracı yormuyor diyebilirim çekiş sorunu ve benzin lpg geçişini hissettirmiyor bu yonden memnunum ama çok yakıyor.hava filtreleri yag buji takımı komple daha ne yapabilirim.yeni ögrendim oksijen müşürü galiba o kaldı onuda en kısa sürede degiştircem.tavsiyeniz başka ne olur epey ugraşmışsınız bu durum için anladıgım o.şimdiden tşk.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Özcan Polat
Merhaba arkadaşlar. Ağustos 2009' dan bu yana 97 Mondeo 2.0 Ghia aracım ile 11000 km. yaptım. Aracımda toplama sıralı sistem gaz tertibatı var. Şehirlerarası yollarda trafik kurallarında belirtilen hızlara uyduğumuzda (90+9) yaklaşık 100 km.' de 6-7 lt., şehir içi ise 30 lt. ile 300-330 km. yol alıyorum. Almadan önce, "Araba mı alayım, 4 teker mi?" diye düşünürken araba! almaya karar verdiğime hala memnunum. Arızaları haliyle diğer araçlara göre daha pahalıya çıkıyor olabilir ama, 50 km.' de bir arıza yapmıyor. Alalı beri yeni yeni oturtmaya başladım aracı. Daha önce kullanan traktör gibi kullanmış. Onun için düzen tutturmak biraz zamanımı aldı. Şu an dediğim gibi, ev-iş-gezme periyodunda 30 lt gaz ile en az 300 km. yol yapıyor. Genelde de 320-330 arası gidip geliyorum. Bu da 1 haftada 1 depo ediyor. :good1:

Saygılar...

Vallaha bu işi bir türlü anlamış değilim nasıl oluyorda bu mondeo lara az yaktırılıyor, ben şehirler arasında 9.8lt, 10 lt nin altına düştüğümü hatırlamaıyorum bakım sonrası bile, bu işin bi çözümü olmalı

Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez

34,00 litre lpg ile (1,93_tl/litre = 65,62_Tl) 5 kişi bagaj tamamen dolu 380 km. yol gittim.

Parkur Eskişehir - Afyon - Eskişehir + stabilize yolda ortalama 50km/h hız ile 85-90 km. boyunca tarihi yerlerin gezilmesi. (Selçuklu kümbeti- Yazılıkaya)

Ortalama yakıt tüketimi kilometrede 17,27_Kuruş. - 8,94_lt/100Km

Şehir içinde ise aynı birim fiyattan 50_Tl'lik gaz ile 210-220 km. menzilim var. 22 - 24 Kuruş arası yakıyor. Tüketim 11,7_litre /100km.

Allah bereket versin, dizel araba gibi maşallah.

Yorum bağlantısı
Vallaha bu işi bir türlü anlamış değilim nasıl oluyorda bu mondeo lara az yaktırılıyor, ben şehirler arasında 9.8lt, 10 lt nin altına düştüğümü hatırlamaıyorum bakım sonrası bile, bu işin bi çözümü olmalı

Araç MK2'mi MK3'mü, Özcan Bey?

Şu an MK3 kullanıyorum. Geçtiğimiz hafta İstanbul'a gittim geldim. Otoban hız sınırları çerçevesinde gidiş istikametinde araç yol bilgisayarı 8,2lt/100km dönüşte ise bir miktar daha hızlı olarak 8,7lt/100km yakıt tüketimi gösterdi. 970km yolu toplamda 85lt benzin tüketimi ile tamamladığımı tahmin ediyorum.

Kaldı ki benim aracım otomatik vites.

Bu değerlerin bir kısmında da İstanbul Selimiye ve dönüşte tuzlaya kadar E5 trafiği de var.

Ancak şu bir gerçek ki aracın hız sabitleyici yolun tamamında devrede idi ve ekstra gaz ve fren uygulanmadı desem yeridir. Birkaç rampada hız sabitleyicinin devreden çıkması haricinde ayağımla gaz vermedim desem yeridir. Yani biraz sabırlı ve sabit hızda seyirlerde bu rakamlara ulaşılabildiğine ben yakın zamanda şahitlik ettim.

Eski aracım da mk2 mondeoydu. Onda da gaz lt fiyatı 1.50 civarındayken şehir içi ortalama 180-200ykr, şehir dışında da 160-180ykr tüketimler alıyordum. Yanlız LPG'de yüksek hızlarda benzin tüketimine yakın maliyetle LPG harcadığını gözönüne almak lazım. Lpg'nin ekonomik tüketim aralığı 90-120km hızları arasında diye düşünüyorum. Sonrasında tüketim hatırı sayılır oranda artıyor. Tabi bu benim kullandığım kite has bir durumsa o da ayrı bir araştırma konusu olabilir.

Saygılarımla.

Yorum bağlantısı
Özcan Polat
Araç MK2'mi MK3'mü, Özcan Bey?

Şu an MK3 kullanıyorum. Geçtiğimiz hafta İstanbul'a gittim geldim. Otoban hız sınırları çerçevesinde gidiş istikametinde araç yol bilgisayarı 8,2lt/100km dönüşte ise bir miktar daha hızlı olarak 8,7lt/100km yakıt tüketimi gösterdi. 970km yolu toplamda 85lt benzin tüketimi ile tamamladığımı tahmin ediyorum.

Kaldı ki benim aracım otomatik vites.

Bu değerlerin bir kısmında da İstanbul Selimiye ve dönüşte tuzlaya kadar E5 trafiği de var.

Ancak şu bir gerçek ki aracın hız sabitleyici yolun tamamında devrede idi ve ekstra gaz ve fren uygulanmadı desem yeridir. Birkaç rampada hız sabitleyicinin devreden çıkması haricinde ayağımla gaz vermedim desem yeridir. Yani biraz sabırlı ve sabit hızda seyirlerde bu rakamlara ulaşılabildiğine ben yakın zamanda şahitlik ettim.

Eski aracım da mk2 mondeoydu. Onda da gaz lt fiyatı 1.50 civarındayken şehir içi ortalama 180-200ykr, şehir dışında da 160-180ykr tüketimler alıyordum. Yanlız LPG'de yüksek hızlarda benzin tüketimine yakın maliyetle LPG harcadığını gözönüne almak lazım. Lpg'nin ekonomik tüketim aralığı 90-120km hızları arasında diye düşünüyorum. Sonrasında tüketim hatırı sayılır oranda artıyor. Tabi bu benim kullandığım kite has bir durumsa o da ayrı bir araştırma konusu olabilir.

Saygılarımla.

Aracım MK2 Otomatik Ancak Sizin Mk2 varken sizde cok yakıyormussunuz basit bir hesapla Şehirlerarası Km de 0,16 kurus yaktığınızı söylemişsiniz 100*0,16 =16 YTL 16YTL/1.50YTl =10,66 Lt Yapar bende bundan bahsediyorum.

Yorum bağlantısı

2000 motorlarda gazda iken 180 kuruş şehir içi için çokmu oluyor,normal hesaba göre çok iyi rakam derim.

kaldıkı benim araçta bu rakamı daha göremedim hiç.ugraşıyorum her yolu deniyorum.

Yorum bağlantısı
Özcan Polat

Yazımı Dikkatli okursanınz ben şehirler arasından bahsediyorum adam şehirler arası 10.66 lt/ 100 km yakmıs millet 8.4/lt 8.6lt / 9.0lt lerdan bahsediyor. birde şuna para olarak değilde lt olarak bakmak gerekir. Bir araba Şehirler arası 160 kuruş yakıpta şehir içi 180 kuruş yakması imkansız öyle bir araba yok. Siz yakıtınızı Lt olarak verin ona göre bir değerlendirme yapalım Oktay bey

Yorum bağlantısı
Emre Karasahin

otomatik vites MK 3 ile Ankara Çorum Ankara parkurunda ortalama 9.6 lt/100 km lpg yaktım. Buna 50- 60 km şehir içi kullanım da dahil. Zaman zaman klima açık ve 90 - 100 km arası süratle seyahat ettim. Şehir içinde son hesaplarıma göre ortalama 12. 5 lt lpg yakıyorum. Agresif kullanım yakıt tüketimini çok çabuk artırıyor. Yeşil yanınca en öne ben çıkarım diyorsanız aracım fazla yakıyor diye üzülmeyin.

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...