İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - Klima ve Kademe Düğmesi

Yalçın Aslan

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek
Mehmet bey yaşadığım sorunları irdeleyerek yazdıklarımı karşılaştırdım herşey anlattığım gibi gerçekleşti tesadüf olup olmadığını bilemem lakin sizin kadar bilgili değilim bu konularda ben sadece yaşadıklarım belki aynı sorunu yaşayanlara ışık olur diye paylaşmaktan ibaret

Teşekkür ederiz..

Yorum bağlantısı
Fatih Kasa

Benzer bir sorun bende olmuştu 98 fiesta da 1-2-3 çalışmıyor 4 çalışıyordu, ve fanı kapatınca klima kapanmıyordu, aynı şekilde rezistanstaki bir sorun vardi, termal sigortayı bypass edince sorun kalmamıştı, demek istediğim rezistans bozulunca garip şeyler olabiliyor.

Yorum bağlantısı
Burak İşler

bende de cama üfleme sorunu vardı polen filtresini değiştirttim şimdilik çalışıyo çıkan polen filtresi çok kötü durumdaydı.

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Osman Bilgin
(düzenlendi)

bütün arkadaşlara verdikleri bilgi için teşekkür ederim..

tarihinde Osman Bilgin tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
silikon yeşil maddeyi görünce sevindim. buraya ne uydurabilirim diye düşündüm fakat şamrelden başka malzeme aklıma gelmedi.

gelse bile bulabileceğimi zannetmedim.

iki lastikçiden 5-6 farklı kalınlıkta şamrel parçaları aldım. para falan vermedim. aslında verseydim olurdu. çünkü beni bir sürü masraftan kurtardı verdikleri parçalar.

resimleri yükliyeyim sizinde kolay bişekilde yapacağınızı zannediyorum. ve çoğu mondeo 1-2 modelleriinde bu sorunun olduğunu

forumdan öğrendim ve benimde bir katkım olsun diye resimlerini çektim.

fuumua.jpg

2h7kxvo.jpg

mmzex2.jpg

35i7qee.jpg

2ry6c79.jpg

2vsrh2a.jpg

Unuttuğum bişey oldu. lastik parçanın tamamlanmış halini çekmeyi unuttum.

Kusura bakmayın.

selamualeykum

verdiğiniz bilgiler çok değerli çok teşekkür ederim, aynı sorun bendede var sadece cama veriyor havayı bende ilk firsatta yapmaya çalışıcam, lakin aklima bir şey takildi kafam karıştı; bu 3 delikli yeşil contanın oldugu yer ve bizim şamdrel lastiğini takıcağımız yer klima düğmesinin icinde mi yoksa ayaga yere yönlendirme yapan düğmenin içersinde mi? resim de 3 nolu demişsinizde ben alaka kuramadim aklımca:=) yani resimde beyaz plastiği ve 3 delikli siyah plastği göstererek tanımladığınız düğme klima düğmesi mi? sadece onu sökmemiz yeterli olurcakdir öyleyse?

becerebilir miyim endişeside var, hiç uğraşmadığım bir yer ve konu..

haa bir de siyah hortuma vakum yapıp yapmadığını anlamak için kontağı ikinci konumda iken havalandırmayı çalıştırcaz ya vakumlamıyorsa hiç çalışmıyacak mı? nasıl anlıyacaz vakum yapıp yapmadığını burayıda anlıyamadım.

teşekkürler

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
1-2-3 kademelerde hava üflememesinin sebebi kesin rezistanstır.. forumda rezistans kelimesini ararsanız benzer bir çok örnek sorun görürsünüz..

Ancak 4. kademeye alınca klimanın devre dışı kalmasının sebebi bu olamaz.. Konu ile alakası yoktur..

Eğer rezistans değişimi sonrası düzeldiyse tesadüf olmuştur... Düzelmediyse konuyu incelemek lazım...

selamualeykum

mehmet abi benim araçda 1. kademede aynı 2. kademede aynı 3. kademede aynı sadece 4. kademe farklı şiddetle üfleme yapıyor. sanırım 2 ve 3 kademeleri calışmıyor, bunun nedeni ne olabilir?

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

Harun Sayın bey in dediği gibi yaptım, köyde yaptığım için kısıtlı alet ve malzeme ile yapmaya çalıştım lastiklerin biri çok kalındı diğeride ince idi, ince ile yaptım oldu mu olmadı mı bilmiorum, conta da çok küçükmüş haberiniz olsun o şekil kolay verilmiyor kolayı varsa paylaşılırsa iyi olur, çünkü pek güzel olmadı benimki..

hava yönlendirmesine gelince klima düğmesinden önce teyibi çikarttigimda 3 hortumlu klemense benzeri bir şeye tutturulmus bir plastik parça vardı, onda siyah hortum olan kısımda vakum vardı orayı kapatınca yönlendirme olmuşdu, klima düğmesine contayı takdıkdan sonra klemense benzer şeyden tıpayı çıkarttım yönlendirme olmadı sanırım contayı yapamadım. yada fazlalık olarak bilya çıkardım ondanda olabilir:=) benim anladığım sadece havayı yönledirme yapmak isteyenler o klemens benzeri şeyde siyah hortumun bağlı olduğu deliğ kapatırsan yönlendirme oluyor, haa bunun bir şeye zararı ver mı yok mu bilemem ben kapattım.

sorum şu; klima düğmesinin içinden bilya çıktı o ne işe yarar? ve nereye takılcak, bulamadım:=) (resimde de var)

Yorum bağlantısı
Arda Inan
(düzenlendi)

Konuyu okudum ama kafam karıştı benim problemime benziyor mu benzemiyor mu :/ Uzun zamandır(5-6 senedir) fan ayar düğmemin 3. kademesi ne iç sirkülasyonda ne dışarıdan alım bölümünde çalışmıyor ancak A/C ışığı da sönmüyor. Korktum hep fazla masraf çıkarırlar, göğüsü sökerlerken çıt çıtlarını kırarlar üstüne bir de diye ama sanırım problemim burdakine benzer öyle mi? ????

Güncelleme: Torpido gözünü söktüğümde arka tarafta, 4kablolu bir soketin içinde kopuk bir kablo gördüm, yerine taktım ve 3.kademe çalışır oldu.

tarihinde Arda Inan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Osman Bilgin
Harun Sayın bey in dediği gibi yaptım, köyde yaptığım için kısıtlı alet ve malzeme ile yapmaya çalıştım lastiklerin biri çok kalındı diğeride ince idi, ince ile yaptım oldu mu olmadı mı bilmiorum, conta da çok küçükmüş haberiniz olsun o şekil kolay verilmiyor kolayı varsa paylaşılırsa iyi olur, çünkü pek güzel olmadı benimki..

hava yönlendirmesine gelince klima düğmesinden önce teyibi çikarttigimda 3 hortumlu klemense benzeri bir şeye tutturulmus bir plastik parça vardı, onda siyah hortum olan kısımda vakum vardı orayı kapatınca yönlendirme olmuşdu, klima düğmesine contayı takdıkdan sonra klemense benzer şeyden tıpayı çıkarttım yönlendirme olmadı sanırım contayı yapamadım. yada fazlalık olarak bilya çıkardım ondanda olabilir:=) benim anladığım sadece havayı yönledirme yapmak isteyenler o klemens benzeri şeyde siyah hortumun bağlı olduğu deliğ kapatırsan yönlendirme oluyor, haa bunun bir şeye zararı ver mı yok mu bilemem ben kapattım.

sorum şu; klima düğmesinin içinden bilya çıktı o ne işe yarar? ve nereye takılcak, bulamadım:=) (resimde de var)

ya simdi aklıma geldi bu 3 hortumlu bosda duran benim tıpayla kapattıgım klemens benzeri swich gibi bir sey bu contanın arkasında ki 3 delikli uzantıya mı takılacak?

bir de ole deneyim:=)

bu arada bilyanin nereye takılcağını hala bilmiorum bilen yokmudur? :=)

Yorum bağlantısı
Burak İşler

bence komple düğmeleri değiştirmek daha mantıklı sonuçta açılan hiç bi şey tekrar eski haline dönmüyor her usta mutlaka bi şeyleri arttırıyor her usta demiyeyim ama geneli diyebilirim bu malzemenin çıkması bulunabilir .

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Harun Sayın
selamualeykum

verdiğiniz bilgiler çok değerli çok teşekkür ederim, aynı sorun bendede var sadece cama veriyor havayı bende ilk firsatta yapmaya çalışıcam, lakin aklima bir şey takildi kafam karıştı; bu 3 delikli yeşil contanın oldugu yer ve bizim şamdrel lastiğini takıcağımız yer klima düğmesinin icinde mi yoksa ayaga yere yönlendirme yapan düğmenin içersinde mi? resim de 3 nolu demişsinizde ben alaka kuramadim aklımca:=) yani resimde beyaz plastiği ve 3 delikli siyah plastği göstererek tanımladığınız düğme klima düğmesi mi? sadece onu sökmemiz yeterli olurcakdir öyleyse?

becerebilir miyim endişeside var, hiç uğraşmadığım bir yer ve konu..

haa bir de siyah hortuma vakum yapıp yapmadığını anlamak için kontağı ikinci konumda iken havalandırmayı çalıştırcaz ya vakumlamıyorsa hiç çalışmıyacak mı? nasıl anlıyacaz vakum yapıp yapmadığını burayıda anlıyamadım.

teşekkürler

evet kesinlikle 3 numara, alakasız gibi görünsede alakalı

çünkü ben kendi arabamda yaptım. öyle başka forumlardan alıntı yapmış olsam neyse.

vakum olayını pek bilmiyorum. ama araç çalışırken klimayı açın dilinizi değdirdiğiniz zaman dilinizi hafif bişekilde çekiyor. yani hava çekiyor olması lazım diye biliyorum.

aşağıdaki resimde daha anlaşılır şekilde açıklamaya çalıştım.

bence komple düğmeleri değiştirmek daha mantıklı sonuçta açılan hiç bi şey tekrar eski haline dönmüyor her usta mutlaka bi şeyleri arttırıyor her usta demiyeyim ama geneli diyebilirim bu malzemenin çıkması bulunabilir .

komple düğmeleri değiştirmek pahalıya maal olacaktır sadece bitanesini sordum ben 135 lira dedi sanayide fort parça satıcısı.

ya simdi aklıma geldi bu 3 hortumlu bosda duran benim tıpayla kapattıgım klemens benzeri swich gibi bir sey bu contanın arkasında ki 3 delikli uzantıya mı takılacak?

bir de ole deneyim:=)

bu arada bilyanin nereye takılcağını hala bilmiorum bilen yokmudur? :=)

aşağıdaki resim soruna cevap vereceği kanısındayım.

Yorum bağlantısı
Harun Sayın

o tırnak kadar parçayı yapmak gerçekten sıkıntı verici. deliğin düzgün delinmesi ve yerinde delinmeside çok önemli. parçayı taktıktan sonra hortumun geleceği yerden toplu iğneyi her hangi bir boyaya sürtüp sonra parçayı delmeye çalışın. boya o küçük parçaya bulaşsın ki nereyi deleceğinizi belirleyin.

ben elektronikçilerin kullandığı 8-10 lira civarında olan bir havya ile deldim. ve havyanın ucu ince olduğu için çok güzel deldi. öbür tarafı net bişekilde görülebiliyordu. ama fazla aşırıya kaçmayın. delik en fazla toplu iğne kalınlıgında olsun. toplu iğne başı değil ha. gövdesi kalınlığında.

aşağıya resmini çizmeye çalıştım. ama biraz büyük oldu haliyle tırnak ucu kadar bişey aslında.

Yorum bağlantısı
Osman Bilgin

çok teşekkür ederim harun bey, Allah razı olsun. bugünde ugrastim ama o küçük sinir bozucu contayı yapamadim ince geldi kapatmıyor. Nasıl yaptınız yahu o küçücük şeyi brawo... ölçsem olmuyor biçsem olmuyor yamuk kesiyorum şamdrel ince oldu diye kavuçuk aldım o hiç olmuyacak gibi geldi sıkıldım bırakdim:=) hortumu tıkadım en azından yön değişior.. sanırım değiştirecem çünkü; kademe ayarıda yok düğme bozuk gibi, yani 1 2 3 kademeleri 1. kademede çalışıyor galiba. 1 2 3 çevirince hiç bişi farketmiyor 4 de hızlanıyor.

Yorum bağlantısı
İlker Selimoğlu

Benim araçta aynı sorun vardı servis düğmeler değişecek dedi yenisi 150 tl,götürdüm bir otoelektrikçiye 15 dakikada iç sikulasyonu iptal etti,her yöne yönlendirmeyi çalıştırdı.Bence en basit ve en ucuz çözüm bu şekilde.

Yorum bağlantısı
  • 2 ay sonra...
Mehmet Ali Koç

herkese iyi yıllar dileyerek ben bir katkıda bulunmak istiyorum.yeni aldığım 97 ghia aracımda da aynı sorun vardı (sadece cama üflleme yapıyordu) forumda da göruldugu gibi suclu üçlu düğme seti cıktı , servislerden araştırdığımda minimum tanesine 120 tl dediler bazısında parça bile yoktu, İnternete set halinde 110 tl ye aldım 10 dakikada eskisini sökup yenisini taktım şimdi tıkır tıkır çalışıyor, parçayı aldığım abim de devamı var yurtdışından getiritiyor. ilgilenen olursa adresini veririm .zararı yoksa linki de buraya koyarım.

Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Arda Inan

Pazartesi ben de bu sürekli cama üfleme olayı nedeniyle yönlendirme düğmesi ve vakum hortumlarını ustaya kontrol ettiricem. Geri dönüşlerimi burada belirtirim. Anladığım kadarıyla ancak çıkma parçayla tam çözüm bulabilmiş arkadaşlar henüz.

Yorum bağlantısı
Arda Inan

Dün Oto Far'da klima düğmesini söktük. Ancak görrük ki sadece o lastiğin erimesi değin problem. Eriyen lastik motordan gelen vakumunu etkisiyle siyah hortmun içine (her yerine) kaçmış ve tıkamış. Eriyik, yapışkan iğrenç bir formda hem de. Bir telle siyah boruyu temizledikten sonra düğmenin içindeki o eriyen lastik parçanın yerine yenisini koyduk ve topladık.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Fatih Erol

Aynı sıkıntı ile uğraşmak için haftasonunu bekliyorum...Düğmelere el atmak şart oldu, sadece cama üflemesi sıkıcı oluyor zira...Şimdi o kadar uğraşıp sökünce umarım sorun başka yerde çıkmaz...Konu boyunca yazılan cevaplar içerisinde sıkıntıyı polen filtresi ve gaz basılan bölümdeki contayı değiştirerek atlatan kullanıcılar olduğunu gördüm...Bakalım halledebilecek miyim? Ne olursa olsun bu konudaki paylaşımlar oldukça yararlı, emek verip bilgi paylaşanlara teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
Fatih Erol

Peşpeşe mesaj yazmış oluyorum umarım sıkıntı olmaz...Bugün klima düğmesini incelemek için o bölümü sökmeye çalıştım, elimden bu tür işler geldiği için herhangi bir endişe duymadan hareket ettim...Teybi sökerek başladım, sonrasında küllük ve çakmak arkasındaki vidaları çıkarttım, teyp arkasında kalan vidaları da çıkartmama rağmen sadece elim girecek kadar çıkartabildim, düğmelerin bulunduğu bölümü malesef tamamen sökemedim...Teybin altında kalan o boşluğun olduğu bölümden sanki birşey tutuyor ve yukarı kaldırıp çıkartamıyorum, bu konuda deneyimi olan varsa paylaşırsa sevinirim, zira bu konuda sökerken rastladığım bu soruna dair bir çözüm göremedim veya gözümden kaçan bir nokta var...Yine de klima ve üfleme ayar düğmesinin arkasındaki siyah ve diğer hortumların girdiği soketleri söküp baktım ve içlerinde az miktarda da olsa o yeşil slikondan kalma sıvıyı gördüm, biraz temizledim...Sökme olayına çözüm bulunca tekrar düğmeye operasyon düzenlemek niyetindeyim...

Yorum bağlantısı
Yusuf Timur

klima kademe düğmem ve yön düğmem problemli idi körfez kocaeli de yarımca sanayinde ibrahim karacan (usta) 05415288826 tamir etti cok uygun fiyata 1 yıldır usta aradım kimse sökmeye bile yanaşmadı bu usta problemi cozdü özel olarak buraya yazmam bir yıldır uğraştığım problemi cok uyguna cözmemdir.ne düğme satın aldım ne parca olay ustalıkmış selamlar

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Emre Cetin

Malum parçayı söktüm elimde çaresiz bekliyor uyduramadım bir turlu birşey oraya benim merak ettiğim o 3 deliği tıkasam iç sirkulasyon iptal olup yönlendirme çalışırmı ?

Yorum bağlantısı
Emre Cetin

Düğmeleri zor da olsa topladım tam bir sabır işi o 3 delik kapanınca her yöne istediğim gibi üflüyor yarın onları kapayıp toplayacağım silikondan eriyen parçayı yaptım fakat olmadı en iyisi kapatıp kullanmak gibi geliyor delikleri klimanın bukadar güçlü soğutabildiğini ilk defa gördüm ön tarafa yönlendirdiğimde güzel olacak umarım herşey.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Emre Cetin

Havalandırma tamiri için sökünce boş soketlere takılı şu kablolara rastladım ne işe yarıyorlar acaba tuşlarını bulsak işlevsel hale gelirlermi ki ?

97ppt.jpg

Yorum bağlantısı
Mustafa Tüfekçi

ısıtmalı koltukların tesisat hazırlığı olabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Erol
(düzenlendi)

Ben ikinci denememi henüz yapmadım...Heryeri söküyorum ama o ASR düğmesinin olduğu yerden birşey tutuyor tam olarak çıkartamıyorum...Asılıp sündürüken kıracağım diye fazla da rencide etmek istemiyorum :) Tüm vidaları sökmeme rağmen çıkmaması ilginç...Kış gelmeen yapmam lazım, zira klima sırf ön cama da üflese araba buz gibi oluyor ama kışın kalorifer için bunu onarmam şart...Bir bulsam tutan noktayı ahh ah.

tarihinde Fatih Erol tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...