İçeriğe Yönlendir

Mondeo 2 - Klima ve Kademe Düğmesi

Yalçın Aslan

Recommended Posts

Çınar Uzel
Çok saçma bir sistem. Koca tertibatı ç.. kadar contaya mahkum etmiş adamlar. :p

bugun elektrikçime gittim conta bendede erimiş deliğğin bir tanesini kapattı ustam simdi her yone mukemmel ufluyor.sadece dış havadan alıyor.iç hava sirkulasyonuna gecemiyor o ozellik iptal olmus oldu.

Yorum bağlantısı
  • 6 ay sonra...
Poyraz Peyk

Arkadaşlar aynı sorun bendede oldu yaolnızca cama üfleme yapıyor...Bu sorunu ankarada sanayide yaptırabilecegimiz bir usta tavsiye edebilecek bir usta varmı ? Daha önce aynı sorunu yaşayan ve gideren birisi yol gösterirse iyi olur...Sanayide herhangi bir elektirikçi yada klimacıya gittiginizde sizi kesinlikle geri çevirmiyor daha önce hiç modeo sökmemiş olsa bile deneme yanılma yolu ile sizin aracınızda teçrübe kazanıyor...

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Aytaç Emre

Tek yöne üfleme sorunu benim mondeo dada var.Konu ölmüş gibi ama bi soru sormak istiyorum denk gelen olur ise;

Başlarda tarif edilen vakum testini yaptım yani torpidonun arkasında siyah hortum vardı siyah bir tüpe giren ama ne klimayı açtığımda nede normal havalandırmada hortumdan hiç hava geçmedi.

Vakum gelmeme durumu şayet bu ise;sorunum tam olarak nedir?

şimdiden teşekkürler..

Yorum bağlantısı
Aytaç Emre

Doğrudur mehmet abi yani çok zaman geçmiş manasında demiştim konu canlı kalması için uğraşıyorum bende :nazar: Yinede bilgisi olan yardımcı olabilirse sevinirim..

Önceki sayfalardada yok çünkü vakum gelmediğinde problemin ne olduğu?

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Emme manifoldunda kadar takip edilmeli, bir yerlerde hortum kırılmış olmalı

Yorum bağlantısı
Aytaç Emre

Peki kontrol ettiğim hortum doğru mu çağlar bey,siyah ve yanılmıyorsam L şeklinde girişi var ve siyah tüpe giriyor?Kontrol etmeden önce tekrar sormak istedim emin olmadığım için :)

Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

Rengini bilmem, zira ömrümde mıncıklamışlığım yoktur, çalışma prensibini bilirim.

Yorum bağlantısı
Aytaç Emre
:) :) Teşekkürler Çağlar bey kısa zamanda dediğiniz gibi kontrol ediceğim
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Harun Sayın

Merhaba Arkadaşlar.

bu dört sayfada yazılan yazılar sayesinde 500 liralık masraftan kurtuldum. hepinizden Allah Razı olsun

maceramı kısaca anlatayım:

önce aracı alır almaz klimacıya gittim. gazı eksikmiş doldurdu ve 1-2-3 kademeleri çalışmıyordu sadece 4 üncü kademede

gürültülü bişekilde çalışıyordu. onu yapmış klimacı ve gaza ve ona 90 lira para verdim

sonra baktım sadece cama üflüyor. onuda sordum göğsün sökülmesi gerektiğini ve muhtemelen klepe motoru arızalanmıştır

fiyatıda 400 civarında gibi fiyat çıkarttı(bulunabilirse)

sonra bir hafta sonra servise gösterdim. oda aynısını dedi, klepe motoru arızalı dedi kendilerinden emin bişekilde.

ve ordanda ayrıldım. bir kaç gün sonra lastiklerin balansını ayarlatmak için yine sanayiye gittim sonrasında

başka bir elektrikçiye gittim. oda benzer şeyleri diyince çıkmacıları araştırmaya koyuldum. şükür ki yönlendirmeyi yapan beyini (onların tabiriyle) bulamadım. ertesi günede birkaç çıkmacı bıraktım. ertesi günde başka bir elektrikçiyle tanıştım.

o yalnız biraz işi biliyordu.

önce sizlerin demiş olduğu gibi torpidonun altındaki hortumu kontrol etti, sonra öndeki düğmeleri. ve ortadaki yani 2 nolu düğmenin arızalı olduğunu söyledi. motor falan arızalı değil dedi. en mantıklısını en doğruya yakınını son elektrikçi buldu.

sonra ben yine çıkmacıları gezdim. 2 nolu düğmeyi bulabilmek için.

ve bulamadım. ford parçası satan dükkanları gezdim biraz. birinde bulabildim ve fiyatınada 135 lira dedi.

alacaktım aslında elektrikçi ye güvenemedim yine. ve parçacı parçayı denetmedide.

ve cumartesi oldu, ben düğmeyi söktüm. forumda öğrendiğim bilgiler doğrultusunda.

bilgisayar masasının üstündede düğmeyi parçaladım.

Yorum bağlantısı
Harun Sayın
(düzenlendi)

silikon yeşil maddeyi görünce sevindim. buraya ne uydurabilirim diye düşündüm fakat şamrelden başka malzeme aklıma gelmedi.

gelse bile bulabileceğimi zannetmedim.

iki lastikçiden 5-6 farklı kalınlıkta şamrel parçaları aldım. para falan vermedim. aslında verseydim olurdu. çünkü beni bir sürü masraftan kurtardı verdikleri parçalar.

resimleri yükliyeyim sizinde kolay bişekilde yapacağınızı zannediyorum. ve çoğu mondeo 1-2 modelleriinde bu sorunun olduğunu

forumdan öğrendim ve benimde bir katkım olsun diye resimlerini çektim.

fuumua.jpg

2h7kxvo.jpg

mmzex2.jpg

35i7qee.jpg

2ry6c79.jpg

2vsrh2a.jpg

Unuttuğum bişey oldu. lastik parçanın tamamlanmış halini çekmeyi unuttum.

Kusura bakmayın.

tarihinde Harun Say?n tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Sayın
(düzenlendi)

en az 500 liradan kurtardım forum sayesinde.

servise yaptırmayı düşünüyordum en iyisini onlar bilir diye. 400 parça fiyatı 60 lirada işçilik. ve bunun sonucunda problem çözülmeyecekti ve sorunu bulmaya çalışacaklardı ve düğmelere yönelebileceklerini düşünerek bir düğme yi değiştirseler 150 de ona alırlardı işçilik hariç. diğer sanayi esnafıda 500 civarında masraf çıkartacağını düşünüyorum.

2 hafta boyunca doğru teşhisi koyan usta denk gelmedi. taki forumumuz yani

fordcluptr.com usta

ya rastlayıncaya kadar.

Yorum bağlantısı
Harun Sayın
(düzenlendi)
Elinize sağlık...

Bu yeşil silikonun görevi neymiş. ?

içeriden ve dışarıdan hava alımını yönlendirmek zannediyorum. çünkü beyaz kapağın içerisinde iki deliği birleştirecek kadar mesafe var

herşeyi yerli yerince yerleştirince hava kaçırıyormu diye kontrol ettiğimde iki delikten hava geliyor biri kapalı oluyordu beyaz kapağını diğer yöne hareket ettirdiğimde ise kapalı olandan hava geliyordu.

aslında o parçayı açmayıp 3 hortumdan ikisini kapatsak galiba yine 2 numaralı düğme yani aşağı orta ve cama yönlendiren düğme çalışır

gibime geliyor. denemek lazım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Harun Sayın

beyaz parçada aşağıdakine benzer bir oluk var. hareket ettikçe iki deliği birleştiriyor diğerini devre dışı bırakıyor.

deliği fazla büyük yapmamak lazım.

eb63df.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Sezgin Geridönmez

Ben lastik uyduramayınca sirkülasyon tertibatını komple dışarıya aldım. Manifolddan gelen emme hortumunu, havalandırma kazanına giden hortumu ve by-pass hortumunu üç yönlü akvaryum vanasına taktım. Akvaryum vanasını TCS anahtarının yanındaki boş anahtar kabının içine sabitledim. (Koltuk ısıtma anahtarı) Anahtarın ucunu delerek vanaya siyah bir düğme yerleştirdim. Artık düğmeyi çevirince havalandırma dışarıdan hava alma ve iç sirkülasyon olarak değişiyor.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Alper Çabuk

Öncelikle bu güzel forumda güzel bilgilerini paylaşan insanlara çok teşekkürler bilgi paylaştıkça güzeldir ilkesine tamamen uygun davranan arkadaşlarımıza ve forum yetkililerine tekrar tekrar teşekkürler.

Forum o kadar güzel hazırlanmış ve konular akıcılıkla sonuca ulaştırılmış ki sorunum olsun yada olmasın bütün başlıkları zevkle okumaktan erinmeyerek en az 500 page dolaştım.O kadar güzel bir yaklaşımla

İnsanların bıkmayarak usanmayarak insanların sorunlarını çözmek adına karşılıksız bir şekilde emek sarf ettiklerini gördüm ve bu beni gerçekten çok mutlu etti yeni tanıştığım bu web de uzun süreli zevkli vakit geçireceğime inanaraktan sorunuma deyinmek istiyorum...

Sorunuma ilişkin olabileceğini düşündüğüm bir çok doküman inceledim fakat benim aracım için açılmış dokümanlar değildi benim sorunum tam olarak Ford fiesta 2003 model aracımın klimasının 1,2,3 nolu çizelgelerde çalışıp üfleme yapmaması 4. kademeye aldığım zaman ise klimanın devre dışı kalıp aşırı derecede üfleme yapması 1,2,3 kademelerde hissedilmeyecek kadar soğuk bi hava geliyor 4. kademeye alır almaz tam randımanla çalışacakmış gibi yapıp kanallardaki soğuk havayı 15 saniye süreyle dışarı atıyor ve normal ılık fan moduna geçip klima yı devre dışı bırakıyor,dün konuyla ilgili ustaya götürdüğümde gazının zayıfladığını düşünerek önce bi gaz bastı ve işe 60 tl ile başladık sonra polen filtresini değiştirmemiz gerektiğini söyleyerek devam etti ve 15 liraya onu da hallettik lakin sorunumuz hala düzelmedi daha sonra kaputu açarak bana beyaz demir bi boru elletti ve borunun buz gibi olduğunu gördüm bunu sorunumu irdeleyebilmeniz adına yazıyorum daha sonra bana klima panelimin arızalı olduğunu ve soğuk havayı aracın içerisine almadığını söyledi ve 200-250 lira değerinde bi parçanın bu sorunu çözebileceğini söyledi bana bunları soruna bakar bakmaz söylemeyipte deneme yanılma yöntemleriyle tümevarımla sorunuma yaklaşım şekli acaba nereye kadar gider demekten geri bırakmadı beni ve kendi sorunumu kendim araştırmaya karar verip sizlerle tanışma fırsatı bulmuş oldum. Ford mondeo için anlatılan klima sorununun çözümüne kendi aracım olan Ford fiesta için yaklaşsam ve anlatılanları kendi aracımda uygulamaya kalksam acaba sorunu halledebilir miyim yada engin tecrübeleri olan arkadaşlarımın benim içinde bir fikirleri var mı yardımlarınız ve açıklamalarınız için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu arızada yetkili servis daha faydalı olur kanatindeyim..

1-2-3. kademelerde üfleme var mı yok mu... ?

Yorum bağlantısı
en az 500 liradan kurtardım forum sayesinde.

servise yaptırmayı düşünüyordum en iyisini onlar bilir diye. 400 parça fiyatı 60 lirada işçilik. ve bunun sonucunda problem çözülmeyecekti ve sorunu bulmaya çalışacaklardı ve düğmelere yönelebileceklerini düşünerek bir düğme yi değiştirseler 150 de ona alırlardı işçilik hariç. diğer sanayi esnafıda 500 civarında masraf çıkartacağını düşünüyorum.

2 hafta boyunca doğru teşhisi koyan usta denk gelmedi. taki forumumuz yani

fordcluptr.com usta

ya rastlayıncaya kadar.

harun bey çok güzel bir anlatım yüreginize saglık.tşk.sorununuzun hallolmasına sevindim.

bu tür parçalar ebaydan çok iyi fiyatlara geliyor bunuda hatırlatıyım dedim.en son üçlü gurubun takımı 28dolar gibi bişiydi. açık artırma oluyor burda daha ucuzada alınabilme şansı oluyor.tek sorun zaman.

Bu arızada yetkili servis daha faydalı olur kanatindeyim..

emmi ye katılıyorum ilk etapta servislere götürün duruma göre karar verin.sorunuda detaylı anlatırsanız yorumlar net olur.

Yorum bağlantısı
Alper Çabuk

Servise götürdüm elbet bana yaklaşık 500 tl değerinde bir parçanın değişmesi gerektiğini söylediler fakat bu problemle daha önce karşılaşan bi arkadaşımın yönlendirmesiyle az önce sanayide işinin ehli bir ustaya gittim mersinde yaşayanlar için söylüyorum SANAYİ SİTESİ STAR ELEKTRİK HACI USTA problemimi 15 dakikada çözdü ve bana önerilen fiyatın %5 oranında bi fiyata söylediğine göre resistansımda problem oluşmuş ufak bi lehimden sonra klimam 1. 2. 3. ve 4. kademelerde süper bir şekilde çalışıyor bu şekilde problem yaşayan ve yaşayacak olan arkadaşlara kesin tavsiyem torpido kapağının arkasında ki resistans denilen parçya mutlaka bi göz atsınlar ayrıca servis yetkililerinide buradan kınıyorum yazık günah kimse parayı sokaktan toplamıyor 500 liraya evet deseydim problemim çözülecekti ama ben 500 liradan olacaktım

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu sorunun sebebi rezistansta sorun olmadığını anlamaktı ama siz yukardaki mesajınızda.. 1-2-3 kademelerde üflüyor ama soğutmuyor gibi bir ifade kullanmışsınız...

Ancak;

Yine bir karışıklık var..

Rezistansı bozuk olan araba 4. kademeye alınca klima devre dışı kalmaz.. Siz devre dışı kaldığını yazmışsınız...

Demekki tespitleriniz hatalıymış..

Servisin değişmeyi önerdiği parça neydi.. ?

Yorum bağlantısı
Alper Çabuk
(düzenlendi)

Hayır anlatamadım sanırım şöyleki

1 , 2 , 3. Kademelerde klima ışığı yanıyor fakat üfleme yapmıyor

4. kademeye aldıgım zaman üfleme yapıyor fakat klima ışığı sönüyordu ( üflenilen hava sıcak )

Servisin değiştirmeyi önerdiği parça klima paneli

tarihinde Alper tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

1-2-3 kademelerde hava üflememesinin sebebi kesin rezistanstır.. forumda rezistans kelimesini ararsanız benzer bir çok örnek sorun görürsünüz..

Ancak 4. kademeye alınca klimanın devre dışı kalmasının sebebi bu olamaz.. Konu ile alakası yoktur..

Eğer rezistans değişimi sonrası düzeldiyse tesadüf olmuştur... Düzelmediyse konuyu incelemek lazım...

Yorum bağlantısı
Burak İşler

2 gün önce aynı sorun bende de meydana geldi. izmirde son 3 gün aşırı sıcaktan herhalde sadece cama üfleme yapıyor. sökmeye cesaret edemiyorum bi arkadaşta da aynı sorun olmuş meşhur yeşil silikonu bulamamış o da 3 delikten en soldakini japonla yapıştırmış şu an sorun hallolmuş.izmirde bu olaya vakıf bi usta varmı acaba.

Yorum bağlantısı
Alper Çabuk
1-2-3 kademelerde hava üflememesinin sebebi kesin rezistanstır.. forumda rezistans kelimesini ararsanız benzer bir çok örnek sorun görürsünüz..

Ancak 4. kademeye alınca klimanın devre dışı kalmasının sebebi bu olamaz.. Konu ile alakası yoktur..

Eğer rezistans değişimi sonrası düzeldiyse tesadüf olmuştur... Düzelmediyse konuyu incelemek lazım...

Mehmet bey yaşadığım sorunları irdeleyerek yazdıklarımı karşılaştırdım herşey anlattığım gibi gerçekleşti tesadüf olup olmadığını bilemem lakin sizin kadar bilgili değilim bu konularda ben sadece yaşadıklarım belki aynı sorunu yaşayanlara ışık olur diye paylaşmaktan ibaret

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...