İçeriğe Yönlendir

Trend Focus'a Hız Sabitleyici (Cruise Control)

Özgür İncigülcan

Recommended Posts

Onur Urhan
(düzenlendi)

Çoğu kişi bu konuda ezbere konuşuyor. Bazı arkadaşlar gem modülünü programlıyor kendince biri gemi kopyalayıp diğer araca aktarıyor falan. Bunların hepsi bilmeden yapılan yorumlar.

Özetle neler yaptığımı anlatayım.

1. Cc li direksiyon aldım. (ilk önce yapılmaması gereken bir iş)

2. Direksiyonu taktırdım.

3. Bilgisayardan (cc özelliği iki yerde var sadece 3 yerde yok bunu da belirteyim) off konumunda olan iki yer on yapıldı.

4. Sistem çalışmadı.

5. Araştırdım aracımda tesisatın eksik olduğunu anladım. (biraz geç oldu tabi)

6. Doğru biçimde tesisat çekildi.

7. Tesisat sonrası deneme yine başarısız.

8. Sarmal sargıdan mı sinyal geçmiyor acaba diyerek direksiyondan geme iletişim var mı kontrol ettik. İletişim var.

9. Direksiyondaki düğmeler arızalı olabilir diyerek sağlam çalışır bir aracın düğmelerine basınca geme giden omaj değerlerini ölçtük bi kenara kaydettik. Benim aracın omaj değerleriyle karşılaştırdık bire bir aynı demek ki düğmeler sağlam.

10. Gem modülünde sorun olduğuna karar vererek modülü değiştirdik. Titanyum gemi takarak sistemi denedik. Sonuç başarısız.

11. Titanyum gemi takılıyken. titanyum x paket aracın pcm yani ana motor beyni yazılımı kopyalanarak benim araca yüklenmeye çalışıldı. %50 ilerlemeden sonra hata verdi yüklenemedi. X paket olmayan düz titanyum aracın yazılımıyla aynı işlem yapıldı gene yüklenemedi.

12. Daha sonra içerisinde cc özelliği de olan Chip (performans yazılımı) yüklemeye çalıştık. Yazılım yüklendi araç çalıştı ve performansı arttı ancak CC sistemi gene çalışmadı. Bu yazılım yüklendiği cc li araçlarda problemsiz çalışıyor.

13. Sonuç olarak ihtimal ikiye indi. Birincisi Gem ile PCM arası tesisat eksikliği. İkincisi PCM nin cc özelliği olmaması. (Şu an bu aşamadayım 14. ve 15. maddeler denenmemiştir. Denendiğinde ilgili yerlere yazacağım)

14. Ana beyin PCM sökülecek. Titanyum veya collection beyni takılacak. Yazılım yüklenecek en son yüklediğimiz cc li yazılım. Sistem denenecek çalışırsa pcm den olduğu anlaşılacak. Eğer böyleyse beyin değiştirilecek veya beyindeki eksik entegre devre direnç vs. yani elektronik aksam tespit edilerek tamamlanacak.

15. Bir önceki maddede açıklanan deneme sonucunda sistem çalışmazsa gem ve pcm arası kablo tesisatının eksik olduğu ortaya çıkacak. eksik kablolar tamamlanarak sorun çözülecek.

İnşallah faydalı olmuştur. Kolay gelsin.

tarihinde Onur Urhan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Onur Urhan
(düzenlendi)

Çoğu kişi bu konuda ezbere konuşuyor. Bazı arkadaşlar gem modülünü programlıyor kendince biri gemi kopyalayıp diğer araca aktarıyor falan. Bunların hepsi bilmeden yapılan yorumlar. Gem yazılımına müdahale söz konusu değil sadece on off işlemi yapılabiliyor. Özellikler aktif pasif yapılabiliyor sadece. Yeniden programlama ana beyne yapılabiliyor. Ben yaptım sizinki de olur mantığı da yanlış. Her aracın özelliği yazılımı parçası vs. farklı olabiliyor. Bu konuda gerçekten tecrübe sahibi olmayanların yorum yapmasının faydadan çok kafa karışıklığına neden olduğu kanaatindeyim.

3. Bilgisayardan (cc özelliği iki yerde var sadece 3 yerde yok bunu da belirteyim) off konumunda olan iki yer on yapıldı.

4. Sistem çalışmadı.

8. Sarmal sargıdan mı sinyal geçmiyor acaba diyerek direksiyondan geme iletişim var mı kontrol ettik. İletişim var.

9. Direksiyondaki düğmeler arızalı olabilir diyerek sağlam çalışır bir aracın düğmelerine basınca geme giden omaj değerlerini ölçtük bi kenara kaydettik. Benim aracın omaj değerleriyle karşılaştırdık bire bir aynı demek ki düğmeler sağlam.

10. Gem modülünde sorun olduğuna karar vererek modülü değiştirdik. Titanyum gemi takarak sistemi denedik. Sonuç başarısız.

11. Titanyum gemi takılıyken. titanyum x paket aracın pcm yani ana motor beyni yazılımı kopyalanarak benim araca yüklenmeye çalışıldı. %50 ilerlemeden sonra hata verdi yüklenemedi. X paket olmayan düz titanyum aracın yazılımıyla aynı işlem yapıldı gene yüklenemedi.

12. Daha sonra içerisinde cc özelliği de olan Chip (performans yazılımı) yüklemeye çalıştık. Yazılım yüklendi araç çalıştı ve performansı arttı ancak cc sistemi gene çalışmadı. Bu yazılım yüklendiği cc li araçlarda problemsiz çalışıyor.

13. Sonuç olarak ihtimal ikiye indi. Birincisi Gem ile PCM arası tesisat eksikliği. İkincisi PCM nin cc özelliği olmaması. (Şu an bu aşamadayım 14. ve 15. maddeler denenmemiştir. Denendiğinde ilgili yerlere yazacağım)

14. Ana beyin PCM sökülecek. Titanyum veya collection beyni takılacak. Yazılım yüklenecek en son yüklediğimiz cc li yazılım. Sistem denenecek çalışırsa pcm den olduğu anlaşılacak. Eğer böyleyse beyin değiştirilecek veya beyindeki eksik entegre devre direnç vs. yani elektronik aksam tespit edilerek tamamlanacak.

15. Bir önceki maddede açıklanan deneme sonucunda sistem çalışmazsa gem ve pcm arası kablo tesisatının eksik olduğu ortaya çıkacak. eksik kablolar tamamlanarak sorun çözülecek.

tarihinde Onur Urhan tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Terzi

Ömer bey öncelikle kolay gelsin, dilerim kısa sürede cc yi aktif edersiniz.

konuyla ilgili yaşadıgıniz surecı okuyunca oncelikle sizin adınıza üzüldüm ve kendimi de çok şanslı hissetim, ben aracıma iliskin montaj suersini aşağidaki konumda anlatmıstım.

Ankara lı çoğu arkadaş, Öner oto Tuncay ustayı bilir. Benim aracın cc li direksiyonun montaj ve aktivesini sağolsun Tuncay usta yaptı. Size tavsiyem kendisi ile bir irtibat kurun, forum üzerinden bilgi edindiginizi kendisine iletin, sizin sorununuzun çözumu icin mutlaka katkı saglayacaktır.

Öner oto Tuncay usta 0 312 278 71 09

http://www.otoclubturkiye.com/forum/topic/264066-g%C3%BCn-sonunda-h%C4%B1z-sabitleyici-li-cruise-control-diresiyonum-oldu/#entry2517600

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Volkan Doğrular

Çoğu kişi bu konuda ezbere konuşuyor. Bazı arkadaşlar gem modülünü programlıyor kendince biri gemi kopyalayıp diğer araca aktarıyor falan. Bunların hepsi bilmeden yapılan yorumlar.

4. Sistem çalışmadı.

12. Daha sonra içerisinde cc özelliği de olan Chip (performans yazılımı) yüklemeye çalıştık. Yazılım yüklendi araç çalıştı ve performansı arttı ancak CC sistemi gene çalışmadı. Bu yazılım yüklendiği cc li araçlarda problemsiz çalışıyor.

14. Ana beyin PCM sökülecek. Titanyum veya collection beyni takılacak. Yazılım yüklenecek en son yüklediğimiz cc li yazılım. Sistem denenecek çalışırsa pcm den olduğu anlaşılacak. Eğer böyleyse beyin değiştirilecek veya beyindeki eksik entegre devre direnç vs. yani elektronik aksam tespit edilerek tamamlanacak.

15. Bir önceki maddede açıklanan deneme sonucunda sistem çalışmazsa gem ve pcm arası kablo tesisatının eksik olduğu ortaya çıkacak. eksik kablolar tamamlanarak sorun çözülecek.

Merhaba;

Benzer durumdayız ama ben daha tesisat işine giremedim. Antalya'da nerede yaptırıyorsunuz bu işlemleri. Yazılım sonrasında maalesef açılmadı benimde.

Yorum bağlantısı
Onur Urhan

Merhaba;

Benzer durumdayız ama ben daha tesisat işine giremedim. Antalya'da nerede yaptırıyorsunuz bu işlemleri. Yazılım sonrasında maalesef açılmadı benimde.

Alanyadayım. Direksiyon montajını, kablolama işlemini, devre kontrollerini burada sanayide ustamla yaptık. Bilgisayar ids ayarları manavgat ford servisinde yapıldı.

Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Bilmeden yapılan yorumlar için bütün forum adına sizden özür dilerim... 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Onur Urhan

Bilmeden yapılan yorumlar için bütün forum adına sizden özür dilerim... 

Sözlerim yanlış anlaşılmasın, kimseye bilgiçlik taslamak gibi bir niyetim yok. Sonuçta hepimiz bilgi paylaşımı için buradayız. Birbirimize faydalı olmaya çalışıyoruz.

Anlatmak istediğim hız sabitleme konusunda gerçekten yapılmış, tecrübe edilmiş, uygulamaların anlatılarak çözüm yolunda ilerlenmesidir.

Bu işle hiç uğraşmamış arkadaşların "Bilgisayarla halledilir. Direksiyonu tak gerisi kolay. Tüm araçlarda tesisat zaten tam kim demiş eksik olduğunu." türünden yaptıkları yorumlar. Gerçekten, özellikle bu işe yeni niyetlenen arkadaşlarda, ciddi kafa karışıklığına neden olmakta.

Benim yazdıklarım tamamen uygulamalar neticesinde aldığım denenmiş sonuçlardır. Hatasızdır demiyorum tabi ki. Örneğin benim atlamış olduğum ya da hatalı yaptığım bir şeyi tecrübesi olan bir arkadaş görebilir, düzeltebilir, tamamlayabilir veya fikir verebilir. Böylelikle zincirin halkalarına bir yenisini daha ekleyerek sonuca bir adım daha yaklaşılır.

Daha iyi anlaşılmışımdır umarım. İyi forumlar herkese.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Serkan Toker

Forum içinde bilip bilmeden yazılıyor derseniz yanlış anlaşılır, bu direksiyon işini herhalde ilk yapanlardan biri benim şimdi tövbe edip bir daha yapmamaya karar verdim.. Hiç ummadığımız bir üyeden çözüm önerisi sadece bir dene bakalım diyerek doğru bilgi olarak geldiği de oldu.. Sözün özü sizde kendi çabanızla çözün isterseniz buraya yazın.. Belki faydası olacak bir üyemiz olur,kolay gelsin.. ;)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Misafir

Üslubunuz Hariç, Paylaşımınız İcin öncelikle teşekkürler.

Sizi biraz ugrastirmislar diye anladım ben, ama yazdıklarınızın coguna kesinlikle Katılıyorum.

Eğer ısını bilen bir usta olsaydı, o tesisatın eksik oldugunu direksiyonu ve arkasındaki teyp kumandasını çıkardıktan sonra kablonun eksik oldugunu anlaması Lazımdı ve bu kadar sizi ugrastirmamasi lazımdı. Çok şükür bana o konuda deneyimli bir usta denk geldi ve hallettik.

Aracın beyni izin vermedi ve başka bir aracın beynini kopyaladık. (Tesisat yokmuş, tesisat da Çekildi)

Sizin bu uğraşiniz size de Katılan bir bilgi, ama bu ısın kolayını veya ugrastirmadan sonuca erişmek, bu isi birkaç kez yapmiş, ısını bilen bir usta ile yapılabilir.

Ankara'ya bir ara yolunuz düşerse özelden ulaşırsanız Yetenekli ve Işini bilen bildiğimiz ustalar var. Öyle her ben Yaparım diyen yapamayabiliyor.

Umarım bir an önce sonuca ulaşırsınız ;)

Bu arada benim kayıçoda 2005 ghia var. Onun gem modülü kopyalanıp benim araca yüklenebilir mi? Uyumlu mudur?

Denemesi bedava. Eskinin yedeğini aldıktan sonra sadece kumanda kodlaması, cam kodlaması vs. Yaparsın. Ama denemedim demezsin ;)

Yorum bağlantısı
Ömer ÖZKURT

4. Sistem çalışmadı.

Bir sürü madde yazmışsınız ama kusura bakmayın insanları yanlış yönlendiriyorsunuz hataya sevk ediyorsunuz.

1-Direksiyon aldım (ilk yapılması gereken iş)

Yazmışsınız  aksine ilk yapılması gereken iş forumu ve neti araştırarak bilgi sahibi olmak,tesisat kontrolünü öğrenmek aracımız uyumlu mu  yapanlar var mı onu araştırmak.Sonra tesisat hazırsa bu modellerde emsal olarak yapanlar var ise düzgün sizinki gibi olmayan bir usta bulmak,direksiyondan önce  program ile aktif ettirmek(Bunu daha önce yapmış tecrüeli birisi yaparsa açtığından emin olmuş olursunuz ki bu basamağı gönül rahatlığıyla atlayabilesiniz.) en son da direksiyon ya da tercihen tuş takımı alınabilir.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer ÖZKURT

7mOi4zC.jpg

1Pk0uMs.jpg

7TFS0g6.jpg

Uzun uğraşlarım sonucu aslında çok basit olan ama ustaların zora koştuğu cc aktif etme işini sadece tuş takımı ile halletmiş bulunmaktayım.

Ben çok zorlandım çünkü nette tuşlar ile aktif eden danışabileceğim kimse yoktu.

İlk sayfada resimlerden görülebileceği gibi öncelikle tesisat kontrolü yaptım ve tesisatın hazır olduğuna emin oldum.Erkan Dikici abinin deyişiyle direksiyona 6 kablo giriyor ise  tesisat tamamdır başka yere bakmanıza gerek yok Sağolsun oda çok yardımcı oldu pimleri bulma vs. ama D.bakırda'ki ustalara bir şey anlatılamayağını anladı sonunda :)

Tuşların 2 adet pimi var ve bir önceki sayfada gördüğünüz gibi 6 pimli de bir soket var bu soketin 5 ve 6 numaraları zaten dolu korna için 1 nolu ise boş kalacak biz 2 ve 3 numaraya takacağız pimleri.

"ON   OFF" tarafından gelen 2 numaraya

"RES  +   -  " tarafından gelen 3 numaraya  takılacak.Ama çok da farketmiyor deneme yanılma ilede 2 ve 3 'ü yerde değiştirebilirsiniz.

Daha  sonra tuşları temin ettim Koray Aytekin kardeşimizin elinde fazla varmış sağolsun ondan aldım siz ise http://tr.aliexpress.com/item/2013-new-car-speed-control-switch-cruise-control-system-kit-for-ford-for-focus-2-on/2026158555.html?recommendVersion=1

Bu link ve benzerlerinden alabilirsiniz.

Ama şunu başta söyleyeyim ürün tam bir Çin malı olduğundan çok dandik yapım aşamasında elinizde kalabilir sizi uğraştırabilir nazik davranmak gerekiyor.Beni çok uğraştırdı lehim yerlerinden kablolar koptu kaç kez bizde neden olmuyor diye araştırıyoruz.Sonra lehim yaparken iki kabloyu birbirine kısa devre yapmışız küçücük bir tel kalmış onunla da baya uğraştık sonunda Ankara Ulus Konya sokakta bir elektronikçi abimiz de bu aksaklığı bulup giderdi.

Ankara Öner Oto Tuncay Ustanın yardımlarıyla ids ile aktif etme olayını da çözdük.

Kendisi daha önce hiç karşılaşmadığım kadar mükemmel bir insan ve usta.Her konuda çok yardımcı oldu sağ olsun,her soruma uzun uzun içi dolu bir şekilde cevapladı,arabamı,motoru vs. test etti içimi de rahatlattı.Bilgi birikim,beceri,ustalık en önemlisi de insanlık bakımından 10 numara bir insan.Sırf onun için bile Ankara'ya geri tayin mi istesem diye düşünmedim değil inanın Doğu sonrası :)

Sonunda üst resimdeki meşhur yeşil ışığı yaktık çok şükür.Falçata yardımı ile  direksiyonun kenarlarını kestim ve tuşları sıkı geçme oturtup vidalarını bile takmadım dileyen akıllı vida ile tutturabilir ama keserken azar azar kesin benim gibi fazla kesmemiş olursunuz :) Sonra airbagi yerine bastırarak oturttum olay tamamdır.Ankara-Diyarbakır arası 1000 km Hız sabitleyiciyide denedim çok da rahat bir yolculuk oldu.
Aklına takılan birşey olan buradan olur,özelden olur yazabilirelimden geldiğince yardımcı olamaya çalışırım.

Bu zorlu süreçte yardımlarını esirgemeyen en başta Öner oto Tuncay Ustama,Erkan Dikici abime,daha sonra mesajları ile olsun tel ile olsun yardımcı olmaya çalışan,sorularıma sıkılmadan cevap veren İzmir Ustaeller 'den Sabri ustama,Tolgahan Sağlam kardeşime,Tamer Terzi ve Göksel abilerime tek tek teşekkür ederim.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
İ.Göksel Yaman

Azim ettin ve başardın sonunda Ömer. Bilgi birikim olarakta vesile ile bu konuda bayağı donanımlı oldun. Güzel günlerde keyifle bin arabana artık :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Terzi

Hem tebrik ederim hemdeHayırlı olmasını dilerim,

Bu kadar gayret sonrasında sonuca ulaşınca, eminimki cc kullanmak sana çok farklı bir haz verecektir. :)

İyi günlerde kullanın

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ömer ÖZKURT

Azim ettin ve başardın sonunda Ömer. Bilgi birikim olarakta vesile ile bu konuda bayağı donanımlı oldun. Güzel günlerde keyifle bin arabana artık :)

Teşekkürler abi.

Şanssızlıklar da peşimi bırakmadı abi aktif ettik olması lazım dedim bi baktık dene dene çalışmıyor aklıma geldi baya uğraştıktan sonra bu çin malı açıp lehimlerine bakıyım dedim hakikaten de uğraşırken lehimleri kopmuş Allah tan daha önce resim çekmiştim tuşların içini hangi kablo nereye lehimleniyor diye o işime yaradı.

Daha öncede lehim kopmuştu kendim halletmiştim bu sefer çırak ben yaparım ver dedi :( Bak dedim küçük malzeme dikkat et kısa devre yaparsın iyi bak dememe rağmen defalarca kısa devre yapmış ama gözle görünmüyor bile neredeyse ufacık tel onu da ulus konya sokaktaki elektrikçiler çözdü son gün işi hallettik.

Esasında çok basit bir olay  şu anda  başka arabam olsa yarım saate herşey bitecek seviyede öğrendim dediğin gibi.

Hem tebrik ederim hemdeHayırlı olmasını dilerim,

Bu kadar gayret sonrasında sonuca ulaşınca, eminimki cc kullanmak sana çok farklı bir haz verecektir. :)

İyi günlerde kullanın

Çok sağol tamer abi aynen tadı farklı oldu gerçekten.

Hayırlı olsun güle güle kullanın.

bilmemek,bilgili birini bulamamak,denemek sonuç alamamak,saaatlerce pc başında bu konu hakkında bilgi edinmeye ve muhattap bulmaya çalışmak zamanında fiesta konusunda yaşadığım olaylar,sonuca ulaşmanıza sevindim.

Evet gerçekte can sıkıcı bir durum çok kez bırak boşver pes dedim kendime :(

Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.

Öncelikle hayırlı olsun. Tesisatın tam olduğunu anlamak için bakacagimiz yer olarak direksiyon altındaki kapağın oradaki soket mi yoksa sigorta panelindeki büyük mavi soket mi? Ben nette baktığımızda bir kaç fotoğraflı konuda her ikisini de yazmış ancak artik emin değilim ne kadar doğru... Yada ben mi bakmayı bilemedim bilemiyorum. Gerçi sizin araç 2,5 benimkisi 2006 c-max yani bir nevi focus 2... Yine de rica etsem foto ekleyebilir misin kablo ve soketlerle ilgili?

Yorum bağlantısı
Cengiz Kasap

Gem modülünde kahverengi kablonun hangi kaç numaralı pine girdiğinigirdiğini söyleyebilir misiniz?Herşey tamam o eksik sadece...

Yorum bağlantısı
Cengiz Kasap
(düzenlendi)

Trend focusa hız sabitleyici konusunda uzun süredir araştırma yapıyorum kısmen de ilerleme sağlamış bulunuyorum. Forumda bu konu başlığında birçok yazı olsa da teknik anlamda detaylı bilgiler olmadığı için bu konu başlığını açtım. Umarım Faydalı olur.

Öncelikle aracımız hız sabitlemeye uygun mu? Onunla başlamak lazım. Bir dizi kontrolden sonra işin kapsamı ve maliyeti konusunda fikir sahibi olacaksınız. Bu nedenle (benim gibi) direksiyon falan alarak işe başlamak yerine bu kontrolleri yaparak işe başlayalım.

Kontrollerin bir kısmı teknik bilgi gerektirmektedir.

1. Aracımızın fren pedalını kontrol ediyoruz. Resimde görülen bir mavi bir de siyah soket olmalı. (iyice eğilmemiz lazım görmek için)

E6OGvW8.jpg

2. Aracımızın debriyaj pedalını kontrol ediyoruz. Resimde görülen bir siyah soket olmalı.

eVeMlJm.jpg

3. sırada kontrol etmemiz gereken yer direksiyonun altında olduğu için bazı bölümleri sökmemiz lazım. Bunun için ağzı orta boyutta bir düz tornavida ve 2.5 mm yıldız alyan tornavidaya ihtiyaç var.

Direksiyonu yarım tur çeviriyoruz. Resimde olduğu gibi düz tornavidayı tırnaklara tutturup göstergeler tarafındaki kapağı yukarı doğru çıkarıyoruz.

7dEIKZB.jpg

nlBHfkV.jpg

Sonrasında radyo kumandasının far anahtarına doğru olan arka kısmındaki delikten tornavidayı sokup iterek kumandayı çıkarıyoruz. Kablo klipsini çıkararak bir kenara koyuyoruz.

Daha sonra direksiyon ayar kolunun olduğu kapağı çıkaracağız 2.5 mm lik yıldız aylan tornavida ile bu kapakta bulunan iki delikteki vidaları söküyoruz. Deliklerin biri ayar kolunun üst kısmında diğeri koldan aşağıda.

Kapağı tam çıkarmadan da gerekli kontrolü yapabiliriz. Kontağın biraz solunda resimde görülen soket var. Burada 6 adet kablo olmalı. Eğer kablo 4 adetse tesisatınızda eksiklik var demektir. Hız sabitleme için bu soketten gem modülüne hat çekilmesi lazım. Kablo çekme işlemi maliyeti arttıran ve ciddi profesyonellik gerektiren bir işlem.

c8DrIXr.jpg

Araçlarda farklı özellikteki gem modülleri takılı. Şu ana kadar edindiğim bilgilere göre gem modülünün parça numarası “dc” ile bitiyorsa kesinlikle hız sabitlemeye uygun. Diğer harf gruplarıyla biten modüllerin uygun olup olmadığını araştırıyorum bilgi aldıkça buradan açıklayacağım.

Son olarak gem modülünün soketini kontrol edeceğiz. Bir önceki kontrolde beyaz ve kahverengi kablolar varsa zaten sokette de vardır ama biz gene bir bakalım.

Torpido gözünün altında gem modülü var beyaz renkli. Bunu çıkaracağız. İki tane küçük siyah civatayı çıkarıyoruz. Elle tutulabilecek şekilli ikisi de. Gem modülü aşağıya iniyor. Arka tarafını hafif kaldırıp kendimize çekiyoruz. En solda yer alan ince mavi soketi inceliyoruz. Resimde yer alan ok işaretlerinin olduğu yerlerde beyaz ve kahverengi kablolar var mı diye beyaz ikinci pine bağlı kahverengi ortalarda beyazın pin sırasında değil diğer sırada. Zaten iki sıra var.

sz0OCJr.jpg

Böylece kontrolümüz tamam. Edindiğim bilgileri yayınlamaya devam edeceğim. sorularınızı bildiğim kadarıyla yanıtlamaya çalışırım.

Onur bey,2007 trend aracımda sistemi tam olarak kontrol ettim.Direksiyon altındaki kablolar eksikti kabloyu çektim.ELMconfig ile gem menüsünde cc yi aktif ettim.Fakat sistemi çalıştıramadım.Yardımcı olursanız sevinirim...gem modülü sonu sanırım cx ile bitiyor.Gem testinde düğmeler ikaz veriyor bu arada..

tarihinde Cengiz Kasap tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cengiz Kasap

Sorun çözüldü cc devrede  :biggrin: ...Fakat şunu öğrendim ki çoğu arkadaş bilmeden konuşuyor...Yapmak isteyen arkadaşlara kesinlikle içten yardımcı olabilirim.A'dan Z'ye takmadan programa kadar...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Ömer ÖZKURT

Gecmiş olsun Ömer. Çorbada tuzumuz bulunduysa ne mutlu bize. Güle güle kullan :)

Eyvallah tolga hocam,teşekkürler.

Güle güle kullan

Çok sağol erkan abi.

Yorum bağlantısı
Önder Kuru

Sorun çözüldü cc devrede :biggrin: ...Fakat şunu öğrendim ki çoğu arkadaş bilmeden konuşuyor...Yapmak isteyen arkadaşlara kesinlikle içten yardımcı olabilirim.A'dan Z'ye takmadan programa kadar...

İlk sirada ben varim... Help me!!
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Önder Kuru
(düzenlendi)

Önder bey nerede kaldınız?Yardımcı olayım.

Direksiyon takılı. Direksiyondaki düğmeleri kontrol ettik hepsi sağlam. Bu işe ilk merak sardığımda sigorta tablosundaki mavi soketteki ve direksiyon altındaki soketteki kabloları kontrol etmiştim. O zaman referans aldığım bir konudan edindiğim bilgilere göre olması gereken kabloların hepsi vardı. En son Ford servisinde bi usta ids ile 1-1,5 saat uğraştı ama olmadı. Ondan sonra bıraktım zaten... Durum bu. tarihinde Önder Kuru tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Cengiz Kasap

Direksiyon takılı. Direksiyondaki düğmeleri kontrol ettik hepsi sağlam. Bu işe ilk merak sardığımda sigorta tablosundaki mavi soketteki ve direksiyon altındaki soketteki kabloları kontrol etmiştim. O zaman referans aldığım bir konudan edindiğim bilgilere göre olması gereken kabloların hepsi vardı. En son Ford servisinde bi usta ids ile 1-1,5 saat uğraştı ama olmadı. Ondan sonra bıraktım zaten... Durum bu.

Modüllerin kaç tanesini açtınız?IDS programı ile hatırlıyormusunuz?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...