İçeriğe Yönlendir

Motor Hevesi?

Cem Işık

Recommended Posts

Selam.

Motosiklet kullanıcısıyım.

650 lik BMW, Honda Transalp, Suzuki V-Storm falan gibi endurolar da 100 km de 5 litrelerde bir tüketimleri oluyor. Tasarruf biraz zor aslında.

Öncelikle sabredeceksiniz. Motosiklet pahalı iştir. Paranız olacak. 

Buradan birkaç kişiye daha aynı tavsiyeleri verdiğim oldu. Yineliyorum. Motosiklet sürücüsü olmadan önce izlenecek yol şu şekildedir.

1) A2 ehliyetine başvurulacak, yasal süreç başlatılacak.

2) Honda, Vespa, BMW v.s. eğitim akademilerine gidilecek eğitim alınacak. Alınamayacaksa bu işe başlanmayacak. Ben Honda'dan aldım. Ne Goldwingciler, ne racingciler geldi, hiçbirşey bilmediklerini farkettiler.

3) Ekipman alınacak. İyi bir mont 1.000 tl, kask 500-600 tl den başlar, dizliksiz binilmeyecek. Eldivensiz hiç olmaz. Kaskım var tamam o zaman denmeyecek. En az 2-3 bin tl ekipmana ayrılacak. Alınamayacaksa bu işe başlanmayacak.

4) Son olarak, tekrar söylüyorum en son olarak motosiklet alınacak. Tercihen 2. el 125-150 cc iyi olabilir. Ama onlar da 70-80 gibi hızlara çıkıyor. Durduğunuz yerde motordan düşseniz biryerleriniz kırılabilirken, 70-80 gibi hızlar da çok tehlikeli ve ölümcül.

5) Kesinlikle bu eğitimlere katılmamış ve dolayısıyla bilgileri nerden aldıkları belli olmayan insanlarla bilgi alış-verişinde bulunulmayacak.

Yoksa ölürsünüz abicim. Tasarruf için de almayın bence. Zevkine binecekseniz motor alın.

Sevgiler.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Mert Boyu gördüysen, göbeğimi de görmüşsündür kardeşim, scoter alıp hararet yaptırmak istemiyorum:)

Polislerin kullandığı motorlara hastayım ya onlarda yüksek hacim dolayısıyla klasman dışı şu aşamada, ybr125 vs hiç bakmıyorum , ders almak için ilk adımı atabilsem gerisi gelecek ya, du bakalım hayırlısı olsun :)

Abi bmw f650 ler var,fiyat makul ama tek silindir, titreşim vs vs kafam allak bullak oldu. 650 yada gs'si ile tecrüben oldu mu? Yavaş yavaş gitsem 70-80 civarı sabit, titreşim titretir mi beni?

Büyük motorda ohh bee diyorsun, o akadar diyim, tabii Mert in dediği gibi bastınmı sağlam yakıyor, sakin gideceksin, f650 sürmedim, fakat GS gibilerine geçmek için f650 de titreşip kafa şişirip biraz pişmek lazım, yani direkte gs1200 e geçersin, ama aşırı dikkat ve uzun süre sakin sürmek lazım, ayrıca uygun yerlerde alıştırma lazım, basma alıştırması değil, teknik hareketleri öğrenmek gerek, benim şöyle adam gibi inceleyince gözüm korktu vallahi, önce daha ufak şeylerle alışmam lazım, Gs zaten 2. eli ve adam gibileri 35 kaat civarı sıfırı 70-80 bin liralık motor, öyle rahatça yatırmaya gelmez hem batarız hemde duman eder ezer bizi, sen önce ufakla başla en güzeli, ben pek bilmem açıkcası, ufak hacim titreşimsiz rahat motorlar elbet vardır, bilen arkadaşlardan senin gibi bende yardım istiyorum.

Ne alalım, öyle 150 250 demeyin ama, uğraşacak zaman yok, biraz daha yukarı çıkın, dikkat edip sakin kullanıp kurs alıp alışacağız artık :)

Vee kesin ve kesin yavaş süreceğiz, basmak artislik vs. yok, direk işimiz biter.

Selam.

Motosiklet kullanıcısıyım.

650 lik BMW, Honda Transalp, Suzuki V-Storm falan gibi endurolar da 100 km de 5 litrelerde bir tüketimleri oluyor. Tasarruf biraz zor aslında.

Öncelikle sabredeceksiniz. Motosiklet pahalı iştir. Paranız olacak. 

Buradan birkaç kişiye daha aynı tavsiyeleri verdiğim oldu. Yineliyorum. Motosiklet sürücüsü olmadan önce izlenecek yol şu şekildedir.

1) A2 ehliyetine başvurulacak, yasal süreç başlatılacak.

2) Honda, Vespa, BMW v.s. eğitim akademilerine gidilecek eğitim alınacak. Alınamayacaksa bu işe başlanmayacak. Ben Honda'dan aldım. Ne Goldwingciler, ne racingciler geldi, hiçbirşey bilmediklerini farkettiler.

3) Ekipman alınacak. İyi bir mont 1.000 tl, kask 500-600 tl den başlar, dizliksiz binilmeyecek. Eldivensiz hiç olmaz. Kaskım var tamam o zaman denmeyecek. En az 2-3 bin tl ekipmana ayrılacak. Alınamayacaksa bu işe başlanmayacak.

4) Son olarak, tekrar söylüyorum en son olarak motosiklet alınacak. Tercihen 2. el 125-150 cc iyi olabilir. Ama onlar da 70-80 gibi hızlara çıkıyor. Durduğunuz yerde motordan düşseniz biryerleriniz kırılabilirken, 70-80 gibi hızlar da çok tehlikeli ve ölümcül.

5) Kesinlikle bu eğitimlere katılmamış ve dolayısıyla bilgileri nerden aldıkları belli olmayan insanlarla bilgi alış-verişinde bulunulmayacak.

Yoksa ölürsünüz abicim. Tasarruf için de almayın bence. Zevkine binecekseniz motor alın.

Sevgiler.

Kesinlikle katılıyorum, heleki benim gibi büyük heveslileri için direk ölüm demek, zaten hazırlık aşamasındayım, full üst baş alınacak, eğitim kurs şart, ufak motor deneyimim var ama pro düzeyde eğitim lazım, bunu kendim hissettim, ters durumda abandone oluyorsun resmen, şöyle diyim, bizim deneyime bisiklet binme deneyimide diyebiliriz, motor harbiden süper teknik ve tehlikeli bir iş.

Bu eğitimler hakkında bilgi verirmisin, ne zamanlar olur, kaça mal olur ne kadar sürer gibi?

Zor be arkadaş, 300kg.lik makine :)

tarihinde Ali Cihangiroğlu tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı

F650gs üzerinde çok yolculuk yaptım artçı olarak. 130-140kmh den sonra titresim oluyor ama o hizda zaten rüzgardan her yeriniz titriyo bakmayin forumlarda yazilanlara ama 650 de cok ciddi güçlü. Kağıt üzerine bakmayın o beygirler 200-300kglik şeyleri kaldırıyor ve enduro olduğundan tork çok fazla.

Cem abi senin için cbf150 öneririm ybrye vb modellere göre daha geniş ve heybetli. Bu 650gs ile yolculuk yaptığım abim 190 boyunca 110kg ve yillarca cbf150 kullandı

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

F650 di

F650gs üzerinde çok yolculuk yaptım artçı olarak. 130-140kmh den sonra titresim oluyor ama o hizda zaten rüzgardan her yeriniz titriyo bakmayin forumlarda yazilanlara ama 650 de cok ciddi güçlü. Kağıt üzerine bakmayın o beygirler 200-300kglik şeyleri kaldırıyor ve enduro olduğundan tork çok fazla.

Cem abi senin için cbf150 öneririm ybrye vb modellere göre daha geniş ve heybetli. Bu 650gs ile yolculuk yaptığım abim 190 boyunca 110kg ve yillarca cbf150 kullandı

F650 kafama yatmaya başladı vallahi, ben şu bizim gs1200 cü komşuyla samimiyeti ilerleteyim en güzeli, donanım vs. herşeyide var, bana biraz deneyim aktarsın :)

CBF150 kurtarmaz beni, uzun yol yapacağım, bindimmi en az 400 km. den başlar yol, cbf yorar adamı uzun yolda, haksızmıyım acep, birkere vespa ile baya bir gitmiştim, yaptık bir hata, bezdim resmen  :D

Yorum bağlantısı

F650 di

F650 kafama yatmaya başladı vallahi, ben şu bizim gs1200 cü komşuyla samimiyeti ilerleteyim en güzeli, donanım vs. herşeyide var, bana biraz deneyim aktarsın :)

F650 de ciddi makine abi aman dikkat. Pek dengeli de sayılmaz, selesi yüksektir
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

F650 de ciddi makine abi aman dikkat. Pek dengeli de sayılmaz, selesi yüksektir

Enduro normal, yada tarz değişsek, dağ bayır dolaşmam ben, bana uzun asfalt yol yolculuğu için, çanta eşya vs. (yani bavulumla gideceğimde)  dengeli güçlü ve rahat ne önerirsin, neyle başlayalım bu işe? :)

Yorum bağlantısı

Enduro normal, yada tarz değişsek, dağ bayır dolaşmam ben, bana uzun asfalt yol yolculuğu için, çanta eşya vs. (yani bavulumla gideceğimde) dengeli güçlü ve rahat ne önerirsin, neyle başlayalım bu işe? :)

250cc naked sınıfında cbf250, ybr250, suzukinin modeli aklımda değil.

Bunlara uzun ön cam takarsin abi uzun yolda yorma, normalde naked oldugundan direk ruzgar yer ama touring camlari var. Arka canta ve yan canta takmaya da elverislidir. Ayrıca düştüğünde kırıp dökecek parçası yok yanlari kapalı racing, touring vb motorlar gibi. Acemilik için ideal

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

250cc naked sınıfında cbf250, ybr250, suzukinin modeli aklımda değil.

Bunlara uzun ön cam takarsin abi uzun yolda yorma, normalde naked oldugundan direk ruzgar yer ama touring camlari var. Arka canta ve yan canta takmaya da elverislidir. Ayrıca düştüğünde kırıp dökecek parçası yok yanlari kapalı racing, touring vb motorlar gibi. Acemilik için ideal

Naked evet, kardeşimde meraklıdır, oda aynı şeyi söylemişti, dediğin gibi yapıp bunlarla 1-2 sene haşır neşir olmak lazım, sonrası gs değilde  şuna geçeriz artık  :D

2014-bmw-r1200rt-looks-sharp-photo-galle

Neyse, dur bakalım, bir yerlerden başlamak lazım, hayırlısı artık :)

dediklerinle başlamak lazım, sonrası f650 yada Transalp 650 ile devam etmek lazım.. hatta transalp her açıdan daha uygun gibi....

Honda-XL-650-V-Transalp-10.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Önder Özcan

F650 di

CBF150 kurtarmaz beni, uzun yol yapacağım, bindimmi en az 400 km. den başlar yol, cbf yorar adamı uzun yolda, haksızmıyım acep, birkere vespa ile baya bir gitmiştim, yaptık bir hata, bezdim resmen  :D

Ali aman diyim.pek doğru bir düşünce tarzı değil.mutlaka ufak cc lerle (150-250) 10000-15000 km yapılmalı.bahsettiğin araçlar çok ciddi araçlar.

ben geçen sene başladım motora,henüz 4000 km oldu.yani göründüğü gibi değil.düz yolda gazı açıp yardırmak değil olay.o en kolayı.viraj denen bir olay var.motosiklet kullanmanın hem en zevkli hem de en tehlikeli olduğu yer...

ufak cc ile uygun hızlarla trafik tecrübesi şart bence.

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ali aman diyim.pek doğru bir düşünce tarzı değil.mutlaka ufak cc lerle (150-250) 10000-15000 km yapılmalı.bahsettiğin araçlar çok ciddi araçlar.

ben geçen sene başladım motora,henüz 4000 km oldu.yani göründüğü gibi değil.düz yolda gazı açıp yardırmak değil olay.o en kolayı.viraj denen bir olay var.motosiklet kullanmanın hem en zevkli hem de en tehlikeli olduğu yer...

ufak cc ile uygun hızlarla trafik tecrübesi şart bence.

Elbetteki haklısın, zaten bu motorlar pahalı aletler, dediğin gibi ufak hacimle pişip, sonra 650 liklere geçmek lazım, geçen kullandığım 150 lik motorla biraz dolaştım baktım ettim, teknik açıdan çalışmam lazım, bas git değil dediğin gibi bu işler, hata= yerdesin yada hastahanede...uzun sürede kullanmamıştım, baya uzun süredir :) kullandıklarım şöyle, simson SR50 scooter (hala durur arada kullanırım) java 250, MZ 301, sonrası orada kaldım  :D

Dediğin gibi ufakla başlayıp, gidip kurs almak, yada alıştırma yapmak lazım, hemen olacak iş değil, düştümde, biliyorum neler olacağını, ama bu aletteki zevk bir başka, basmak benim tarzım değil, sakin ve yavaş giderim, motorun zevki bence böyle çıkar, tın tın gidecek doğayı rüzgarı hissedeceksin, bas 250 ile git, zevk falan yok, nerede doğa, daralan bir yol görüyorsun, ter içindesin ve adrenalin tavanda, ne anladım ben bu işten  :D

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Cem Işık

Ali abi ver gazı, işten çıkıp motor bayiine gideceğim bu gidişle :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

Ali abi ver gazı, işten çıkıp motor bayiine gideceğim bu gidişle :)

Banada bir GS sipariş et, boş geçme bari  :D  direk 1200, versinler bunun eğitimini yahu  :p

1. videodaki adamda hafiften seni andırmıyorda değil hani :p  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Tamer Geveci
Ali Cihangiroğlu
(düzenlendi)

İnuzuma da fena değilmiş, uzun yolda rahatmış, sele toto uyuşmasına sebeb olmuyor, duruş pozisyonu rahat, 140 tan sonra biraz rüzgar oluyormuş  :D  zaten basmam o kadar, başlangıç için olabilir, sıfırıda ucuzmuş :)

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-suzuki-2014-model-inazumalar-onaran-motor-stoklarinda-160953416/detay

Su soğutma, 2 silindir, idare eder artık :)

145582606pzt.jpg

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

İnuzuma da fena değilmiş, uzun yolda rahatmış, sele toto uyuşmasına sebeb olmuyor, duruş pozisyonu rahat, 140 tan sonra biraz rüzgar oluyormuş  :D  zaten basmam o kadar, başlangıç için olabilir, sıfırıda ucuzmuş :)

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-suzuki-2014-model-inazumalar-onaran-motor-stoklarinda-160953416/detay

Su soğutma, 2 silindir, idare eder artık :)

Başlangıç için "kurye motoru kullanmayım" diyenler için tek seçenek. İncelemelerde çok beğeniliyor. Çünkü 250 cc bu tipte başka marka model getirtilmiyor. Bir arkadaşa alacaktık ta, bütçe sorunu çıktı. 12 küsürdü sıfırı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Başlangıç için "kurye motoru kullanmayım" diyenler için tek seçenek. İncelemelerde çok beğeniliyor. Çünkü 250 cc bu tipte başka marka model getirtilmiyor. Bir arkadaşa alacaktık ta, bütçe sorunu çıktı. 12 küsürdü sıfırı.

Başlangıç için iyi yani  :good1:

Şimdi 650 liklere baktım, basmam falan diyoruz ama ya basarsak, iş kötü, 3:00 dan sonrasına bakın, akıl işi değil basmak hakikaten 3-4 saniyede uzay hızındasın :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

Artık var abi bunu alacağıma gider bajaj pulsar 200 cc alırım. Onun tasarım daha naked gibi. Sıfır fiyatıda 8000 tl. :)

Haydaaa, iyi derek 650 den başlıyım bari bende  :D

Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Artık var abi bunu alacağıma gider bajaj pulsar 200 cc alırım. Onun tasarım daha naked gibi. Sıfır fiyatıda 8000 tl. :)

Bütçe meselesi.

Yorum bağlantısı
Lokman Ceritlioğlu

burası profosyonellerin yeriymiş, en iyisi kendi bölümüme yazayım. :D

Yorum bağlantısı
Cem Işık

Abi eğitim için tavsiye edeceğin bir yer var mı? Şu an sadece şekli itibariyle motor beğeniyorum..

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

burası profosyonellerin yeriymiş, en iyisi kendi bölümüme yazayım. :D

Kaç cc senin motor acep  :D  ona göre konuşalım  :p 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Keleş

Abi eğitim için tavsiye edeceğin bir yer var mı? Şu an sadece şekli itibariyle motor beğeniyorum..

http://www.hondamotosiklet.com/egitim-programlari Güvenli Sürüş 1'e gitmiştim, öneririm. Sen bi git geli şekli sonra düşünürsün. Ben bu eğitime gittikten sonra asfaltta oturarak motor kullanmanın bana hiç keyif vermediğini farkettim :)

Yorum bağlantısı
Ali Cihangiroğlu

99 cc :) sattım bugün.

650 cc den aşşağısına cevap vermiyorlar burada ona göre  :D  ben direk 1200 den başladım anca kurtardım vallahi  :biggrin:

http://www.hondamotosiklet.com/egitim-programlari Güvenli Sürüş 1'e gitmiştim, öneririm. Sen bi git geli şekli sonra düşünürsün. Ben bu eğitime gittikten sonra asfaltta oturarak motor kullanmanın bana hiç keyif vermediğini farkettim :)

Sen oturdunmu, ben yuvarlanma zevksiz diye biliyordum, heleki sürtünmenin tadı paha biçilemez  :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...