İçeriğe Yönlendir

C Max 1 - Yardımcı Isıtıcı (Ptc)

Abdurrahman Balaban

Recommended Posts

Eren Gökmen

Yakiyor gercekten. Hele aku eskiyse...

Surekli kisa mesafe kullaninca akuyu bile bosaltiyor. Her rahatligin malesef bir bedeli var  :)

Yorum bağlantısı
Ferit Erken

Arkadaşlar abartmaya gerek yok. Prosedürü şöyle, bir defa hava 15 derece altı olması lazım. Sonra motor sıcaklığı 80derceyi yakaladığında devre dışı kalıyor. Özetle soğuk havada ilk çalıştırmadan sonra en fazla 10dk. devrede. Sonra zaten devredışı. Klima ile kıyaslanamaz yani. Klima aracı kullandığınız sürede her zaman devrededir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Klima her zaman devrede olmaz. İç ısı uygun hale gelirse ya kasnak bırakır yada elektro vana tamamen açılır kompresör sıkıştırma yapmadan döner

Yorum bağlantısı
Ferit Erken
Klima her zaman devrede olmaz. İç ısı uygun hale gelirse ya kasnak bırakır yada elektro vana tamamen açılır kompresör sıkıştırma yapmadan döner

Servet abi tabiki dediğiniz doğru fakat söylemek istediğim, klima, aracı kullandığımız süre boyunca iç ısıya göre gir çık yapar. Ptc heater ise motor ısınana kadar.
Yorum bağlantısı
Bülent Tarakçı
(düzenlendi)

Ben kullandım. Araç dizeldi. Burada irdeleyecek kadar fazla yaktığını düşünmüyorum. Kısa bir süre sonunda zaten devreden çıkıyor. Kullandığım süre içinde de elektrikle ilgili bir problem yaşamamıştım. Kaldı ki bir sanayii ustası değil "Bülent usta" takmıştı. Kendim aktive etmiştim.

tarihinde Bülent Tarakçı tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Servet abi tabiki dediğiniz doğru fakat söylemek istediğim, klima, aracı kullandığımız süre boyunca iç ısıya göre gir çık yapar. Ptc heater ise motor ısınana kadar.
Evet öyle. Ptc bende sıkıntı işte. Mesafe çok kısa 3 km kadar. Hararet ibaresi oynamıyor bile. Haliyle 9 listeyi buluyor tüketim. 10 derece üstünde 7.5 litre civarı
Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Mehmet Unkun

Benzinli araçta şarj dinamosuna zararı olur mu?  Benzinli araçta kullanan var mı? Parça elimde ama aktif etmek ile etmemek arasındayım. Tesisatı kendim çekeceğim. Motor bölümünden kablo çekilecek.

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Benzinli araç için gereksiz bir risk olur tesisat çekmek falan, çabuk ısınıyor zaten.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Doğru tesisat ile olur. Alternatör kaldıracak kadar kw harcanır ama aracın alt yapısı uygun değil bildiğim kadarıyla. Isd ile bağlanıp bakmak lazım, ptc komut uçları var mı

Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun
(düzenlendi)
Servet Aydın yazdı:

Doğru tesisat ile olur. Alternatör kaldıracak kadar kw harcanır ama aracın alt yapısı uygun değil bildiğim kadarıyla. Isd ile bağlanıp bakmak lazım, ptc komut uçları var mı

Tesisat gemde ve ptc ni takıldığı yerde  güç kabloları hariç var. Aracıma esp eklediğim için az çok bilgim var şema vb. Şemadan hareketle tesisatı çekerim.  Zaten tek kablo gelecek. Ama dediğim alternatörden emin değilim.

tarihinde Mehmet Unkun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun
Ahmet İhsan Akşen yazdı:

Benzinli araç için gereksiz bir risk olur tesisat çekmek falan, çabuk ısınıyor zaten.

Merak işte hocam, ruslar daha neler yapıyor araçlarına. 

Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

Alternatör olarak benim gördüğüm ptc olmayan dizelerde 120, olanlarda 150 lik alternatör var, benzinliler nasıl bilmiyorum. Bu fark da sürekli kısa mesade kullanımında aküde sıkıntı çıkarırmi bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun
(düzenlendi)

Ffclub sitesinde bu konu tartışılmış ve benzlilerde genel olarak 105a var deniyor  ve genellikle alternatör değiştirilmiş. 105a ile kullanan var fakat verimli çalışmadığından bahsedilmiş(translate ile bu kadar anladım)

750 watt kalibre edilme işi nasıl olacak değiştirirsek?

Servet Aydın yazdı:

Aküye işi yok ptcnin. 750 watt olarak kalibre edilebir 

tarihinde Mehmet Unkun tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Ahmet İhsan Akşen

1,25 kW yapar 105 lik, ptc zaten 1 kW ise diğer sistemlere birşey kalmadığı için verimli değil sanırım.
Servet abinin dediği gibi bir ayar yapılıyorsa açığı kapatmış olursunuz ama bu sefer ısıtma gücü de %25 azalır cihazın.

Yorum bağlantısı
Servet Aydın

Pwm kontrolü var ptc ısıtıcının. Hava hızı veya ısı değeri arttıkça ptc voltajı artıyor. Muhtemelen ayarı olmalı. Yok ise araya seri diod vs girecek ama acayip yer kaplar. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Unkun

En iyisi bu ptc den vazgeçeyim şarj dinamosunu yükseltmek maaliyetli olur. Değiştirmezsek de verimli çalışmayacak.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Mehmet Unkun

RsgOVx.jpg

Ptc heater satılıktır. Fiyat 400 tl dir. Alternatörün de değişmesi gerektiğinden takılamamıştır.

Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Barış TEMİZEL

hocam benim araçta bunun tesisatı hazır çekilmiş. bende takmayı düşünüyordum ama alternatör neden değişmesi gerekiyor ?

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...