İçeriğe Yönlendir

İlk Aracım

Murat Gedik

Recommended Posts

Murat Gedik

Türk mahkemelerinin ne kadar hızlı çalıştığını biliyorum [emoji5] sabırlı sayılırım. Yanına kar kalmaması için elimden geleni yapacağım.

Yorum bağlantısı
Emre Şimşek

Helal olsun. Bu kadar kararlı olmanız çok iyi. Adam yanlış adama çatmış :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Merhaba arkadaşlar. Kamyoncu bizim okulun memurunun tanıdığı imiş. Sami abinin hatrı için son bi kez bir araya geldik dün. Hasar için 200 tl aldım. Diğer kaporta hasarı ile birlikte yaptıracam.

Başına böyle birşey gelen olursa kesinlikle aracını yerinden kaldırmadan polisi çağırıp tutanağı tuttursun. Eğer adamı bulamazsanız çok sıkıntı çekebilirsiniz. Malum mahkeme 2 yıldan önce sonuçlanmıyor.

Herkese kazasız belasız günler dilerim.

Yorum bağlantısı
  • 2 hafta sonra...
Murat Gedik

Bugün iki gündür yatan aracımın direksiyonuna geçtim. Kontağı açtım. İki sn sonra yol bilgisayarının ekranı gitti. Kırmızı ışık hızlı hızlı yanıp sönmeye başladı. Marşa bastım tık yok. Kontağı kapatıp açtım, açtığım anda silecekler yavaş yavaş bi kere ön camı sildi [emoji5]. Akünün bittiğini anladım.

Yakın bi oto servise gittim. Takviye yaptılar dükkana gittim. Kontrol yapıldı Herşey normal.

Mutlu Ford tipi 60 amper aküyü eskisini vererek 250 tl'ye aldım. Araştırma yapmadım inşallah yüksek fiyat vermemişimdir.

Orjinal Ford aküsü 6 yıl 70 bin km gitti tam olarak. İnşallah bu aküden de bu performansı bekliyorum.

98e35ffdeb9ba4aeaa584d1b2481f5ee.jpg03e7e2f6c092d9369c878a5e292bba7c.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Hem tatil hem ne ziyaret amacı ile geldiğimiz Bergama'da meraklı bir örümcek sağ farın içine girmiş ve galiba havasızlıktan içeride ölmüş. Malesef orada öylece duruyor bakalım ne olacak.b96211bf76dae57e7cca8497bf70fc69.jpg77cbc9c8d4f6c32da4c4b15740edaadf.jpg

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Sıcaktan ölmüştür.. Açlık da olabilir tabi ki, ilginç olan nasıl girdiği ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Evet mehmet abi demek ki onun girebileceği kadar delik var. Oradan toz da su da rahatça girebilir.

Merak ettiğim konu acaba orjinal halinde olan bir açıklık mı? Yoksa sonradan mı oluştu?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
On 28.07.2017 at 22:21, Murat Gedik yazdı:

Merak ettiğim konu acaba orjinal halinde olan bir açıklık mı? Yoksa sonradan mı oluştu?

Normalde her farda havalandırma deliği vardır. Ancak genelde S şeklinde bir girişi vardır.. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 ay sonra...
Murat Gedik

Baba oğul [emoji4]
Babam ziyaretimize gelmişti. Bende balkondan baba oğulu çekeyim dedim.

Connect baba
Focus oğule6814675eccf275d917a63bf859d3af7.jpg

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Murat Gedik
(düzenlendi)

Merhaba arkadaşlar. İlk aracımı alalı bir yıl oldu. 24 Kasım 2016 tarihinde almıştım. Aldığımdan bu yana birbirimizi hiç üzmedik. Şimdilik aracımdan çok memnunum. Aracım 2011 model Ford Focus 2.5 HB Otomatik. Benzin+LPG.

Aldığım günden bu yana android uygulamaları kullanarak yakıtından yıkamasına, bakımından vergisine, lastiğinden cam suyuna kadar yaptığım bütün masrafları kayıt altına aldım. Bir yılda yaklaşık 20 bin km yapmışım. Ara sıra istatistiklere bakıyordum ve bu benim çok hoşuma gidiyordu. O yüzden bu istatistikleri sizinle paylaşmaya karar verdim. Umarım birilerine faydalı olur. 

Bu resimlerde aracım ile ilgili genel istatistikler mevcut.

WGPmm4.jpg

3pVQQ9.jpg

ROv22Y.jpg

pGDllo.jpg

kXDmmJ.jpg

Bu resimde ortalama genel istatistikler mevcut. 

NOommg.jpg

Bu resimlerde maliyet istatistikleri mevcut. 

a1Amm2.jpg

YO9mmk.jpg

8NrAA1.jpg

DyApp3.jpg

lbDmMB.jpg

Bu resimler de maliyet ile ilgili grafikler var. 

V37mky.jpg

nJDZX5.jpg

Bu resim km başına yaktığım benzin maliyeti grafiği.

vJDrOm.jpg

Bu resim de km başına yaktığım LPG maliyeti grafiği.

1Goq8Y.jpg

Bu grafik Kilometre sayacımın zaman içerisinde nasıl arttığını gösteriyor.

LO6mBa.jpg

Depomu her zaman fulleyerek kullandım. Bu da depo dolum maliyeti grafiği. LPG.

rJDnAV.jpg

Bu grafik yıl içerisinde LPG fiyatlarındaki değişimi gösteriyor. Ankara için geçerli. 

7yL5lP.jpg

Bu grafik ise yıl içerisindeki benzin fiyatlarındaki değişimi gösteriyor. Ankara için yine.

POVmy6.jpg

Bu grafik 100 kmde yaktığım benzin miktarını gösteriyor. Aracım LPGli :)

g9GE7Z.png

Bu grafik de 100 kmde yaktığım LPG miktarını gösteriyor. Daha çok şehir içi ama şehir dışı gezilerim hemen göze çarpıyor zaten. 

0GZdbV.png

Son olarak aylık maliyet grafiği. 

4Gn4YY.png

İstatistiklerden de görüleceği gibi bir yıllık istatistiklere dayanarak aracımla bir km gidebilmek için harcadığım para 56 Kr. Umarım beğenerek okursunuz. İyi akşamlar. 

tarihinde Murat Gedik tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Daha ucuza yürümez. Elinize sağlık.
Mtv sigorta yakıt bakım
Benimki 1 liraya falan yürüyordur.

Yorum bağlantısı
Murat Gedik
1 dakika önce, Mehmet Ozyurek yazdı:

Daha ucuza yürümez. Elinize sağlık.
Mtv sigorta yakıt bakım
Benimki 1 liraya falan yürüyordur.

Evet Mehmet abi dikkat ediyorum tasarruf için. Hatta biraz sigorta mağduru oldum geçen yıl ikinci araba olduğu için 1378 TL'ye yaptırdım. Bu sene 768'e düştü.

Sizin aracınız için de 1 TL normal bir değer bence her yönden. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
1 dakika önce, Servet Aydın yazdı:

Muhteşem çalışma. Ben daha iki yakıt fişini saklayamaz iken..

Servet abi senin tarafından da takdir edilmek onure ediyor beni :).

İstatistik tutmayı ve arada sırada incelemeyi çok severim. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
3 dakika önce, Serkan Karadağ yazdı:

Kullandığınız programın adı nedir?

İki adet program kullanıyorum. Bu ekran görüntülerini aldığım programın adı Fuelio ve ücretsiz. 

Bir de Drivvo diye bir program var. Onda da farklı istatistikler ve grafikler mevcut. İkisini de tavsiye ederim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Akan Belen
İki adet program kullanıyorum. Bu ekran görüntülerini aldığım programın adı Fuelio ve ücretsiz. 
Bir de Drivvo diye bir program var. Onda da farklı istatistikler ve grafikler mevcut. İkisini de tavsiye ederim. 
Drivvo premium kullanıyorum bende ama sanki tam çözemedim ve hatali gibi bazı kısımları. Bu tarz istatistikleri drivvo da göremedim ben açıkçası
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Drivvo premium kullanıyorum bende ama sanki tam çözemedim ve hatali gibi bazı kısımları. Bu tarz istatistikleri drivvo da göremedim ben açıkçası
Drivvo programının rapor kısmı daha basit. Grafikleri hemen hemen aynı. Ama bu istatistik kısmı yok galiba. Ben maliyet istatistiği kısmını çok seviyorum fuelio'da.
Yorum bağlantısı
Akan Belen
Drivvo programının rapor kısmı daha basit. Grafikleri hemen hemen aynı. Ama bu istatistik kısmı yok galiba. Ben maliyet istatistiği kısmını çok seviyorum fuelio'da.
Ona da bir bakayim madem ücretsiz hem
[emoji16]
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Aynı programı kullanıyorum bende, çok güzel gerçek anlamda aracın ne yaktığını keseden ne çıktığını sadece yakıt giderini değil ve km başına amortisman giderlerini tam anlamıyla hesaplıyor. Elinize sağlık.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat Gedik

Arkadaşlar az önce garip bir olay yaşadım. Daha önce böyle bir şey başına gelmiş olan var mı merak ettim.

E devlette vergi borcumu sorgularken aracımın 2018 1. Taksit mtvsinin ödenmiş olduğunu farkettim. İnternet vergi dairesinden ödemeyi kontrol ettim. 09.01.2018'de bankadan peşin olarak ödenmiş.

Büyük ihtimalle bir yanlışlık söz konusu ama o kadar kötü şeyler duyduk ki aklıma birsürü başka şey geldi ikiz plaka filan.

Acaba ne olmuş olabilir. Ne yapmam gerekiyor?

Yorum bağlantısı
Serdar Akgül

Plakanizi yanlis girerek odemislerdir bence. Hic birsey yapmayin bir sure. Hata yapan kisi farkina varip duzeltme talep edecektir. Yada bir sekilde sizin plaka uzerinden size ulasmaya çalışacaktır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...