İçeriğe Yönlendir

İlk Aracım

Murat Gedik

Recommended Posts

Murat Gedik
Fatih Evcin yazdı:

ben parçacıya gittiğimde 2 ay önce 1080 tl demişlerdi

Ne alan ne satan artık neyin ucuz neyin pahalı olduğunu tam olarak anlayamıyoruz. Şu dönem inşallah bir an önce sona erer ama kısa zamanda bitecek gibi de durmuyor. Hakkımızda hayırlısı olsun. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

N11'den aldığım ürün geldi ama ampulün girdiği yer uyumsuz. Her şeyi birebir aynı fakat ampul girişi farklı. O yüzden bunu iade edip aşağıdaki ürünü alacağım. 

https://www.fordtoptancisi.com/Arka-Sis-Lambasi-Focus-HB-Kirmizi-Sol-2008-2011,PR-3078.html

Kodu filan her şeyi aynı ama niye böyle farklılıklar oluyor anlamadım. 

Ya da şunu alırım. 

https://www.fordparcacim.com/urun/focus-2-arka-sis-lambasi-2008-2011-arasi-modeller-icin 

Bu da 400 TL

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Marştaki sorun için ustaya gittim. Usta marş motorunu söktü herhangi bir sorun bulamadı. Volant dişlisini kontrol ettiğimizde volant dişlisinin özellikle iki tanesinin boyunun azaldığını ve aşındığını gördük. Araba çalışıyor şu anda ama marş basarken ses yapıyor. Usta bir şey olmayacağını söyledi ben olsam böyle kullanırım dedi ama benim aklıma yatmadı. Ses gittikçe azalıyor. Ama büyük ihtimalle volant dişlisini değiştireceğim. 

Sizlerin de değerli görüşlerini beklerim. 

• Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Ben ustaya uyardım sanki ama videonun sonunda ki kısım cidden kötü durumda, arada kaldım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Ben de çok arada kaldım. Baya masraflı bir iş. 

Daha başka zarar veremez dedi usta. Yani git gide Volant dişlisi daha çok aşınacak. Büyük ihtimalle bir fırsat bulup yaptıracam. Çünkü böyle kullanamam ben arabayı.

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Bugün özel Bosch servisine gittim. Yan sanayi volanta 400 Tl dediler. İşçilik de 850 TL bana uygun geldi. Böyle gezmek yerine yaptıracağım. 

Ama Yan sanayi volant dişler tam uymazsa ses yapabilir dedi usta. Eğer bulabilirsen temiz çıkma ya da orijinal sıfır parça getirirsen biz montajını yaparız dediler. 

Şimdi bana orijinal çıkma ya da sıfır volant dişlisi lazım. 

Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Çağlar Bayur yazdı:

yan sanayi yerine şu an üstündeki volant daha iyi

Teşekkür ederim çağlar abi. Ben de bu tavsiyeyi bekliyordum. 

İnşallah Ankara'dan temiz çıkma orijinal bulabilirsem onu alacağım yoksa sıfır orijinal alacağım. 

Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Merhaba arkadaşlar. Ankara'dan bi kaç yerden sordum. Paslı filan çıkma volantlara 2 Bin TL dediler. Bi de önemli bir parça olduğu için danıştığım herkes sıfır almamı tavsiye etti. Ben de Kayseri'den buldum ve aldım. Şu an kargoda. 3500 TL. Geçen sene 2300 TL imiş. Parça fiyatları acayip arttı. İnşallah bu hafta içi arabaya takılacak. İnşallah başka sorun çıkmaz. 

gtah8.jpg

gtpM2.jpg

gtGe6.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Merhaba arkadaşlar. Arabayı dün sabah volant ile birlikte servise bıraktım. Akşam 5 gibi müsait oldum ve servise gittim. Volantı değiştirmişlerdi. Soğutma suyu hortumunu takıyorlardı. Çok şükür arabadaki marş basarken çıkan ses gitti. 

Çıkan volant: 

BkWai.jpg

BkZkk.jpg

BkMzx.jpg

BdvQ2.jpg

Bu da değiştirilen hortum. Bu kısım fan tarafından yavaş yavaş yenmiş kesilip araya parça yerleştirilerek ek yapılmıştı. 550 TL hortum ücreti ve 300 TL'de takma parası ve 200 TL'de antifiriz tuttu. yani ustanın hatası bana 1050 TL'ye mal oldu. 

BkfiF.jpg

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Geçmiş olsun Murat. 

Hortumda pek aşınma göremedim ben. 

Yakından bakınca görülüyor mu ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hortumda pek aşınma göremedim ben. 

Resmen yemişti Mehmet abi. Usta o aşınan kısmı iki taraftan da kesti attı. Yani aşınmanın ortasından kesmedi. Aşınan kısmı tamamen kesti.  

Çok teşekkür ederim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Mahmut Yıldız

Geçmiş olsun. Biraz para harmamışsınız ama güzel olmuş. Güle güle kullanın. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Çok teşekkür ederim. 6 Bin TL'den biraz fazla gitti. Tek bir sorun kaldı. Şu iki saatten fazla beklediğinde geç marş alma problemi. Onu da hallettim mi tamam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Metin Uzunoğlu
Murat Gedik yazdı:

Bu da değiştirilen hortum. Bu kısım fan tarafından yavaş yavaş yenmiş kesilip araya parça yerleştirilerek ek yapılmıştı. 550 TL hortum ücreti ve 300 TL'de takma parası ve 200 TL'de antifiriz tuttu. yani ustanın hatası bana 1050 TL'ye mal oldu. 

BkfiF.jpg

Bu hortumun yenisi ne kadar ayıptır sorması 🤨

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Metin Uzunoğlu yazdı:

Bu hortumun yenisi ne kadar ayıptır sorması 🤨

Bosch servisinde 550 tl fiyat çıkardılar.

250 tl de takma işçiliği. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 3 hafta sonra...
Murat Gedik

Merhaba arkadaşlar. Arabanın arızasını yaptırırken ustalara iki saatten fazla beklediği zaman geç çalışma probleminden bahsettim. Gaz kelebeği yapar dediler. Söküldü biraz kurum tutmuştu. Temizlendi takıldı. Ve gaza ani basınca hüpleme sesi geldi. Tekrar soktuk baktık temizlendiği için sürtme sesi geliyormuş. Bir gün sonra oda gitti. 

Şimdi araba geç marş almıyor. Yani git gide geç çalışma problemi kayboldu. Çok garip. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Murat Gedik yazdı:

Merhaba arkadaşlar. Arabanın arızasını yaptırırken ustalara iki saatten fazla beklediği zaman geç çalışma probleminden bahsettim. Gaz kelebeği yapar dediler. Söküldü biraz kurum tutmuştu. Temizlendi takıldı. Ve gaza ani basınca hüpleme sesi geldi. Tekrar soktuk baktık temizlendiği için sürtme sesi geliyormuş. Bir gün sonra oda gitti. 

Şimdi araba geç marş almıyor. Yani git gide geç çalışma problemi kayboldu. Çok garip. 

Hava alıp fakirde kalıyormuş demekki. 
Sıcakken sorun olmama sebebi de ısınınca kaçakların kapanması olabilir.   

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 4 ay sonra...
Murat Gedik

Arabamı 24 Kasım 2016'da aldım. Yani öğretmenler gününde :). Bir öğretmenler günü daha yaklaşırken arabamı daha iyi bir araba ile değiştiremedim. Çünkü ekonomi buna müsade etmiyor. O yüzden arabama iyi bakmaya ve kullanmaya devam ediyorum. 6. Yılı geride bırakırken aracımı kullanırken yaptığım harcamaların istatistiklerini paylaşmak istedim. Son bir yıl yanıltıcı olsa da çok anlamlı veriler var. 

Aracımı 6 yılda kullandığım mesafe.

ulda1.jpg

Yaptığım dolumlar. Benzin ve LPG ayrı ayrı. 

ulEkC.jpg

ulHiG.jpg

Bunlar da sadece yakıt maliyetlerim yine Benzin ve LPG ayrı ayrı. 

ul3yL.jpg

ulljT.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Emin Önal
Murat Gedik yazdı:

Arabamı 24 Kasım 2016'da aldım. Yani öğretmenler gününde :). Bir öğretmenler günü daha yaklaşırken arabamı daha iyi bir araba ile değiştiremedim. Çünkü ekonomi buna müsade etmiyor. O yüzden arabama iyi bakmaya ve kullanmaya devam ediyorum. 6. Yılı geride bırakırken aracımı kullanırken yaptığım harcamaların istatistiklerini paylaşmak istedim. Son bir yıl yanıltıcı olsa da çok anlamlı veriler var. 

Aynı yıl aynı ay bende A3'ü almıştım, bende hala değiştiremedim hocam :)

Tüm yakıt ve gider fişlerim durmasına rağmen böyle bir istatistiğim yok ama senden çok km yapmışım :)

Allah kaza bela vermesin :nazar:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Emin Önal yazdı:

Aynı yıl aynı ay bende A3'ü almıştım, bende hala değiştiremedim hocam :)

Tüm yakıt ve gider fişlerim durmasına rağmen böyle bir istatistiğim yok ama senden çok km yapmışım :)

Allah kaza bela vermesin :nazar:

Teşekkür ederim İnşallah kazasız belasız kullanırız hep birlikte. 

Tüm yakıt fişlerini saklamıyorum çünkü veri yorumlanabilir şekilde işlendiği zamana anlamlı oluyor. Ben 43 Bin TL'ye almıştım. 

Bir uygulama vasıtası ile yakıt ve bakım bilgilerini tutarsanız hem daha ulaşılabilir oluyor. Geçen 6 yıllık hangi bakımları yaptırdığımı uygulamadan görebiliyorum. Tavsiye ederim :)

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat Gedik

Yılın ilk şakası arabadan geldi. Dün tekleyen akü bugün arabayı çalıştırmadı. 2.5 yıl önce almıştım. Demek ki Bosch da kaliteyi bozmuş. Bugün servise gideceğim. 

Hangi marka akü tavsiye edersiniz? Tavsiyelere açığım.

Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış

Sirkülasyonu en fazla olan hangisi ise, inci alacaktım akşam geç çıktığım için bulamadım varta aldım.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
(düzenlendi)
Selçuk Bakış yazdı:

Sirkülasyonu en fazla olan hangisi ise, inci alacaktım akşam geç çıktığım için bulamadım varta aldım.

Aynen ben de bugün gittim varta akü aldım. 

Yalnız akücü akü ölçtü akü zayıflamış ama hala direniyor dedi. Ben de takviye yapıp denemek aklıma gelmedi bu şekilde ben arabayı kullanamam değiştirin dedim. Yeni varta aküyü taktıktan sonra da araba çalışmadı. Meğersem marş motoru bozulmuş. 1450 TL varta aküye gitti. Marş dinamosunun tamiri de 1400 TL tuttu. Bugün durduk yere 3 binlik olduk. 

tarihinde Murat Gedik tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
  • Şaşkın 1
Yorum bağlantısı
Selçuk Bakış
Murat Gedik yazdı:

Aynen ben de bugün gittim varta akü aldım. 

Yalnız akücü akü ölçtü akü zayıflamış ama hala direniyor dedi. Ben de takviye yapıp denemek aklıma gelmedi bu şekilde ben arabayı kullanamam değiştirin dedim. Yeni varta aküyü taktıktan sonra da araba çalışmadı. Meğersem marş motoru bozulmuş. 1450 TL varta aküye gitti. Marş dinamosunun tamiri de 1400 TL tuttu. Bugün durduk yere 3 binlik olduk. 

Vardır bunda da bir hayır, güle güle kullanın.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...