İçeriğe Yönlendir

İlk Aracım

Murat Gedik

Recommended Posts

Murat Gedik
Mehmet Ozyurek yazdı:

Hasan indirim yapar sana :) 

Po'dan al yakıtı

Valla geçen buluşmada hem benzin hem gaz aldım depoyu doldurdum ama indirim yapmadı abi 😊

Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Mehmet Ozyurek yazdı:

Yapmıştır o ya
Fişlerini kontrol et emoji28.png

İndirim yapmamış ama çok güzel kabak çekirdeği hediye etti. Afiyetle yiyoruz Allah razı olsun :-) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • 11 ay sonra...
Murat Gedik

Bir hafta sonra aracımı alalı 4 yıl olacak. Çok şükür büyük bir problem yaşamadım. Bakımlarını zamanında yaptırdım. Kaliteli malzemeler kullanmaya çalıştım. Aracımı dikkatli kullanmaya çalıştım. O da beni üzmedi. 

Mehmet abi sağolsun 3. Kasko döneminde 1420 Tl'ye yaptı. Asıl güzel olan da sigorta oldu. 4. Yılda 555 Tl'ye yaptırdık. Tabi bu indirimlerde Allianz sigortadan yaptırdığımız dask ve yangın sigortası da çapraz indirime neden oldu. 

Her yıl aracım ile ilgili tuttuğum istatistiği de paylaşacağım. Tekrar teşekkür ederim.

Yorum bağlantısı
  • 1 yıl sonra...
Murat Gedik

Merhaba arkadaşlar. Uzun bir aradan sonra tekrar bu konuya yazıyorum. 

Araba hala bende. Bir buçuk yıl önce borcu bitince satıp, 2015 model Volvo S60 alma hayalim vardı. Hayal olarak kaldı. Uzun bir zaman da hayal olarak kalmaya devam edecekmiş gibi duruyor. O yüzden aracıma iyi bakıyorum. 

Son zamanlarda şöyle bir sıkıntı meydana geldi. Bundan 6 ay önce aracımın benzin pompası bozuldu. Sıcak ya da soğuk farketmiyor, araba stop ettiği zaman çalışmakta zorlanıyordu. Kontağı açınca arkadan gelen sesin de düzeni bozulunca anladım benzin pompasının bozulduğunu. Toplam parça fiyatı ve işçilik dahil 1150 TL'ye sorunum çözüldü. Bu sorun çözüldükten sonra başka bir sıkıntı ortaya çıktı. 

Sıkıntı şu, genelde araba soğukken oluyor. Araba sıcakken marşa basar basmaz pır diye çalışıyor. Ama soğukken nadiren hemen çalışıyor. Çoğu zaman, marşa basıyorum 3-4 sn marş bastıktan sonra normal çalışmaya devam ediyor. Hemen stop ediyorum soğukken. Marşa bastığım zaman hemen çalışıyor. 

Benim aklıma şöyle bir durum geldi. Arabada sıralı sistem BRC lpg kiti var. Önce benzinde çalışıyor. Bu problem de benzin pompası değiştikten sonra olduğu için. Acaba araba gece yatarken ya da uzun süre çalışmadığında yakıt borusundaki benzin geri mi dönüyor. Yakıt hattında benzin olmadığı için de yakıt motora ulaşana kadar marşa basıyorum. Yakıt geldiği zaman araba hemen çalışıyor. Böyle düşünmemin sebebi soğukken hep aynı sürede marşa basıyorum. 

Eğer sorun buysa nasıl çözülür acaba? Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. Hayırlı bayramlar dilerim. 

Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Çağlar Bayur yazdı:

komple şamadıra mı değişti tek pompa mı

6 ay önce değişmişti ama bana şamandıranın değiştiğini söylemediler. Sadece pompa değişti diye biliyorum. 

Yorum bağlantısı
  • 1 ay sonra...
Murat Gedik

İyi akşamlar arkadaşlar. Biraz önce aracı çalıştırırken galiba marş motoru ya da volanı bozdum. Sökülmeden arızanın ne olduğunun bilinemeyeceğinin fakındayım. Sadece başına böyle bir durum gelmiş olan var mı diye merak ettim. Yarın sabah ustaya götüreceğim. 

Aracımın geçen yıl benzin pompası bozulmuştu. Benzinde çalışmıyordu. Ben de servise götürdüm durumu aktardım. Benzin depodaki benzin pompası değişti ve problem kalmadı. Ama bundan bir ay sonra aracımı yaklaşık bir buçuk iki saat beklettikten sonra veya sabah çalıştırmaya çalıştığımda geç marş almaya başladı. 

Geç çalışıyor. Araba soğuk. Stop ediyorum hemen basıyorum marşa hemen çalışıyor. Galiba araba bekleyince yakıt geri dönüyordu. Sıcak hava soğuk hava farketmiyordu. Bir de çalışmadığı zaman hep aynı sürede marşa basıyordum. yani her zaman 5 sn sonra çalışıyordu. Ben de yakıt geri depoya dönüyor diye düşündüm ve pek önemsemedim. Bakımda ustaya sorarım dedim. 

İşte gene biraz önce aracı çalıştırmak için bindim. Marşa basarken ne oldu anlamadım elim kontaktan kaydı ve hemen kontağı kapatmadan geri marşa basmış bulundum. yani marşı bıraktığım süre çok azdı. Sonra arabadan gürültülü bi ses geldi. Marşı bıraktım. Kontağı kapattım. Tekrar marşa bastığımda bu sefer normal marş yapıyor gibi ama arada bir yüksek sesli çatırtı çıkıyor. Araba çalıştıktan sonra hiç bir sıkıntı yok. 

İşimi bitirdim geldim Stop ettim çalıştırdım. Gene ara ara çatırtı yüksek sesli. 

Aklıma iki ihtimal geliyor. Ya marş motorunun dişlisi kırıldı. Ya da volana bir şey oldu. Acaba hangisi daha yüksek ihtimal. Hangi ihtimal gerçekleşirse bana maliyeti ne olur? 

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. 

• Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur

ilk motorun dişlisi kırılır volant oldukça sağlam dır geçmiş olsun

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Çağlar Bayur yazdı:

ilk motorun dişlisi kırılır volant oldukça sağlam dır geçmiş olsun

Ben de öyle düşünüyorum ve ümit ediyorum. İnşallah sıkıntı marş motorundadır. 

Acaba marş motoru söküldüğü zaman volant kontrol edilebilir mi? Teşekkür ederim. 

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bence marş motoru.. 

Elektrikçi tavsiyesi lazım mı ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Murat Gedik yazdı:

motoru söküldüğü zaman volant kontrol edilebilir mi

edilir aradan gözükür

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Çok teşekkür ederim Mehmet abi. Olay bizim komşunun önünde oldu. Zafer abinin çevresi geniştir. Tanıdığı ve çok güvendiği bir elektrikçi varmış. Çalışkan oto elektrik. Yarın arayıp ona gideceğim.

Eğer o yapamaz ise tavsiye alırım. 

Yorum bağlantısı
Oğuzkan Erışık

Çalıştıktan sonra bir sorun yoksa bence de marş motorudur. Ki marş volanın dişini kıramaz içiniz rahat olsun

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Oğuzkan Erışık yazdı:

Çalıştıktan sonra bir sorun yoksa bence de marş motorudur.

İnşallah Oğuzhan bey. Çalıştıktan sonra hiç bir sorun yok.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek
Murat Gedik yazdı:

Çok teşekkür ederim Mehmet abi. Olay bizim komşunun önünde oldu. Zafer abinin çevresi geniştir. Tanıdığı ve çok güvendiği bir elektrikçi varmış. Çalışkan oto elektrik. Yarın arayıp ona gideceğim.

Eğer o yapamaz ise tavsiye alırım. 

Tamamdır.  Haberleşelim.  

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik

Gideceğim elektrik ustası dün akşam rahatsızlanmış. Araba çalışıyor ama ses çıkarmaya devam ediyor. O yüzden salıya kadar idare edip salı günü güvendiğimiz ustaya gideceğim. 

Bu arızaya neden olan geç çalışmasına neden olan benzin pompası sıkıntısını sormak için servise gittim. Görünmez kaza geri geri çıkarken arabanın burnu yukarıdaydı park yeri rampaydı. Aynalardan arasından çıktığım diğer iki arabaya odaklanınca arkaya gelen arabayı fark edemedim ve sol arka taraftan onun sol ön çamurluğuna vurdum. 98 model toyota corolla hemen göçtü oyası çatladı. Benim arabada da sadece sol arka reflektör sis lambası kırıldı. Tampon biraz çizildi. 

Hayatımda ilk defa böyle bir kaza yaptım ve tutanak tuttum. 

Marş arızasına da telefonda konuştuğum usta marş motorunun çatalı kırılmıştır o plastik o yüzden çatırtı çıkıyordu dedi. Gönlümü rahatlattı biraz. 

• Şaşkın 2
Yorum bağlantısı
Çağlar Bayur
Mehmet Ozyurek

Murat geçmiş olsun.. 

Hallolur hepsi. sıkıntı yok. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Murat Gedik
Çağlar Bayur yazdı:

sağ tarafı 1280 tl ise alınır kaçmaz derim

Aldım bile çağlar abi. 

Çok teşekkür ederim arkadaşlar. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Murat Gedik
Fatih Evcin yazdı:

sağ tarafını çok aramıştım :) 

geçmiş olsun.

Çok teşekkür ederim. Ben hemen buldum azıcık google araştırmasıyla tamam oldu. 

Yalnız foruma danışma ihtiyacı hissettim çünkü 1200 - 800 - 450 gibi rakamlar gördüm. O yüzden bu ucuz geldi bilmediğim bir durum olabilir mi diye sorayım dedim. 

Yorum bağlantısı
Fatih Evcin
Murat Gedik yazdı:

Çok teşekkür ederim. Ben hemen buldum azıcık google araştırmasıyla tamam oldu. 

Yalnız foruma danışma ihtiyacı hissettim çünkü 1200 - 800 - 450 gibi rakamlar gördüm. O yüzden bu ucuz geldi bilmediğim bir durum olabilir mi diye sorayım dedim. 

ben parçacıya gittiğimde 2 ay önce 1080 tl demişlerdi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...