İçeriğe Yönlendir

Airbag

Aykut Gürkan

Recommended Posts

Önder Özcan

hava yastığı her şekilde çalışır (en azından fordlarda) ama kemer takmazsan videodaki gibi olur.

Yorum bağlantısı
Ayhan Asil

Benim bildiğim kadarıyla da belirli bir darbe anında hava yastığı kemerler takılı olmasada açılır...

Yorum bağlantısı
Fatih Öztürk27

Açılır veya açılmaz. Hiçbirşey emniyet kemerinin yerini tutmaz. Öncelikle kemer bağlanmalı.

20130417_3649078.jpg

Yorum bağlantısı
Sani Gerşon

Böyle bişey varmı yoksa buda bi şehir efsanesimi, yoksa arabasına göre değişirmi?

Konunuzu birleştirdim.

Yorum bağlantısı
  • 5 ay sonra...
Sani Gerşon

Merhaba arkadaşlar,diğer araçlarda SRS AİRBAG veya SRP AİRBAG diye yazıyor ama ben Focus 1 aracımda sadece AİRBAG yazdığını gördüm,asıl soru benim aracımda olan Airbag'lar SRS mi SRP mi? Şimdiden teşekkür ederim.

Konunuz birleştirilmiştir.

Yorum bağlantısı
Önder Özcan

Ford açılan modelinden mi kullanıyor onu bilemiyorum abicim ama benim anladığım kadarıyla,SRP Airbaglar emniyet kemeri ile bağlantılı değil yani emniyet kemeri takılı olmadan açılabiliyor,SRS Airbaglar ise emniyet kemeri takılı olmadan açılmıyor.Yanlışım var ise düzeltin.Yanlış mı anlamışım :)

yanlış anlaşılma var.söylenmek istenen o değil.srp veya srs her ikisi de kemer takılı olmasa da açılıyor.

srp isminden srs ismine geçiş,bunun komple bir sistem olduğu,airbagin tek başına korumaya yetmeyeceği,kemerin de takılı olması durumunda maximum koruma sağlayacağını sürücülere sürekli hatırlatmak anlamında.

ingilizce baş harflerinin oluşturduğu harf dizisi.

Benim arabamda SRS ışığı var, emniyet kemerini takmadan sönmüyor. 

SRP : System for Restraint and Protection 

Yani "Sınırlama ve Koruma Sistemi". Airbag (Havayastığı) 'in bir diğer ismi. Bu "SRP" adı ilk nesil havayastıklarında kullanılmıştır. Daha sonra "SRP 2" adında ikinci nesil ortaya çıkmıştır. Bu 2 ismi arka arkaya kullanan firmalardan biri "Renault" dur. Bu iki nesil arasında çok büyük farklar yoktur. Sadece havayastıklarını kontrol eden sistemlerde ufak yapısal değişiklikler vardır. Çalışma prensipleri aynıdır. 

SRS Airbag Nedir ? 

SRS : Supplementary Restraint System 

Yani "İlave Sınırlama Sistemi". Bu da havayastığının diğer isimlerinden biridir. Bu ismin kullanılmasının "asıl" sebebi, sürücülere "Havayastığı, emniyet kemerine ek olarak geliştirilmiş bir güvenlik donanımıdır" kelimesini sürekli olarak hatırlatmaktır. Çünkü hepimizin bildiği gibi (özellikle Türk zekası bu konuda ileri seviyededir) havayastığı olan araçlarda bazı "akıllı" kullanıcılar, sırf havayastığı uyarı ışığı sönsün, rahatsız etmesin diyerek, emniyet kemerini takmakta ancak emniyet kemeri kendi üzerinden değil, koltuk üzerinden geçmektedir (!) yani sürücü emniyet kemeri takılmış koltuğa oturmaktadır (!) 

Alıntıdır. donanimhaber.com

SRP ve SRS, havayastıklarının "dönemlere" göre aldıkları isimdir. Aralarında "teknolojik yapı farkı yoktur". Zaten teknolojik yapı farkı olan sistemler "ayrıca belirtilir"

alıntı:renaultclubtr

Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...