İçeriğe Yönlendir

Focus 1 - 2.0 Ghia Cruise Control Montajı

Mehmet Ozyurek

Recommended Posts

Mehmet Ozyurek

Gerekli malzemeleri kit halinde ebay'den 151 dolara aldım..

Gönderilen Resim

Bugün sabah işe gidip, masanın üstüne parçaları serdim.. Daha önceden temin etmiş olduğum montaj kılavuzu yardımı ile hangi kablonun nereye nasıl bağlanacağını bulunca baktım ki sistem çok zor değil.. Servisi arayıp geliyorum hazır olun dedim.. 13:00

İlk iş olarak direksiyon simidinin altındaki elektriğin turlarda akılımı sağlayan, sarmal sistem ve direksiyon simidi değiştirildi.. Kendi direksiyonumu takacaktım ama sökünce gerekli kanalların açılmamış olduğunu gördüm.. Vakitte kısıtlı olduğundan dolayı şimdilik ABD'den gelen simidi taktım.

Gönderilen Resim

Bu işlem sırasında bizi en çok oyalayan, gaz ünitesinin montajı oldu..Çünkü; biz bunun takılacağı yere daha önceden LPG tesisatlarını takmışız. Bu sebeple yeni bir montaj ayağı yapmamız gerekti..

Gönderilen Resim,Gönderilen Resim

Bu montaj sırasında emeğini ve tüm gayretini esirgemeyen, Kayseri Ford Ünallardan Yaşar ustaya, Elektrikçi Sinan Ustaya ve Ortağım Oruç'a teşekkür etmeden geçersem büyük ayıp etmiş olurum.. Çünkü ben; "şunu şöyle yapın, bunu böyle yapın"dan öteye geçmedim..

Gönderilen Resim

Saat; 14'de başlamış olan montaj işlemi saat 18'de testler'de dahil olmak üzere bitti..

Gönderilen Resim

Montaj Hakkında kısa notlar;

Montaj işlemi hiç sorun yaşanmazsa 2,5-3 saat arasında süren bir işlem. Sistem: Bir gaz ünitesi, gaz teli, direksiyon sistemi, direksiyon altı sarmal kablo sistemi, debriyaj ve fren müşürleri, gerekli kablolardan oluşuyor..

Kılavuzda, davlumbazın altından sigorta kutusunun yanına delik açılmasından bahsediyordu, elektrikçinin bildiği bir kablo yolunu kullanarak burayı delmedik, Müşürlerin değişmesinden bahsediyordu, bizim müşürlerimiz uygun yapıda olduğundan değiştirmedik, LPG takarken gaz ünitesinin montaj yerleri kullanıldığı için yeni bir yer bulmamız gerekti ve en uygun olan yere gaz ünitesi monte edildi.. En büyük sorun gaz telinde yaşandı.. İki gaz teli çıkmıştı paketten; birisi bizimkine uygun değildi, diğeri ise uzundu, uzun olan bir şekilde kısaltıldı, Debriyaj müşürü, Fren müşürü bağlandı, Beynin yanından hız verisi sağlayan kablodan paralel hız verisi alındı ve sistem tamamlandı..

Kullanım Notları;

Sistem direksiyon üzerindeki On, Off, Res, SetACC, Coast tuşları sayesinde kontrol ediliyor.. Devreye girmesi için On+SetAcc veya Coast'a basılıyor, Fren veya Debriyaja basıldığı zaman devreden çıkıyor.. Devrede iken her basışta, SetAcc hızı 1,6 km. artırıyor, Coast 1,6 km. düşürüyor.. Sistem 48 km. hızın altında çalışmıyor.. Res tuşu sadece restart görevi görüyor.. En son sabitlenen hız ne ise o hızdan devreye sokuyor sistemi.. Set Acc tuşuna basılı tutulduğu sürece hız artıyor, bırakıldığı anki hız sabitleniyor. Aynısı Coast tuşunda da oluyor..

Gaz pedalı sistemi devre dışı bırakmayıp, gaz verme kesildiği an en son hafızalanan hız ne ise araç o hıza geri dönüyor..

Kullanım süresince herhangi bir sorunla karşılaşmadım, gayet vuruntusuz ve stabil bir seyir sağlıyor..

Ben bu aleti çok sevdim http://www.otoclubturkiye.com/forum/public/style_emoticons/default/lol.gif Yapısı gereği benim aracın gaz teli de biraz sert olduğu için, uzun yollarda daha az yorularak seyahat edeceğime inanıyorum.. Herkese tavsiye ederim..

Sistem montajında yardımcı olan Yaşar Usta ve Sinan ustanın ortak görüsü ise şu şekilde; "Bu sistem tüm focuslara uygulanabilir"..

Yorum bağlantısı
Aykut Gürkan

Hayırlı olsun Mehmet. Sende komple bir sistem montajı olmuş. Bende biraz hazıra konma durumları olması lazımdı ama olmadı her nedense. Valla bence de şehir dışı yollar için çok ideal bir mod. Yalnız sen de farkındasındır tabii ama şu amerikanyalıların simidi tez zamanda değişmek istiyor.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Yaa aslında fotoğrafta göründüğü kadar çirkin değil.. Ama yinede benim simit, tezgaha yattı, gerekli kanalları açar açmaz, derisini yeniletmek üzere göndereceğim.. O zamana kadar kullanırım, flaş ışığında göründüğü kadar çirkin değil, Hatta görenler çok beğendi bile diyebilirim.. Ama bu halde sürekli kullanırmıyım, Hayır..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hayırlı olsun, güle güle kullan..

İyide amerikanyadan gelen direksiyon simidide deri kaplı değilmi zaten? E deri boyanıııır... Niye uğraşıyorsunki?

Ben orada bir 5000 teypmi gördüm yoksa banamı öyle geldi?

Nevşehir'de bir arkadaşım vardı, deri mont boyardı, şimdi oto yıkamacılık yapıyor, O benim aklıma geldi de, yarın gidip hem arabayı yıkatayım hem de bi fikrini alayım diyordum.. Tutar mı sence.. Evet deri..

5000'i doğru görüyorsun..

Arkadaşım connectle tatile gidiyordu, Connect'teki 4000'i söktük ve benim 6000'i ona taktık.. Bende benim 5000'i geri takmıştım.

Arkadaşım tatilden gelmiş ama hala yanıma gelmedi.. http://www.otoclubturkiye.com/forum/public/style_emoticons/default/lol.gif Muhtemelen 6000 hoşuna gitti.. :)

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

hayırlı olsun gülegüle kullan

Sağol eline sağlık....
Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay

hayırlı olsun Mehmet Bey, güle güle kullanın.

Bu arada rds 5000'in yerine yakında muhtemelen oem blaupunkt cd mp3 görebiliriz.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu arada rds 5000'in yerine yakında muhtemelen oem blaupunkt cd mp3 görebiliriz.

Sen ebay'imi takip ediyorsun.. http://www.otoclubturkiye.com/forum/public/style_emoticons/default/lol.gif

Evet 5-6 mp3 player'a teklif verdim, 2-3 tanesinede otomatik alım verdim.. Ama almak istedim rakamlar 100'ün altı olduğu için şu ana kadar alamadım.. Nasip.. :) Ama geçen bi tanesi 46 dolara satıldı.. Sürekli takip etmek gerekiyor..

Yorum bağlantısı
Uğur Suekinci

Sen ebay'imi takip ediyorsun.. http://www.otoclubturkiye.com/forum/public/style_emoticons/default/lol.gif

Evet 5-6 mp3 player'a teklif verdim, 2-3 tanesinede otomatik alım verdim.. Ama almak istedim rakamlar 100'ün altı olduğu için şu ana kadar alamadım.. Nasip.. :) Ama geçen bi tanesi 46 dolara satıldı.. Sürekli takip etmek gerekiyor..

ebayden otomobil radyo-teyp alındığı zaman gümrükte radyosu için bandrol.. vs işlemlerinden dolayı 70 ytl kesiyorlar, bilmiyorsanız haberiniz olsun diye söylüyorum.

Yorum bağlantısı
Saygın Can Oğuz

Hayırlı olsun Mehmet Bey. Azmin zaferi http://www.otoclubturkiye.com/forum/public/style_emoticons/default/lol.gif

Hız sabitleme gerçekten alışkanlık yapan bir özellik, bir süre sonra şehiriçinde bile kullanmaya başlıyorsunuz. Benimkinde yolculuk esnasında bir kere frene basmamışsanız çalışmıyor alet. Bunda öyle bir ayrıntı var mı acaba?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Hayırlı olsun Mehmet Bey. Azmin zaferi :)

Benimkinde yolculuk esnasında bir kere frene basmamışsanız çalışmıyor alet. Bunda öyle bir ayrıntı var mı acaba?

Sağolasın.. http://www.otoclubturkiye.com/forum/public/style_emoticons/default/lol.gif

Defalarca değişik şartlarda test ettim.. İlk çalışmada, fren ile bir bağlantısı yok.. Şimdiki focus ve c-max'takilerden farkı sadece res tuşunda..

Res; sadece restart görevi görüyor.. Geçen gün kullandığım yeni focusta test ettiğimde res tuşunun birinci basışta devreden çıkarıp tekrar basışta devreye aldığı farketmiştim..

Benimki öyle yapmıyor.. Diğer fonksiyonlar aynı..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Bu arada hava yastığını yeni simide mi monte ettiler?

Evet, sadece boş simit geldi amerikanyadan.. Hava yastığı zaten çıkkadan oturdu yerine..

Bendeeee istiyorummm http://www.otoclubturkiye.com/forum/public/style_emoticons/default/lol.gif Benim sipariş yılbaşına anca gelecek sanırım :) Montaj için Mehmet Bey yanınıza ugraya bilirim demi burda bir çok yere sordum yapamayız dediler.

Ne istiyorsan sorabilir, montaj için gelebilirsin.. Yardımcı olurum..

abi hayırlı olsun...gerçekten gerekli bir modifikasyon her focusa olur demişsin ebeyda 2006 için göremedimm.

Gaz tistemi telli olanlar için bu sistem olur.. Yeni focusa bişey diyemem ama eski kasaların hepsine uygulanabilir..
Yorum bağlantısı
Mehmet Pektaş

Gayet güzel olmuş, sonradan dökülmeyecek bir boya ile renk farkıda giderse kusursuz olur..

güle güle kullanın..

diz mesafesindeki raftaki şey anahtarmı? (switch)

öyle ise neyi kumanda ediyor?

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Gayet güzel olmuş, sonradan dökülmeyecek bir boya ile renk farkıda giderse kusursuz olur..

güle güle kullanın..

diz mesafesindeki raftaki şey anahtarmı? (switch)

öyle ise neyi kumanda ediyor?

Sağolasın..

LPG geçiş anahtarı.. Daha iyi monte edilmiş durumda idi, ama dün sökülmesi gerekti, söküldü, alelade monte edildi elden geçecek..

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Özdemir bi araştırın bakalım.. Tr'de yoktur belki ama Almanya'da falan bi araştır derim..

Atalar ne demiş; "C.C. Amerika'da bile olsa alın"

Yorum bağlantısı
Ahmet Ertugay

evet Mehmet Bey, ebayi takip ediyordum, ancak artık sony teybi taktığım için eskisi gibi ebay ile ilgileneceğimi düşünmüyorum.

ancak ebayde blaupunkt mp3'ü incelerken teklifler bölümünde isminizi görünce çok mutlu oldum. Türk filmlerinde olur ya, yabancı ülkeye gidip de orada bir Türk'e rastlayınca yaşanan bir mutluluk gibi.

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Hayırlı olsun Mehmet Abi, ne yaptın ettin sonunda CC taktırdın arabana... :) :alkis:

Ama herşey çocuklar için değil mi abi...http://www.otoclubturkiye.com/forum/public/style_emoticons/default/lol.gif

Yorum bağlantısı
Uğur Koçyiğit

güle güle kullan mehmet abi, direkisyon rengi aracın içindeki açık renk yerlere uymuyor mu?

Yorum bağlantısı
V.Ceyhun Emir

Güzel olmuş, iyi günlerde kullanın.

Servisin yaklaşımı da takdire değer.

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

güle güle kullan mehmet abi, direkisyon rengi aracın içindeki açık renk yerlere uymuyor mu?

Sağol, okşuyor ama tam uyduğu söylenemez.. direksiyon kül rengi.. Hafifte kahverengiye çalıyor..
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...