İçeriğe Yönlendir

Fusion Park Sens&#246rü Montajı

H.Cenk Bayrakçı

Recommended Posts

H.Cenk Bayrakçı

Eveeet, forumdaki park sensörü modifikasyonu furyasına uyarak ben de Can Umut'tan (CUB) aldığım park semsörünü bugün monte ettim.

Sabah Özdemir'le buluştuktan sonra, soluğu sanayide aldık. Önce park sensörünü bir DC güç kaynağına bağlayarak sensörlerin çalışıp çalışmadığınıdenedik. Açıkçası tam olarak nasıl montaj yağacağımızı bilmiyorduk, kendimiz yaparız dedik ama, tamponun delinmesi önemli olduğu niçin biraz profesyonel yardım aldık. Tamponu park sensörünün içinden çıkan delme aparatı ile deldirdik. Bu arada fotoğraf makinesini unuttuğumuz için cep telefonu ile çektim fotoğrafları. Eveeet, delinmiş tampon...

Gönderilen Resim

Açıkçası tampon delinirken biraz endişeli idim, arabanın orjinalini bozacağız diye...:)

Sonra, montajda sırayı karıştırmamak için sensörleri, sağdan sola doğru 1,2,3,4 şeklinde numaralandırdık. Özdemir iyi uğraştı bunlarla...

Gönderilen Resim

Sonra sensörleri yerine taktık.

Gönderilen Resim

Sensörlerin kablolarını arabanın bagajındaki bir delikten geçirerek içeri aldık(lastik tapa ile kapalıydı).

Gönderilen Resim

Kabloların hepsi sıralı olarak hazırlandıktan sonra, Özdemir kabloların sarkmaması için alt kısımdan plastik kelepçe ile sıkıca bağladı kabloları...

Gönderilen Resim

Çömezimi bugünler için yetiştirdim :)

Gönderilen Resim

Daha sonra geri vites lambasının soketinden elektrik aldık. Önce stop lambasını tamamen sökecektik, sonra soketi çıkarıp, hangi ucun geri vitese gittiğini ölçüm cihazı ile bulduk ve oradan bir hat alıp, beyne bağladık. Kabloları döşeme altından kenardan geçirdiğimiz için, otrtalıkta hiç kablo görünmüyor.

Gönderilen Resim

Tüm bağlantıları yapıp, devreyi ya da beyni, bagajda sol üste yapıştırdık.

Gönderilen Resim

Son olarak da park sensörünün ekranını sürücü dikiz aynasının üzerine yerleştirdik ve ön cam ve sol kapıların altından arkaya kadar kablosunu çektik ve ortada hiç kablo kalmadan işlem tamamlandı. (İç kısmın fotoğrafını yarın bir fdaha eklerim. Çok net çıkmamış.)

Açıkçası güzel çalışıyor ve sensörler de güzel durdu arka tamponda. Can Umut'a sensör için ve yardımları için (aslında montajın tamamı için) Özdemir kardeşime çok teşekkürler, iyi bir işçilik çıkardı, beklediğimden iyi oldu. Bana sensör fiyatı, kargo ve tampon deldirme işçiliği olarak 62 YTL'ye mal oldu bu iş.:)

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

Güzel oldu kıdemlim benim çok içime sindi. ortalıkta beyin hariç hiçbirşeyin görünmemesi, siyah sensörlerin vitro yeşili tamponda çok tatlı görünmesi ve çıkardığımız işçilik içime sinmesinin en büyük sebebi.. güle güle kullan yeni taksimetreni :)

Daha babanın Astraya da takıcaz sen çok yemek ısmarlarsın daha bana :)

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Güzel oldu kıdemlim benim çok içime sindi. ortalıkta beyin hariç hiçbirşeyin görünmemesi, siyah sensörlerin vitro yeşili tamponda çok tatlı görünmesi ve çıkardığımız işçilik içime sinmesinin en büyük sebebi.. güle güle kullan yeni taksimetreni :)

Daha babanın Astraya da takıcaz sen çok yemek ısmarlarsın daha bana :)

Tekrar sağol, sensör bahane yemek şahane...Yemeğin lafı mı olur çömezim,bakalım babam görsün bunu,takarız Astraya da...Sensör ve ekran fotoğraflarını ekleyeceğim yarın...
Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

Hadi hayırlı olsun.. Özdemir'e rağmen hala çalışıyorsa bu sensörlerde iş var demektir.. :)

var var, epey sağlammış :)

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Hocam hayırlı olsun yeni sensörünüz fotolarda görüldüğü üzere sabittir. Darısı başıma ilk fırsatta bende yapmayı düşünebilirim, diğer arkadaşlara da tavsiye ederim. Bunu ticari bir sektör olarak başlatsak para kazanma şansımız varmıdır ? diye sorsam??

Bankacılığını belli edeceksin yani, biz sadece aracı olabiliriz Sefacığım, öncelikle bunları Çinden getirecek adam lazım bize... :)
Yorum bağlantısı
Yunus Gülşen

elinize sağlık çok güzel olmuş

bu sensor muhabbeti forumu kasıp kavurdu zaten

yaptığımız işçilik birbirine okadar benziyorki kendi heyecanım geldi aklıma incelerken

merkezi neden gorunur şekilde bıraktığınızı merak ettim :)

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

merkezi neden gorunur şekilde bıraktığınızı merak ettim :)

görünen bişey olsun diye :) tüm kabloları sakladık da :)

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

görünen bişey olsun diye :D tüm kabloları sakladık da :p

Aslında onu görmek için de eğilip bakmak gerekiyor.Bu arada sensörlerin ve ekran yerleşiminin fotoğrafları...

Boyatmaya gerek var mı? Bize göre şık durdu...

Gönderilen Resim

Ekranı, ayna üstüne yerleştirdik...

Gönderilen Resim

Yorum bağlantısı
Uğur Koçyiğit

Sensorleri araç rengine boyasan daha şık olur bence

Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Özdemir, sanki saçın biraz fazlalaşmış gibi.. :D Özel bir ilaç falan mı kullanıyorsun.. :p

Cenk Hocam çok faydalı bir mod, gerçi insanı biraz ayarlaştırıyor ama olsun. Araba ile daracık yerlere parkedebilmek güzel oluyor..

Bir müddet böyle kullan, sıkılırsan boyatırsın.. O zamanda yeni bir mod yapmış kadar sevinirsin..

Güle güle, geri geri git..

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

yok abi ne çoğalması :D pozları dikkatli verdim :p

Yorum bağlantısı
Gökhan Tınmaz
(düzenlendi)

Aracımı aldığım gibi yaptığım ilk mod idi. Ben sensörleri boyattım.

Geniş bir göstergeli kararan iç aynası var.Şimdi istesem yok piyasada.

90YTL civarı fiyatla almıştım.

Ama çok yararını göreceksiniz.Güle güle kullanın.

tarihinde G tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Özcan Cepheci

bende takmayi dusunuyorum seninkinin markası ve ve nereden alabilecegimizi soyleyebilirmisin. En önemlisi çalışmasından memnunmusun :)

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

bende takmayi dusunuyorum seninkinin markası ve ve nereden alabilecegimizi soyleyebilirmisin. En önemlisi çalışmasından memnunmusun :)

Markasını bilmiyorum. Ama Can Umut Baykan'dan aldım(forumumuzdaki birçok üye ondan satın aldı). Fakat çalışması iyi...Ancak açılı yanaşırken örneğin duvara 45 veya 60 derece ile yanaşıyorsanız, mesafede biraz problem oluyor. Bunun sebebi de duvara yakın sensörlerin ölçtüğü mesafe ile uzak sensörlerin ölçtüğü mesafenin farklılığı...Fakat bu da büyütülecek birşey değil.
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Hoppalaaaa... Sabah çalışan sensörler akşam çalışmadı, herhalde bir yerde temassızlık var, akşam karanlık olunca da bakamadım. Ekranda hiç birşey görünmüyor, sesli uyarı da yok. Ne oldu acaba? :nazar::) :agla:

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

Cihaz hatası vardır :) montaj temizdi çünkü :nazar:

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

Cihaz hatası vardır :) montaj temizdi çünkü :nazar:

Çalışmazsa ne yapacağız? Garantisi var mı bunun? :nazar:
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

merkezdeki soketleri kontrol et ... ya da hiç ses ve ekran olmadığına göre geri vitesten aldığın elektrik ekinde temassızlık olabilir ...

İnşallah böyle birşeydir Selo. İşin enterasan yanı sabah arabayı parkettim çalışıyordu, akşamüstü bindiğimde hiç bir hareket, ses birşey yok...Durduğu yerde gitmiş... :)
Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

sabaha çalışıııııır :)

Özdemir geyik yapma, tamir setini hazırla, arabann altına yatma zamanın geldi senin. :nazar:
Yorum bağlantısı
Mehmet Ozyurek

Elektrik gelmiyordur.. Nasıl bağladıysanız.. :) Benimki hiç teklemiyor..

Yorum bağlantısı
Özdemir Deniz

araba dandik :) Cenk geri vites ışığı yanıyor mu baktın mı?

Yorum bağlantısı
H.Cenk Bayrakçı

araba dandik :) Cenk geri vites ışığı yanıyor mu baktın mı?

Geri vites ışığı yanıyor.
Yorum bağlantısı
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...